Young Sheldon – Season 1

Young Sheldon – to serial komediowy CBS, ale nie stworzony przez CBS, tylko zrealizowany na jej zamówienie. Za produkcję odpowiada Warner Bros. Television oraz Chuck Lorre Productions (prywatna firma Chucka Lorre’a). Jest to spin-off serialu „The Big Bang Theory„, znanego w Polsce pod tytułem „Teoria Wielkiego Podrywu„. Równocześnie jest on prequelem tamtejszego serialu, ponieważ opowiada wcześniejsze losy jednego z głównych bohaterów „The Big Bang Theory” – Sheldona Coopera.

Pomysłodawcą spin-offu „The Big Bang Theory„, jak i samego pierwowzoru jest Chuck Lorre. Specjalista od amerykańskich komedii. Tym razem zabrał on nas w podróż do lat osiemdziesiątych, czyli do czasów dzieciństwa Sheldona Coopera.

Pierwszy sezon serialu Young Sheldon (pol. Młody Sheldon) jest dostępny w całości na platformie HBO GO.

Young Sheldon – Season 1

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada historię lat dzieciństwa przyszłego genialnego fizyka Sheldona Coopera. Widzimy jak dzięwięcioletni Sheldon mieszka z rodzicami i rodzeństwem w małym teksańskim miasteczku. W serialu poznajemy także jego babcię, która posiada dom naprzeciwko posiadłości małżeństwa Cooperów.

Sheldon z powodu swojej genialności już wieku dziewięciu lat trafia do high school (amerykański odpowiednik drugiego stopnia edukacji powszechnej [13-18], choć wiekowo to jakby połączenie polskiego gimnazjum z liceum). Tam musi się borykać z problemami życia codziennego. Ze względu na swoją osobowość nie ma co liczyć na grono przyjaciół. Nawiązuje tylko znajomość z Tamem Nguyen, jedynie dość inteligentnym dla Sheldona, imigrantem z Wietnamu.

W domu też nie ma lekko. Swojego starszego brata uważa za kompletnego idiotę, więc stara się unikać z nim dłuższego spędzania czasu. Natomiast z bliźniaczą siostrą musi często toczyć bój o pilota do telewizora. Ona jak każde dziecko woli oglądać kreskówki, niż ulubiony przez Sheldona program naukowy Professor Proton.

Young Sheldon – Season 1 – ANALIZA

Tak prezentuje się sitcomowa fabuła serialu. Generalnie sztampa, ale dziecięce perypetie Sheldona Coopera potrafią bawić do łez. Raz Sheldon próbuje w swej genialności opracować projekt pionowego startu i pionowego lądowania rakietowego (wykorzystany 27 lat później przez Elona Muska i jego SpaceX). Natomiast innym razem izoluje się od świata zewnętrznego z powodu zaksztuszenia się kiełbasą przy rodzinnym śniadaniu. Twórcy serialu ponownie z sukcesem sięgnęli po schemat połączenia genialności z dziwactwem, odmładzając tylko wersję Sheldona i przenosząc akcję w lata jego dzieciństwa.

W serialu Young Sheldon zadbano o to, aby także pozostałe postacie oprócz tytułowego Sheldona były dość wyraziste dla widzów. Mamy tu niestandardową wyluzowaną babcię, zakochaną w genialności Sheldona, ale podchodzącą z dystansem do wszelkich jego dziwactw. Także mamę z silną osobowością, która potrafi stanowczo strofować Sheldona, ale także sprawiać, by czuł się on wyjątkowy na tle swojego otoczenia. Do tego ciekawy osobowością ojciec, który wypada w serialu lepiej, niż we wspominkach dorosłego Sheldona Coopera w „The Big Bang Theory„. Warto też wspomnieć o dobrze dobranych postaciach drugoplanowych, czyli głównie całym wachlarzu nauczycieli ze szkoły Sheldona.

Young Sheldon – Season 1 – O AKTORACH

W tytułową rolę w serialu wcielił się Iain Armitage. To dla tego młodego człowieka wielkie wyzwanie zmierzyć się z legendą świata serialowego. Kto by pomyślał, że to może się w ogóle udać. Przecież zaletą serialu „The Big Bang Theory„, był właśnie Jim Parsons, najlepiej opłacany aktor serialowy kilku ostatnich lat. To głównie jego zasługa, że jego kreacja dorosłego Sheldona Coopera potrafiła zgromadzić ogromną widownie przed telewizorami, nie tylko w amerykańskich domach. Czy prequel miał szansę na powodzenie, skoro młodego Sheldona musiał zagrać ktoś zupełnie inny? Wielu w to powątpiewało, ale Iain Armitage spisał się na medal. Wykorzystał on wszystkie najlepsze cechy dorosłego Sheldona i wpasował je we własną kreację tej postaci. Tą rolą może sobie otworzyć wrota do całkiem niezłej kariery.

Należy jednak wspomnieć, że Jim Parsons też bierze pośredni udział w serialu Young Sheldon, ponieważ służy swym głosem jako narrator poszczególnych historii.

Przy okazji analizy gry aktorskiej nie sposób nie wspomnieć o Annie Potts, która wciela się w postać Constance „Connie” Tucker, czyli babci Sheldona. To aktorka z dużym dorobkiem, znana z wielu produkcji kinowych i telewizyjnych. W nowej roli łączy ona funkcję typowej babci-opiekunki wnucząt, z funkcją emerytki w pełni korzystającej z uroków życia na emeryturze.

Young Sheldon – Season 1 – PODSUMOWANIE

Young Sheldon to serial, który obronił się przed przypinką bylejakości produkcji spin-offowych. Nie jest to może reguła, bo ostatnie lata wyglądają już znaczenie lepiej w kwestii spin-offów znanych produkcji. Tu wspomnieć trzeba chociażby o „Better Call Saul, czy „The Originals. Jednak w przeszłości był to większy problem, bo twórcom często zarzucano brak pomysłu nad rozwojem marki (franczyzy) i przysłowiowy „skok na kasę”. Young Sheldon przetrwał próbę czasu i można powiedzieć, że pierwszy sezon był jednym z największych pozytywnych zaskoczeń poprzedniego roku.

Jest to głównie produkcja dla fanów „The Big Bang Theory„, ponieważ bez oglądnięcia pierwowzoru ciężko jest zrozumieć rodzaj humoru, dominującego w obu tych serialach. Dla polskich widzów zadbano więc o to, by na platformie HBO GO uzupełnić bibliotekę nie tylko o nowy serial Young Sheldon, ale także o poprzednie sezony Teori Wielkiego Podrywu. Pierwszy sezon prezentowanego dzisiaj serialu liczy 22 odcinki. Warto nadrobić produkcję, bo już za kilka dni startuje drugi sezon. Przewidywana premiera przypada na 24 września 2018 roku. W Polsce serial ma być stopniowo dodawany w odstępach tygodniowych, od 26 września 2018 roku. Wszystko do obejrzenia w HBO GO.

Udostępnij w social mediach