WYNONNA EARP – Sezon 2 – RECENZJA

WYNONNA EARP 2 – drugi sezon kanadyjsko-amerykańskiego serialu dark fantasy, zrealizowanego w konwencji neo-westernu, którego twórcą jest Emily Andras. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – WYNONNA EARP 1.

GATUNKI : dark fantasy / fantasy / neo western / supernatural fiction
KRAJ PRODUKCJI : USA Kanada

Drugi sezon serialu liczy 12 odcinków. WYNONNA EARP 2 był nadawany premierowo na kanałach Syfy oraz Space od 9 czerwca 2017 roku do 25 sierpnia 2017 roku.

WYNONNA EARP – Sezon 2 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu tajemnicza Eve, okazuje się trzecią siostrą Earp – Willą Earp. Stopniowo zaczyna odzyskiwać wspomnienia. Doc Holliday trafia natomiast w niewolę demona, który został wynajęty przez Bobo. Dzięki sprytowi udaje mu się jednak wydostać z rąk sadysty. W tym czasie siostry Earp i Dolls udają się na wielkie przyjęcie organizowane przez Bobo, by odkryć jego plan. Celem Bobo jest dziedziczka Earpów, a obecnie staje się nią Willa. Ma to też wpływ na działanie Rozjemcy, który objawia swą moc tylko w dłoni dziedziczki rodu Earp. Dla Dollsa to jednak bez znaczenia, bo na przyjęciu bierze go na szczerość i oznajmia, jak bardzo dla niego ważna jest Wynonna. Tą szczerość i późniejszy pocałunek widzi Doc Holliday, który zjawia się nagle na imprezie.

Doc wykrywa też truciznę w podawanym szampanie, którą później potwierdza sam gospodarz. Jednak jest na nią antidotum. Ceną za antidotum jest dostarczeniu mu Wynonny Earp. Po tej akcji tłum gości zaczyna szaleć, ale Dolls postanawia wyprowadzić z sali Wynonnę. Waverly Earp natomiast zabiera i ukrywa rewolwer, by nie wpadł on w łapska Bobo. Kiedy odnajduje ją Willa wychodzą na jaw prawdziwe intencje trzeciej siostry. Willa szantażem przejmuje Rozjemcę i następnie oddaje rewolwer w ręce Bobo.

Dochodzi do konfrontacji, w której Bobo rani Doca. Następnie Willa przekracza granicę, co zaczyna otwierać bramę do piekła. Źle się to dla niej kończy, bo szybko dopada ją diabelski wąż. Wynonna postanawia skrócić cierpienia Willi i oddaje strzał w jej głowę. Po tej akcji Bobo zostaje aresztowany przez szefową Dollsa, która wcześniej zawiesiła swojego agenta, którego teraz także aresztuje. Gdy aresztowani opuszczają Purgatory Bobo zaczyna się palić, ale Wynonna postanawia odesłać zjawę do piekła szybkim strzałem. Wcześniej jednak dostaje ostrzeżenie od tajemniczej postaci, że Bobo to dopiero początek i musi przygotować się na to, co teraz wypuściło piekło.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

I ostrzeżenie było trafne, bo ekipa pod wodzą Wynonny Earp ma teraz ręce pełne roboty. Oczywiście w ściganiu różnych plugastw, które teraz panoszą się w rejonie Purgatory. Po upolowaniu jednego z takich piekielnych pomiotów, Wynonna liczyła, że Czarne Odznaki wypuszczą im Dollsa w zamian za dostarczone truchło. Szefowa Dollsa – Lucado jest jednak w tej sprawie nieugięta. Bohaterka postanawia więc znaleźć rzeczy szeryfa Dollsa, bo gdzieś jednak na czas pobytu Dolls musiał w Purgatory nocować. Niespodziewanie w jego pokoju Wynonna trafia na jakąś kobietę i to świetnie wyszkoloną w walce, więc nie obyło się bez konfrontacji, by przekonać się o tym na własnej skórze. Po wymianie uprzejmości okazuje się, że to Eliza – przyjaciółka i partnerka Xaviera Dollsa z Czarnych Odznak, z którą tu mieszkał przez kilka tygodni. Dziewczyna przystaje na plan Wynonny odbicia Agenta Dollsa. Przy okazji Wynonna dowiaduje się o jego specjalnych dopalaczach.

Ekipa zaczyna realizować wyznaczony plan. Na miejscu okazuje się, że Agentce Elizie Shapiro cofnięto uprawnienia do przemieszczania się po obiekcie Czarnych Odznak. Czas więc na Plan B i dostanie się do środka podstępem. Plan nieco krzyżuje rozszalały wewnątrz laboratorium Pożeracz Dusz. Z nim musi sobie radzić Waverly, wykorzystując drzemiącą w niej mroczną siłę, która nią zawładnęła po dotknięciu błyszczącej brei podczas walki przy „granicy”. Na ratunek dodatkowo przebywa Wynonna, która jednym strzałem odsyła diabelski pomiot, tam gdzie jego miejsce.

