WHEN THEY SEE US – Miniserial – RECENZJA

WHEN THEY SEE US (pol. Jak nas widzą) – A NETFLIX ORIGINAL SERIES – Netflix serial oryginalny. Amerykański dramat kryminalny typu true crime, którego twórcą jest Ava DuVernay. Za produkcję miniserialu odpowiada ARRAY (niezależne studio dystrybucyjne Avy DuVernay, noszące wcześniej nazwę African-American Film Festival Releasing Movement – AFFRM), Harpo Films, Inc. (studio produkcyjne Kate Forte), TriBeCa Productions (studio produkcyjne Roberta De Niro i Jane Rosenthal) oraz Participant (dawne Participant Media – studio produkcyjne Jeffrey’a Skolla). Warto jeszcze na koniec wstępu dodać, że producentem wykonawczym tego miniserialu jest uchodząca za najbardziej wpływową osobę na świecie Oprah Winfrey.

GATUNKI : dramat kryminalny / dramat społeczny / true crime
KRAJ PRODUKCJI : USA

Miniserial WHEN THEY SEE US liczy 4 odcinki (części). Wszystkie one zostały udostępnione widzom platformy NETFLIX w dniu 31 maja 2019 roku.

WHEN THEY SEE US – Miniserial – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o szczegółach słynnej sprawy „Piątki z Central Parku”. 19 kwietnia 1989 roku przypadkowa grupa nastolatków z Harlemu wybiera się nocą do Central Parku w Nowym Jorku. W tym czasie policja dostaje różne zgłoszenia. Jedne dotyczą bezpodstawnego zaczepiania rowerzystów przez jakiś dzieciaków. Inne są znacznie poważniejsze, jak zgłoszenie gwałtu na białoskórej kobiecie. Kiedy policja przyjeżdża na miejsce rozpoczyna pościg za grupą nastolatków. Ci nie chcą się zatrzymać na wezwanie funkcjonariuszy, w związku z czym policja używa siły do zatrzymania uciekinierów.

Ostatecznie policja zatrzymuje pięciu chłopaków z Harlemu: Antrona McCray’a, Kevina Richardsona, Yusefa Salaam, Raymonda Santanę i Korey’a Wise’a. Następnie na komisariat wezwani są ich opiekunowie prawni. Wszyscy jak jeden mąż nie chcą wierzyć, że ich chłopcy dopuścili się gwałtu. Jednak niektórzy z nich zachowują się irracjonalnie i namawiają zatrzymanych, by powiedzieli policji, to co ona chce usłyszeć. Policja natomiast bez jednoznacznych dowodów od razu wysuwa największe działa uderzające w chłopaków z Harlemu. Przedstawiciele organów ścigania nie chcą dać wiary, że dzieciaki kręciły się nocą po parku bez żadnego konkretnego celu. Z czasem jednak chronologia policyjnych zgłoszeń im się nie zgadza, by powiązać wszystkie te zdarzenia z tą jedną grupą chłopców. Zaczyna się manipulacja faktami, aby dopasować hipotezę do zaistniałych zdarzeń. Następnie policja dopuszcza się wymuszenia zeznań, obiecując chłopcom szybkie opuszczenie komisariatu. Wszystko po to, by ostatecznie postawić na swoim i mieć jakieś zabezpieczenie podczas przyszłej rozprawy sądowej.

