Warszawianka polska nowość HBO

Warszawianka polska nowość HBO. Szykuje się nam kolejny polski serial od HBO, a to zazwyczaj zwiastuje lepszy poziom niż to, co serwują nam typowi polscy nadawcy. HBO rozpoczęło w Polsce zdjęcia do nowego serialu fabularnego zatytułowanego Warszawianka. W roli głównej występuje Borys Szyc. Serial natomiast reżyseruje Jacek Borcuch na podstawie scenariusza Jakuba Żulczyka.

Warszawianka polska nowość HBO – Polskie seriale HBO = wyższy poziom

Ciężko się nie zgodzić z tezą, że polskie seriale HBO = wyższy poziom. No popatrzmy na to obiektywnie przez pryzmat wszystkich polskich seriali zrealizowanych w XXI wieku. No a przecież mało się tego nie kręci. Główni polscy nadawcy, tj. TVP, TVN (red. OK nie jest w polskich rękach jako grupa medialna, ale kanał jak najbardziej polski) oraz Polsat serwowali nam seriali dosyć sporo. Do tego dochodzą jeszcze inne drobne poboczne kanały z nastawieniem między innymi pod seriale telewizyjne. Ze świeczką jednak szukać produkcji, które poziomem rywalizowałyby z polskimi serialami oryginalnymi HBO.

Gdy 12 października 2014 roku na antenie HBO Polska zadebiutował serial „Wataha„, to praktycznie pozamiatał on polską serialową konkurencję. To właściwie powinno zmobilizować głównych polskich nadawców, ale oni jednak woleli tańszym kosztem zrobić więcej seriali, niż zrobić jeden a porządny. Ekonomicznie to im się oczywiście opłaciło, a i ramówki wiosenne i jesienne zawsze dzięki temu wypełnili po brzegi. [red. bo w Polsce w przeciwieństwie do USA zapomina się na lato o polskim widzu. Tak jakby 100% Polaków wyjeżdżało na całe wakacje i trzymało się z daleka od TV.]. 2014 rok mimo premiery Watahy nie zmienił więc polskiego rynku serialowego.

Na kolejny świetny polski serial przyszło nam czekać kolejne kilka lat. I bynajmniej nie był to serial od polskiego nadawcy, a pierwsza oryginalna produkcja platformy Showmax, czyli „Rojst„. W tym samym roku HBO wróciło na polski rynek w świetnym stylu, a teraz kolejny raz mamy szansę zobaczyć coś ciekawego od HBO (red. no miejmy taką nadzieję, skoro obowiązuje jak widać zasada reguły).

Warszawianka polska nowość HBO – Fabuła nowego serialu HBO

O czym jest Warszawianka polska nowość HBO ? Serial opowiada o tragikomicznych przygodach czterdziestoletniego playboy’a. Jest on ulubieńcem wszystkich i miejską legendą. Mężczyzna ten walczy nieustająco z rzeczywistością, próbując uchwycić sens własnego istnienia we współczesnym świecie.

Główny bohater Warszawianki to postać bardzo złożona. Z jednej strony to nieodpowiedzialny imprezowicz, seryjny uwodziciel i tak zwany przyjaciel wszystkich. Jednocześnie zadręcza się jednak nienawiścią do samego siebie. Bohater ten jest ograniczany przez rodziców (w ich rolach Krystyna Janda i Jerzy Skolimowski). Został również zaszufladkowany przez kulturę i czasy, które go stworzyły. To czterdziestolatek, który miał wszystko oraz wszystko utracił. Jest równocześnie artystą, ojcem, wyrafinowanym kochankiem, nieskrępowanym facetem w pełnym zahamowań świecie. Posiada inteligencję, odpowiedni humor i urok osobisty. Do tego jest duszą towarzystwa oraz przeżywa nieustannie rozliczne przygody. W telegraficznym skrócie : to czarujący „enfant terrible” z głową pełną marzeń. Do tego również pisarz, którego opowieści skradły serca pokolenia X. Jednocześnie nasz główny bohater jest niedojrzałym emocjonalne, a nie wiekowo mężczyzną. Mężczyzną z poczuciem zmarnowanego talentu. Jest słaby, zdezorientowany, lecz uczciwy. Otoczony kolorowym korowodem postaci miasta, przyjaciół, znajomych oraz kochanek.

