WATAHA – Sezon 2 – RECENZJA

WATAHA 2 – serial oryginalny HBO Europe. Druga odsłona polskiego serialu HBO, ukazującego pracę straży granicznej, na zewnętrznej granicy UE w Bieszczadach. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – WATAHA 1.

GATUNKI : dramat kryminalny / thriller / thriller kryminalny
KRAJ PRODUKCJI : Polska

Drugi sezon serialu, podobnie jak pierwszy, liczy 6 odcinków. WATAHA 2 był nadawany premierowo na kanale HBO od 15 października 2017 roku do 19 listopada 2017 roku.

WATAHA – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezonu st. chor. sztab. SG Natalia Tatarkiewicz, zostaje odnaleziona martwa w okolicach zielonej granicy. Wiktor Rebrow natomiast został zatrzymany i osadzony w tymczasowym areszcie. Do jego zatrzymania przyczynił się jego przyjaciel Adam „Grzywa” Grzywaczewski, który działał na zlecenie przemytników. Ci jednak nie zlecali aresztowania Rebrowa, ale jego wyeliminowanie, w związku z czym Grzywa staje się dla nich niewiarygodny i do kasacji.

Niespodziewanie dla prokurator Igi Dobosz, Rebrow przyznaje się do zabójstwa Natalii Tatarkiewicz. Policja zabiera go na miejsce zbrodni, by odtworzyć bieg wydarzeń, co Rebrow wykorzystuje do ucieczki w stronę ukraińskiej granicy. Ostatecznie dochodzi do jego konfrontacji z Grzywą, który przyznaje, że nie zabił funkcjonariuszki Tatarkiewicz, ale wysadził w powietrze całą Watahę, czyli wszystkich dawnych przyjaciół ze wspólnej służby. Tym samym Grzywa przyznaje się przed Rebrowem, że za przemytnikami dla których pracuje stoi potężna organizacja, złożona z byłych wojskowych. Dla samego Rebrowa to jednak niewiele zmienia, ponieważ to on jest głównym oskarżonym o wszystkie zabójstwa. Dlatego kapitan SG postanawia uciec i ukryć się przed organami ścigania.

Od wydarzeń upłynęły już cztery lata, a Rebrow ukrywa się nadal w lesie, na zielonej granicy. Niespodziewanie w jego kryjówce, pewnego dnia pojawia się młoda ukraińska kobieta (krymska Tatarka) z dzieckiem. Równocześnie Straż Graniczna zatrzymuje grupę nielegalnych imigrantów, co wskazuje na przerzut ludzi na znacznie większą skalę. Do tego wszystkiego dochodzi makabryczne odkrycie sporej ilości spalonych ciał, co ponownie sprowadza na miejsce śledczych, a wśród nich prokurator Igę Dobosz.

WATAHA – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Po dłuższym przestoju, HBO Europe wraz z producentem wykonawczym ATM, decydują się na produkcję drugiego sezonu serialu WATAHA. Serialu, który jak na polskie warunki, stał się swego czasu wielkim hitem. Choć jak było wspomniane przy okazji pierwszej odsłony, sam pomysł na serial nie był niczym oryginalnym. Jednak jego realizacja wyniosła ten tytuł na znacznie wyższy level, niż to co dotychczas prezentowały takie stacje telewizyjne jak TVP, TVN, czy Polsat. HBO jednak długo kazało czekać swoim widzom na kontynuację przygód kapitana Wiktora Rebrowa. Ci doczekali się drugiego sezonu dopiero 15 października 2017 roku, czyli trzy lata po premierze pierwszej odsłony.

