What’s Wrong With Secretary Kim – RECENZJA

What’s Wrong With Secretary Kim (kor. 김비서가 왜 그럴까; / Kimbiseoga Wae Geureolkka ; znany też jako Why Secretary Kim). Koreańska komedia romantyczna stacji tvN (CJ ENM). Serial jest na motywach powieści pod tym samym tytułem, autorstwa Jung Kyung Joon. Historia ta doczekała się również cyfrowego komiksu w 2015 roku. Za produkcję serialu odpowiada Bon Factory Worldwide (CJ ENM) oraz Studio Dragon (CJ ENM).

GATUNKI : komedia / komedia romantyczna
KRAJ PRODUKCJI : Korea Południowa

Serial What’s Wrong With Secretary Kim liczy 16 odcinków. Premierowo był on nadawany na kanale tvN od 6 czerwca 2018 roku do 26 lipca 2018 roku.

What’s Wrong With Secretary Kim – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o próbie bogatego dziedzica zmiany zależności służbowej swojej sekretarki na relację uczuciową zmierzającą do małżeństwa. Wiceprezes Yumyung Group – Lee Yeong Joon to narcystyczny zwierzchnik. Jego sekretarka Kim to natomiast osoba wielozadaniowa na każde jego skinienie. Mówiąc krótko – to osoba praktycznie nie do zastąpienia. Nagle jednak pewnego wieczoru przy powrocie z bankietu, Kim Mi So oświadcza mu, że rezygnuje z pracy. Twierdzi, że z powodów osobistych, a Lee Yeong Joon uznaje, że nie będzie ją zatrzymywał. Myśl o odejściu z pracy ulubionej sekretarki po dziewięciu wspólnie spędzonych latach spędza mu jednak sen z powiek.

Lee Yeong Joon długo się zastanawia co może być powodem rezygnacji sekretarki Kim. Postanawia zabrać ją do swojej rezydencji, gdzie wykłada karty na stół i proponuje jej awans na stanowisko dyrektora z własną sekretarką. Ta nie ma okazji odpowiedzieć, bo z kolacją na nich czekają rodzice wiceprezesa. Ci ciągle liczą na ślub syna, ale martwią się tym, że ten nie pozwala się zbliżyć do siebie żadnej kobiecie. Jedyną kobietą przy jego boku w ostatnich latach była tylko sekretarka Kim. Matka nawet życzyłaby sobie, by ta została jego żoną. Mi So jednakże nie zmienia własnej decyzji. Ma nadal zamiar zrezygnować z pracy i zniknąć z jego życia.

Prywatnie Kim Mi So dba finansowo o swoje siostry oraz zajmuje się oddłużaniem ojca. Teraz jednak chce zacząć żyć własnym życiem. Yeong Joonowi nie pozostaje nic innego jak znaleźć nową sekretarkę na jej miejsce. Mi So natomiast daje swojej następczyni cenną radę, by zawsze potrafiła znaleźć czas dla siebie, którego ona nigdy nie miała. Lee Yeong Joon jednak tak łatwo nie odpuszcza. Jeżeli odnalezienie własnego życia, randki i małżeństwo jest dla Kim Mi So jedynym powodem odejścia, to by ta została w pracy, oferuje jej siebie za męża. I nie spocznie dopóki nie dopnie swego.

What’s Wrong With Secretary Kim – Recenzja – ANALIZA – część 1

W czerwcu 2018 roku stacja tvN wypuszcza swój kolejny serial, który szybko zaskarbia sobie serca widzów. Nie da się ukryć, że tvN ma szczęście i wyczucie w tego typu produkcjach. Ich seriale często odnoszą sukces nie tylko w Republice Korei, ale również w wielu pozostałych państwach świata. Nie inaczej jest z serialem What’s Wrong With Secretary Kim. To komedia romantyczna, która przenosi nas w realia zderzenia się dwóch światów. Tu bowiem dziedzic dużego konglomeratu (red. to Daleki Wschód Azji, więc czebolu jeśli mamy być bardziej precyzyjni) pragnie związać się uczuciowo z podległą mu służbowo sekretarką. Mezalians to w tym przypadku małe piwo. Nawet jego rodzice nie widzą w tym żadnego problemu. Jednak jak poślubić takiego narcyza, który nie widzi poza sobą świata, który go otacza (?).