WHEN THEY SEE US – Miniserial – Recenzja – ANALIZA – część 1

Wiosną 2019 roku platforma Netflix wypuszcza ciekawą historię opartą na prawdziwych wydarzeniach. Opowiadana historia WHEN THEY SEE US rozpoczyna się 19 kwietnia 1989 roku od incydentu w Central Parku w Nowym Jorku. Tam w nocy doszło do gwałtu na pewnej młodej kobiecie. W wyniku nocnej interwencji policji zatrzymano grupę czterech czarnoskórych nastolatków i jednego Latynosa, tylko dlatego, że nie chcieli się zatrzymać na wezwanie funkcjonariuszy policji. Następnie uruchamia to pewien ciąg zdarzeń. Policja szybko próbuje dopasować poszlaki do stawianej bez żadnych dowodów hipotezy. To sprawa na tyle skandaliczna, że od początku organy ścigania wcale nie chcą poznać prawdę na temat zdarzenia, ale szybko na siłę chcą znaleźć winnych brutalnego gwałtu. WHEN THEY SEE US ukazuje krok po kroku skandaliczne ruchy ze strony przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości. Już w pierwszej części, każdy kolejny przedstawiony element śledztwa obrazuje skalę nieprawidłowości w toku toczącego się postępowania przygotowawczego.

Już w pierwszym odcinku widzimy jak organy ścigania zabierają się do tej sprawy. Gdy przestaje im się zgadzać chronologia nocnych zdarzeń, to zmieniają taktykę i dostosowują ją do własnych potrzeb. Kiedy zmniejsza się prawdopodobieństwo postawienia wiarygodnych zarzutów, przesłuchujący zmuszają jednego z chłopców do przyznania się do gwałtu, w zamian za szybkie zwolnienie z komisariatu. Dla chłopaka przesłuchanie to koszmar. Dlatego jedynie o czym myśli, to chęć jak najszybszego opuszczenia komisariatu. W ten sposób zgadza się przyznać do tego, czego nie popełnił. Następnie aby przyspieszyć procedurę, śledczy wymuszają na pozostałych przesłuchiwanych podobne zeznania. Dodatkowo zmuszają ich do zrzeczenia się praw do obrony. To też jak widać idzie im dość gładko, gdyby nie jedna z matek przesłuchiwanego. Kobieta zagroziła im zawiadomieniem w tej sprawie mediów. Ostatecznie okazuje się, że każdy z nich zaczyna kłamać na temat pozostałych osób, tylko po to, by szybko opuścić komisariat policji.

WHEN THEY SEE US – Miniserial – Recenzja – ANALIZA – część 2

WHEN THEY SEE US prowadzi nas przez postępowanie przygotowawcze, by kolejno przejść do śledztwa i postawienia oficjalnych zarzutów prokuratorskich. Tu także nie wygląda to różowo dla zatrzymanych. Choć prokurator Lederer początkowo podważa sens wykorzystania nagrań z wymuszonymi zeznaniami, to jednak również nie ma zamiaru grać uczciwie. Kobieta wie, że nagrane wymuszone zaznania są chaotyczne, a żaden z chłopców nie przyznaje się do winy, a jedynie obarcza nią innych. Baa, dzieciaki nawet nie potrafią z imienia określić osób, które oskarżają o tą zbrodnie. To zabawne (red. jeśli można użyć w ogóle takiego określenia, w tak poważnym serialu), ale te dzieciaki rzeczywiście nawet się wcześniej nie znały. To przypadkowa zgraja, która znalazła się w nieodpowiednim miejscu, o niewłaściwej porze.

Pierwszy epizod WHEN THEY SEE US kończy się na przygotowaniu zarzutów prokuratorskich. To otwiera drogę do procesu sądowego. Napisanie, że on się odbył nie jest spoilerem, bo w oficjalnym opisie platformy Netflix było napisane, że grupa chłopców została oskarżona, więc to wynika samo z siebie. Ponadto miniserial ma charakter produkcji historycznej, a takie zgodnie z definicją nie spoilerują fabułą, która jest ogólnie znana z faktów historycznych. [red. jednak zdaję sobie sprawę, że w Polsce ta historia nie jest dobrze znana. Sam jej nie znałem i pewnie wielu nie-Amerykanów spotyka się z nią w serialu po raz pierwszy. Dlatego nie będę zbytnio wchodził w szczegóły procesu, by nie psuć czytającym zabawy].

