ŻMIJOWISKO – Sezon 1 – RECENZJA

ŻMIJOWISKO – CANAL+ ORIGINAL – Oryginalna produkcja Canal+. Polski dramat kryminalny, zrealizowany na motywach powieści Wojciecha Chmielarza (który jest równocześnie scenarzystą tego serialu), wydanej pod tym samym tytułem. Za rozwój serialu odpowiada Łukasz Palkowski. Za produkcję serialu odpowiada natomiast Aurum Film (studio produkcyjne Leszka Bodzaka oraz Anety Hickinbotham) oraz CANAL+ Polska (dawne ITI Neovision).

GATUNKI : dramat kryminalny
KRAJ PRODUKCJI : Polska

Pierwszy sezon serialu ŻMIJOWISKO liczy 7 odcinków. Był on emitowany premierowo w stacji Canal+ od 3 listopada 2019 roku do 15 grudnia 2019 roku. Obecnie całość możemy obejrzeć w usłudze internetowej CANAL+ lub za pośrednictwem serwisu player+.

ŻMIJOWISKO – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial skupia się na tajemniczym zniknięciu córki małżeństwa Duszyńskich, podczas pobytu w ośrodku wypoczynkowym w Żmijowisku. Wydarzenie to miało miejsce rok temu, od czasu przedstawionych obecnie wydarzeń, kiedy do Żmijowiska powraca Arek Duszyński. Próbuje on rozwiesić ogłoszenie o zaginionej Adzie, ale tutejsi mieszkańcy i pracownicy są wrogo nastawieni do jego działań oraz działań, które podjął bezpośrednio po incydencie. Arek ma nawet problem z wynajęciem domku na czas kolejnego pobytu w Żmijowisku. Pomaga mu przy tym narzeczona jego znajomego Roberta. Ta bierze go pod własny dach, mimo niezadowolenia właścicielki ośrodka wypoczynkowego.

Równocześnie w retrospekcjach ukazany jest pierwszy pobyt Duszyńskich w Żmijowisku. Tam poznają oni Adaome, którą Robert zaprezentował im jako jego nową narzeczoną. To była modelka, która szuka obecnie nowego zajęcia po wypromowaniu się na rynku branżowym, dzięki pomocy swojego chłopaka.

ŻMIJOWISKO – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Na jesień 2019 roku CANAL+ prezentuje widzom swój kolejny serial oryginalny polskiej produkcji. I również kolejny raz przy realizacji serialu sięga po książkowy pierwowzór, tak jak to było w przypadku serialu „Nielegalni” na motywach powieści Vincenta V. Severskiego. Tym razem na tapecie twórców jest adaptacja powieści Wojciecha Chmielarza, wydanej pod tym samym tytułem. Wraz z twórcą powieści, reżyserem Palkowskim i bohaterami serialu, przenosimy się na tereny ośrodka wypoczynkowego, w którym zaginęła córka głównego bohatera tej historii. Na wstępie oglądamy Arka Duszyńskiego, który niejako kontynuuje poszukiwania córki. Te on sam zapoczątkował rok wcześniej, gdy cała jego rodzina przyjechała spędzić urlop w miejscu, znanym jako ŻMIJOWISKO.

Fabularnie serial ŻMIJOWISKO kręci się właściwie wokół jednego głównego wątku. Nim jest sprawa poszukiwań 15-latki. Ta wybrała się rok temu z rodzicami do ośrodka wypoczynkowego umiejscowionego na typowym przysłowiowym zadupiu. Wręcz idealne miejsce dla każdej nastolatki, chciałoby się rzec :). A jak to na polskich zadupiach bywa, internetu tam zbytnio nie doświadczysz. Nawet jeśli, to będzie on tak pełzał, jak wstępna wersja Neostrady, co pewnie pamiętają leśne dziadki polskiego podboju sieci 😉

Tym samym ostatnią rzeczą jaką chciała młoda Ada podczas wakacji., był wypad w miejsce, które jest zwane przez miejscowych jako ŻMIJOWISKO. Skąd ta nazwa, skoro na miejscu nie widać masowo nacierających żmij ? Tego goście ośrodka wypoczynkowego nie wiedzą. Sama Ada Duszyńska natomiast wie, że jeżeli pozbawiono ją dostępu do cywilizacji, to chociaż wolałaby spędzić ten czas ze znajomymi, niż ze swoimi rodzicami. Właściwie nawet miała alternatywę wyjazdu wakacyjnego z przyjaciółmi. Los chciał jednak inaczej, a dokładnie jej ojciec chciał inaczej. I tym samym dziewczyna ląduje tu niezadowolona z faktu, jak bardzo spieprzone ma tegoroczne wakacje.

