War of the Worlds – SEZON 1 – Recenzja

War of the Worlds (franc. La Guerre Des Mondes ; pol. Wojna światów) – amerykańsko-francuski dramat science-fiction, będący owocem współpracy Canal+ i FOX-a. Serial bazuje na kultowej powieści Herberta George’a Wellsa – „The War of the Worlds”, a twórcą serialu jest Howard Overman. Za produkcję serialu odpowiada StudioCanal (Groupe Canal+ -> Vivendi), Fox Networks Group (obecnie Disney), AGC Studios (studio produkcyjne Stuarta Forda), Urban Myth Films (brytyjskie studio filmowe Howard Overman i Partnerzy w osobach : Johnny Crapps, Julian Murphy, Sara Hamil i Rachel Knight) oraz jeden odcinek De Wereldvrede (belgijskie studio produkcyjne – spółka partnerska : Gilles De Schryver, Gilles Coulier, Wouter Sap, Bram Versteyhe, Ilse Schooneknaep. Siostrzana spółka Lionheart Productions).

GATUNKI : dramat sci-fi
KRAJ PRODUKCJI : USA Francja

Pierwszy sezon serialu War of the Worlds (pol. Wojna światów) liczy 8 odcinków. Był on emitowany premierowo we Francji na Canal+ oraz poza Francją na kanale FOX od 28 października 2019 roku do 18 listopada 2019 roku. W Polsce można było obejrzeć premierowo serial na kanale FOX Polska od 31 października 2019 roku do 21 listopada 2019 roku.

War of the Worlds – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o ataku kosmitów na naszą planetę. Akcja rozgrywa się z perspektywy kilku osób. Doktor Catherine Durand z obserwatorium nasłuchowego w Alpach odbiera sygnał obcych form życia, pochodzący z niedawno odkrytej nowej planety w innym układzie słonecznym. Przekazuje tą informację dowództwu wojskowemu NATO, by było przygotowane na wszelką ewentualność. W świat idzie też medialna informacja o tym, że nie jesteśmy sami w kosmosie. Niedługo po tym Catherine zauważa wiele obiektów lecących na Ziemię z super szybkością. Wszystkie one zwalniają przed wejściem w ziemską atmosferę, a następnie każdy z nich wbija się w powierzchnię naszej planety. Tajemnicze kule otacza dziwne pole magnetyczne, a same są wręcz niezniszczalne i nie można ich w żaden sposób usunąć.

Sytuacja się zaognia gdy na niebie zaczyna być widoczne natężenie pola magnetycznego. Chwile później zostaje wysłany impuls elektromagnetyczny (ang. EMP) oraz dodatkowy impuls, który zabija wszystkich ludzi, na zewnątrz obiektów. Po tym wydarzeniu pani doktor chce koniecznie odnaleźć swoją siostrę Sophie, której nakazała przyjechać w góry.

W innej części Europy, emerytowany naukowiec Bill Ward zauważa lecące na Ziemię obiekty. Postanawia odnaleźć swoją byłą żonę, aby schować się z nią w bezpiecznym miejscu. Tom Gresham natomiast próbuje przedostać się do swojej rodziny, ale cały ruch drogowy zostaje wstrzymany. Ci w tym czasie ewakuują się na podziemny dworzec. Jako jedyna osoba, niewidoma Emily Gresham, słyszy co jakiś czas tajemnicze głosy pochodzące od istot pozaziemskich. Teraz zaczyna się walka o przetrwanie, a to że będzie to trudna walka sugerują miliony trupów na ulicach ludzkich miast oraz dziwne pojazdy ścigające ludzkie niedobitki.

War of the Worlds – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Jesień 2019 roku to wysyp seriali stanowiący adaptację znanej powieści H.G. Wellsa „The War of the Worlds”. Z jednej strony mamy serial od BBC, a z drugiej strony koprodukcja FOX-a i Canal+. W przygotowaniu natomiast serial od MTV. Dzisiaj przyglądamy się bliżej tej wersji amerykańsko-francuskiej, która w Polsce była dostępna na kanale FOX Polska. Jak wypada pierwszy sezon nowej wersji War of the Worlds ?