Chociaż czas oczekiwania był rzeczywiście bardzo długi, to już od pierwszych minut drugiego sezonu widzowie mogli się poczuć usatysfakcjonowani. WATAHA 2 trzyma poziom z pierwszej odsłony, a niektóre elementy nawet jeszcze bardziej poprawiono. Koniec końców dostajemy produkcję nieustępującą amerykańskim serialom. Kolejny raz duże znaczenie ma akcentowanie piękna krajobrazu Bieszczad. Tym razem dostajemy scenerie zimową. Twórcy przykładają widać dużą wagę do tego elementu, by bardziej zachwycić widzów scenerią serialu. Oczywiście to jest w pewnym sensie banał. Gdyby jedynie ładne widoki krajobrazowe były największym plusem WATAHA 2, to by nikt rozsądny po ten serial nie sięgnął. Jeżeli chcemy jedynie zachwycać się stroną krajobrazową, to sięgniemy po produkcje przyrodnicze. Serial fabularny ma mieć poza ładną scenerią mocną fabułę i to ona ma być na pierwszym miejscu. Na szczęście WATAHA 2 ma i jedno i drugie.

WATAHA – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Finał poprzedniego sezonu trochę bardziej nam zagmatwał główną intrygę tego serialu. Okazało się, że sprawa z wysadzeniem w powietrze dawnej grupy strażników granicznych, to tylko czubek góry lodowej. W intrygę jak twierdził Grzywa, zamieszani są byli wojskowi. Teraz WATAHA 2 do pieca dorzuca jeszcze układy i korupcje na szczeblach służb specjalnych oraz na wyższych stanowiskach politycznych.

W wir całej intrygi jest ponownie rzucona pani prokurator Iga Dobosz. Ta w drugim sezonie przechodzi pewną metamorfozę. Na jej przemianie ma zarówno wpływ gryzące ją wciąż sumienie. Minęły bowiem cztery lata, a osoby odpowiedzialne za zamordowanie dużej grupy funkcjonariuszy publicznych, dalej czują się bezkarni. Z drugiej strony sama Dobosz, przebywając już dłuższy czas w Ustrzykach Górnych, zmienia postrzeganie na otaczającą ją lokalną rzeczywistość. Z punktu widzenia odbiorcy jej metamorfoza może się podobać. Baa, sama odtwórczyni roli przestaje być tym samym plastikową postacią. Jeżeli w przypadku artykułu dotyczącego WATAHA 1, było zadane pytanie retoryczne, czy aktorka w tej roli jest błędem castingowym, to teraz jej występy wyglądają o niebo lepiej.

Generalnie lepiej w WATAHA 2 wygląda strona śledczych w tym serialu. Obok odmienionej Dobosz, cała lokalna policja na czele z inspektorem Świtalskim zaczyna nareszcie pracować bliżej standardom krajom cywilizowanym. Heh, chciałoby się powiedzieć, że to chyba celowy zabieg koloryzacyjny dla tego serialu. Produkcja polska HBO stała się bowiem produktem eksportowym, więc trzeba jakoś pokazać zachodnim widzom, że od strony organów ścigania wszystko jest u nas OK 😉

WATAHA – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Czasami nawet odnosimy wrażenie, że WATAHA 2 zmienia nam rolę poszczególnych postaci w tym serialu. Obecnie chyba właśnie Iga Dobosz staje postacią pierwszoplanową, a wątek Rebrowa jest jakby nieco poboczny. Oczywiście co jakiś czas zaglądamy co u niego i u uratowanych przez niego uchodźców. Rebrow ostatecznie bierze pod swoje skrzydła Alsu oraz jej syna, choć na początku próbuje za wszelką cenę wydobyć od niej wszelkie informacje o akcji przerzutu imigrantów przez zieloną granicę.

W pierwszym odcinku przypadkowo też nadziewa się on na panią prokurator, która jednak nie dokonuje aresztowania. Ta nawet wręcz informuje Rebrowa o fakcie, że Grzywa ciągle żyje i jest dla niego szansą na uniewinnienie. Zobojętnienie w tej sprawie kapitana Rebrowa może trochę dziwić i śmieszyć, bo jest pozbawione logiki, ale pociesza fakt, że z czasem Rebrow zaczyna ponownie trzeźwo myśleć i twardo stąpać po ziemi.