ŻMIJOWISKO – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Och naturo złośliwa ! Szybko okazuje się, że wakacyjna nuda nastolatki, będzie jej najmniejszym problemem podczas tego wyjazdu. Tu musi wydarzyć się coś strasznego i coś tragicznego. Zresztą nie może być inaczej. Sielanka wakacyjna jest bardziej charakterystyczna dla zwykłej obyczajówki. Omawiane ŻMIJOWISKO było jednak promowane w mediach jako kryminał. Baa, nawet jako thriller, skoro opiera się na książkowym thrillerze. Jednak tak to bywa z serialowymi adaptacjami thrillerów, że w najlepszym wypadku wychodzi z tego ostatecznie dramat kryminalny.

ŻMIJOWISKO, by czymś dodatkowych zachęcić widza, próbuje zaserwować jeszcze jakieś wątki poboczne. Jednym z nich są relacje między żoną Arka, a jego znajomym Robertem. Kamila Duszyńska była niegdyś dziewczyną Roberta, a wspólne wakacje mogą obudzić dawne dobre wspólne wspomnienia. I nawet nie przeszkadza im przy tym obecna ukochana Roberta – Adaoma, którą ten zabrał na tegoroczny urlop.

Z innym wątkiem pobocznym docieramy do miejscowego biznesmena. Kajetan Rybak ma na tym terenie swoje interesy, które nie w smak są ojcu właścicielki ośrodka wypoczynkowego. Dodatkowo pan Rybak ma nieszablonową córkę Sabinę. Wokół niej kręci się syn właścicieli zajazdu. I tu twórcy serialu kolejny raz chcą sklecić jakiś tam wątek poboczny, który później ma się scalić z pozostałymi, a szczególnie z głównym wątkiem całej tej historii.

Tym samym akcja serialu rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych. Pierwszą płaszczyzną są zeszłoroczne wakacje. To tu poznajemy krok po kroku konflikty, które narastały między bohaterami podczas wspólnego urlopowania. Druga płaszczyzna czasowa to czas teraźniejszy. Przeszłość odcisnęła na bohaterach swoje piętno, a relacje między nimi mocno się zmieniły. Zadaniem tej płaszczyzny czasowej jest mylenie tropów widza, aby jak najbardziej później w finale zaskoczyć go rozwiązaniem całej historii. Z jednej strony ogląda się to neutralnie. Serial ani nie zachwyca, ani jakoś kompletnie nie odrzuca od ekranu. Finał natomiast jest rzeczywiście zaskakujący, ale jakościowo pozostawia wiele do życzenia.

ŻMIJOWISKO – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH

Co możemy powiedzieć o aktorach grających w serialu ŻMIJOWISKO ? Tu poziom aktorstwa jest zróżnicowany. Jednych bohaterów gra aktorska może się podobać, a od innych czuć wręcz zażenowanie. Czasami to wina samego scenariusza, a innym razem wina ich umiejętności aktorskich. Przyjrzyjmy się jednak bliżej, kto wciela się w główne postacie w tym serialu.

Arek Duszyński, to w rzeczywistości Paweł Domagała. Aktor i muzyk na złotym ekranie często występował w różnych komediach. Zagrał między innymi Szyję w filmach „Wkręceni” i „Wkręceni 2„. To również Marcyś Gałecki w „Gotowi na wszystko. Exterminator„.

Adaoma, to aktorsko Amerykanka niemiecko-nigeryjskiego pochodzenia Davina Reeves-Ciara. To była Miss Nowego Jorku. Dla tej modelki to pierwsza poważna rola na srebrnym ekranie.