Serial był pierwotnie reklamowany i wskazywany jako produkcja science-fiction. Wszak pierwowzór H.G. Wellsa to typowe science-fiction. Jednakże omawiany serial okazuje się bardziej dramatem sci-fi. I mówiąc kolokwialnie więcej tu dramy niż science-fiction. Jeżeli więc ktoś się nastawia na widowisko sci-fi w stylu Wojny Światów filmu z 2005 roku, w reżyserii Stevena Spielberga, z rolami Toma Cruise’a i Dakoty Fanning, to z całą pewnością serial nie trafi w jego gusta. Jednak patrząc z perspektywy samej dramaturgii, to jest ona w serialu jak najbardziej na plus. Samych elementów science-fiction jest tu natomiast jak na lekarstwo.

No ale tak to jest z adaptacjami poszczególnych książek, czy komiksów, że rządzą się one swoimi prawami. Jedne są bardziej wierne oryginałowi, jak chociażby tegoroczny „Good Omens„, a inne jak chociażby „Lucifer„, czy „iZombie” poza tytułem i kilkoma drobnymi elementami nie mają zbyt dużo wspólnego z pierwowzorami. To tyczy się zarówno warstwy fabularnej, jak i klasyfikacji gatunkowej tych serialowych produkcji, w odniesieniu do oryginału. Z taką sytuacją jak w drugim przykładzie mamy do czynienia w serialu Canal+ / FOX-a War of the Worlds. Oczywiście pierwotna koncepcja ataku kosmitów na Ziemię została zachowana, ale twórca serialu bardziej kieruje się własną wizją adaptacji kultowej książki. W pierwszej kolejności oczywiście zauważyć trzeba, że akcja serialu jak najbardziej jest osadzona w czasach nam bardzo współczesnych. Lokalizacyjnie całość natomiast umiejscowiono w Europie, a dokładnie na terenach Francji i Wielkiej Brytanii.

War of the Worlds – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Niestety począwszy od pierwszego odcinka, produkcja War of the Worlds sprawia wrażenie niskobudżetowej. Kiedy dr Catherine Durand z obserwatorium nasłuchowego w Alpach odbiera sygnał obcych form życia i obserwuje zbliżające się do Ziemi obiekty kosmiczne, to widzowie oglądają jedynie punkty na ekranie monitorów. Samej sekwencji lądowania też oczywiście nie widzimy, bo spoglądamy wtedy na Billa Warda, który obserwuje je przez okno. W ten sposób pierwsze sceny serialu rodem science-fiction są celowo potraktowane po macoszemu, bo dzięki temu nie trzeba ukazywać wyglądu obcych statków kosmicznych. W pozostałych elementach sci-fi także dostrzegamy bijącą z ekranu niskobudżetowość. Jeśli liczymy na masowy bezpośredni kontakt ludzi z obcymi, to się szybko przeliczymy. W pierwszym sezonie jedynym elementem science-fiction są postacie obcych zamknięte w mechanizmach przypominających Spot dogs robots z Boston Dynamics.

Plusem całego serialu okazuje się natomiast warstwa dotycząca samych postaci i poszczególnych wątków fabularnych ich dotyczących. Cały serial zrealizowany jest z perspektywy kilku osób / grup osób. Mamy więc wątek zbudowany wokół dr Catherine Durand, którego akcja rozgrywa się w Alpach. Mamy również emerytowanego Billa Warda z Londynu, który przy pierwszym ataku kieruje swe kroki do byłej żony i razem z nią śledzimy ich ewakuacje w bezpieczne miejsce. Jest jeszcze sudański imigrant z obozu dla uchodźców w Calais oraz rozdzieleni w osobnych lokacjach ojciec i jego dzieci wraz z żoną. I choć akcja serialu podąża za tymi odrębnymi wątkami w niezależnych od siebie lokacjach, to każdy ten wątek potrafi wzbudzić zainteresowanie i przepełniony jest dramaturgią i survivalową walką o przetrwanie.