WATAHA 2 jest generalnie wielowątkowa. W ten sposób znowu istniało ryzyko, że twórcy nie podomykają przed zakończeniem sezonu wszystkich wątków. Z jednej strony mamy Rebrowa i jego ukrywanie się w lesie, z drugiej śledztwo Dobosz, a z trzeciej strony Cinek i jego ciemne interesy sięgające głębiej w terytoria zachodniej Ukrainy. Gdzieś w oddali natomiast wciąż żyjący Grzywa (dla Rebrowa to może było zaskoczenie, ale widzowie widzieli go już żywego w końcowych scenach pierwszej odsłony). Na całe szczęście tym razem zupełnie inaczej zwieńczeniem poszczególnych wątków zagrali twórcy tego serialu.

WATAHA – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

W drugim sezonie produkcji HBO pojawia się kilka nowych aktorów, a inne postacie z dalszego plany zyskują większe znaczenie dla losów fabuły. Czas przyjrzeć się im z bliska od strony aktorskiej.

Były funkcjonariusz Straży Granicznej Michał Łuczak, to aktorsko Jacek Lenartowicz. Na swoim koncie ma więcej występów w polskich telenowelach, niż jakiś wartościowych serialach. Do wyjątków zaliczają się jego występy w serialu „Odwróceni” oraz „Oficer„.

Kapitan SG Krzysztof Starowicz, to aktorsko Andrzej Konopka. Jego ostatnio mogliśmy widzieć w roli Michała Treli w serialu „Znaki„. To także członek ekipy wywiadowczej z „Nielegalni” oraz redaktor naczelny „Kuriera“ w serialu „Pakt„. Gościł także w produkcji oryginalnej Netflixa „1983„, jako Dominik „Sami” Samolczyk.

Świtalski to natomiast znany polski dubbingowiec Jarosław Boberek. Aktorsko przewija się raczej w rolach epizodycznych. Pojawiał się też wcześniej na ekranie jako Antoni Charewicz w serialu „Czas honoru„. Dubbingował natomiast w polskiej wersji językowej takie kultowe postacie jak Kaczor Donald, Popeye, Jinks, Garfield, Stich, czy król Julian z filmu „Madagaskar„.

Właściciel tartaku Kalita, to w świecie realnym Mariusz Saniternik. Jego niektórzy mogą kojarzyć z filmu „Mój biegun„. Cinek, to natomiast aktorsko Jacek Beler. Jego ostatnio możemy kojarzyć z serialu Canal+ „Belfer” oraz jako dilera narkotykowego Sikora z innej polskiej produkcji HBO – „Ślepnąc od świateł„.

Alsu Karimowa, to aktorsko Anna Donchenko. Aktorka nie ma większego dorobku aktorskiego, podobnie jak jej serialowy syn Halid, którego odgrywa Żora Liścienko.

WATAHA – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Bardziej znanym aktorem jest Grzegorz Damięcki, grający agenta ABW Krzysztofa Halmana. Jemu nawet w przeszłości przytrafił się występ w filmie Stevena Spielberga „Schindler’s List„. Serialowo w ostatnich latach to przede wszystkim Konrad Wolski z serialu „Nielegalni„. To także Tomasz Nawrot z innej produkcji HBO – „Pakt„.

Policjantka Joanna Zięba, to aktorsko Weronika Humaj, natomiast Marta Siwa, to w rzeczywistości Anita Jancia. Aktorka gra głównie w polskich telenowelach.

No i na sam koniec Grzywa, czyli aktorsko Bartłomiej Topa. Jego widzowie mogą ostatnio śledzić jako Bartka Gajewskiego w serialu „Pod powierzchnią„. Zagrał też Waldemara Kraszewskiego w serialu AXN „Ultraviolet„. Filmowo to między innymi kapitan Kalicki w „Karbala„, czy ksiądz Leman w filmie Wojciecha Smarzowskiego „Kler„.

WATAHA – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Co serwuje nam WATAHA 2, czego brakowało po 6 odcinkach pierwszego sezonu ? Jeszcze większą intrygę. Fabularnie drugi sezon jest bardziej złożony. Do tego otrzymujemy lepiej rozpisane postacie z dalszego planu. Jest i progres co do gry aktorskiej, jak wspominany w tekście przypadek Aleksandry Popławskiej. Są też sceny mrożące krew w żyłach, niczym z rasowego thrillera. A do tego wszystkiego otrzymujemy lepsze zwieńczenie całego sezonu.

Udostępnij w social mediach