Z Nation – SEZON 2 – Recenzja

Z Nation 2 – drugi sezon postapokaliptycznego horroru o zombie, zrealizowanego w lżejszej konwencji, którego twórcami są Karl Schaefer i Craig Engler. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – Z Nation 1.

GATUNKI : horror / dystopian fiction / postapokaliptyczny / survivalowy / zombie apocalypse / zombie movies
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon serialu liczy 15 odcinków. Z Nation był emitowany premierowo na kanale Syfy od 11 września 2015 roku do 18 grudnia 2015 roku.

Z Nation – SEZON 2 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezonu Obywatel Z przekazuje grupie dostarczającej „przesyłkę”, że instytut w Kalifornii od dłuższego czasu nie daje znaków życia. W związku z tym ekipa powinna udać się do ośrodka naukowo-medycznego w Kolorado. Tam spotkają się z Dr Marilyn Merch. Nad zmianą koordynat docelowych niedługo zastanawia się Murphy, ponieważ chce spotkać się z Dr Merch, która uczyniła go tym, czym dzisiaj jest.

Docierając do ośrodka Fort Collins w Colorado grupa natrafia na dziwne mutanty, które są czymś pomiędzy ludźmi, a zombie. Jak się okazuje w ośrodku eksperymentowano nad znalezieniem leku na epidemie żywych trupów. Coś jednak poszło nie tak i obiekty eksperymentalne zdominowały centrum badawcze. Grupa jednak natrafia na Dr Waltera Kuriana, który okazuje się nie tą osobą, za która się podaje i jedynie chce pochwycić Murphy’ego dla własnych celów. Ostrzeżeni satelitarnie przez Obywatela Z śmiałkowie nie oddają się dobrowolnie w ręce fałszywego doktora. Cała akcja wywołuje jednak nuklearny atak rakietowy na ośrodek badawczy w Colorado. W ostatniej chwili cała ekipa jednak ucieka z Fort Collins i ratuje się przed rakietową zagładą.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Wystrzelone rakiety zaczęły być powstrzymywane przez instalacje tarczy anty-rakietowej. W ten sposób przypadkowo doszło też do uszkodzenia północnej bazy, z której operował Obywatel Z. Teraz zombie mają łatwy dostęp do bazy, a ten musi nie tylko uporać się z uszkodzonym sprzętem, ale i zombiakami, które masowo wdzierają się do wnętrza obiektu. Zdążył on jednak nadać otwarty apel na wszystkich częstotliwościach o zatrzymaniu Murphy’ego żywego. Z treści apelu słyszymy, że za pochwycenie cennej „przesyłki”, Centrum Kontroli Chorób Zakaźnych gwarantuje wysoką nagrodę. W ten o to sposób zaczęło się masowe polowanie na człowieka z bliznami.

Lecące rakiety zasygnalizowały także lokalizacje grupy, oddzielonym od nich wcześniej kompanom Mack’wo Thompsonowi i Addy Carver. Dołączając do ekipy pod przywództwem Roberty Warren postanawiają odnaleźć Murphy’ego. Następnie postanawiają wrócić do pierwotnego planu, czyli dostarczenia potencjalnego zbawiciela ludzkości do ośrodka w Kalifornii. Niedługo musieli go szukać, bo Murphy zaczął wykorzystywać odkryte w sobie zdolności kontrolowania truposzy dla własnej zabawy i własnej ochrony. Dodatkowo ugryzł także umierającą Cassandrę, która stała się podatnym na jego sugestie pół człowiekiem, pół zombie. Dodatkowo okazało się jednak, że oprócz pierwotnej grupy, Murphy’ego szuka teraz wielu innych najemnych śmiałków. Ci nie zamierzają odpuścić, a niejaki najemnik Javier Vasquez zmusza ekipę to zmiany planów. Oświadcza im przy tym, że Murphy jest teraz jego więźniem i wyznacza grupie nowe koordynaty podróży.