War of the Worlds – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

W rolę Catherine Durand w serialu War of the Worlds wciela się francuska aktorka Léa Drucker. Aktorka gra głównie w rodzimych produkcjach. Ostatnio chociażby wcieliła się w rolę Anne w filmie „Deux„. Jej serialowa siostra Sophia, to natomiast aktorsko Emilie de Preissac. Ją niektórzy mogą kojarzyć z roli Adèle z serialu „Le chalet” (znanym w Polsce jako Dom w górach).

Pułkownik Mokrani, to aktorsko Adel Bencherif, który zaliczył rolę w filmie z Bondem – „Spectre„. Bill Ward to natomiast w rzeczywistości znany aktor Gabriel Byrne. Serialomaniacy pewnie kojarzą go z roli Earla Haraldsona w serialu „Vikings„. Serialowo to również Porter Milgrim z miniserialu Netflixa „Maniac”. Epizodycznie przewinął się natomiast przez serial „Marco Polo„.

Sudański uchodźca Kariem Gat Wich Machar, to w rzeczywistości Bayo Gbadamosi. Aktor nie ma większego dorobku aktorskiego, a jedynie epizodycznie przewijał się przez takie seriale, jak „Doktor Who„, czy „Casualty” (znane w Polsce jako Na sygnale).

Helen Brown, to aktorsko Elizabeth McGovern. Ją znamy przede wszystkim z roli Pani Domu, Cory Crawley – Księżnej Grantham w serialu „Downton Abbey„. Amerykanka powróciła do tej roli w filmie „Downton Abbey„. Wcieliła się również w postać Helen Shaw w „The Brotherhood of Poland, New Hampshire„. Epizodycznie zagrała chociażby w antologii HBO „Tales from the Crypt” (pol. Opowieści z krypty).

War of the Worlds – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Ash Daniel, to aktorsko Aaron Heffernan, który zaliczył rolę w filmie „Solo: A Star Wars Story„. Serialowo przewinął się epizodycznie przez takie seriale, jak „Into the Badlands„, czy „The Looming Tower„. Sacha, to natomiast w rzeczywistości Mathieu Torloting, a Noah Dumont, to aktorsko Guillaume Gouix.

Jonathan Gresham, to aktorsko Stephen Campbell Moore. Angielski aktor zagrał ostatnio we wspomnianym już dzisiaj filmie „Downton Abbey„, a wcześniej w komediowym „Johnny English Reborn„. Jego serialowy syn Tom, to natomiast w rzeczywistości Ty Tennant. To adoptowany syn Davida Tennanta, a wcześniej nazywał się Ty Peter Moffett. Natomiast matka Sashy – Chloe Dumont, to aktorsko Stéphane Caillard, znana z roli Julii Taro w serialu „Marseille„.

Sarah Gresham, to aktorko Natasha Little. Ją serialomaniacy kojarzą jako Agentkę Specjalną Julianne Gunnarsen w serialu „Absentia„. Serialowo to także Caroline Langbourne w „The Night Manager„. Angielka zagrała również w „Black Mirror – Shut Up and Dance” oraz udzieliła swojego głosu w kultowych grach video. Są to Dragon Age: Origins, dodatek Dragon Age: Origins – Awakening i gra MMORPG – Star Wars: The Old Republic.

To jeszcze na koniec Emily Gresham. W tej roli występuje Daisy Edgar Jones. Aktorka dotychczas przewinęła się przez serial „Gentleman Jack„, a ostatnio została zaangażowana do serialu „Normal People„.

War of the Worlds – SEZON 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Dramat sci-fi War of the Worlds ma jak widać po analizie swoje plusy i minusy. Żal pozostanie, że jest to produkcja ewidentnie niskobudżetowa (red. ale to może kwestia odzwyczajenia się już od tego typu produkcji telewizyjnych, gdy się ogląda seriale bogatych platform streamingowych, które sypią groszem jak z rękawa). Warto też wspomnieć, że jest to serial dwujęzyczny. Pod tym względem wygląda to naturalnie, to znaczy przykładowo, gdy Catherine Durand rozmawia z innymi po angielsku, to gdy prowadzi rozmowę z siostrą, to przechodzi szybko na język francuski. (red. a znam seriale, gdzie absurd bije z ekranu i we własnej rodzinie ludzie rozmawiają w obcym języku).

Udostępnij w social mediach