Tak w skrócie fabularnie prezentuje się ten serial. Kim Mi So jest zaskoczona jego propozycją i z początku traktuje ją za żart. Dlaczego ? Dziewczyna jakoś nigdy nie zauważyła, by ten traktował ją jak kobietę. Była dla niego jedynie służką, która wyręcza go w każdej, nawet najdrobniejszej czynności. Przykładowo: jednym z jej zadań było codzienne wiązanie mu krawatu. Była więc nie tylko jego prawą ręką w sprawach służbowych, różnych wyjazdach i uczestnictwie w bankietach, czy innych spotkaniach służbowych. Była kimś więcej niż sekretarką, bo raczej osobą na każde jego skinienie. Przyzwyczaiła się jednak do takiej pracy, ale by zacząć układać sobie własne życie osobiste, musiałaby odejść z takiej roboty. Stąd pewnego wieczoru informuje wiceprezesa o swojej rezygnacji. Ten jednak desperacko próbuje ją zatrzymać. Najpierw propozycją awansu, a później propozycją małżeństwa. Jak jednak traktować poważnie jego propozycję małżeństwa ? Jak ma poślubić osobę, od której chciała uciec.

What’s Wrong With Secretary Kim – Recenzja – ANALIZA – część 2

Propozycja Yeong Joona wcale jednak nie jest żartem. Ten w kolejnych krokach udowadnia, że ma szczere względem dziewczyny intencje. Ta jednak odrzuca jego pomysł małżeństwa, stąd Yeong Joon poważnie się zastanawia What’s Wrong With Secretary Kim ? Dlaczego odrzuca bogactwo, wyższy status społeczny i dostatnie życie u boku takiego chodzącego ideału ? Sam jednak nie dostrzega, że wszystko rozbija się właśnie o jego postawę i osobowość. Kim Mi So ciężko sobie wyobrazić życie u boku takiego narcyza, dla którego nie liczy się żaden drugi człowiek. Co jej z tego bogactwa, jeśli w takim małżeństwie nie będzie się dobrze czuła. No a zawsze marzyła o romantycznym związku z kochającą ją osobą. Tutaj natomiast problem jest taki, że wiceprezes Lee Yeong Joon kocha jedynie samego siebie.

Lee Yeong Joon jednak tak łatwo nie daje za wygraną. Wszak uważa się za człowieka, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych do wykonania. Jeśli ma przekonać Mi So do małżeństwa, to mu się to kiedyś uda. Musi się jednak śpieszyć, by ta całkowicie nie zniknęła z jego życia, Wszak sekretarka Kim złożyła wypowiedzenie i za miesiąc nie będzie jej już w firmie. Dzięki jego staraniom humoru w serialu What’s Wrong With Secretary Kim nie brakuje. Jednak nie tylko główny wątek przekonania Kim Mi So do małżeństwa jest w tym serialu zabawny. Służbowe otoczenie wiceprezesa również dodaje smaku temu serialowi. To ludzie podobnie jak Kim Mi So, którzy dla właściciela Yumyung Group zrobią wszystko. Poza tym nie stronią od plotek, choć sami troszczą się pilnie o zachowanie swoich sekretów.

W środowisku służbowym najciekawiej wygląda wątek z kandydatką na nową sekretarkę wiceprezesa. Kim Ji Ah poznaje bowiem sekret przystojnego Go Gwi Nam, który kreuje się na niedostępnego dla kobiet pracoholika, który poślubił własną pracę. To chyba najzabawniejszy wątek serialu What’s Wrong With Secretary Kim.

What’s Wrong With Secretary Kim – Recenzja – ANALIZA – część 3

O tak. Wątek z pozerem Go Gwi Nam potrafi nieźle bawić. Nie wchodząc w szczegóły, postać ta jest jednak bardziej dramatyczna niż w rzeczywistości śmieszna. No ale to dopiero odsłaniają końcowe odcinki tego serialu. Wcale nie znacznie gorzej wypadają perypetię pozostałych pracowników wydziału przy wiceprezesie Lee Yeong Joonie. Choć w ich przypadku zdarzają się bardziej żenujące sceny niż zabawne, ale to może kwestia europejskiego spojrzenia na azjatycki humor. No i jeszcze na koniec mamy uroczą, ale bardzo niezdarną sekretarkę prezydenta Yumyeong Group Park Yoo Sika – Seol.