Z Nation – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Tak oto prezentuje się zakończenie pierwszego sezonu oraz początek Z Nation 2. Ekipa znana z pierwszej odsłony (choć trochę już uszczuplona przez apokalipsę zombie) zdołała przeżyć atak rakietowy i nadal wiernie poświęca sie arcyważnej misji. Taa, ehm to był atak nuklearny, ale co tam :). Grunt, że nasi bohaterowie to ludzie ze stali, którym nie straszne są żadne przeciwności losu. Wszystko dla misji, która może zbawić ludzkość w obliczu okrutnej apokalipsy zombie. To zabawne, ale takie właśnie jest Z Nation. Komediowe wręcz sytuacje wmontowane w horror o zombie. To mogło wymyślić chyba jedynie The Asylum 🙂

Z Nation 2 to także wciąż nowe pomysły serwowane widzom. Już pod koniec poprzedniej odsłony unikający jak diabeł święconej wody zombiaków Murphy zauważa, że nie stanowią one dla niego żadnego zagrożenia. Z czasem nawet zauważył, że truposze podatne są na jego sugestie. W ten sposób główny bohater odkrył, że może ich kontrolować. To zmieniło jego postrzeganie na tą całą sytuację.

Od teraz Murphy niekoniecznie chce być jedynie „przesyłką”, którą jacyś naukowcy zamienią na lek przeciwko apokalipsie zombie. Kontrola umarlaków pozwala mu na znacznie więcej, dlatego Murphy powoli zaczyna snuć własne plany. Poza tym on sam także się zmienia i teraz jeszcze bardziej przypomina zombie niż człowieka. Na przełomie obu sezonów Murphy zrzuca skórę niczym wąż, a jego nowe niebieskie oblicze coraz mniej przypomina grupie człowieka, którego transportowali do specjalnego ośrodka badawczego. W Z Nation 2 mamy do czynienia z niemal nowym Murphy’m, który zaczyna wokół siebie gromadzić hordy umarlaków, nad którymi ma pełną kontrolę.

Nowych pomysłów na serial w poszczególnych epizodach Z Nation 2 jest oczywiście znacznie więcej. Raz mamy do czynienia ze specyficzną szklarnią, w której hodowane są hybrydy roślin i zombiaków. Innym razem Roberta wpada na pomysł wykorzystania gigantycznego sera z parady serowej jako kuli do taranowania truposzy. Jest oczywiście także szerszy wątek z Sereną i jej tajemniczą ciążą. W konsekwencji poznajemy Lucy, która bynajmniej nie przypomina normalnego dziecka. Pozostaje tylko problem co zrobić z małym dzieckiem podczas szalejącej dookoła apokalipsy zombie.

Z Nation – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Wszystkie postapokaliptyczne produkcje mają charakter survivalowy. Tak samo jest i z tym serialem, dlatego ekipa naszych głównych bohaterów z czasem się uszczupla. To akurat normalne zjawisko eliminowania postaci, które tracą życie podczas apokalipsy zombie. W pierwszym sezonie pożegnaliśmy Charlesa Garnetta, który się wydawało miał grać pierwsze skrzypce w tym serialu. Do pierwotnej ekipy szybko jednak dołączyła Cassandra, która w Z Nation 2 przechodzi sporą metamorfozę. Została ona celowo ugryziona przez Murphy’ego, co pozwoliło jej przeżyć… jeśli można tu mówić o przeżyciu. Dziewczyna bowiem zamieniła się w półświadome zombie i nawet 10K nie chce już z nią mieć nic do czynienia, a stopniowo wcześniej zaczął darzyć ja uczuciem. Teraz Cassandra robi za cień Murphy’ego i jego prywatnego ochroniarza. Wszystko to dlatego, że ma on na nią taki sam wpływ, jak na inne zombie.

Najdziwniejszym zabiegiem w serialu było szybkie pozbycie się z obsady Marka Hammonda. W tej roli występował przecież najbardziej znany aktor w całym tym serialu, czyli Harold Perrineau. Twórcy musieli z czasem uzupełnić obsadę o nowe postacie, choć niekoniecznie były to aktorsko znane nazwiska. I tak o to w Z Nation 2 pojawia się nowa postać o imieniu Javier Vasquez. Poznajemy go jako najemnika liczącego na nagrodę za pochwycenie Murphy’ego. W rzeczywistości to postać bardziej złożona. W scenie zwierzeń podczas zaszywania ran, opowiada on Robercie o swojej przeszłości sprzed apokalipsy zombie. Okazuje się, że był on kiedyś agentem DEA, który rozpracowywał południowe kartele narkotykowe i przypłacił to śmiercią własnej żony i córki. Po tych zwierzeniach Vasquez staje się dla widzów bardziej ludzki i nie traktujemy już go jak zwykłego jednopłaszczyznowego najemnika.

