Zmierzch platformy DC Universe

Zmierzch platformy DC Universe nadchodzi wielkimi krokami. Już nawet ciężko to ignorować, kiedy jak na dłoni widać, że dni tej platformy streamingowej są już policzone. Policzone pewnie przez ich włodarzy na samej górze korporacyjnej drabinki. To oni w ostatnim czasie podejmują decyzje o licznych zwolnieniach pracowniczych w ramach usługi DC UNIVERSE oraz innych zmianach świadczących o tym, że nie ma chęci na równoległe utrzymywanie kolejnej platformy streamingowej.

* niniejszy artykuł posiada aktualizację z dnia 18.09.2020 roku.

Właściwie od początku, odkąd planowano start platformy HBO MAX, współistnienie kilku platform streamingowych w rękach tego samego właściciela wydawało się drogą donikąd. To kosztowny interes, a WarnerMedia miało w rękach HBO NOW, HBO MAX, HBO NORDIC, DC UNIVERSE oraz kilka innych mniejszych serwisów VOD, takich jak chociażby BOOMERANG z licznymi animacjami. No ale wszystkie te usługi powstały jeszcze za czasów TimeWarner. Korporacja ta miała ambitne plany powalczyć szerzej o widzów na całym świecie. Jednak czy takie rozdrobnienie już wtedy miało sens, gdy wyraźnie widać było kto jest liderem branży streamingowej i kogo TimeWarner musiał wtedy zacząć ścigać (?)

Zmierzch platformy DC Universe – nowy właściciel, nowa strategia

Z czasem TimeWarner został wchłonięty przez konglomerat AT&T wywodzący się z branży telekomunikacyjnej. W jego miejsce w 2018 roku powołano WarnerMedia. Zmienili się też ludzie w zarządzie starej / nowej korporacji. Narodził się również pomysł stworzenia jednej wielkiej platformy streamingowej, która będzie realnie konkurencyjna względem Netflixa i Amazon Prime Video (red. wtedy jeszcze nie wiedzieli jak dobre wyniki od momentu startu platformy będzie osiągał Disney+). Kolejna platforma obok już istniejących to jakby ekonomiczny strzał w stopę i AT&T o tym dokładnie wiedziało. W głowie kierownictwa powstała myśl, by to wszystko scalić zawartością. HBO MAX miało więc w ofercie posiadać wszystkie te materiały video, które posiadały ich poboczne usługi. Hmm, tylko kto wtedy będzie płacił za te inne drobne platformy. Czy to jakieś wersje dla biedaka ? Przecież jednak lepiej dorzucić kilka dolarów więcej i opłacać HBO MAX, by mieć wszystko w jednym miejscu.

I tak się ostatecznie stało. HBO MAX jest zbiorem tych wszystkich treści. Nie zniknął jednak problem kosztów utrzymania wielu serwisów . W pierwszej połowie 2020 roku zapadły nowe decyzje, które miały wyeliminować z obiegu duble. Tym razem to już koniec z obietnicami, że HBO GO i HBO MAX będę działały równolegle do głównej platformy. Klamka zapadła i podjęto decyzję o wygaszaniu wyżej wymienionych serwisów (red. patrz artykuł -> „Nadchodzi schyłek HBO GO„). Skoro zapadły decyzje o kasacji takiego drobnego HBO GO, to co może spotkać DC Universe, które zasięg jest jeszcze mniejszy, bo obejmuje jedynie amerykańską publikę ? I tu nikt oficjalnie nie mówił o zamknięciu platformy DC Universe, ale pierwsze zmiany jakie zaszły w ramach tej usługi jedynie zwiastują Zmierzch platformy DC Universe.

Zmierzch platformy DC Universe – zmiany w ramach usługi i liczne zwolnienia

Zmierzch platformy DC Universe wydaje się bardzo prawdopodobny. W pierwszej kolejności włodarze platformy podjęli decyzję o zablokowaniu alternatywnej możliwości opłacenia rocznej subskrypcji. W tym przypadku była taka opcja, która jest popularna na przykład przy platformie Disney+. Anulowanie tej płatniczej alternatywy daje do myślenia. Jeśli sama platforma ma zostać pogrzebana, to kłopotliwe później byłoby zwracanie użytkownikom pieniędzy za niewykorzystaną roczną subskrypcję.

Dodatkowo kłopotliwa dla AT&T, jak i dla każdego innego przedsiębiorcy, jest pandemia COVID-19. Ta zmusza kierownictwo do kolejnych ostrzejszych zmian. I tak oto w sierpniu 2020 roku firma wymusza na WarnerMedia olbrzymią restrukturyzację. Dochodzi do licznych zwolnień pracowniczych. Łącznie zwolniono w ostatnim czasie 800 pracowników na różnych szczeblach oraz w różnych dywizjach korporacji WarnerMedia.