W tym czasie Doc w pojedynkę idzie uwolnić Agenta Dollsa. Całą akcję przerywa im Lucado. Jednak i ona ma swojego przełożonego, który nakazuje jej opuścić broń. Przymusza on Wynonne i jej przyjaciół do podpisania układu obrony „trójkąta” przed piekielnymi pomiotami. Na potwierdzenie powagi sytuacji Czarne Odznaki zabijają demonstracyjnie Elizę Shapiro. Wynonna godzi się pod przymusem, choć wie, że musi działać teraz bez szeryfa Dollsa. Jednak wierzy w umiejętności Doca, swojej siostry oraz swoje własne jako dziedziczki rodu Earp.

WYNONNA EARP – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Drugi sezon tego neo-westernowego dark fantasy wprowadza nam kilka zmian. Pierwszą z nich jest podmianka oponentów tytułowej bohaterki. Przez pierwsze odcinki drugiej odsłony Wynonna mierzy się już nie z ludzkimi zjawami, ale innymi pomiotami z piekła rodem. Dzieje się tak z dwóch powodów. Pierwszym było przekroczenie „granicy”, które wpuściło mroczne siły na obszar trójkąta (teren Purgatory i okolic). Drugim powodem, że Wynonna nie zwalcza teraz typowych zjaw jest to, że odesłała już do piekła cały ich trzon. To siódemka z charakterystycznego zdjęcia, które pojawiało się w czołówce pierwszego sezonu, wraz z wisielcem. Na zdjęciu każdy łachudra miał świecące na czerwono oczy. Obecnie w WYNONNA EARP 2 czołówka ulega modyfikacji. Zdjęcie ponownie się w niej pojawia, ale elita zjaw jest już przekreślona, bo nimi zajęła się tytułowa bohaterka.

Dokładnie zajął się nimi Rozjemca, spełniający dobrą rolę w jej rękach. Rewolwer bowiem jest na usługach jedynie dziedziczki rodu Earp. Przez chwilę powrót trzeciej siostry Willi nieco namieszał w tej kwestii. Finalnie jednak wszystko wróciło do normy, bo jakby to było, gdyby nasza bohaterka nie mogła używać charakterystycznej dla siebie broni palnej. W ten o to sposób Wynonna uwolniła Purgatory od zbirów pokroju Bobo Del Rey’a. Przy okazji w drugiej odsłonie poznajemy nawet przeszłość tego drania i poznajemy kim był wcześniej Robert Svane. Teraz gdy już po kłopocie przychodzi kolejny problem równie piekielny co poprzedni.

Lekko wybiegając do przodu koniecznie trzeba powiedzieć, że nie stanowi on filaru tego sezonu. Tu pierwsze skrzypce gra jednak magia, której w pierwszej odsłonie jedynie liznęliśmy za sprawą wiedźmy Constance Clootie. W WYNONNA EARP 2 wiedźmy mocniej dają do wiwatu tytułowej dziedziczce. Wokół nich budowany jest nowy wątek, który niejako jest kontynuacją zamiarów Constance Clootie. W tym sezonie natomiast poznajemy pozostałe wdowy po Clootie’em, które przejęły ciała Mercedes i Beth Gardner.

WYNONNA EARP – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

W drugiej odsłonie do naszej ekipy dołączają nowi bohaterowie. Jednym z nich jest Lucado. To szefowa Dolsa, która przejęła jego obowiązki, po tym jak został on wyautowany przez swoją agencję. Teraz to Lucado w imieniu Czarnych Odznak ma przypilnować, by „trójkąt” został oczyszczony z tego co wypuściło tutaj piekło. Krótko też na ekranie gościliśmy niejaką Elizę Shapiro, która okazała się partnerką Dolsa. Ponadto gdy Wynonna przeprowadzała akcję wtargnięcia do siedziby Czarnych Odznak, to wykorzystała do własnych celów miejscowego laboranta. (red. właściwie to podstępem wykorzystała go Waverly). Następnie Jeremy Chetri, dołącza do niej, by na miejscu pomóc oczyścić rejon z piekielnych plugastw.

Magia w tym sezonie jest dość silna i dosięga zwykłych mieszkańców Purgatory. Przekonał się o tym Tucker Gardner. Ciało jego sióstr wykorzystały wiedźmy. Starsza z jego sióstr – Mercedes, była nawet w przeszłości przyjaciółka Wynonny. Teraz jej twarz nosi wiedźma, której celem jest przebudzić jej męża, potężnego demona. W całą tą sprawę zamieszany jest miejscowy ksiądz Juan Carlo. Z nowych bohaterów warto też wspomnieć o Rosicie Bustillos, która zakręciła się wokół naszego legendarnego rewolwerowca Doca Holliday’a.

