WOLVERINE – Marvel Anime – RECENZJA

WOLVERINE – Marvel Anime (jap. ウルヴァリン) – japońsko-amerykański serial animowany Marvela. Znany również pod tytułem Wolverine: Animated Series oraz Marvel Anime: Wolverine. Superbohaterski serial z cyklu Marvel Anime / Superhero Anime. Za produkcję serialu odpowiada Marvel Animation (Marvel Studios -> obecnie Disney) oraz Madhouse (iXIT Corporation -> Nippon TV). Za globalną dystrybucję serialu odpowiada Sony Pictures Home Entertainment (Sony).

GATUNKI : animowany / anime / superhero / martial arts / supernatural fiction
KRAJ PRODUKCJI : USA Japonia

WOLVERINE (Marvel Anime) liczy 12 odcinków. Premierowo był on nadawany w Japonii na kanale Animax od 7 stycznia 2011 roku do 25 marca 2011 roku. Następnie serial miał swoją premierę w USA na kanale G4 w dniu 29 czerwca 2011 roku.

WOLVERINE – Marvel Anime – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o misji ratowniczej Wolverine’a w Japonii. Nowy Jork – przeszłość. Logan przebywa na luksusowym jachcie pływającym w pobliżu Manhattanu. Towarzyszy mu Japonka Mariko Yashida. Nagle nad jachtem pojawiają się unoszący się w powietrzu napastnicy, którzy ostrzeliwują mutanta. Ten szybko regeneruje rany postrzałowe i rusza przeciw nim do walki. W konfrontacji traci jednak Mariko. Rok później Logan spostrzega, że podobni napastnicy atakują jego znajomego imieniem Tesshin Asano. Ten zostaje zaatakowany na dachu jednego z wieżowców Nowego Jorku. Członkowie organizacji AIM wykorzystują przeciwko niemu fale niszczące wszelki metal. Logan postanawia włączyć się do tej nierównej walki i choć napastnicy posiadają maskowanie, to i tak wybija ich jednego po drugim.

Tesshin Asano dziękuje za ratunek. Opowiada Loganowi, że wie gdzie znajduje się jego ukochana Mariko. Ją przetrzymują ludzie związani z japońską organizacją przestępczą, którą kieruje ojciec Mariko – Shingen. Równocześnie jest on świetnym wojownikiem, który sam niejednokrotnie staje do walki. Porwanie Mariko było więc przez niego zaplanowane. Chce on bowiem rozszerzyć swoją działalność i wydać ją za mąż za Hideki Kurohagi – szefa lokalnej mafii.

Po tych słowach Logan długo nie czeka i wyrusza do Japonii. Tam nocą dociera do posiadłości Shingena, gdzie przetrzymywana jest Mariko. Jej ojciec wyczuwa obecność mutanta i postanawia samodzielnie go pojmać. Daje jednak szansę mutantowi na uczciwą walkę. Dwójka staje do pojedynku na kije, ale ją przerywa osobiście przybyły na miejsce Hideki Kurohagi, który wykorzystuje broń chemiczną do osłabienia mutanta. Pokonanego w nieuczciwej walce mutanta przestępcy następnie wywożą na tory kolejowe. Przed rozjechaniem przez pociąg Logana ratuje natomiast tajemnicza Yukio. Dzięki niej Logan może wrócić do gry i wyzwolić Mariko.

WOLVERINE – Marvel Anime – Recenzja – ANALIZA – część 1

Wolverine: Animated Series to kolejny serial Marvela z serii Marvel Anime. Każdy z tych seriali stanowi z góry zaplanowaną fabularną całość, zamkniętą zawsze w formie dwunastu epizodów. Seriale te łączy wątek japoński. Nie inaczej jest w przypadku solowych przygód Logana. Akcja tej opowieści rozpoczyna się w Nowym Jorku, bo tam widzimy jak w przeszłości ktoś porwał ukochaną tytułowego bohatera. Logan jednak stracił wszelki ślad po Mariko, aby wyruszyć jej na ratunek. Dopiero rok później pojawia się nadzieja w tym temacie, którą rozpalają w nim informacje przekazane przez uratowanego dawnego przyjaciela. Główny bohater tej opowieści otrzymuje pewność, iż Mariko żyje i przebywa obecnie w Japonii. Tam siłą ma być wydana za mąż za gangstera Hideki Kurohagi. Teraz Logan musi nie dopuścić do tych zaślubin oraz musi uwolnić Mariko spod dyktatu jej ojca.

Logan nie czeka więc długo. Solo próbuje zinfiltrować miejsce przetrzymywania Mariko, ale zostaje tam zauważony. Tym samym będzie to znacznie dłuższa przeprawa niż jednodniowy wylot do Japonii. Praktycznie na samym początku dowiadujemy się również, że Logan w tej misji ratunkowej zyskuje sojusznika. Tym sojusznikiem jest Yukio. To ona ratuje pozostawionego na torach kolejowych Logana. Ratuje mutanta, bo ma w tym swój interes.