Robert, to w rzeczywistości Piotr Stramowski. Aktor zagrał chociażby w innym serialu Palkowskiego „Chyłka – Zaginięcie„. To również Jakub Szeląg w produkcji AXN „Ultraviolet” oraz Dariusz Zimoląg vel Dario Boretti w serialu TVN-u „Na noże„.

Ada Duszyńska, to aktorsko Hanna Koczewska, a jej matkę Kamilę odrywa w tym serialu Agnieszka Żulewska. Filmowo to chociażby Lena w „Chemia”. Serialowo to Maja Skowron w „1983” oraz Nadia w „Rojst„.

Szuwarski, to aktorsko Joachim Lamża. Zagrał on między innymi Ryszarda Kumińskiego w serialu „Belfer” oraz Franka Biernata w serialu „Kod genetyczny„.

Właścicielka ośrodka wypoczynkowego Joanna Trypa, to aktorsko Marta Malikowska znana z roli Paziny w „Ślepnąc od świateł„. Jej męża Krzysztofa odgrywa natomiast Wojciech Zieliński. Ostatnimi czasy to Robert Horwat 'Bukano’ w „Chyłka – Rewizja„. Ponadto zagrał on Karola Langera w serialu „Diagnoza” oraz Arkadiusza Cyganika w serialu „Odwróceni„.

Ich syna Damiana odgrywa Stanisław Cywka. Ten przewinął się przez inną produkcję CANAL+, a mianowicie serial „Nielegalni„. Sabina, czyli dziewczyna do której się przystawia, to natomiast aktorsko Kamila Urzędowska.

Na koniec Kajetan Rybak, czyli ojciec Sabiny. W tej roli wystąpił znany polski aktor Cezary Pazura, którego nie trzeba obszernie prezentować.

ŻMIJOWISKO – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Po obejrzeniu całego serialu nie trudno odnieść wrażenie, że jego twórcy na siłę chcieli wywołać w finale taki efekt WOW. Bez spoilerowania możemy powiedzieć, że jest on zaskakujący, ale równocześnie kierujące na nasze usta jedno wielkie WTF ?! W poważnych kryminałach zakończenie powinno zaskakiwać. Jednak nie może ono budzić takich skrajnych emocji, że rozwiązanie zagadki jest z gruchy wzięte. No ale to przecież nie pierwszy i nie ostatni taki manewr w polskich produkcjach kryminalnych. Skalą absurdalnego zakończenia możemy porównać ŻMIJOWISKO z TVN-owską „Pułapką„, czy chociażby finałem drugiego sezonu serialu „Znaki„. Jak mawiała babka Pawlakowa: „był czas przywyknąć przecie” 😉

Fabularnie ŻMIJOWISKO stanowi zamkniętą historię. Twórcy serialu jednak jakby wzorem Amazonu nie chcieli oznaczać tej produkcji miniserialem. Nawet po jej zakończeniu pojawiły się głosy, że może powstać drugi sezon. Heh, jak bardzo się czasy zmieniły. Kiedyś w tym kraju tworzono niemal wyłącznie miniseriale. Dzisiaj natomiast marketingowo nawet tworząc miniserial, opłaca się bardziej go promować jako produkt przyszłościowy i rozwijający się. Coś, co może mieć w przyszłości kontynuację, jeśli trafi w gusta swoich odbiorców 🙂

A tych nie było mało w przypadku serialu ŻMIJOWISKO. Samej jesieni 2019 roku około 127 tysięcy widzów oglądnęło ten serial premierowo w płatnej telewizji. A jak do tego dodamy wyniki oglądalności z pasma powtórkowego oraz te z pirackich źródeł, to wyjdzie całkiem przyzwoity wynik. Wszak serial był emitowany na płatnym kanale premium, więc skala piractwa jak zwykle dopisała. Teraz natomiast jeśli chcecie obejrzeć serial ŻMIJOWISKO, a nie jesteście abonentami Platformy Canal+, to bez problemu możecie przez internet obejrzeć serial legalnie w serwisie CANAL+.

Udostępnij w social mediach