Znaki – Sezon 1

Znaki – polski dramat kryminalny stacji AXN. Pomysłodawcami serialu są Przemysław Hoffmann i Błażej Przygodzki. Za jego produkcję odpowiada ATM Grupa (polskie przedsiębiorstwo ATM Grupa S.A.) oraz AXN Central Europe (Sony).

Pierwszy sezon serialu Znaki liczy 8 odcinków. Był premierowo emitowany na kanale AXN od 10 października 2018 roku do 28 listopada 2018 roku. Obecnie serial można obejrzeć w paśmie powtórkowym, w czwartki o godzinie 23.00 (stan na czas pisania artykułu) oraz w serwisie SVOD – AXN NOW (dostępny także w IPLA).

Znaki – Sezon 1

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Akcja serialu rozgrywa się w Górach Sowich na Dolnym Śląsku. Wiele lat temu w okolicach miejscowości Sowie Doły, ginie studentka. Sprawa ta nigdy nie została do końca wyjaśniona przez lokalną policję. Po latach spokoju sytuacja się powtarza i dochodzi do kolejnej zbrodni. Tym razem śledztwo w tej sprawie zaczyna prowadzić nowy komendant Posterunku Policji w Sowich Dołach Michał Trela, oddelegowany karnie na te tereny z Krakowa.

W międzyczasie do miasta przybywa także nowy ksiądz, w miejsce poprzedniego długoletniego proboszcza. Kapłan poza posługą duszpasterską, mocno interesuje się okolicznymi pozostałościami po Trzeciej Rzeszy.

Także wkrótce w Sowich Dołach szykuje się duża inwestycja infrastrukturalna. Burmistrz Sowich Dołów Antoni Paszke wchodzi w układ z biznesmenem Targoszem, właścicielem kopalni odkrywkowej melafiru w Sowich Dołach.

Znaki – Sezon 1 – ANALIZA – część 1

Serial Znaki to kolejna polska produkcja AXN, następująca po serialu „Ultraviolet„. Tym razem akcja tego polskiego serialu stacji AXN przenosi nas w malowniczy rejon Gór Sowich. Należy pamiętać, że tereny te były niegdyś mocno ufortyfikowane przez Nazistów podczas II Wojny Światowej. Ludzie interesujący się nieco szerzej historią pewnie słyszeli o Projekcie Riese. Tym co nic ta nazwa nie mówi, należy się małe wyjaśnienie. Riese to kryptonim największego projektu górniczo-budowlanego hitlerowskich Niemiec, w pierwszej połowie lat czterdziestych poprzedniego wieku. Projekt obejmował duży obszar Dolnego Śląska, począwszy od Zamku Książ po Góry Sowie. Osadzenie akcji serialu Znaki na tych terenach, zwiastowało więc jakieś nawiązania do tych fortyfikacji. Poza tym sam tytuł mógł dać do myślenia, że raczej możemy się spodziewać czegoś więcej niż zwykłego śledztwa kryminalnego.

I trzeba przyznać pomysłodawcom serialu, że idea z wykorzystaniem tych terenów okazała się słuszna. W serialu mamy liczne nawiązania do pozostałości nazistowskich z okresu II Wojny Światowej. Takie znaleziska często pobudzają wyobraźnie ludzi, więc także i ten motyw twórcy mocno zaakcentowali. Przecież nawet drobne pamiątki z okresu II Wojny Światowej mogą się okazać wielkim skarbem w rękach ich znalazców.

Znaki – Sezon 1 – ANALIZA – część 2

Sam pomysł to jedno, a jak wypadła ogólna realizacja tego serialu ? Całą intrygę kryminalną też możemy zaliczyć do udanych. Sporym minusem jednak dla samego serialu jest fakt, że początkowe odcinki pozostawiają swoją jakością sporo do życzenia. Można nawet przez chwilę odnieść wrażenie jakby się oglądało któryś z kryminałów TVN-u, a nie produkcję związaną z Sony Pictures Entertainment (wtrącenie: taa, będę zawsze czepiał się TVN-owskich seriali, do momentu, aż studio produkcyjne przy tej stacji nauczy się robić porządne seriale na poziomie).

Z czasem serial się rozkręca i nabiera rumieńców ( i mniej przypomina TVN-owskie serialowe anty-dzieła). Chociaż zarzutów można mieć jeszcze kilka. Jednym z nich jest gra aktorska. W niektórych przypadkach daleka jest ona od ideału. Przez takie małe mankamenty serial Znaki potrafi być momentami mocno irytujący.

Znaki – Sezon 1 – O AKTORACH – część 1

No tak jak jesteśmy przy aktorach, to przyjrzyjmy się im z bliska. Nowy komisarz Michał Trela to aktorsko Andrzej Konopka. To aktor filmowy, serialowy i teatralny. Z ról filmowych można wymienić jego udziały w takich produkcjach jak „Powidoki„, czy „Pokot„. Jeśli chodzi o seriale i jego mniej epizodowe role… no cóż, tu zdecydowana przewaga gry w serialach TVN-u (PS. nie dziwcie się więc, skąd ten TVN ciągle wychodzi bokiem w tym serialu, skoro tacy aktorzy tu grają).

