Z: THE BEGINNING OF EVERYTHING – Sezon 1 – RECENZJA

Z: THE BEGINNING OF EVERYTHING (pol. Z: początki wszystkiego) – AMAZON ORIGINAL – Amazon serial oryginalny. Amerykański dramat kostiumowy stworzony przez Dawn Prestwich i Nicole Yorkin. Serial powstał na podstawie książki „Z: A Novel of Zelda Fitzgerald„, autorstwa Therese Anne Fowler. Za produkcję serialu odpowiada Killer Films (studio produkcyjne założone przez Christine Vachon oraz Pamelę Koffler), Yorkin Prestwich (studio produkcyjne Dawn Prestwich i Nicole Yorkin), Picrow (spółka produkcyjna partnerów w osobach: Electra Lang, Peter Lang, Judith Smith) oraz Amazon Studios (Amazon)

GATUNKI : dramat kostiumowy / period drama
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy i równocześnie jedyny sezon serialu Z: THE BEGINNING OF EVERYTHING liczy 10 odcinków. Serial został udostępniony widzom w dniu 27 stycznia 2017 roku. Pilot serialu został udostępniony osobno wcześniej, zgodnie z wcześniejszym stylem platformy firmy Amazon, to jest w dniu 5 listopada 2015 roku na platformie Amazon Video. Obecnie całość możemy obejrzeć w języku polskim oczywiście na platformie Amazon Prime Video.

Z: THE BEGINNING OF EVERYTHING – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o burzliwych losach Zeldy Sayre, która stała się inspiracją i żoną przyszłego pisarza Francisa Scotta Fitzgeralda. Panna Zelda umawia się ze swoimi przyjaciółkami na wieczorną potańcówkę organizowaną w miejskim ratuszu. Wcześniej jednak ma zadrę ze swoim ojcem, który uważa, że córka nie ma dla niego szacunku. Ponadto jest zbyt rozwiązła, a to nie przystoi córce szanowanego w mieście sędziego. Zelda jednak mimo wszystko ma zamiar spędzić wieczór poza domem.

Na miejscu natomiast Zelda widzi pełno mundurowych, a ci szybko porywają ją do tańca. Z czasem zaczynają się nawet o nią bić i to dosłownie. Później Zelda zgadza się odprowadzić do domu jednemu z żołnierzy. Ten opowiada jej, że został przydzielony do walki Niemcami nad Marną. Widzi jednak plusy w ryzykowaniu życiem na wojnie, gdyż będzie miał okazję zobaczyć Francję. Zelda również zwierza się, że chętnie opuściłaby rodzinne strony. Ma dość miasta żyjącego przeszłością i chciałaby wyjechać do metropolii tętniącej życiem. Na koniec odprowadzki raczy go pocałunkiem pożegnalnym, choć ten życzy sobie kontynuacji ich znajomości po jego powrocie. Zelda jednak twierdzi, że na nikogo nie czeka, więc nie może robić wyjątków.

Następnego dnia Zelda spóźniona przybywa na spotkanie Kobiecego Stowarzyszenia Pomocy Żołnierzom. Tam wszyscy namawiają na udział w balu charytatywnym, na którym Zelda nie chciała się pokazać. Ostatecznie po namowie przyjaciółek oraz własnej matki udaje się bal i wykonuje tam taneczną solówkę, którą dawno nie ćwiczyła. Występ wychodzi jednak idealnie i robi on wielkie wrażenie na obecnym na balu poruczniku Francisie Scottcie Fitzgeraldzie. I on właśnie postanawia spędzić większą część tego wieczoru z panną Zeldą Sayre.

Z: THE BEGINNING OF EVERYTHING – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Na 2017 rok Amazon zamówił serial na motywach historii „Z: A Novel of Zelda Fitzgerald„. To historia życia i związku uczuciowego Zeldy Sayre ze słynnym pisarzem (i nie tylko) Francisem Scottem Fitzgeraldem. Właściwie opowieść ta rozpoczyna się w momencie, gdy nie był on jeszcze znanym pisarzem. Zelda poznaje go jako żołnierza w czasach toczącej się w Europie Wielkiej Wojny. Wówczas dziewczyna z Montgomery była rozchwytywana w rodzinnej miejscowości. Miała tam wielu adoratorów, ale żadnego z nich nie traktowała poważnie. Scott wydawał jej się inny, bo z początku miał duże ambicje. Inni natomiast stawiali za cel sam w sobie związek z Zeldą, o to zdecydowanie było dla niej za mało. Stąd to właśnie nasza bohaterka swoje uczucia kieruje w stronę młodego Fitzgeralda. Ten swoją postawą dawał niejako gwarancję na zupełnie inne życie niż te, które czekałoby ją gdyby wyszła za mąż za któregoś z młodzieńców z Montgomery w Stanie Alabama.