Sojusznicy z przypadku mają tego samego wroga, tylko atak na ich macierzystą bazę ma różne od siebie cele. Dla Yukio celem jest osobista zemsta, a dla Logana pierwotnym celem jest misja ratunkowa Mariko. Nie mniej jednak wspólny wróg sprawia, że mogą chwilowo połączyć swoje siły. Wróg się bowiem dobrze ufortyfikował, więc walka z jego strażnikami nie będzie prostym zadaniem. A ci dzielą się na dwie grupy: żywych obrońców w postaci licznych sługusów Kuruhagi oraz wynajętego mistrza walki mieczem, a także na jednego sztucznego, za to olbrzymiego i niebezpiecznego strażnika kamiennego.

WOLVERINE – Marvel Anime – Recenzja – ANALIZA – część 2

Generalnie seriale animowane Marvela z serii Marvel Anime posiadają ciekawą fabułę. Akurat jednak w przypadku serialu WOLVERINE – Marvel Anime fabuła tej historii jest prosta jak budowa cepa. To nie jest jakaś wielowątkowa historia. Skupia się właściwie jedynie na misji ratunkowej głównego bohatera. Tym samym tą prostotą omawiany serial wygląda bardziej blado na tle pozostałych seriali z serii Marvel Anime. Czy to sprawia, że jest to najsłabsza produkcja tej serii ?

Niekoniecznie. Prosta fabuła to jedno, ale sam serial ma jeszcze inne wyróżniające go elementy. W produkcji WOLVERINE – Marvel Anime jesteśmy jako widzowie świadkami chyba najlepszych pojedynków, patrząc na całokształt seriali Marvel Anime. Normalnie aż żal, że to nie produkcja aktorska, a walki te obserwujemy tylko w postaci „ożywionej” animacji. Pojedynki są widowiskowe, bo sam Logan trafia na nie byle jakich przeciwników. To mistrz wschodnich sztuk walki Shingen Yashida, który nie cofa się przed żadnym przeciwnikiem, bo żaden z nich nie jest wystarczająco dobry, aby go pokonać w bezpośrednim pojedynku. To również znany szerzej z komiksów Omega Red, a także honorowy pod każdym względem samuraj Kikyo Mikage. Gdyby tego było nam mało, to jest tu jeszcze nawet wielki kamienny strażnik, z którego udziałem otrzymujemy chyba najbardziej widowiskowy pojedynek tego serialu.

Jak prezentują się pozostałe elementy tej produkcji ? Za scenariusz serialu odpowiada Kengo Kaji. Za oprawę muzyczną odpowiada natomiast Tetsuya Takahashi, tak jak we wszystkich pozostałych serialach Marvel Anime. Tym samym powtarza się motyw melodyczny z czołówki i napisów końcowych serialu. Nowych i oryginalnych fragmentów muzycznych natomiast ciężko się tu doszukać. Sama fabuła serialu ma natomiast bardzo dramatyczny charakter, który kulminację osiąga w końcowych scenach ostatniego odcinka serialu.

WOLVERINE – Marvel Anime – Recenzja – O DUBBINGU – część 1

To jeszcze słów kilka o dubbingu przygotowanym w dwóch wersjach językowych. Głosu tytułowemu bohaterowi w wersji japońskiej udziela Rikiya Koyama. To znany aktor głosowy (red. w Japonii określano jako seiyū). Swojego głosu użyczył przede wszystkim Yamato w serialu „Naruto: Shippûden„. To również głosowo Klaus V. Reinherz w „Kekkai Sensen / Blood Blockade Battlefront” oraz Shinigami w „Soul Eater„.

W amerykańskiej wersji, czyli anglojęzycznej wersji językowej, głosu tytułowemu bohaterowi udzielił Milo Ventimiglia. To już aktor znany nie tylko z dubbingu. Dawniej występował jako Chris Pierce w serialu „American Dreams” oraz jako Jess Mariano w serialu „Gilmore Girls” (z polskim tytułem Kochane kłopoty). To również, żeby nie powiedzieć przede wszystkim, Peter Petrelli w serialu „Heroes„. Ostatnimi czasy to natomiast filmowy syn Rocky’ego Balboa oraz Jack Pearson w obyczajowym serialu „This Is Us” (pol. Tacy jesteśmy).

Mariko głosu udzieliła od dekad zajmująca się dubbingiem Fumiko Orikasa. To między innymi Chiyoko Fujiwara w animacji „Sennen joyû / Millennium Actress„. Dubbingowała również w serialu „Gintama” oraz produkcji „Little Witch Academia„.

W anglojęzycznej wersji językowej głosu tej postaci udzieliła natomiast Gwendoline Yeo. Dubbingowo to chociażby Nala Se w „Star Wars: The Clone Wars„, a aktorsko to Xiao-Mei w drugim sezonie serialu „Desperate Housewives” (z polskim tytułem Gotowe na wszystko).