Warszawianka polska nowość HBO – dlaczego tytuł Warszawianka ?

No ale skoro głównym bohaterem jest mężczyzna, to skąd tytuł serialu Warszawianka ?Warszawianka to również historia o miłości, przyjaźni, długach i kacu. Miejska ballada o śmiechu przez łzy, wschodach i zachodach słońca. Ballada o bardzo złych decyzjach i ciągłym spadaniu na cztery łapy – mówi Jakub Żulczyk, autor scenariusza. Jej bohatera poznajemy dokładnie w jego czterdzieste urodziny. Chyba trudno o cięższy moment w życiu człowieka. Za nim najlepsze, przed nim jedna wielka niewiadoma. Czas puka do drzwi, dopominając się o zaciągnięty kredyt.

Warszawianka polska nowość HBO to obraz pokolenia dzisiejszych 30 – 40-latków. Obraz ludzi wykształconych, niepodatnych na tanią ideologię. Pierwszego pokolenia, które tak naprawdę̨ próbuje żyć dokładnie tak jak chce. Próbuje żyć poza obyczajem, poza powszechnie uznaną tradycją przodków oraz poza wszelkimi normami ustanowionymi przez wcześniejsze pokolenia. Obraz ten nie jest świetlany, a jest wręcz smutny. Mimo iż na wierzchu wydaje się̨ zabawny i poukładany – mówi reżyser, Jacek Borcuch. 40 lat to dość symboliczny moment w życiu każdego człowieka. Najczęściej wie się już wszystko, co potrzebne, by dotrwać w miarę stabilnie do końca.

Jeśli cię coś dotyka, to znaczy, że cię dotyczy. Taka jest dla mnie ‘Warszawianka’ – mówi producentka Izabela Łopuch. Główny, fikcyjny bohater, prócz wszystkich wspaniałych przymiotów ducha i ciała, ma jeszcze jedną cechę: jest słaby. Słaby słabością każdego z nas. Mając to wszystko, o czym większość ludzi marzy, nie robi kariery. Również nie używa swojego potencjału do niczego innego, niż stawiania wartości każdej rzeczy, funkcji, emocji, zachowania, społecznej normy pod znakiem zapytania. Całą swoją postawą uzewnętrznia to wszystko, co my zazwyczaj chowamy – lęki, słabości oraz własne ograniczenia.

Warszawianka polska nowość HBO – Kto stoi za serialowym projektem ?

Serial Warszawianka polska nowość HBO w reżyserii Jacka Borcucha powstaje na podstawie scenariusza Jakuba Żulczyka. Autorem zdjęć jest Piotr Uznański. W główną postać wciela się Borys Szyc. Ponadto w rolach jego rodziców pojawią się wspomniani wcześniej Krystyna Janda i Jerzy Skolimowski. W produkcji zobaczymy również Zofię Wichłacz, Ilonę Ostrowską, Paulinę Gałązkę, Piotra Polaka, Jadwigę Jankowską-Cieślak, Jana Peszka. Ponadto na ekranie zobaczymy Martę Ścisłowicz, Mariannę Zydek, Jakuba Wieczorka, Tomasza Włosoka, Agnieszkę Podsiadlik, Maję Pankiewicz oraz Milenę Goździelę. Producentką serialu ze strony HBO Europe jest Izabela Łopuch, a producentami wykonawczymi HBO Europe są Johnathan Young, Steve Matthews i Antony Root. Producentem liniowym jest Andrzej Besztak reprezentujący Magnolia Films. Serial otrzyma finansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w ramach systemu wspierania produkcji audiowizualnej tzw. „zachęt”.

Warszawianka polska nowość HBO – Czas oczekiwania

Pozostaje więc cierpliwie czekać na kolejny polski serial od HBO. Miejmy też nadzieję, że serial rzeczywiście będzie trzymał poziom swoich poprzedników, z serialem „Wataha” na czele. To dopiero oczywiście początek prac nad produkcją, więc na datę premiery musimy jeszcze poczekać. Jednak cieszy, że ciągle powstają polskie nowości od HBO i takim właśnie przykładem jest Warszawianka polska nowość HBO.

* artykuł powstał przy współpracy z HBO Polska

Udostępnij w social mediach