Większego znaczenia w tym sezonie dodatkowo nabiera postać Nicole Haught. Policjantka związuje się z siostrą Wynonny. Obecnie jest ona ważnym członkiem ekipy i poprzez związek z Waverly zostaje wtajemniczona we wszystkie piekielne sekrety dotyczące miasteczka Purgatory.

WYNONNA EARP – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Jak widać w WYNONNA EARP 2 mało jest zmian natury fabularnej, ale za to kilka nowych postaci dołącza do głównej obsady. Zobaczmy więc jak prezentują się one od strony aktorskiej.

Juan Carlo, to w rzeczywistości Shaun Johnston. Aktor jest najbardziej znany z roli Jacka Bartletta w serialu „Heartland” (polski tytuł – Zaklinacze koni). W przeszłości grał również detektywa Saybrooka w „MythQuest” (w Polsce znanym pod tytułem W świecie mitów).

Rosita Bustillos, to aktorsko Tamara Duarte. Niektórzy mogą ją kojarzyć z drobnej roli Hailie Colton w piątym sezonie „Haven„. Serialowo to też Charlie Lima z rodzimego „Degrassi: The Next Generation„.

Tucker Gardner, to aktorsko Caleb Ellsworth-Clark. Aktor nie ma większego dorobku, ale zagrał epizodycznie w jednym głośnym seriali, a mianowicie w trzecim sezonie „The Handmaid’s Tale„.

Beth Gardner, to natomiast w rzeczywistości Meghan Heffern. Ostatnimi czasy aktorka wcieliła się w rolę Jane w serialu komediowym „How to Buy a Baby„. W drobnych rolach przewinęła się przez pierwszy sezon „Patriot” oraz drugi sezon „Designated Survivor„.

Drugą siostrę Tuckera w WYNONNA EARP 2 gra natomiast Dani Kind. Aktorka jest najbardziej znana z postaci Anne Carlson w serialu „Workin’ Moms„.

WYNONNA EARP – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Ewan Allenbach z tajemniczego zakonu, to aktorsko Brendan Fehr. W przeszłości zagrał on Michaela Guerina w pierwszej wersji „Roswell„. Później wcielał się w Dana Coopera w serialu „CSI: Miami” (pol. CSI: Kryminalne zagadki Miami). Epizodycznie przewinął się również przez hit AMC „Better Call Saul„.

Jeremy z laboratorium Czarnych Odznak, to aktorsko Varun Saranga. Jego też znamy ze wspomnianego wcześniej serialu „Workin’ Moms„, gdzie zagrał Chada.

Eliza Shapiro, to w rzeczywistości Rachel Skarsten. Aktorka obecnie jest zaangażowana do serialu na bazie komiksów DC ” Batwoman„. Z komiksami jej po drodze, bo jeszcze grała D. Lance w serialu „Birds of Prey„.

To jeszcze na sam koniec Agentka Lucado. W tej roli wystąpiła Kate Drummond. Poza aktorstwem zajmuje się dubbingiem gier video. Udzieliła swojego głosu przykładowo w Assassin’s Creed: Odyssey, czy Splinter Cell: Blacklist. Samodzielnie na ekranie pojawiała się natomiast w drobnych rolach w trzecim sezonie „Dark Matter„, czy trzecim sezonie „Being Human„.

WYNONNA EARP – Sezon 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

WYNONNA EARP 2 to w dużej mierze mniej więcej to samo, co otrzymaliśmy w pierwszej odsłonie. Nadal mamy unicestwianie piekielnych osobników, tylko podmiotowo się nieco zmienili po otwarciu bram piekielnych. Więcej jednak magii serwuje nam ten sezon, a to za sprawą wdów Clootie. Jest jeszcze jeden ważny wątek w drugim sezonie i dotyczy on bezpośrednio Wynonny, ale recenzja go pomija z uwagi na charakter spoilerowy. (red. ma on swoje konsekwencje w finale sezonu, ale szersze nawiązania do niego dopiero przy okazji artykułu dot. trzeciego sezonu).

Nowe postacie nieźle wpisują się w całość tego sezonu. Plusem także okazuje się zwiększenie roli Nicole Haught, która jest teraz pełnoprawną członkinią ekipy przybocznych dziedziczki Earp. Dodatkowo w tym sezonie pojawia się tajemniczy zakon, który walczy niejako po tej samej stronie, co tytułowa bohaterka. Niestety słabo został rozwinięty wątek z ich udziałem i to lekki minus na konto WYNONNA EARP 2.

Udostępnij w social mediach