Young Sheldon – SEZON 2 – Recenzja

Young Sheldon 2 – druga odsłona amerykańskiego serialu komediowego od stacji CBS, którego twórcami są Chuck Lorre i Steven Molaro. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – Young Sheldon 1.

GATUNKI : komedia / sitcom
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon serialu serialu, podobnie jak pierwszy, liczy 22 odcinki. Young Sheldon 2 był nadawany premierowo na kanale CBS od 24 września 2018 roku do 16 maja 2019 roku.

Young Sheldon – SEZON 2 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu Sheldon swata swoją babcie ze swoim naukowym ulubieńcem doktorem Johnem Sturgisem. Zaprasza ich nawet do domu na wspólną kolację, pomijając oczywiście wcześniej zgodę swojej mamy. Sheldon oświadcza, że nareszcie znalazł dla siebie autorytet w postaci wykładowcy fizyki. To stwierdzenie ubodło bardzo jego ojca, bo poczuł, że nigdy nie był i chyba nie będzie autorytetem dla własnego syna. Mary Cooper zwraca mu uwagę, że nie musi być autorytetem dla wszystkich swoich dzieci i nie może zapominać, że poza Sheldonem ma jeszcze dwójkę dzieciaków, a z małą Missy już dawno nie robił nic razem. George postanawia wybrać się więc z Missy na wspólny posiłek do restauracji.

OPIS WSTĘPNY – ciąg dalszy

Swatanie babci z doktorem Sturgisem staje się dla Sheldona priorytetem. Namawia on doktora, by ten umówił się z jego babcią. Dwójka ta spotyka się w domu Connie. W tym czasie dostaje ona telefon od właściciela sklepu meblowego Iry Rosenblooma, który także chce się z nią umówić na randkę. Connie korzysta z propozycji, ale na spotkaniu przyznaje się, że już zaczęła się z kimś spotykać. Po tym oświadczeniu Ira i tak nie zamierza odpuścić. To wzbudza zazdrość u Johna Sturgisa, który udaje się do sklepu meblowego, by skonfrontować się z nieproszonym zalotnikiem. Ostatecznie dwójka ta zgadza się na zdrową rywalizację o względy Constance Tucker. Koniecznie swoje trzy grosze wtrąca do tego wszystkiego Sheldon, a jego babcia zaczyna mieć tego wszystkiego dość. To daje do myślenia Sheldonowi, który wpada na pomysł sporządzania kontraktów, które stają się podstawą w jego relacjach międzyludzkich w przyszłości, a które eliminują potencjalne spory i nieporozumienia.

W nowych przygodach Sheldona Coopera, młody Sheldon ciągle wyszukuje sztuczne problemy. Pewnego dnia zaczyna przeszkadzać mu brzęcząca pralka. Mimo, że pralka sprawnie chodzi, to Sheldon próbuje ją własnoręcznie naprawić. To powoduje większe szkody i George musi wezwać fachowca. Naprawa go słono kosztowała, dlatego wkurza się na syna i podczas ochrzanu mówi mu, że zwróci mu całe koszty naprawy. Sheldon zaczyna szukać więc pracy zarobkowej. Zatrudnia się jako gazeciarz, choć ta praca staje się dla niego wielkim wyzwaniem. Sheldona z czasem zaczyna też wkurzać nowa znajoma Paige, która pojawia się jako najmłodsza uczestniczka wykładów dr Johna Sturgisa. Młoda geniuszka budzi w Sheldonie zazdrość, że to ona nagle staje się ulubienicą wykładowcy, zajmując jego miejsce.

Young Sheldon – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Może to być lekko zaskakujące, ale spin-off serialu „The Big Bang Theory” ogląda się równie dobrze, co chronologicznie późniejsze perypetie Sheldona Coopera. Przy pierwszym sezonie było ryzyko, czy serial zostanie dobrze przyjęty przez widzów. Należało sobie odpowiedzieć na pytanie, czy za sukcesem pierwszego serialu stoi sama postać Sheldona Coopera, czy jedynie aktor, który ją odgrywa. Teraz, gdy już za nami Young Sheldon 2, to znamy odpowiedź na to pytanie. Sam Sheldon jest wartością dodaną, na której twórcy zbudowali sukces tych seriali. Przeniesienie akcji w czasy dzieciństwa Sheldona okazały się dobrym pomysłem, a serial potrafi bawić tak samo, jak wspominany wyżej „The Big Bang Theory„.