Z Nation – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

W rolę Javier Vasqueza w Z Nation 2 wciela się amerykański aktor i model Matt Cedeño. Amerykańskiej publiczności dał się on poznać szerzej postacią Brandona Walkera, występując w mydlanej operze Days of Our Lives. W przeciwieństwie do Polski takie produkcje w USA nie są dla nikogo celebrycką trampoliną do kariery ;), stąd później nie był on angażowany w jakieś poważniejsze role. Epizodycznie możemy na niego natrafić w takich serialach jak „The Mentalist„, czy „That ’70s Show” (znanym w Polsce pod tytułem Różowe lata siedemdziesiąte).

Z Nation 2 - Javier

Serena, która na krótko dołącza do naszej grupy z kinder niespodzianką, to aktorsko Sara Coates. Aktorka nie ma żadnego pokaźnego dorobku aktorskiego. Częściej udziela ona swojego głosu w różnych produkcjach animowanych i grach video, jak chociażby Resident Evil 7: Biohazard.

Doktor Walter Kurian to aktorsko Donald Corren. Jego natomiast możemy kojarzyć z serialu „Law & Order„. Epizodycznie wystąpił też jako Hans w „666 Park Avenue„.

Cassandra, której postać nabiera nowego znaczenia w Z Nation 2, to w rzeczywistości Pisay Pao. Aktorka z pochodzenia z Kambodży nie ma większego dorobku aktorskiego. Epizodycznie pojawiła się ostatnio w „Doom Patrol” oraz „NCIS: Los Angeles„.

Z Nation 2 - New Cassandra

Z Nation – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

La Reina w Z Nation 2, to aktorsko Gina Gershon. Ją niektórzy mogą kojarzyć jako Valerie w serialu „Rescue Me„. Amerykańską aktorkę znamy też z postaci Fay Getty w serialu Amazon Prime „Red Oaks„. To także Gladys Jones w „Riverdale„. Epizodycznie przewijała się przez różne seriale. Ostatnio wcieliła się nawet w Melanię Trump w „The Good Fight„. Wcześniej pokazywała się w „Glee„, czy chociażby w „The Twilight Zone„. Dubbingowała też w serialu animowanym „Spider-Man: The New Animated Series„.

No i całkiem na koniec Escorpion, czyli Hector Alvarez. W tej roli wystąpił Emilio Rivera. Serialomaniakom jest on najbardziej znany z roli Marcusa Álvareza w „Sons of Anarchy„. Epizodycznie pojawiał się w takich znanych produkcjach serialowych jak „The X Files„, czy „On My Block„. Przewinął się też przez „My Name Is Earl„, czy chociażby „Bones„.

Z Nation 2 - Hector Alvarez

Z Nation – SEZON 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Z Nation 2 nadal potrafi bawić widownie. To zwariowany horror, który poza elementem krwiożerczych zombie, ma w sobie wiele elementów humorystycznych. Scenariuszowo także ciągle znajdziemy tu kilka oryginalnych pomysłów. W dużej mierze drugi sezon podkreśla też mocno metamorfozę głównego bohatera, który jest transportowany przez całe Stany Zjednoczone. Dla Roberty Warren od samego początku Murphy jest nadzieją medyczną dla całej ludzkości. Sam Murphy przestał już jednak w tym sezonie tak o sobie myśleć. W Z Nation 2 zmienia się nie tylko jego podejście do całej roli w apokalipsie zombie, ale i także wygląd zewnętrzny. Przy okazji ratowania życia Cassandrze, odmienia on także mocno tą postać. Jak się szybko przekonujemy, nie jest to już ta sama osoba, którą poznaliśmy w pierwszym sezonie.

Stacja Syfy często lekką ręką kasuje wiele swoich seriali oryginalnych. Z Nation 2 jednak widocznie nadal mocno podobał się ich publice, bo serial dostał zamówienie na kolejny sezon (i jak się okazało później jeszcze kolejne sezony). Może i również Wam przypadnie więc do gustu.

Udostępnij w social mediach