Z Nation – SEZON 1 – Recenzja

Z Nation – postaopakaliptyczny horror zrealizowany w lżejszej konwencji, którego twórcami są Karl Schaefer i Craig Engler. Serial został wyprodukowany dla stacji Syfy. Za jego produkcję odpowiada The Asylum i Go2 Digital Media (studio produkcyjne Jodi Binstock i Steve’a Grahama).

GATUNKI : horror / dystopian fiction / postapokaliptyczny / survivalowy / zombie apocalypse / zombie movies
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon Z Nation liczy 13 odcinków. Był on premierowo emitowany na kanale Syfy od 12 września 2014 roku do 5 grudnia 2014 roku. W Polsce pierwotnie można było oglądać pierwszy sezon w polskiej edycji kanału SyFy od 1 marca 2015 roku do 12 kwietnia 2015 roku.

Z Nation – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Historia przedstawiona w serialu rozpoczyna się trzy lata po wybuchu epidemii, która zamieniła świat jaki znamy, w planetę pełną zombie. Naukowcy jednak próbują powstrzymać tajemniczego wirusa, który zmienia zmarłych w chodzące żywe trupy. Testują szczepionkę uodparniającą zarówno na przemianę jak i na ugryzienia zombiaków. Testy przeprowadzane są na tzw. ochotnikach, którzy w rzeczywistości są skazańcami osadzonymi w więzieniach. Jednym z nich jest Murphy, którego po zaszczepieniu dopadły żywe trupy. Ten dotkliwie pogryziony przeżył, co dało dowód skuteczności eksperymentalnej szczepionki.

Krew Murphy’ego po udanym eksperymencie stała się wręcz bezcenna w obliczu wyniszczającej epidemii. Żołnierz Mark Hammond podejmuje się zadania dostarczenia Murphy’ego z Nowego Jorku, do specjalnego laboratorium w Kalifornii. Tam naukowcy na bazie jego krwi będą mogli opracować masowe szczepionki. W trakcie transportu Hammond i Murphy napotykają grupę ludzi walczących o przetrwanie, którzy także przyłączają się do arcyważnej misji, która może mieć zbawienne konsekwencje dla całej ludzkości.

Z Nation – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Tak oto prezentuje się początek kolejnej produkcji o apokalipsie zombie. W przeciwieństwie do takich seriali jak „The Walking Dead” i „Fear the Walking Dead„, serial Syfy jest realizowany w znacznie lżejszej konwencji. Dostajemy tu niemałą porcję humoru, mieszaną z absurdem charakterystycznym dla studia filmowego The Asylum. Wszakże to studio (choć już po ilości produkcji śmiało można nazwać pełnokrwistą wytwórnią filmową), które jest odpowiedzialne za takie filmy jak „Sharknado” (pol. Rekinado) czy „2-Headed Shark Attack” (pol. Dwugłowy rekin atakuje). Raczej nie można ich filmów nazwać poważnymi produkcjami, stąd też potrzebny jest do ich oglądania naprawdę spory dystans 😉

Tak jest i tym razem. Produkcja serialowa The Asylum jest tworzona w mniej więcej tym samym stylu, co ich produkcje filmowe przeznaczone niegdyś wyłącznie do użytku domowego (czyt. niskobudżetówki wydawane bezpośrednio na płytach DVD, bez wprowadzania ich do kinowej dystrybucji).

Już na pierwszy ogień dostajemy pompatyczną misję zbawienia świata, niczym z taniej niszowej gry cRPG. Zaszczepiony więzień, który został pogryziony przez żywe trupy przeżył i stał się cennym orężem w walce z epidemią. Komandos US Army podejmuje się zadania przetransportowania żywej broni przez całe Stany Zjednoczone. Dlaczego sam ? Dobre pytanie, szczególnie że terytorium Stanów Zjednoczonych nie jest wcale małe. No ale można przyjąć, że braki kadrowe dają się we znaki, bo od wybuchu epidemii minęło już trochę czasu. Na szczęście dla niego, napotyka on szybko na swojej drodze dzielnych śmiałków, którzy zdają sobie sprawę z powagi jego misji i postanawiają się przyłączyć. Wszystko w myśl zasady – i Ty możesz zostać superbohaterem.