Kiedy rusza proces, rodzice zatrzymanych załatwiają adwokatów. Ich stan majątkowy jest zróżnicowany, więc jednych stać na lepszego obrońcę, a innym zostaje adwokat z niższej ligi. Adwokaci natomiast mają również zróżnicowany pogląd na całą sprawę. Jeden z nich obstaje za opcją ugody, która przyniesie znacznie niższy wyrok niż ten, który może zapaść na koniec procesu. W ekipie są też fighterzy, którzy wiedzą, że sprawa nie jest prosta, ale warto walczyć do samego końca.

WHEN THEY SEE US – Miniserial – Recenzja – ANALIZA – część 3

Cała druga część miniserialu WHEN THEY SEE US to wielka batalia sądowa. Walka o prawdę i walka o sprawiedliwość. Ten epizod to wręcz klasyczny dramat sądowy. Warto przy tej okazji zauważyć, że z piątki sądzonych, jeden chłopak Korey Wise, miał już podczas zatrzymania ukończone 16 lat. Zgodnie z prawem New York State odpowiadał jako osoba dorosła. Dla niego wyrok skazujący od razu oznaczał więzienie. Dla pozostałych chłopaków zakład poprawczy i dopiero później zakład karny. Mimo, że obrona chłopców robiła naprawdę dobrą robotę, to wyroku można było się domyślić jeszcze przed rozpoczęciem procesu.

Trzecia część tego miniserialu ukazuje nam przeskok czasowy. Z dramatu sądowego przechodzimy w dramat społeczny. Czterech chłopców niegdyś posądzonych o gwałt na przypadkowej biegaczce, teraz jest już dorosłymi mężczyznami. Każdy z nich próbuje na własny sposób wrócić do społeczności i do normalnego życia. Dla nich te życie jednak już nigdy nie będzie normalne. Dla wielu mieszkańców Nowego Jorku „Piątka z Central Parku” została skazana jeszcze przed wyrokiem. Po zatrzymaniu ich przez policję, opinia publiczna już sama wyrobiła sobie pogląd na tą sprawę. Oliwy do ognia dolał wówczas późniejszy Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Nowojorski deweloper wydał wtedy duże pieniądze na ogłoszenia w prasie domagające się kary śmierci za zbrodnie na tle seksualnym, na przykładzie zatrzymanych chłopaków.

Już jako dorośli mężczyźni: Antron, Kevin, Yusef i Raymond próbują po latach nadrobić zabrany im przez wymiar sprawiedliwości czas. Ciężko jednak im zacząć wszystko od nowa z czystą kartą, która właśnie nie jest czysta i ciągnie się za nimi jak ogon. Do tego wszystkiego dochodzą skomplikowane po latach relacje rodzinne poszczególnych bohaterów. Raymond zastaje w domu wielkie zmiany związane z wprowadzeniem się nowej żony jego ojca. Antron McCray natomiast nawet po wielu latach nie może wybaczyć swojemu ojcu tego, że namówił go na złożenie fałszywych zeznań, które go później pogrążyły.

WHEN THEY SEE US – Miniserial – Recenzja – ANALIZA – część 4

WHEN THEY SEE US to w całości wstrząsająca opowieść. Finałowy odcinek to jednak zwieńczenie tego wstrząsającego widowiska. W czwartej i ostatniej części większość czasu antenowego dostaje postać Korey’a Wise’a. I to świetne zagranie ze strony twórców serialu. Chłopaka poznajemy podobnie jak całą resztę na początku miniserialu. Widzimy jednak, że mimo, iż jest najstarszy z całej grupy, to jest on w dużej mierze opóźniony w rozwoju. Ten chłopak miał w czasie popełnienia rzekomej zbrodni ukończone szesnaście lat. Miniserial pokazuje, że Wise’a prześladował pech praktycznie od samego początku. Ledwo skończone 16 lat klasyfikowało go inaczej niż pozostałych chłopców, choć różnica wiekowa była w tym przypadku minimalna (red. różnica miesięcy sprawiła, że odpowiadał jak dorosły).

