Wersja 1.5 serwisu Seriale Srebrnego Ekranu

Wersja 1.5 serwisu Seriale Srebrnego Ekranu została właśnie wdrożona do samego końca. Chciałoby się powiedzieć – powitajcie wersję 2.0 z całkiem nowym layoutem, ale po wielu eksperymentach na tym polu, jeszcze pewnie długi czas pozostanie to, co widzimy tu każdego dnia. Schludny minimalizm, ale przy tym miły dla oka od strony wizualnej. Do witryny o takiej specyfice wystarczający, choć niosący za sobą wiele ograniczeń. Dlaczego więc nie uwolnić się od tych ograniczeń ? Właśnie o tym dzisiaj słów kilka od twórcy niniejszego serwisu, ale przede wszystkim też o tym co udało się zmienić przez ostatnie bite trzy miesiące. Właściwie prawie cztery (…)

Wersja 1.5 serwisu Seriale Srebrnego Ekranu – a po drodze problemy z domenami odsyłającymi

Praktycznie począwszy od Świąt Bożego Narodzenia ciągle coś było majstrowane na tej stronie. Potrzebne były pewne zmiany, bo serwis zanotował stagnację w rozwoju. Wiele czynników na to wpłynęło, więc konieczna była kontrreakcja. Z końcem roku wykruszyły się pewne domeny odsyłające, więc chociażby tą lukę trzeba było załatać. Trochę szczęśliwie się złożyło, że po nowym roku zaczęły powstawać w Polsce lokalne klony Facebooka. Postanowiliśmy więc stworzyć na każdym z nich oficjalny profil witryny Seriale Srebrnego Ekranu.

Losy tych portali są pewnie niektórym czytelnikom dobrze znane. Po ciągłych awariach i znikających postach w portalu Wolni Słowianie, przelała się czara goryczy. Profil więc poszedł do odstrzału i nikt za tym nie płakał. Ów portal i tak nie wnosił żadnej wartości dodanej, bo ludzi tam jak na lekarstwo. Podobnie sprawy się miały z Polfejsem. Ten się reaktywował na fali chęci posiadania przez każdego własnego Facebooka. W tym przypadku administracji nic nie można było zarzucić. Starali się, choć ludzi tam też jak słupów telegraficznych. Obecność tym samym na tym Polfejsie traciła właściwie sens. Zalety z domeny odsyłającej praktycznie żadne, skoro nie ma tam najważniejszego -> użytkowników.

Problem z Polfejsem jednak sam się rozwiązał. Właściwie portal kolejny raz się rozwiązał 🙂 i znowu użytkownicy stracili swoje profile. Ehm, zakładanie kolejnego na trzecim wcieleniu Polfejsa też mija się z celem. [UPDATE: po czasie portal przywrócili do życia, ale to tylko umożliwiło nam usunięcie danych z okrojonego w treści profilu]. Tym samym na placu boju pozostała Albicla. I tu, oby nie zapeszyć, są widoczne pewne zalety. Albicla jako jedyna z polskich serwisów społecznościowych się rozwija i przybywają tam nowi użytkownicy. Zasilają oni etapowo ekipę czytelniczą, więc pewnie na Albicli zabawimy dłużej ;). A Sara niewątpliwie robi tam dobrą robotę ku promocji niniejszej witryny.

Wersja 1.5 serwisu Seriale Srebrnego Ekranu. Wiele zmian zakulisowych

Zanim na dobre zawitała Wersja 1.5 serwisu Seriale Srebrnego Ekranu, to sporo się człowiek musiał namęczyć zakulisowo od strony technicznej. Największe zmiany dotyczą bowiem przebudowy nawigacji po witrynie. Nawigacja właściwie w całości została przebudowana i tylko wisienką na torcie byłby widoczny nowy layout, ale wyszło jak wyszło (o czym później). Tym samym zmieniły się całkowicie TAG-i. Koniec z TAG-ami dotyczącymi krajów producenta seriali. Koniec również z TAG-ami dotyczącymi nazwy nadawcy. No a tu tych nazw nadawców telewizyjnych to się nazbierało sporo. Najtrudniej było jednak odstrzelić TAG-i z nazwami gatunków. Jednak „kosmetyka gatunkowa” z rozszerzeniem na podgatunki bardziej szkodziła od strony SEO niż pomagała. Tego było za dużo i za drobno. Stąd zapadła męska decyzja i TAG-i gatunkowe również poszły do odstrzału.

Wersja 1.5 serwisu Seriale Srebrnego Ekranu – nowe tagowanie

No i finalnie nie ostał się nikt :). Zostały drobiny typu VOD, OTT, Media i inne pierdoły. Po dogłębnej analizie nie było z nich wiele pożytku. Podgatunki natomiast teraz są dodatkowo wyszczególniane we wstępie do każdej osobnej recenzji, a w TAG-ach zagościł nowy ład. Od tej pory mamy nowe oblicze TAG-ów ! To źródła VOD, na których są obecnie dostępne recenzowane seriale.

Taa, trochę zabieramy chleb vod.plus oraz upflixowi. Jednak te wskazówki dotyczą tylko opublikowanych recenzji. To nic innego jak takie zbiory, które stanowią koszyki streamingowe z już opublikowanymi recenzjami. Od tej pory wchodząc na przykładowo taki NETFLIX, macie informację, że są tam „Recenzje seriali dostępnych w Polsce na platformie NETFLIX”. Tylko tyle i aż tyle. Przy obecnej bazie recenzji może to dodać nowych skrzydeł tej witrynie. Może wreszcie TAGI-i na coś się przydadzą i ta forma tagowania będzie już ostateczna. Tych serwisów VOD w Polsce to jeszcze tak dużo nie ma, ale pamiętajcie jak wiele nowych serwisów zmierza dużymi krokami na polski rynek ;). Będzie się działo jeszcze w tym 2021 roku. Stąd pomysł wydaje się trafiony. Jednak pożyjemy, zobaczymy.