Przyszłemu pisarzowi Zelda od razu wpadła w oko podczas miejscowego balu charytatywnego. Tam pierwszy raz zobaczył ją na oczy. Była to miłość od pierwszego wejrzenia. Zresztą Francis Scott Fitzgerald wielokrotnie to podkreślał, choć swoim zachowaniem nie zawsze dawał temu pokaz. Po pierwszym niepowodzeniu wydawniczym chciał nawet dla niej zmienić swoje życiowe priorytety, ale Zelda wcale nie chciała, by porzucił on ścieżkę pisarską. Tym samym dziewczyna ta stała się jego inspiracją oraz miała na niego wpływ mobilizacyjny. Od tej pory nie wyobrażał on sobie życia u boku innej kobiety. Nie oczekujcie jednak od tego serialu romantycznej historii. To bynajmniej nie serialowy romans, gdyż ich wspólne życie było bardzo burzliwe i znane z wielu skandali.

Z: THE BEGINNING OF EVERYTHING – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Zelda od dawna chciała się wyrwać z rodzinnego Montgomery. Jak twierdziła, wszystko jest tam stare, a miasto wyglądało na miejsce bez perspektyw rozwojowych. Zelda z czasem zaczyna Marzyć o przeprowadzce do metropolii, takiej jak Nowy Jork. Francis Scott Fitzgerald dawał jej natomiast szansę przeprowadzki do NY. To również szansa na wyrwanie z rąk despotycznego ojca. Sędzia Anthony Sayre był poważaną w tych stronach osobą. Z uwagi na fakt, że był jedynym wówczas sędzią w Alabamie, to jego pozycja społeczna dużo znaczyła. Tym samym bacznie dbał, aby jego córki się dobrze prowadziły. Aby w żaden sposób nie przysparzały mu kłopotów i wstydu przed mieszkańcami stanu oraz miasta. I to generalnie się udawało z pozostałymi córkami sędziego. Zachowanie Zeldy często natomiast spędzało mu sen z powiek.

Serial Z: THE BEGINNING OF EVERYTHING opowiada więc głównie o dalszych losach Zeldy, gdy ta postanawia opuścić dom rodzinny. Przeprowadzka do NY wiąże się również z zawarciem nowych znajomości. W Montgomery Zelda miała swoje serdeczne przyjaciółki, z którymi wspólnie mogła robić szalone rzeczy. Teraz jej środowisko znajomych bardzo się zmienia. Nie o takim dalszym rozwoju myślała przenosząc się do metropolii. To środowisko pozerów, którzy głównie lubią obgadywać i krytykować inne osoby. Dlatego Zelda wciąż szuka odpowiedniego dla siebie miejsca, choć mimo przeciwności losu nie chce zostawić męża, który nie stroni od alkoholu.

Pierwszy sezon serialu Z: THE BEGINNING OF EVERYTHING przedstawia pierwszy etap (a właściwie patrząc lokacyjnie to dwa etapy) związku Fitzgeraldów. To historycznie etap w którym Francis Scott Fitzgerald po sukcesie pierwszej powieści „This Side of Paradise” przygotowuje się do napisania i wydania kolejnej książki. Serial stara się ukazać widzom, jakie znaczenie dla pisarza miała stała obecność Zeldy w jego życiu i jak wpłynęła ona na rozwój jego dalszej kariery. Stąd tytuł serialu Z: THE BEGINNING OF EVERYTHING (pol. Z: początki wszystkiego).

Z: THE BEGINNING OF EVERYTHING – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Małżeństwo tej pary było mówiąc lekko – dziwne. Zelda z jednej strony była dla pisarza inspiracją. Z drugiej strony nie pozwalał on jej na własny rozwój i drogę do osobistego sukcesu zawodowego. Czerpał natomiast chętnie garściami z jej prywatnych prac pisarskich. Serial ukazuje ten problem w kilku kluczowych scenach. Poza strefą zawodową również nie wszystko wygląda tu różowo. Do związku wkrada się zazdrość i strach, że Zeldę może mu zabrać inny mężczyzna. Sam jednak wielokrotnie izoluje się od niej, tłumacząc to chęcią wymaganego spokoju w pracy pisarskiej. Nie pomaga w tym wszystkim alkohol, a serial Z: THE BEGINNING OF EVERYTHING dosadnie wskazuje widzom, że Francis Scott Fitzgerald to był chlejus moczymorda. Coś jednak trzymało tą parę razem i serial na podstawie książki chce wydobyć te momenty, które utrzymywały ich związek, by przetrwał on różne kryzysy.

Jak omawiany serial prezentuje się od strony gatunkowej ? Oj znajdzie się wiele lepszych dramatów kostiumowych. Właściwie ten serial jest jednowątkowy, a to źle wpływa na tego typu produkcję. Nawet nie próbuje on wchodzić w żadne poboczne wątki. Z jednej strony ograniczenia tworzy czas, gdyż odcinki serialu są półgodzinne. Z drugiej natomiast strony, patrząc na konwencję produkcji, byłyby one wciskane dosłownie na siłę. Stąd taka obrana forma mogła być dobra przy serialu biograficznym, ale mimo że omawiany serial jest przekrojem życia zarówno Zeldy, jak i Francisa Scotta Fitzgeralda, to ciężko go nazwać jednoznacznie serialem biograficznym. Złego słowa natomiast nie możemy powiedzieć o grze aktorskiej, bo postacie w tym serialu są skrojone na miarę. Czas więc szczegółowo przyjrzeć się odtwórcom głównych ról w omawianej produkcji.