Tym samym Korey Wise po procesie sądowym znalazł się dosłownie w czarnej d… Twórcy serialu postanowili krok po kroku ukazać widzom pechową epopeję Korey’a Wise’a. Człowieka, który przeszedł przez samo piekło, ale do końca trzymał się własnej wersji wydarzeń (red. no poza wymuszonym przez policję zeznaniem w postępowaniu przygotowawczym). Na pochwałę zasługuje tu gra aktorska aktora, który wcielił w postać autentyczną Korey’a Wise’a. Bez ceregieli możemy powiedzieć, że jest to rewelacyjna gra aktorska tego młodego człowieka.

Generalnie cały miniserial WHEN THEY SEE US stoi na wysokim poziomie, jeśli chodzi o grę aktorską. Zarówno wszystkie dzieciaki dały radę, jak i później ich starsze odpowiedniki wprowadzone od trzeciej części. Ponadto nie można też mieć żadnych zastrzeżeń do gry aktorskiej ich rodzin oraz przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości.

WHEN THEY SEE US – Miniserial – Recenzja – O AKTORACH – część 1

A jak te wszystkie postacie w takim razie wyglądają od strony aktorskiej ? Na początek dzieciaki. Kevin Richardson, to w rzeczywistości Asante Blackk. Z racji wieku to pierwsze jego poważne aktorskie występy. Ostatnio wciela się również w postać Malika Hodgesa w serialu „This Is Us„.

Antron McCray, to aktorsko Caleel Harris. Ten od wczesnego dzieciństwa przewija się przez produkcje dla dzieci oraz dubbinguje w animacjach. Serialowo to między innymi młodsza wersja Henry’ego Deavera w pierwszym sezonie „Castle Rock„.

Yusef Salaam, to w rzeczywistości Ethan Herisse. Ten do tej pory przewinął się przez kilka produkcji wyłącznie w rolach epizodycznych. Raymond Santana, to natomiast aktorsko Marquis Rodriguez. Jego serialomaniacy i fani Marvela mogą skojarzyć z roli Darryla w innej produkcji od platformy Netflix, a mianowicie pierwszym sezonie „Iron Fist„. Epizodycznie tą samą postacią zagrał w pierwszym sezonie serialu „Luke Cage„. Ponadto aktor przewinął się przez „Law & Order: Special Victims Unit” i „Chicago Fire„.

WHEN THEY SEE US – Miniserial – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Korey Wise, to aktorsko Jharrel Jerome. Aktor za tą rolę został odznaczony nagrodą Emmy. (red. rzadko poważnie traktuję te wszystkie nagrody pseudo specjalistów. Jednak zdarza im się na szczęście, od czasu do czasu docenić kogoś za dobrą robotę, którą dostrzegła większa część widowni na świecie). Poza produkcją platformy Netflix, aktora możemy ostatnio śledzić w serialu „Mr. Mercedes„.

Starsza wersja Kevina Richardsona, to aktorsko Justin Cunningham. Dorosły Yusef Salaam to natomiast Chris Chalk. Dla fanów DC to oczywiście Lucius Fox z serialu „Gotham„. Inni serialomaniacy kojarzą go zapewne z roli Gary’ego Coopera w „Newsroom„. Jeszcze na deser możemy dorzucić jego rolę Toma Walkera w „Homeland„.

Dorosły Raymond Santana, to aktorsko Freddy Miyares. On ostatnimi czasy gra Jose Garcię w „The L Word: Generation Q„. Starszego Antrona McCray’a gra natomiast Jovan Adepo. Jego mogliśmy ostatnio obejrzeć w roli młodego Willa Reevesa w serialu „Watchmen„. Serialowo to również Danny Greer w produkcji oryginalnej Facebook Watch „Sorry for Your Loss„. Ponadto zagrał Michaela Murphy’ego w „The Leftovers” (pol. Pozostawieni) oraz Marcusa Bishopa w drugim sezonie „Jack Ryan„.