W postać Emilka, a raczej policjanta Krzysztofa Sobczyka wcielił się Piotr Trojan. Bez dwóch zdań jest on najbardziej irytującą osobą w tym serialu. Sam aktor zagrał ostatnio woźnego domu dziecka w serialu „Pułapka„. Często występuje też na deskach teatru i jest tam doceniany za swoje role, więc w jego przypadku wszystko zależy od postaci jaką odgrywa.

Starsza aspirant Adrianna Nieradka to w rzeczywistości Helena Sujecka. Noo, wizualnie to urodą nie grzeszy (Jennifer Lawrence to ona nie jest ;P), ale rekompensuje całkiem niezłą grą aktorską. Aktorka ta ma już na koncie bardziej ambitne produkcje. Ostatnio chociażby grała główną rolę w polsko-rosyjsko-serbskiej koprodukcji „Dowłatow„. Inni mogą ją kojarzyć także z filmu „Yuma„. Natomiast serialowo możemy ją skojarzyć z postaci Kazimiery Bieli – pseudonim „Kocia” z serialu historycznego „Drogi wolności„.

Znaki – Sezon 1 – O AKTORACH – część 2

Burmistrz Sowich Dołów to natomiast aktorsko Mirosław Kropielnicki. Zwolennicy polskich telenowel kojarzą go zapewne z roli Seweryna Krojewicza w produkcji Polsatu „Pierwsza miłość„.

Były komendant Posterunku Policji w Sowich Dołach, komisarz Jan Dzikowski to natomiast Zbigniew Stryj. Aktor wcielił się między innymi w generała Dąbka w filmie wojennym „Karbala„. Wcześniej grał też Jerzego Skalskiego w filmie Władysława Pasikowskiego „Jack Strong„. Gra też główną rolę w serialu medycznym „Lekarze na start„.

Targosz to w tym serialu Mariusz Ostrowski. Aktor często przewija się w różnych produkcjach przez postacie epizodowe. Dłużej na ekranie gościł jako Jacek Brożek w serialu TVP „Barwy szczęścia„.

To jeszcze słów kilka o młodych aktorkach. Córkę Michała Treli – Ninę – gra Magdalena Żak. Nie ma ona jeszcze dużego dorobku aktorskiego, ale zanotowała występ w głośnym filmie Andrzeja Wajdy „Powidoki„. Córka burmistrza, Agata Paszke, to natomiast Helena Englert. Ona natomiast dotychczas głównie zajmowała się dubbingowaniem filmów o Minionkach.

Znaki – Sezon 1 – O AKTORACH – część 3

Zofia Bławatska to w tym serialu Małgorzata Hajewska-Krzysztofik. Aktorka debiutowała filmem „Śmierć dziecioroba„. Zagrała też w filmie „Wrony„. Serialowo wystąpiła w roli policyjnej patolog w serialu HBO „Wataha„.

Mąż policjantki Błażej Nieradka, to natomiast w rzeczywistości Michał Czernecki. Ostatnio to niemal wszędzie występuje, począwszy od filmów, po seriale i na reklamach telewizyjnych PKP Intercity kończąc. Ostatnio chociażby wcielił się w postać odwzorowaną od Jacka Kurskiego, w satyrze politycznej „Ucho Prezesa„.

Ksiądz Roman Śmigielski to w serialu Znaki aktor Rafał Cieszyński. Zagrał on między innymi porucznika Jana Kowalewskiego w filmie „1920 Bitwa warszawska„.

No i całkiem na zakończenie miejscowy uzdrowiciel Jonasz. W tej roli najbardziej znany aktor z całej obsady serialu Znaki – Andrzej Mastalerz. Grywał on zarówno małe role epizodowe, jak chociażby w komedii „Dzień świra„, po poważniejsze role, jak ta z filmu „Ewa„. Serialomamiacy mogą go pamiętać z roli nauczyciela WF-u w serialu komediowym „Duża przerwa„.

Znaki – Sezon 1 – PODSUMOWANIE

Serial Znaki może nie jest jakimś arcydziełem, ale pomijając początkowe odcinki jest produkcją do przełknięcia. Połączenie intrygi kryminalnej z historią związaną ze znaleziskami skarbów po Trzeciej Rzeszy, może się niektórym podobać. To wszystko sprawia, że wybija się on chociaż może w niewielkim stopniu, ale jednak, nad polską serialową bylejakością.

Dla tych co nie widzieli premierowych odcinków serialu Znaki, pozostaje głównie pas powtórkowy stacji AXN. Niestety, co trzeba podkreślić, dużym skandalem w Polsce jest brak szerokiej dostępności do usługi AXN NOW. Przede wszystkim największym skandalem jest to, że nie ma aplikacji AXN NOW w ramach multimediów PS4. To jest wręcz karygodne, bo przecież PS4 i AXN to jeden i ten sam właściciel !! W Polsce widzowie muszą się niestety obejść bez dostępu do tej aplikacji za pośrednictwem konsoli PS4. Jednak czy tego typu absurdy jeszcze kogoś w tym kraju dziwią ? I tym miłym akcentem pozostaje zaprosić widzów, głównie telewizyjnych, do kanału AXN na seans dramatu kryminalnego Znaki.

Udostępnij w social mediach