No właśnie, a jak już jesteśmy przy Park Yoo Siku, to widzom należy się pewne wyjaśnienie zależności między Park Yoo Sikiem, a Lee Yeong Joonem. Jeżeli bowiem pierwszy raz oglądacie ten serial na Rakuten VIKI, to mogą się pojawić pewne wątpliwości w chaotycznym tłumaczeniu funkcji służbowych tych panów. Tam bowiem Park Yoo Sik jest nazywany prezesem i przy jego zwierzchniku wiceprezesie wygląda to dość dziwnie. W rzeczywistości ma on funkcję Prezydenta konglomeratu, czyli najwyższą funkcję administracyjną. Lee Yeong Joon jest od niego wyżej, gdyż jest synem właściciela konglomeratu. Dziedzic, nazywany zawsze chaebolem. W Korei Południowej bowiem czebole / chaebŏle to korporacje rodzinne. Prezes i wiceprezes to w tym przypadku odpowiedniki tytułu właścicieli, stąd oczywiste jest, że stoją oni wyżej w hierarchii niż Park Yoo Sik.

Ekipę istotnych dla fabuły postaci uzupełnia brat Lee Yeong Joona. To Lee Sung Yeon, wokół którego budowany jest w serialu What’s Wrong With Secretary Kim wątek melodramatyczny. Ma to związek z przeszłością obu braci i tajemniczym porwaniem w dzieciństwie. Tą zagadkę próbuje rozwikłać Kim Mi So, bo generalnie ma w tym osobisty interes. Mamy więc tu trochę fabularnego wycinku w stronę melodramatu. Choć całościowo serial melodramatem nie możemy nazwać, gdyż jest to klasyczna komedia romantyczna.

What’s Wrong With Secretary Kim – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Generalnie aktorsko serial stoi na dobrym poziomie. Czas więc przyjrzeć się tym wszystkim postaciom od strony czysto aktorskiej. Lee Young Joon, to aktorsko Park Seo Joon. Serialowo to między innymi Park Sae Ro Yi w „Itaewon Class / Itaewon Kkeulasseu„. Poza tym to Ko Dong Man w „Fight for My Way / Ssam, Maiwei” oraz Oh Ri On w „Kill Me, Heal Me / Kilmi, Hilmi„.

Kim Mi So, to natomiast w rzeczywistości Park Min Young. Serialomaniakom jest ona znana z dramy „Doctor Jin” oraz „Glory Jane / Yeongkwangui Jaein„. To również Chae Young Shin w serialu „Healer / Heelreo” i Shin Chae Kyung w serialu „Queen For Seven Days / 7Ilui Wangbi„. No to jeszcze Seong Deok Mi w serialu „Her Private Life / Geunyeoui Sasaenghwal„.

Lee Sung Yeon, to aktorsko Lee Tae Hwan. Serialowo to przede wszystkim Sun Woo Hyuk w „My Golden Life / Hwanggeumbit Nae Insaeng„.

Matkę braci gra w tym serialu powszechnie znana aktorka Kim Hye Ok. Serialowo to między innymi Im Geum Mi w „Your Honor / Chinaehaneun Pansanimgge” oraz Yang Mi Jeong we wspomnianym wyżej „My Golden Life / Hwanggeumbit Nae Insaeng„.

Ojca i właściciela Yumyeong Group gra w tym serialu Kim Byung Ok. Serialowo to chociażby Yoon Jong Soo w produkcji tvN – „Because This Is My First Life / Yibun Saengeun Cheoeumira„.

Małego Young Joon zagrał tu Moon Woo-Jin i jest on niejako dziecięcą gwiazdą, bo przewinął się już w wielu koreańskich produkcjach. Między innymi jest to serial „The King: Eternal Monarch / The King: Youngwonui Gunjoo„.

Mały Lee Sung Yeon, to w rzeczywistości Bae Gang Yoo, a mała Kim Mi So, to w rzeczywistości Kim Ji Yu. Siostry głównej bohaterki: Kim Pil Nam i Kim Mal Hee, to natomiast aktorsko kolejno Baek Eun Hye i Heo Soon Mi. Ta druga zagrała w innym serialu tvN – „Hi Bye Mama / Hi Bye, Mama!„.