WHEN THEY SEE US – Miniserial – Recenzja – O AKTORACH – część 3

To teraz rodziny „Piątki z Central Parku”. Sharonne Salaam, to aktorsko Aunjanue Ellis. Jedni mogą ją kojarzyć jako Eleanor Darby w drugim sezonie „Designated Survivor„. Drudzy mogą ją natomiast kojarzyć z roli Mirandy Shaw w „Quantico„. Serialowo to również Madeleine Hightower w „The Mentalist” i Miranda Lee w „Justice„.

Raymond Santana Senior, to w rzeczywistości John Leguizamo. Obowiązek fana nakazuje wspomnieć w pierwszej kolejności jego rolę Violatora w filmie „Spawn„. Serialowo to lekarz Victor Clemente z „ER” (pol. Ostry dyżur) oraz Jacob Vazquez w „Waco„.

Angie Richardson, to natomiast aktorsko Kylie Bunbury. Serialowo to Eva Sinclair w „Under the Dome„. Epizodycznie natomiast przewinęła się przez „Law & Order: Special Victims Unit„.

Linda McCray, to aktorsko Marsha Stephanie Blake. Serialowo to Berdie Rogers z trzeciego sezonu „Orange Is the New Black„. Aktorka zagrała też ostatnio w „How to Get Away with Murder„.

Bobby McCray, to natomiast aktorsko Michael K. Williams. Serialowo to między innymi Omar Little w „The Wire„. To również Marshall Kane w „Community” i Chalky White w „Boardwalk Empire„. No jeszcze warto dodać jego tytułową rolę Leonarda Pine’a w „Hap and Leonard„.

Nowa żona Mr. Santany – Elena, to aktorsko Dascha Polanco. Aktorka jest najbardziej znana z roli Dayanary Diaz w „Orange Is the New Black„. Serialowo to również Beatrice w „Russian Doll„.

Matka Korey’a – Delores Wise, to aktorsko Niecy Nash. Serialowo to między innymi Desna Simms w „Claws„. To również Denise Hemphill w „Scream Queens” i Louise Bell w „Masters of Sex„.

WHEN THEY SEE US – Miniserial – Recenzja – O AKTORACH – część 4

To jeszcze wymiar sprawiedliwości i organy ścigania. Linda Fairstein, policjantka i autorka powieści kryminalnych, to aktorsko Felicity Huffman. Aktorka filmowo jest najbardziej znana z roli Sabriny 'Bree’ Osbourne w „Transamerica„. Serialowo wielu widzów najbardziej ją kojarzy z roli Lynette Scavo w „Desperate Housewives” (w Polsce znanym pod tytułem Gotowe na wszystko). Ponadto zagrała również w „American Crime” i „Get Shorty” (pol. Dorwać Małego). Epizodycznie przewinęła się natomiast przez pilot serialu „Early Edition” (serialu znanego w Polsce pod tytułem Zdarzyło się jutro) oraz pierwszy sezon kultowego „The X Files„.

Detektyw Gonzalez, to aktorsko Frank Pando. Serialomaniakom znany jako Agent Grasso w „The Sopranos„. Detektyw Hildebrandt, to natomiast w rzeczywistości Jayce Bartok. Aktor przewija się raczej w rolach epizodycznych. Pojawił się na ekranie w czwartym sezonie „Oz” oraz kilka razy przewinął się przez serial „Law & Order: Special Victims Unit„.

Prokurator Elizabeth Lederer, to natomiast aktorsko Vera Farmiga. Serialowo to Norma Louise Bates w „Bates Motel„. Filmowo to między innymi Alex Goran w „Up in the Air” (pol. W chmurach).

