Wednesday 3:30 PM – RECENZJA

Wednesday 3:30 PM (kor. 수요일 오후3시30분 / Suyoil Ohu Sesi Samsibbun) – południowokoreańska komedia romantyczna. Pierwotnie produkcja oryginalna serwisu VOD na urządzenia mobilne Oksusu (obecnie My oksusu). Następnie również serial nadawany w telewizji SBS Plus. Za produkcję serialu odpowiada Seoul Broadcasting System.

GATUNKI : komedia / komedia romantyczna
KRAJ PRODUKCJI : Korea Południowa

Wednesday 3:30 PM był pierwotnie udostępniany w serwisie Oksusu od 31 maja 2017 roku do 14 czerwca 2017 roku. W serwisie tym liczył 15 odcinków. Następnie został dostosowany do przekazu telewizyjnego i podzielono go na 10 odcinków. Serial ten był nadawany na kanale SBS Plus od 7 czerwca 2017 roku do 21 czerwca 2017 roku.

Wednesday 3:30 PM – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o przyjacielskiej pomocy w swataniu, która równocześnie zbliża do siebie dawnych znajomych. W pewną środę o godzinie 15:30 Seon Eun Woo przeżywa trudną życiową chwilę. Jej ukochany ją porzuca oznajmiając w kawiarni, że już ją nie kocha. Eun Woo wrzuca do filiżanki pozostawioną przez niego obrączkę (oraz swoją własną). Znajduje je później właścicielka lokalu, która wyjeżdża na szkolenie z myślą o ewentualnym wyjeździe na stałe. Postanawia więc sprzedać kawiarnię bliskiemu jej sercu Yun Jae Wonowi. Dodatkiem do umowy sprzedaży nieruchomości są pozostawione przez klientkę obrączki. Gong Na Yeon twierdzi, że ów klientka kiedyś po nie wróci.

Kiedy Jae Won opuszcza lokal na schodach spotyka swoją dawną znajomą. Łapie ją przed niechybnym upadkiem, ale sam przez to później stacza się ze schodów. Seon Eun Woo zabiera go do domu, by opatrzyć rany. Chwilę później Jae Won dostaje telefon, po którym okazuje się, że nieruchomość którą kupił znika właśnie w płomieniach ognia.

Yun Jae Won postanawia utopić swoje smutki w alkoholu. Towarzyszy mu przy tym równie zrozpaczona Seon Eun Woo. Dawna przyjaciółka wyznaje, że ostatnio w środę o 15.30 porzucił ją w tej kawiarni jej chłopak. Nie może ona jednak o nim zapomnieć, a godzina rozstania może nie jest przypadkowa. Podobno w środy o 15:30 wszystkie kobiety wyglądają na zmęczone, stare i brzydkie. Eun Woo bardziej się jednak martwi co teraz pocznie, bo musi wyremontować spalony lokal. Kobieta po pijaku oferuje mu darmowy pokój w jej domu. W ten sposób za zaoszczędzone pieniądze za wynajem mieszkania będzie mógł szybko wyremontować kawiarnię. Następnego dnia Eun Woo nie może jednak uwierzyć w swoje zobowiązanie. Jae Won obiecuje jednak, że na coś jej się przyda. Postanawia przygotować ją, by w każdą środę o 15:30 wyglądała ślicznie i z pełnią energii. To zmusi jej dawnego chłopaka do powrotu.

Wednesday 3:30 PM – Recenzja – ANALIZA – część 1

Dzisiaj dla odmiany serial oryginalny mobilnej platformy VOD. Południowokoreańska komedia romantyczna Wednesday 3:30 PM została pierwotnie stworzona dla serwisu Oksusu (obecnie My oksusu). To serwis VOD wyłącznie na urządzenia mobilne. Należy on do SK Broadband, który jest własnością SK Telecom (dokładnie SK Telecom Corporation, Ltd.) z siedzibą główną w Seulu. Prezentowany serial Wednesday 3:30 PM nie jest żadną wybitną produkcją, ale powinien uświadomić nam, że na długo przed uruchomieniem platformy Quibi istniały takie podobne serwisy w bardziej rozwiniętych technologicznie państwach. One również tworzyły własne seriale w krótkich formatach wpasowanych pod oglądanie ich na ekranach telefonów. Również podobnie jak przy Quibi, serwis Oksusu był siłą rzeczy adresowany do młodszej widowni, nałogowo korzystającej ze swoich smartphonów. Jednak przeciwnie do Quibi, takie Oksusu (obecnie pod nazwą My oksusu) istnieje do dnia dzisiejszego (red. patrz data recenzji), a takie nadmuchiwane Quibi właśnie zwija żagle.

