vod-base.com – wyszukiwarka filmów i seriali

vod-base.com – wyszukiwarka filmów i seriali. Kolejna już na polskim rynku wyszukiwarka wertująca serwisy streamingowe. Namnożyło się w ostatnich latach platform streamingowych oraz innych drobnych usług VOD i SVOD. Stąd i mamy wysyp różnych zewnętrznych wyszukiwarek, które przychodzą nam z pomocą. Pozwalają nam one znaleźć w ramach usług streamingowych to, co nas interesuje. Konkretny tytuł filmu lub serialu bez sprawdzania osobno jego dostępności na każdej platformie. Prawdopodobnie zażyczony sobie przez nas tytuł znajduje się na jednej z wielu platform streamingowych. Nowości bowiem w większości lądują na tego typu platformach (red. gorzej ze starszymi tytułami, szczególnie seriali). Jednak jeśli nie wykupujecie do nich wszystkich dostępu równocześnie, a to się mija z celem, gdy nie zajmujecie się filmami i serialami zawodowo, to takie wyszukiwarki zewnętrzne bywają dla Was pomocne. Dlatego dzisiaj prezentacja zalet i wad kolejnej takiej nowej usługi: vod-base.com – wyszukiwarka filmów i seriali.

vod-base.com – wyszukiwarka filmów i seriali. Z czym to się je i pije ?

Nie jest tak, że wszystkie te wyszukiwarki są robione na przysłowiowe jedno kopyto. Różnią się od siebie, choć często różnią się jedynie detalami. Usługa vod-base.com – wyszukiwarka filmów i seriali przykładowo różni się od prezentowanej niegdyś wyszukiwarki VOD.PLUS. Tam aby korzystać z pełnej funkcjonalności wyszukiwarki wymagana jest płatna rejestracja. Pisaliśmy o niej w artykule „VOD.PLUS wyszukiwarka seriali„. [red. pamiętajcie, że od tego czasu mogła się ona znacznie zmienić]. W przypadku omawianego dzisiaj vod-base.com żadne mechanizmy nie blokują wyszukiwanych przez nas tytułów, zanim założymy tam płatne konto. [red. może inaczej. Osobiście nie zauważyłem żadnych widocznych blokad]. Usługa ta działa bowiem na innych nieco zasadach. Pozwala nam wyszukać dany film i serial bez zakładania konta. Jednak gdy wykaże nam ona, że poszukiwany tytuł jest dostępny na jednej z usług streamingowych, to bez rejestracji nie dowiemy się dokładnie na której.

[UPDATE: jeden z naszych czytelników poinformował nas, że wyszukiwane tytuły niekoniecznie wskazują bazę dostępnych filmów na VOD. Po rejestracji w serwisie dopiero okazuje się, czy wyszukany przed rejestracją film jest w ogóle gdzieś dostępny, czy to tylko obrazek z opisem filmu widoczny w wyszukiwaniu sprzed rejestracji. Wygląda na to, że wyszukiwarka jedynie zasysa same informacje z bazy serwisu IMDb. Stąd po tej informacji nie sugerujcie się wyszukanymi tytułami sprzed rejestracji.].

Omawiana dzisiaj wyszukiwarka pomaga nam po rejestracji znaleźć zażyczony sobie film lub serial i stanowi tym samym bazę informacyjną. Dostęp do tej bazy mamy po jednorazowej opłacie wnoszonej podczas rejestracji. Administratorem usługi jest w tym przypadku Malcom Invest Sp. z o.o. Sam serwis na stronie głównej przekonuje nas dodatkowo, że baza informacyjna obejmuje jedynie filmy i seriale z legalnych źródeł. Patrząc jednak na dostępne w bazie usługi streamingowe możemy mieć przy tym pewne wątpliwości. O tym jednak w dalszej części tego artykułu.