Te liczne znaki na niebie i ziemi źle wróżą platformie DC Universe. Mało tego, bo ci co bardziej interesują się branżą komiksową to wiedzą również, że liczne zwolnienia dosięgły także Wydawnictwo DC. 10 sierpnia 2020 roku ze stanowiska poleciał nawet redaktor naczelny wydawnictwa Bob Harras. Samą platformę natomiast czekają kolejne cięcia. Serial „Stargirl” zostaje przeniesiony do The CW. Brak też żadnych planów odnośnie tworzenia nowych seriali dla tej platformy. Oczywiście będę produkcje na bazie komiksów DC, ale wszystkie one są przygotowywane dla HBO MAX. Tym samym DC Universe staje się jedynie zakątkiem fanowskim starszych produkcji filmowych i serialowych ze świata DC oraz ciągle również platformą streamującą komiksy w wersji cyfrowej. Zero planów co do nowości serialowych mówi jednak samo za siebie.

Zmierzch platformy DC Universe – początki końca

Nie da się ignorować tych wszystkich ruchów jakie ostatnio miały miejsce wokół platformy DC Universe. Szczególnie martwią te kasacje i braki planów na nowe produkcje. Z drugiej strony przy tym całym zamieszaniu pojawiło się zielone światło dla odrodzenia serialu „Swamp Thing„. Obecnie to jeszcze plotki, a my tu nie zajmujemy się plotkami. Jednak gdyby coś rzeczywiście było potwierdzone, to z całą pewnością o tym poinformujemy (red. osobiście jako fan DC i ktoś siedzący w branży serialowej równocześnie mam siłą rzeczy pełny nasłuch na produkcje serialowe ze świata DC, więc nie umknie mi taka informacja).

Oczywiście serce by chciało, aby platforma przetrwała. Przecież dla każdego miłośnika DC takie coś to wręcz spełnienie dziecięcych marzeń. Ilu fanów z całego świata z zazdrością patrzy pod tym względem na amerykańskie podwórko. Szczęściarze mieli dostęp do wszystkiego związanego z DC w jednym miejscu. Niestety normalnie nie dane było innym korzystać z tej usługi, bo oficjalnie była ona od początku jedynie dostępna z terytorium USA. Oczywiście pewnie wielu próbowało z wykorzystaniem VPN-ów oraz kombinacji z obejściem problemu amerykańskich kart płatniczych. Każdy jednak po cichu liczył, że może kiedyś DC Universe stanie się usługą globalną.

Sercem fani byli i są za tą platformą. Sam pomysł zbierał u fanów liczne oklaski. Jednak poza sercem jest jeszcze rozum, a ten podpowiadał, że takie wąskie inicjatywy nie mają racji bytu. Prędzej czy później doprowadziłoby to do upadku tego typu platformy. Na szczęście za DC Universe stoją bogaci właściciele. Problem tylko taki, że jak pojawią się problemy finansowe, a już pandemia sprawia takie problemy, to AT&T nie będzie chciało umierać za DC Universe. Baa, oni nawet nie będą chcieli umierać za DC Comics oraz Warner Bros, bo bez nich na rynku radzili sobie przecież całkiem dobrze.

Zmierzch platformy DC Universe – słowo końcowe

Reasumując, to Zmierzch platformy DC Universe jest bardzo realny, ale by było jasne – nie ma jeszcze (red. w dniu pisania tego artykułu, czyli 14 sierpnia 2020 roku) oficjalnej deklaracji o zamknięciu platformy. Zmierzch platformy DC Universe zwiastują jedynie poszczególne kroki właścicieli tej usługi. Dodatkowo dochodzą decyzje szefostwa o przeniesieniu wszystkich seriali oryginalnych DC Universe do HBO MAX. Żal by było, gdyby jednak została ona całkowicie wygaszona, a jej włodarze nie wykorzystali jej chociażby jedynie do streamingu cyfrowych formatów komiksów. Wszystko jednak w głowach i rękach szefostwa firmy. I to nawet nie WarnerMedia, a samej góry, czyli ludzi z AT&T. Jeżeli natomiast pojawią się oficjalne deklaracje w sprawie losu platformy DC Universe, to niniejszy artykuł zyska w tym temacie odpowiednią aktualizację.

[UPDATE : Wszystko już jest jasne. Koniec z serialami i filmami na platformie DC Universe. Ta przejdzie metamorfozę w czysto komiksową usługę. Zmieni się również nazwa na DC UNIVERSE INFINITE. Od teraz platforma będzie serwowała wyłącznie komiksy w wersji cyfrowej, w tym również tworzone na wyłączność dla platformy. Rebranding nastąpi 21 stycznia 2021 roku, a pół roku później platforma stanie się usługą globalną.].

Udostępnij w social mediach