Serial Wednesday 3:30 PM w Polsce jest dostępny w języku polskim na platformie Rakuten VIKI. Pewnie nie byłoby to możliwe, gdy wcześniej jakaś telewizja nie przemodelowała tej produkcji pod standardowy format. W tym przypadku zadania tego podjął się zleceniobiorca produkcji – telewizja SBS Plus. Później od niej serial pozyskano na VIKI. Właściwie SBS Plus to dzisiaj SBS F!L, czyli kanał w całości poświęcony dalekowschodnim dramom. Jak łatwo się domyślić po nazwie, jest on własnością SBS, czyli Seoul Broadcasting System. To duży koreański nadawca, który stworzył grupę medialną wykraczającą nawet poza obszar Korei Południowej. SBS Plus nadawał omawiany serial w zmienionym formacie liczącym 10 odcinków różnej długości. W tej właśnie formie możemy swobodnie obejrzeć ten serial na platformie Rakuten VIKI. Całość oczywiście w języku polskim, to jest z polskimi napisami, jak w przypadku innych seriali udostępnianych na tej platformie. [red. więcej o VIKI w artykule „Rakuten VIKI – azjatyckie seriale„].

Wednesday 3:30 PM – Recenzja – ANALIZA – część 2

Serial oryginalny Oksusu zatytułowany Wednesday 3:30 PM to niby komedia romantyczna. Jednak nie spodziewajmy się tam jakiegoś przebojowego humoru. Ten akurat jest najsłabszą stroną tej produkcji. Już lepiej sprawdza się przy tym serialu ta warstwa romansu. Głównym wątkiem fabularnym jest bowiem przyjacielska pomoc w odzyskaniu utraconego przez Seon Eun Woo chłopaka. Do tej pomocy zobowiązuje się młodszy od niej Yun Jae Won (red. choć retrospekcje z dzieciństwa jakoś tego nie uwidaczniają). Eun Woo i Jae Won to dawni przyjaciele z dzieciństwa. Teraz po latach przypadkowo spotykają się w pobliżu domu Eun Woo.

W dorosłym życiu Yun Jae Won po latach powraca do miasta na prośbę dziewczyny, na której mu zależy. Właścicielka kawiarni Gong Na Yeon prosi go o opiekę nad lokalem podczas jej nieobecności. Sprzedaje mu kawiarnie informując, że musi wyjechać na szkolenie i może się okazać, że już tutaj nie wróci. Wtedy lokal zostanie jego własnością na zawsze. W tych słowach kryje się coś więcej i pod koniec serialu poznajemy prawdziwe powody wyjazdu Gong Na Yeon.

Yun Jae Won jednak szybko traci lokal w wyniku pożaru. Teraz potrzebuje pieniędzy na jego odnowienie, a jego dawna przyjaciółka zobowiązuje się zapewnić mu u siebie dach nad głową. Dzięki temu zaoszczędzi on pieniądze i szybko odrestauruje zniszczoną kawiarnię. Eun Woo zaprosiła pod swój dach chłopaka nie w pełni świadoma swojego zobowiązania. Ten jednak chce się jej odwdzięczyć przyjacielskim ramieniem. Jae Won chce pomóc dziewczynie odzyskać utraconego chłopaka. Tworzy nawet strategię działania pozwalającą jej odmienić swój wizerunek.

Wednesday 3:30 PM – Recenzja – ANALIZA – część 3

Cała ta strategia dotyczy właśnie projektu pod tytułową nazwą Wednesday 3:30 PM. Chłopak Eun Woo – Baek Seung Gyu, z którym nomen omen ciągle pracuje w jednej firmie, zerwał z nią właśnie w środę o 15:30. Podobno wtedy kobiety wyglądają na zmęczone i siłą rzeczy brzydkie. Wypompowane z energii wyglądają staro. I tak właśnie mógł ją zobaczyć Baek Seung Gyu, z którym Eun Woo spotykała się po pracy. Teraz Jae Won chce ukazać kobietę w każdą środę o 15:30 pełną energii. To całkowicie przekreśli jej dawny wizerunek i pokaże, że potrafi ona wbrew obiegowej opinii zawsze wyglądać pięknie, nawet bez względu na feralna środę i feralną godzinę 15:30.

Tym samym Jae Won robi wszystko by zrealizować ten cel i spełnić obietnicę, którą złożył swojej dawnej przyjaciółce. Wspólna praca przy projekcie Wednesday 3:30 PM, jak łatwo się domyślić, zbliża jednak tych dwojga do siebie. To tworzy pewien paradoks, bo z jednej strony cel był wcześniej określony. Połączyć ponownie Seon Eun Woo z Baek Seung Gyu. No ale co zrobić w sytuacji gdy kierowane uczucie zmieniają adresatów ?