Z Nation – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Misja choć bardzo ważna dla losów ludzkości, to do łatwych nie należy. Trzeba się przedostać wraz z ładunkiem (tak nazywają Murphy’ego zleceniodawcy) ze wschodniego wybrzeża na zachodnie wybrzeże USA. Naszej grupie w Z Nation przyjdzie się przedzierać przez hordy zombie, a przy tym wszystkim trzeba uważać nie tylko na własne życie, ale i życie cennego ładunku. Murphy, mimo że został pogryziony przez zombie, to tak do końca nie wie, czy kolejne pogryzienia go nie zabiją. Po nieprzyjemnym incydencie na stole – nazwijmy to operacyjnym – Murphy wręcz panicznie boi się kontaktu z żywymi trupami. Na szczęście trafił w dobre ręce, bo pod opiekę dwóch członków National Guard i komandosa Delta Force.

Grupa otrzymuje też wsparcie koordynacyjne z ośrodka specjalnego na biegunie północnym. Tam człowiek nazywający siebie Obywatelem Z udziela naszym dzielnym śmiałkom cennych uwag, wskazówek, a także informuje o wszelkich większych niebezpieczeństwach na trasie. Korzysta on przy tym ze szpiegowskich satelitów i centrum informacyjnych. Mimo przebywania na najbardziej odległym zakątku globu, ma on lepsze rozpoznanie w terenie niż grupa, która fizycznie podjęła się wykonania tej misji specjalnej. Obywatel Z utrzymuje stały kontakt radiowy z Robertą Warren, darząc ją zaufaniem jako byłą członkinię Gwardii Narodowej Stanów Zjednoczonych. Szczególnie sobie także upodobał rudowłosą Addy Carver… ale to już z całkiem innych powodów, nie związanych z jej przeszłością zawodową 🙂

Z Nation – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Trzeba przyznać twórcom serialu Z Nation, że choć tematyka zombie jest powszechnie oklepana, to nie brakuje im w tym serialu całkiem świeżych i oryginalnych pomysłów. Naszą grupę spotykają na trasie wciąż nowe niespodzianki, a los nie dla wszystkich członków ekipy wydaje się łaskawy. Nasza brygada napotyka na swojej drodze różne ewenementy, a serial pod tym względem dobrze ukazuje jak sobie radzą różni ludzie w świecie po apokalipsie zombie. Widać, że scenariusze do pierwszego sezonu nie są pisane na przysłowiowym kolanie.

Oczywiście jeśli ktoś liczy na efekty mistrzowskiej pracy charakteryzatorów, jakie oglądamy często w „The Walking Dead„, to musi brać na poprawkę, że jest to serial niskobudżetowy. Efektów specjalnych tu też zbytnio nie doświadczymy, dlatego Z Nation musi nadrabiać innymi elementami. Warto zwrócić uwagę, że w tym serialu mamy też inne podejście do tematu samych truposzy. Nie szwendają się oni wolnym tempem jak w serialu wymienionym powyżej. Potrafią oni biegać tak szybko, że mogą im nawet pozazdrościć średniej klasy sprinterzy. Bardziej ich specyfika przypomina tych zombie z filmu „World War Z„. Czy to dobre rozwiązanie ? Można polemizować. Bardziej logiczne wydaje się wolne szwendanie, bo przecież rozkładające się ciała nie mają już mięśni na nogach jak łyżwiarze szybcy na lodzie. No ale równie dobrze, nasza grupa mogła często trafiać na świeżo zmarłych, a wtedy ma to jakieś logiczne uzasadnienie.

Z Nation – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Duże znaczenie w tym serialu ma także gra aktorska. Dobrze wykreowane postacie, które są nieźle odgrywane mogą sprawić, że serial ogląda się nawet lekko i przyjemnie.

Transportowany przez cały kontynent Murphy, to aktorsko Keith Allan. To amerykański aktor i scenarzysta. Napisał on scenariusz do innej produkcji o zombie, a mianowicie do filmu „Zombie Night„. Serialowo przewijał się w różnych serialach w rolach epizodycznych. Wystąpił między innymi w „Star Trek: Enterprise„, „Buffy the Vampire Slayer” oraz „The Good Doctor„.

Charles Garnett w tym serialu, to w rzeczywistości Tom Everett Scott. Ostatnio występował on w serialu „13 Reasons Why„. Zagrał też w głośnym filmie „La La Land„. W przeszłości wcielił się też w postać Erica Wyczeńskiego w „ER” (w Polsce znanym jako Ostry Dyżur) oraz na krótko grał jako Rosen w „Sons of Anarchy„. Z takich ciekawostek – aktor podkładał głos postaci Booster Golda w serialu animowanym „Batman: The Brave and the Bold„.