Wersja 1.5 serwisu Seriale Srebrnego Ekranu. Jednak dlaczego bez zmiany wyglądu ?

Dlaczego Wersja 1.5 serwisu Seriale Srebrnego Ekranu zamiast wersji 2.0 ? Zmiany mało widoczne dla zwykłego czytelnika powinniśmy przypieczętować zmianą layoutu, na taki bardziej rozwojowy.

Szczerze ? Ciężko było znaleźć konkretny zamiennik. Ciekawy wygląd desktopowy odbijał się niewydolnością w widoku mobilnym. No a ta strona internetowa nie różni się niczym konkretnym od innych witryn w polskiej przestrzeni sieciowej. Znaczna część odwiedzających ten serwis, przegląda go z poziomu telefonu. Dokładnie to jest dwa razy tyle co użytkowników desktopowych. Nie mogą więc być zmiany na niekorzyść w widoku smartphonowym. Podobnie na odwrót. Nie możemy też olać czytelników, którzy czytają stronkę ze swoich kompów. Stąd mimo wielu prób, wydaje się najlepszym rozwiązaniem zostać przy tym co mamy tu od samego początku.

Ten układ niesie za sobą jednak ograniczenia… estetyczne. Przeplatanie długich tytułów z krótkimi wygląda na stronie głównej mało okazale. Są ludzie jednak, którzy odwiedzają serwis bezpośrednio, więc coś im się od życia należy ;). Stąd były pomysły ze stroną statyczną, a później z sekcjami, by jakoś ten problem rozwiązać. Żaden pomysł się jednak nie przyjął. Drobne korekty w układzie strony natomiast rozstrzeliwują wnętrza artykułów. Stąd tak źle i tak niedobrze.

Jednak bieżący layout był od samego początku przemyślaną decyzją. On bardzo pasuje do witryny filmowej czy serialowej. Z jednej strony żal za te ograniczenia, ale z drugiej to jednak ciągle te sam nie rozpychający się łokciami układ. [red. osobiście nie lubię takich burdeli i sztucznego tłumu charakterystycznego dla portali horyzontalnych. Stąd nie ukrywam, że osobiście mi się on bardzo podoba za ten właśnie przyjazny minimalizm]. Gdyby tylko te ograniczenia zrzucić jak łańcuchy. Eh. [red. może z czasem po prostu przestanę zwracać uwagę na długość tytułu i kosztem estetyki zrzucę te sztucznie nałożone ograniczenia. Muszę przeanalizować za i przeciw na podstawie statystyk, ile osób przegląda recenzje wchodząc wcześniej przez stronę główną].

Wersja 1.5 serwisu Seriale Srebrnego Ekranu. I nie zapomnijcie o flagach 😉

Są jeszcze dodane flagi do każdej recenzji, które na wstępie symbolizują kraj producenta. TAG-i się nie sprawdzały, bo taka DANIA ciągle zwiększała współczynnik odrzuceń, bo ktoś z zewnątrz szukał dań śniadaniowych, czy obiadowych :). Teraz chociaż wizualnie to nawet lepiej wygląda (red. tak, tak, dzisiaj dzień autolaurek ;P. Choć przyznam się bez bicia, że raz przez własny błąd usunąłem odnośniki od tych flag i całość musiałem później poprawiać ;P).

Ponadto przez ostatnie cztery miesiące dochodziły jeszcze zmiany wewnętrznego linkowania recenzji. Pamiętacie jak kiedyś sezony były głównie oznaczane jako Seasons ? Trzeba było więc jeszcze posprzątać po starych oznaczeniach, bo SEO wariowało. Szkoda tylko, że samoistnie posty publikowane na Facebooku się nie zmieniły i nadal widoczne jest tam te Season.

Wersja 1.5 serwisu Seriale Srebrnego Ekranu – słowo końcowe

OK. koniec zwierzeń i czas zakasać rękawy. Ostatnio przez te prace techniczne na stronie, recenzje miały poślizgi czasowe w publikacjach. Należy jednak pamiętać o równoczesnym etapowym przygotowywaniu szczegółowych streszczeń. Na nie idzie kilkadziesiąt godzin na jeden sezon danego serialu. Stąd tak ważne jest docenienie tej pracy i nowy apel o wsparcie finansowe, który widnieje w różnych miejscach tej witryny. Streszczenia lądują na dzień dzisiejszy w zamrażarce i czekają na lepsze czasy. [red. szczerze, to nie chcę wprowadzać na stronie płatnej strefy premium dla samych tych czasochłonnych streszczeń. Słabe natomiast jeśli z tego dorobku premierowo mieliby korzystać cudzoziemcy, w obcojęzycznej wersji tego serwisu].

No to zapraszamy na kolejne recenzje, artykuły o zmierzających do nas serwisach VOD oraz na wiele innych publikacji tematycznych. Od następnego tygodnia przywracamy płynny i regularny cykl publikacji. [red. stronę przywróciłem z kopii zapasowej po licznych eksperymentach, więc do tego czasu muszę wyeliminować wszelkie błędy, które się pojawiły, a nie zostały w pełni odtworzone po odzyskaniu bazy danych]. No i korzystajcie śmiało z nowej nawigacji TAG-owej po witrynie oraz namawiajcie znajomych serialomaniaków na odwiedziny niniejszej stronki 😉

Udostępnij w social mediach