Young Sheldon 2, to nic innego jak kolejne perypetie małego geniusza, który dla wielu z jego otoczenia potrafi być mega wkurzający. Sheldon swoim zachowaniem i sposobem bycia stale daje się we znaki głównie swojej rodzinie. Już początek Young Sheldon 2 wskazuje, że nic się w tej kwestii nie zmieni, gdy widzimy jak Sheldon próbuje naprawić sprawną lodówkę tylko dlatego, że przeszkadza mu jej brzęczenie przy spożywaniu rodzinnego śniadania. No ale jak to ma się zmienić, skoro w dorosłym życiu poznaliśmy właśnie takiego Sheldona, który potrafi być bardzo męczący swoim zachowaniem dla najbliższego otoczenia.

Young Sheldon – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Jednak siłą tego serialu jest nie tylko sam Sheldon Cooper. W przeciwnym razie formuła wyczerpałaby się wraz z końcem pierwszego sezonu. Young Sheldon 2 rozwija stale relacje poszczególnych członków rodziny tytułowego bohatera. Na przełomie sezonów mieliśmy wątek quasi-romantyczny jego babci. Do tego także przyczynił się Sheldon, który pobawił się w swoistego swata i złączył doktora Johna Sturgisa z Connie Tucker. W Young Sheldon 2 natomiast z czasem rozwijany jest też wątek brata Sheldona, który zakochał się w niezwykle uroczej Veronice. Mimo, że dziewczyna nie jest zainteresowana zalotami Georgiego, to ten tak łatwo nie daje za wygraną.

Young Sheldon 2 serwuje nam też nową postać z dalszego planu, w osobie małej Paige. To taki żeński odpowiednik Sheldona w kwestii genialności, ale różni ją od niego normalne zachowanie. Dla Sheldona Coopera taka sytuacja rodzi bunt i zazdrość. To on do tej pory był tym najlepszym z najlepszych i nie chce, by jakaś dziewczyna wygryzła go z tej roli. Dla jego rodziców to też nowa sytuacja, dlatego koniecznie chcą poznać rodziców Paige i podzielić się z nimi opiniami na temat wychowania tak wyjątkowego dziecka. Sami przy tym liczą na jakieś wskazówki wychowawcze, jak powinno się podchodzić do wychowania takich wyjątkowych dzieci. Jednak to wszystko nie takie proste, a każda indywidualność wymaga innego podejścia, o czym z czasem uświadamia sobie mama Sheldona – Mary Cooper.

Young Sheldon – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Ostatecznie Young Sheldon 2 to również upodobnianie małego Sheldona, do tego znanego nam z czasów przedstawionych w „The Big Bang Theory„. W pierwszym sezonie Sheldon z czasem zaraził się pasją do komiksów. Teraz natomiast przyszedł czas na gry video. I tu niespodzianka, bo tą pasją zaraża go jego własna babcia, na co dowodem jest poświęcony tej tematyce cały jeden odcinek drugiego sezonu.

Young Sheldon 2 sporadycznie porusza też poważniejsze tematy. To serial komediowy, więc twórcy nie chcą w tej kwestii przesadzać. Serwują nam jeden poważniejszy tematycznie odcinek dotyczący Mary Cooperer oraz inny dotyczący kwestii rozdzielenia Sheldona od swoich rodziców.

Koniec końców Young Sheldon 2 to ta sama formuła co w pierwszej odsłonie, która przynosi widzom wiele humorystycznych sytuacji związanych z tytułowym bohaterem. Ich jest sporo, a nie temu służy recenzja sezonu, by je tu wszystkie teraz streszczać. Można jednak zaserwować przykładem, który pobudzi wyobraźnie, gdy pomyślimy do czego zdolny jest mały Sheldon. Raz Sheldon decyduje się na start w wyborach na przewodniczącego szkoły. Szykuje też program wyborczy, który jakoś nie porusza tłumów. Korzysta więc z rady swojej bliźniaczej siostry, że w kampanii wyborczej potrzebne są haki na swoich przeciwników politycznych. Następnie o dziwo korzysta z dostarczonych przez Missy „brudów”, by dopomóc sobie w zwycięstwie wyborczym.

Oczywiście takich zabawnych odcinków jest tu znacznie więcej, ale to już trzeba samemu zobaczyć i ocenić na własne oczy i uszy 😉

Young Sheldon – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

No to jeszcze jak aktorsko wygląda Young Sheldon 2  ? Oczywiście od strony nowych postaci oraz tych, które zyskały na większym znaczeniu w drugim sezonie tej opowieści.

Na początku czas szerzej rzucić okiem na rodzinę Sheldona. Mary Cooper to aktorsko Zoe Perry, która zagrała wcześniej Samanthe Ruland w serialu „Scandal„. Epizodycznie wystąpiła też w „Grey’s Anatomy„, czy chociażby „Law & Order: Criminal Intent„.