What’s Wrong With Secretary Kim – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Teraz środowisko zawodowe Yumyeong Group. Prezydent tego czebolu – Park Yoo Sik, to aktorsko Kang Ki Young. Serialowo to między innymi Kim Sang Ryeol w „My Secret, Terrius / Nae Dwie Teriwooseu” oraz Hwang Yoo Cheol w „I’m Not a Robot / Roboti Aniya„.

Jego sekretarka Seol, czyli siedem nieszczęść, to aktorsko Kim Ye Won. Natomiast sekretarza Yanga zagrał w tym serialu Kang Hong Suk.

Pracoholik Go Gwi Nam, to w rzeczywistości piosenkarz Chansung. Jest on członkiem grupy 2PM. Z aktorstwem również mu po drodze, bo zagrał chociażby Kong Do Ha w serialu „7th Grade Civil Servant / 7Keup Kongmuwon„. Zagrał również w serialu Netflixa „My Holo Love / Na Hollo Geudae„.

Kierownik działu przy wiceprezesie – Jung Chi In, to aktorsko Lee Yoo Joon. Serialowo to Oh Kyung Han w „While You Were Sleeping / Dangshini Jamdeun Saie„.

Zastępca kierownika Park Joon Hwan, to aktorsko Kim Jung Woon, a kierowniczka Bong Se Ra, to aktorsko Hwang Bo Ra. Serialowo to między innymi Gong Hwa Sook w „Vagabond / Baegabondeu„. Pracownica Lee Yeong Ok, to natomiast w rzeczywistości Lee Jung Min.

To jeszcze celebrytka Oh Ji Ran. W tej roli wystąpiła Hong Ji Yoon, znana z serialu Netflixa „My First First Love / Cheotsarangeun Cheoeumiraseo„, wcielając się tam w postać Ryu Se Hyun.

Na koniec nowa w tym środowisku Kim Ji Ah, to aktorsko Pyo Ye Jin. Serialowo to On Yoo Ri w „VIP” oraz Cha Yeo Jung we wspomnianym wyżej „While You Were Sleeping / Dangshini Jamdeun Saie„.

What’s Wrong With Secretary Kim – Recenzja – PODSUMOWANIE

Omawiany What’s Wrong With Secretary Kim to romans ubrany w humorystyczną opowieść. Opowieść z kilkoma wątkami pobocznymi, które zachowują podobny charakter do wątku głównego. Tym samym to klasyczna komedia romantyczna, choć złośliwi często mówią, że komedie romantyczne nie mają nic wspólnego z komediami. Tak bywa na amerykańskim rynku, ale nie w Dalekiej Azji. Tu jakoś potrafią połączyć sprawniej jedno z drugim. Nie zawsze nas Europejczyków może to wszystko bawić, ale to już kwestia kulturowa. Nie mniej jednak to właśnie klasyczna komedia romantyczna w azjatyckim wydaniu. Wręcz schematyczna do bólu, bo tak schematyczny jest ten gatunek. [red. w XX wieku mawiano, że horrory są bardzo schematyczne, ale komedie romantyczne przebiły je schematycznością zdecydowanie]. Nie umniejsza to jednak nic ich realizacji. No i tutaj realizacja stoi na dobrym poziomie, dlatego serial ten ciepło przyjęto szeroko również poza Koreą Południową.

Sam serial posiada wiele zabawnych momentów. Te dotyczą środowiska pracy Mi So, jak i dostosowywania się Lee Young Joona do życia na poziomie swojej przyszłej potencjalnej żony. No a nie jest to łatwe zadanie, gdyż wcześniej nigdy nie jadł kimchi (red. tradycyjne koreańskie danie / przystawka / dodatek do dań, które z jego punktu widzenia to potrawa plebsu), czy ramen (red. japońska zupa z makaronem, też raczej nie kojarząca się wyższymi sferami).

Serialowi What’s Wrong With Secretary Kim przypadło kilka nagród. Szczególnie została doceniona świetna rola aktora, który wciela się w tej produkcji w pozera Go Gwi Nama. Nie zabrakło też oczywiście nagród dla odtwórców głównych ról. Sam serial ma kilka słabszych momentów, ale i tak generalnie jest to udana produkcja, więc te pochwały na lokalnym rynku nie są wcale przesadzone.

Udostępnij w social mediach