To jeszcze adwokaci z części 2. Peter Rivera – obrońca Raymonda, to aktorsko Chris Jackson. Serialowo debiutował on na ekranie rolą Perry’ego Loftusa w szóstym sezonie „Oz„.

Bobby Burns – obrońca Yusefa, to aktorsko Blair Underwood. Serialowo to Owen Hall w „Quantico” i Andrew Garner w „Agents of S.H.I.E.L.D.”.

Colin Moore – obrońca Korey’a, to aktorsko Chukwudi Iwuji. Ostatnimi czasy to serialowy doktor Eli Mays w „Designated Survivor„. Epizodycznie zagrał w pierwszym sezonie „Blindspot” i drugim sezonie „Madam Secretary„.

Howard Diller – obrońca Kevina, to aktorsko Allan Greenberg. Natomiast obrońcę Antrona, czyli adwokata Mickey Josepha, gra w tym serialu Joshua Jackson. Aktor wybił się rolą Pacey’a Wittera w „Dawson’s Creek” (znanym w Polsce jako Jezioro marzeń). W ostatnich latach wcielał się natomiast w postać Cole’a Lockharta w „The Affair„. No i jeszcze po drodze była istotna rola Petera Bishopa we „Fringe„.

WHEN THEY SEE US – Miniserial – Recenzja – O AKTORACH – część 5

Na zakończenie detektyw Michael Sheehan. W tej roli William Sadler. Aktor zagrał w dużej liczbie znanych seriali. W drobnych rolach pojawiał się w przeszłości w „Tales from the Crypt„, „The Outer Limits„, czy „Star Trek: Deep Space Nine„. Pierwsza poważniejsza rola trafiła mu się dopiero w serialu „Roswell„. Później zagrał Carltona Foga w „Traveler” i Lewisa 'Chesty’ego’ Pullera w „The Pacific„. Aktor również występował w serialu „Damages„, „Hawaii 5.0” oraz „Berlin Station„.

Główną obsadę miniserialu WHEN THEY SEE US (pol. Jak nas widzą) domyka istotna dla sprawy Nancy Ryan. W tej roli wystąpiła holenderska aktorka Famke Janssen. Fanom Marvela jest ona najbardziej znana z roli Jean Grey we wcześniejszych filmach z serii o mutantach. Zagrała w „X-Men„, „X2” oraz „X-Men: The Last Stand„. Następnie również w „The Wolverine” oraz „X-Men: Days of Future Past„. Serialowo jest najbardziej znana z roli Olivii Godfrey w „Hemlock Grove„.

WHEN THEY SEE US – Miniserial – Recenzja – PODSUMOWANIE

WHEN THEY SEE US (pol. Jak nas widzą) to prawdziwa serialowa perła od platformy Netflix. Tym bardziej wkurza gadanie niektórych, że Netflix obecnie drastycznie obniżył loty, skoro rok w rok wypuszcza takie wybitne seriale. Autentyczna historia opowiedziana jest w iście mistrzowskim stylu. Wszystko jest niemal dopracowane do perfekcji. Tempo akcji, fabuła, gra aktorska oraz scenariusz. W tym miniserialu jest jak na lekarstwo elementów, do których można byłoby się przyczepić. Jedyne co może drażnić, że współczesny Netflix nawet w takich serialach musi gdzieś przemycić treści ideologiczne oraz zagrać na polityczną nutę. To niestety jest widoczne, bo nie sposób nie zauważyć, że kilkakrotne powtórzenie w serialu incydentu z Trumpem, jest w dzisiejszych czasach typową zagrywką polityczną.

Nie mniej jednak serial WHEN THEY SEE US w pozostałych przypadkach jest wolny od wad. Aż żal, że to tylko 4 epizody, ale trzeba zauważyć, że są one długością jak niemal oddzielne filmy. Ten miniserial można śmiało polecić ludziom, którzy nie boją się ekstremalnych wrażeń i wstrząsających wydarzeń.

Udostępnij w social mediach