Z: THE BEGINNING OF EVERYTHING – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

W tytułową Z, czyli Zeldę wciela się Christina Ricci. Aktorsko wybiła się w dzieciństwie dobrą rolą Wednesday Addams w filmie „The Addams Family” i późniejszym jego sequelu. Zagrała ona również w filmie „Casper” o przyjaznym duszku oraz filmie „Now and Then„. W dorosłym życiu wystąpiła między innymi w „Lizzie Borden Took an Ax„. Następnie postać Lizzie Borden odgrywała w serialu „The Lizzie Borden Chronicles„.

W postać Francisa Scotta Fitzgeralda wciela się David Hoflin. To australijski aktor szwedzkiego pochodzenia najbardziej znany z postaci Jasona Batesa w rodzimym serialu „Ocean Girl„. Ponadto przewijał się przez inne seriale bardziej epizodycznie, jak chociażby przez drugi sezon serialu „Supergirl„.

Ojca Zeldy w omawianym serialu odgrywa David Strathairn. To aktor znany z wielu ról filmowych i serialowych. W ostatnich latach zagrał chociażby w filmie „Nomadland„. Najsłynniejszą jego kreacją była rola Edwarda R. Murrowa w filmie „Good Night, and Good Luck„. Serialowo to chociażby dr Lee Rosen w „Alphas” oraz Semiyon Kleiman w „McMafia„. To również „Black Jack” Foley w „Billions” i stary pirat Klaes Ashford w „The Expanse„.

Matkę Zeldy odgrywa w tym serialu Kristine Nielsen. W przeszłości to artystka Broadway’owa. Serialowo przewinęła się przez pierwszy sezon serialu od Apple „Little Voice„.

Siostrę Tile odgrywa tu Holly Curran. Serialowo to między innym Janis w szóstym sezonie „Fear the Walking Dead„. To również Penny Pann w innej produkcji Amazon Prime Video – „The Marvelous Mrs. Maisel„.

Druga siostra Tootsie Sayre, to aktorsko Jamie Anne Allman. Serialowo to Elizabeth Clayton w Amazon Original – „Bosch„. To również Betsy Schenck z pierwszego sezonu serialu „Preacher„.

W poetkę Ednę St. Vincent Millay wcieliła się tu natomiast Lucy Walters, znana z roli Holly w serialu „Power„.

Z: THE BEGINNING OF EVERYTHING – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Służąca Katie, to aktorsko Charity Jordan, a służący Tana, a właściwie Tanaka, to aktorsko Jun Naito. Wydawca Max Perkins, to w rzeczywistości Jim True-Frost. Zagrał on wcześniej Logana w „Hostages” oraz Jamesa Woodrowa w serialu „Treme„.

Przyjaciel Fitzgeralda – Townsend Martin, to aktorsko Corey Cott. Ostatnimi czasy to Eric Monreaux w serialu „Filthy Rich„.

Livye Hart, to aktorsko Maya Kazan. Przewinęła się ona przez serial „Boardwalk Empire„. To także Eleanor Gallinger w serialu „The Knick„. Urocza Ellie Browder, to natomiast w rzeczywistości Sarah Schenkkan.

Miejscowy zalotnik z Montgomery John Sellers, to aktorsko AJ Cedeno. Ludlow Fowler, to natomiast w rzeczywistości Jordan Dean. Przewinął się on przez drugi sezon komiksowego serialu „The Punisher„.

To jeszcze na koniec Tallulah Bankhead i Eugenia Bankhead. W postać tej pierwszej wciela się Christina Bennett Lind znana z roli Bianki Montgomery w operze mydlanej All My Children. Eugenię zagrała tu natomiast Natalie Knepp. Serialowo to Katie Dunhill w „Old Friends„. Epizodycznie przewinęła się również przez serial „Damages„.

Z: THE BEGINNING OF EVERYTHING – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Omawiany Z: THE BEGINNING OF EVERYTHING (pol. Z: początki wszystkiego) nie jest fabularnie serialem wysokich lotów. Braki nadrabia jednak dobrą grą aktorską odtwórców głównych ról. Tym samym serial dostał zamówienie na drugi sezon. Z czasem doszło jednak do nietypowej jak na rynku branżowym sytuacji. Amazon bowiem cofnął swoją pierwotną decyzję i postanowił anulować serial po pierwszym sezonie. Sam był również jego współproducentem, ale to i tak rzadka sytuacja, by cofać wcześniej ogłoszone przedłużenie produkcji. Szczególnie gdy na planie zdjęciowym nie doszło do żadnej tragedii.

Tak czy inaczej serial skasowano po pierwszej odsłonie. Czy warto więc się po niego zabierać ? Fabularnie historia ta miała być rozpisana na więcej niż jeden sezon. Pierwszy sezon przedstawia bowiem jedynie wycinek wspólnego życia Zeldy i Francisa Scotta Fitzgeralda. Nie mniej jednak można się zapoznać z pierwszymi latami związku tej pary.

Udostępnij w social mediach