Właściwie serial Wednesday 3:30 PM jest jednowątkowy. Niby pojawiają się też próby stworzenia jakiś wątków pobocznych. Na przykład jak w przypadku pracowników kawiarni, którą przejął Yun Jae Won. Jednak nie mają one znaczenia dla całości tej produkcji. Dziwnie też rozegrano mini wątek Gong Na Yeon i jej prawdziwego powodu opuszczenia miasta i sprzedania kawiarni. Ponadto jest jeszcze wątek zależny od głównego wątku przewodniego. Związany jest on z pracownicą tej samej firmy, w której kierowniczką jest Seon Eun Woo. Kim Hye Won bowiem staje na drodze realizacji kluczowego planu, który ma umożliwić powrót Baek Seung Gyu do Seon Eun Woo.

Wednesday 3:30 PM – Recenzja – O AKTORACH

A jak omawiany serial wygląda od strony aktorskiej ? Seon Eun Woo, to aktorsko Jin Ki Joo. Aktorka zagrała główną rolę w serialu „Come and Hug Me / Yiriwa Anajwoe„. To również Han Ji Won w serialu „Misty / Miseuti„.

Yun Jae Won, to aktorsko Hong Bin, czy raczej Lee Hong Bin. Serialowo to między innymi Hwang Jae Wook w „Witch’s Love / Manyeoui Sarang” oraz Jin Shi Hwan w serialu serwisu Naver „What’s Up With These Kids!? lub Is This Money? / Yaenedeul MONEY?!„.

Jego pracownik Yang Tae Kyung, to natomiast w rzeczywistości Im Tu Cheol. Pojawia się on raczej w drobnych rolach lub całkowicie epizodycznych, jak na przykład w serialu „Search: WWW / Geomsaekeoreul Ibryeokhaseyo: WWW„.

Kim Hye Won, to w rzeczywistości Kim Hye Ji. Aktorka ma bardzo dziecięcy typ urody, a to rocznik 1992, więc można się pomylić 😉 Na srebrnym ekranie występowała ona w „Radio Romance / Ladio Romaenseu„, czy chociażby w serialu MBC „Hide and Seek / Soombakkokjil„.

Baek Seung Gyu, to aktorsko Ahn Bo Hyun. Serialowo to Pyo Tae Jin w „Her Private Life / Geunyeoui Sasaenghwal„. Ponadto występował on również w takich popularnych serialach, jak „Descendants of the Sun / Taeyangeui Huye” oraz „Itaewon Class / Itaewon Keullasseu„.

Dawna właścicielka kawiarni Gong Na Yeon, to aktorsko Cha Jung Won. Serialowo to między innymi Kang Yeon Hee w „Lawless Lawyer / Moobeob Byeonhosa” oraz Peyto/Pyo Eun w „Oh! Dear Half-Basement Goddesses / Oh! Banjiha Yeoshindeuriyeo„.

To jeszcze na koniec pracownica na pół etatu z tej samej kawiarni. W postać Choi Sun Ah wciela się piosenkarka Cho Seung Hee, znana bardziej jako Jo Yi Hyun. W przeszłości była członkinią zespołu F-ve Dolls. Później została liderką grupy DIA, by następnie ją opuścić i bardziej zaangażować się w aktorstwo. Zagrała chociażby Baek Na Hee w „My First Love lub Longing Heart / Aeganjang„.

Wednesday 3:30 PM – Recenzja – PODSUMOWANIE

Jak w większości południowokoreańskich produkcji twórcy nie zapomnieli tu o odpowiednim soundtracku. Ten jak jest dobrze trafiony i wpasowany w serial to zawsze dodaje mu większego bonusu. A ten czasami jest potrzebny, bo choć Wednesday 3:30 PM nie jest złym serialem, to momentami jest durnowaty. Durnowaty w warstwie humorystycznej, ale i przede wszystkim w warstwie, na której zbudowany jest wątek przewodni. Wszak cały fundament tej produkcji stanowi absurdalna teoria. Według niej wszelkie kobiety na całym świecie w środy o 15:30 wyglądają zawsze na wypompowane z energii, stare i brzydkie. Jak to inaczej można skomentować, jeśli nie stwierdzeniem, że przez to serial jest durnowaty 🙂 ?

Poza tym jako taki luźny romans to serial sprawdza się całkiem nieźle. Jeśli szukacie lekkich, nie przytłaczających ciężarem emocjonalnym romansów, to Wednesday 3:30 PM może trafić w Wasze gusta. Poza tym produkcja ta jest krótka, a pierwotnie była nawet Shortem, zanim przemodelowano ją pod dogodniejszy format telewizyjny.

Na koniec warto pamiętać, że to serial oryginalny serwisu mobilnego VOD. Takie serwisy jak Oksusu w Azji istniały wiele lat przed powstaniem amerykańskiego Quibi. W Polsce jednak oczywiście nikt Was nie zmusza do obejrzenia wersji skrojonej na urządzenia mobilne. Całość dzisiaj łatwo możemy obejrzeć w wersji przygotowanej przez SBS Plus.

Udostępnij w social mediach