Roberta Warren to natomiast aktorsko Kellita Smith. Ta amerykańska aktorka jako sierżant Roberta Warren wystąpiła też w filmie „Sharknado 3: Oh Hell No!”. Serialowo często pojawia się w rolach komediowych w niszowych sitcomach. Epizodycznie zdarzało jej się występować także w serialach z innych gatunków, jak chociażby w serialu ABC – „Dangerous Minds„, czy serialu CBS – „Nash Bridges„.

Z Nation – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Mack Thompson to aktorsko Michael Welch. Ten amerykański aktor debiutował w filmie „Star Trek: Insurrection„. Serialowo niektórzy mogą go kojarzyć z roli Luke’a Girardiego w „Joan of Arcadia„. Epizodycznie także przewinął się przez kilka znanych seriali. Wystąpił w „Stargate SG-1„, zaliczył rolę w kultowym „The X-Files„, a także pojawił się przez chwilę w serialu „Grimm„.

Jego serialowa dziewczyna Addy, to w rzeczywistości rosyjsko-amerykańska aktorka Anastasia Baranova. Występy w Z Nation to jedyna jej poważna rola. Epizodycznie grała natomiast w „Sons of Anarchy„, a także klasyku seriali familijnych – „7th Heaven„. Na krótko wcieliła się też w przeszłości w rolę Lizzie Manning w serialu „Veronica Mars„.

Z Nation – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 3

Stary luzak z pokolenia dzieci kwiatów Doc, to aktorsko Russell Hodgkinson. Tą samą postać odgrywał w innej produkcji The Asylum – „Sharknado 5: Global Swarming„. Poza tym notował tylko drobne epizodyczne role, jak chociażby w serialu „Grimm„.

10K to aktorsko Nat Zang. Aktor znany dotychczas z tej jednej roli. Znacznie więcej można powiedzieć o komandosie Marku Hammondzie. W tej roli Harold Perrineau. To aktor grający główną rolę w pierwszym hitowym serialu HBO – „OZ” (w Polsce znanym jako Więzienie OZ). Tam wcielił się w postać więźnia na wózku inwalidzkim i równocześnie narratora serialu Augustusa Hilla. Filmowo występował między innymi w „The Matrix Reloaded” i „The Matrix Revolutions„. Innym może być znany jako Michael Dawson w bijącym niegdyś rekordy oglądalności i rekordy sieciowego piractwa serialu „Lost„. Także jak kilku dzisiaj wymienionych zagrał w serialu „Sons of Anarchy„. Występował także jako Manny w nieszczęśliwie skasowanym po pierwszym sezonie serialu „Constantine„. Wcielił się też w postać sędziego Restona Kellera w serialu oryginalnym Amazona „Goliath„.

No i całkiem na koniec Obywatel Z. W tej roli DJ Qualls. To amerykański aktor, który przyjął takie skrótowe pseudo, a dokładnie nazywa się Donald Joseph Qualls. Jego możemy kojarzyć z postaci Eda McCarthy’ego w serialu oryginalnym Amazon Prime „The Man in the High Castle„. Ostatnio pojawił się na krótko jako jeden z bandziorów w trzecim sezonie „Fargo„. Aktor zagrał także Gartha Fitzgeralda IV w „Supernatural„. Epizodycznie wystąpił też „Hawaii Five-0„, w „Breaking Bad” i również w komediowych „The Big Bang Theory” oraz „My Name Is Earl„.

Z Nation – SEZON 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Oczywiście trzeba jasno powiedzieć, że Z Nation to żadne arcydzieło. To serial balansujący na granicy między dobrą rozrywką, a kiczem. Jednak jeśli się go ogląda z odpowiednim dystansem, to można się w niego wciągnąć na długie wieczory. Serial doczekał się kolejnych czterech sezonów, a nawet osobnego serialu rozgrywającego się w tym samym universum, który opowiada o początkach tragicznej epidemii. Mowa tu oczywiście o produkcji „Black Summer„.

W serialu Z Nation znajdziemy także kilka oryginalnych pomysłów. Do tego twórcy serwują nam postacie, które łatwo można z czasem polubić. Serial powinien zaciekawić wszystkich fanów opowieści o zombie. A jeżeli szukacie czegoś takiego, tylko w lżejszej konwencji, niż chociażby „Fear the Walking Dead„, to Z Nation jest w sam raz dla Was.

Udostępnij w social mediach