George Cooper Senior, to natomiast w rzeczywistości Lance Barber. Z ciekawostek, to epizodycznie zagrał on też w „The Big Bang Theory„. Ponadto zdarzały mu się drobne występy w „Gilmore Girls„, czy „Justified„.

George „Georgie” Cooper Junior, to aktorsko Montana Jordan. Zagrał on tą postać epizodycznie w jednym z odcinków „The Big Bang Theory„. Missy Cooper, to natomiast w rzeczywistości Raegan Revord.

Więcej można powiedzieć o postaci odgrywającej dr Johna Sturgisa. W tej roli Wallace Shawn – aktor i dubbingowiec. W przeszłości zdarzyło mu się grać drobną rolę w „Star Trek: Deep Space Nine„. To również Cyrus Rose w „Gossip Girl„. Z mniejszych rólek można jeszcze dodać jego występy w serialach „Eureka” oraz „The Good Wife„. Dubbingowo to między innymi Rex w „Toy Story” i jego kontynuacjach. Aktorsko to jeszcze Winslow Elliot w „Mozart in the Jungle„.

Young Sheldon – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Pastor Jeff, który często pojawia się w tym serialu, to aktorsko Matt Hobby. Sąsiad Cooperów – Herschel Sparks, to natomiast w rzeczywistości Billy Gardell. Jego możemy kojarzyć jako Billy’ego Hoyne’a w komediowym „My Name Is Earl„. Jego serialowy dzieciak Billy Junior, to aktorsko Wyatt McClure, a żona Brenda, to w świecie realnym Melissa Peterman.

Wietnamski kolega Sheldona – Tam Nguyen, to w rzeczywistości Ryan Phuong, a całkiem nowa postać Paige, to Mckenna Grace. Młoda aktorka jest już zdecydowanie bardziej znana, bo często przewija się przez różne seriale. Zagrała na przykład młodszą wersję Caroline Forbes w „The Vampire Diaries„. Wystąpiła również w serialu „Once Upon a Time„. Ostatnio także mogliśmy ją zaobserwować jako młodszą Sabrinę w „Chilling Adventures of Sabrina„. Aktorsko to również mała Theodora Crain w „The Haunting of Hill House” oraz córka prezydenta -Penny Kirkman w „Designated Survivor„. No i na koniec można dorzucić jej występ jako małej Carol Danvers w Marvelowym hicie „Captain Marvel„.

Young Sheldon – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 3

To jeszcze z dalszego planu Ira Rosenbloom. W roli sprzedawcy mebli wystąpił znany aktor i dubbingowiec Richard Kind. Serialowo to przede wszystkim Paul Lassiter w „Spin City„. To także burmistrz Gotham City Aubrey James w serialu „Gotham„. Inni mogą go również kojarzyć jako Sama Myersa w „Red Oaks„.

Nauczycielka Sheldona – Victoria MacElroy, to aktorsko Valerie Mahaffey. Ją możemy kojarzyć jako Alme Hodge w „Desperate Housewives„. To również Lorna Harding w „Dead to Me„, a także Susan w „The Man in the High Castle„. Epizodycznie wystąpiła ona w niezwykłej, aczkolwiek bardzo nierównej antologii „Night Visions„, a także w „ER„, czy „Grey’s Anatomy„.

Bibliotekarka Sheryl Hutchins, to aktorsko Sarah Baker, która ostatnio występuje jako Mindy Kominsky w „The Kominsky Method„. I na koniec jeszcze Veronica Duncan. W tej roli śliczna Isabel May znana z roli Katie Cooper w „Alexa & Katie„.

Young Sheldon – SEZON 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Najważniejsze dla tego serialu, że Young Sheldon 2 trzyma poziom z pierwszej odsłony. Twórcy nie wypstrykali się w pierwszym sezonie z pomysłów na zabawne historie z udziałem tytułowego bohatera. Widać, że zostawili sobie zapas na kolejną odsłonę. Na ile sezonów wystarczy pomysłów – czas pokaże. Przy komediowych serialach jest łatwiej zniechęcić widza obniżką jakości. Mało seriali kręconych przez wiele lat urasta do rangi tych najlepszych w historii. Jednak patrząc na to co do tej pory zaprezentowano w tej serii, to jest na to duża szansa, że przygody młodego Sheldona będą w przyszłości zaliczane do tej elity. Wszystko oczywiście zależy od tego, czy CBS będzie się decydować na zamówienie dużej ilości kolejnych sezonów.

Udostępnij w social mediach