Shingen Yashida, to w rzeczywistości Hidekatsu Shibata. Dawniej to między innym (głosowo) Baios w „Kosoku Denjin Albegas” oraz Kapitan Zahab w serialu „Seijû sentai Gingaman„. XXI wiek to natomiast głównie Hiruzen Sarutobi we wspomnianym wyżej „Naruto: Shippûden„.

W anglojęzycznej wersji językowej głosu Shingenowi udzielił Fred Tatasciore. Długie lata spędził on przy dubbingu do serialu „Family Guy„. Z Marvelem miał natomiast przygodę przy okazji serialu „Spider-Man” (tym z lat 2017–2020 zrealizowanym dla Disney XD). Ostatnie lata, to chociażby Shaxs w „Star Trek: Lower Decks„.

WOLVERINE – Marvel Anime – Recenzja – O DUBBINGU – część 2

Kobieca ninja Yukio, to dubbingowo koreańsko-japońska aktorka głosowa Romi Park. Podkładała ona głos postaci Hange Zoe w serialu „Shingeki no Kyojin” (pol. Atak Tytanów). To również Temari w „Naruto: Shippûden” i Natsume Hyuuga w „Gakuen Alice„.

W anglojęzycznej wersji językowej głosu tej postaci udzieliła Kate Higgins. Ostatnimi czasy związana głównie dubbingiem z serialem „Blaze and the Monster Machines„.

Bardziej epizodyczny Omega Red, to dubbingowo Ryûzaburô Ôtomo. Udzielał on swojego głosu chociażby w serialu „One Piece: Wan pîsu„. Tej samej postaci w amerykańskiej wersji głosu udzielił JB Blanc, znany głosem chociażby z animacji „Castlevania„. Aktor ten podkłada również głos starcowi Kohowi.

Koh w japońskiej wersji językowej, to natomiast w rzeczywistości Iemasa Kayumi. To między innymi narrator serialu „Hagane no renkinjutsushi” (znanego bardziej poza Japonią jako Fullmetal Alchemist: Brotherhood). Swojego głosu udzielał również we wspomnianym wcześniej serialu „One Piece: Wan pîsu„.

Samuraj Kikyo Mikage, to dubbingowo Masato Hagiwara. Filmowo to Kunio Mamiya w „Cure„. Serialowo to Junichiro Tamai w „Prayers in the Emergency Room” oraz Ebara Shigeru w „Dakara korosenakatta„.

W amerykańskiej wersji samurajowi głosu udzielił Steve Blum. Dubbingowo najdłużej związany był z serialem „Star Wars: Rebels„.

Min w japońskiej wersji językowej, to realnie Misato Fukuen. Aktorsko to między innymi Secchan w serialu „Kikai Sentai Zenkaijâ„. W amerykańskiej wersji głosu tej postaci udzieliła natomiast Danielle Judovits. Dubbingowo to Kitty Pryde w „Wolverine and the X-Men” oraz Barbara Gordon w „The Batman” (red. to ten serial od Kids’ WB).

Główną obsadę omawianego serialu uzupełnia Hideki Kurohagi. W japońskiej wersji językowej głosu tej postaci udzielił Kazuki Yao. Dubbingowo najbardziej związany z wymienianym już wielokrotnie „One Piece: Wan pîsu„.

W anglojęzycznej wersji głosu tej postaci udzielił Vic Mignogna. To znany aktor dubbingowy. Swojego głosu udzielił chociażby w animacji „RWBY„. Aktorsko to natomiast James T. Kirk w fanowskim serialu „Star Trek Continues„.

WOLVERINE – Marvel Anime – Recenzja – PODSUMOWANIE

Serial WOLVERINE – Marvel Anime to taka prosta, w sensie fabularnie niezłożona historia. Obfitująca w świetne pojedynki, ale fabularnie jednak wielu widzów z sentymentem to tytułowej postaci, liczyło pewnie na coś lepszego. [red. dla mnie osobiście żal, bo Wolverine to po oczywistym Spider-Manie moja ulubiona postać Marvela]. Co ciekawe to tytułowy bohater jest jedyną postacią, która przewija się przez wszystkie seriale z serii Marvel Anime. Poza udziałem w przygodach mutantów, co jest oczywistą oczywistością jak mawiał klasyk, to pojawił się on jeszcze w serialu „Iron Man – Marvel Anime” oraz „Blade – Marvel Anime„. Był on więc podczas tej japońskiej sagi rozchwytywaną postacią.

Co do samego serialu WOLVERINE – Marvel Anime, to dramatyzmu mu nie możemy odmówić. To taki poważny serial dla starszej widowni. Z całą pewnością nie jest to produkcja familijna. Zresztą żaden z seriali Marvel Anime nie jest typową produkcją familijną. Serialami dla wyłącznie dorosłych widzów też tego nie możemy nazwać. Od takie seriale dla już bardziej dojrzałych emocjonalnie widzów, ale nie małych dzieci. Jeżeli więc tego właśnie oczekujecie po produkcjach animowanych Marvela, to wszystkie te seriale, łącznie z obecnie omawianym, powinny Was zainteresować.

Udostępnij w social mediach