vod-base.com – wyszukiwarka filmów i seriali. Ograniczenia

Podstawowe pytanie jakie nas nachodzi przy tego typu usługach, to jakie obejmują one usługi streamingowe. Przecież ich jest tak dużo, że nie ma takich ośmiornic, które obejmowałyby swoimi mackami wszystkie możliwie serwisy streamingowe. To niewątpliwie wada tych wszystkich wyszukiwarek dla kogoś, kto ma duże potrzeby serialowe. No ale musimy zrozumieć, że technicznie jest to dla tych wyszukiwarek temat nie do przeskoczenia. Muszą one obracać się w ramach jedynie z góry określonej liczby serwisów streamingowych. Z technicznego punktu widzenia możemy Was zapewnić, że nigdy nie powstanie taka wyszukiwarka, która obejmowałaby swoimi zasięgami dosłownie wszystkie usługi streamingowe. Baa, nie powstanie nawet taka, która obejmować będzie wszystkie takie usługi dostępne w Polsce. Wiecie dlaczego ? Ponieważ wiele platform streamingowych ściągnęło blokady regionalne i oferują one swoje zasoby w przeróżnych obszarach świata. Włodarze tych wyszukiwarek musieliby technicznie ogarnąć każdą taką nową usługę, która poszerzyła ramy swoich nadawczych zasięgów.

Na stronie Seriale Srebrnego Ekranu pisaliśmy już o arabskich, czy rosyjskich platformach streamingowych. Z części z nich możemy korzystać nawet w Polsce całkiem legalnie, choć nie znajdziemy tam treści w języku polskim. Nie mamy jednak co liczyć, że powstanie jakaś zewnętrzna wyszukiwarka, która pomoże nam znaleźć filmy i seriale dostępne na tych platformach. Wyszukiwarki zewnętrzne dostępne w Polsce skupiają się raczej wyłącznie na usługach streamingowych adresowanych bezpośrednio do polskiego widza. Są jednak przy tym drobne wyjątki. Omawiana dzisiaj vod-base.com – wyszukiwarka filmów i seriali obejmuje serwis Curiosity Stream. No a ten działa dosłownie tak samo, jak przytoczone wyżej arabskie i rosyjskie platformy streamingowe. Jest dostępny w Polsce, ale bez nastawiania się na polskie treści adresowane do polskiego widza. Jakie jednak jeszcze usługi streamingowe obejmuje omawiana dzisiaj zewnętrzna wyszukiwarka filmów i seriali ?

vod-base.com – wyszukiwarka filmów i seriali. Jakie obejmuje usługi streamingowe ?

Omawiana vod-base.com – wyszukiwarka filmów i seriali obejmuje swoimi wyszukiwaniami tytuły dostępne na dużych lub/i popularnych w Polsce usługach streamingowych. Są więc nimi kolejno oczywiście Netflix, Amazon Prime Video, HBO GO, Apple TV+ oraz YouTube. Ponadto mamy tu również usługi nastawione na wypożyczanie oraz sprzedaż filmów i seriali. Są to więc Rakuten (red. ale nie Rakuten VIKI), Chili, MUBI oraz Google Play. Ponadto również iTunes Store (red. co jest właściwie teraz rozbity na movies iTunes oraz tytuły dostępne w aplikacji Apple TV, którą ludzie regularnie mylą z platformą Apple TV+, bo wchodzi się do niej bezpośrednio przez wyżej wymienioną aplikację). Dodatkowo mamy jeszcze w bazie wyszukiwań polskie serwisy. Są nimi player, vod.pl i HORIZON GO (red. co się teraz nazywa UPC TV Go, ale włodarze wyszukiwarki umieścili na stronie starą nazwę i stare logo).

Bazę zasięgów wyszukiwań zamyka strona cda.pl. No i tu mamy pierwsze „ale”. Wszak na stronie informują nas, że vod-base.com – wyszukiwarka filmów i seriali obejmuje jedynie produkcje z legalnych źródeł. Znamy doskonale przeszłość i teraźniejszość serwisu cda.pl. Piracka strona, która tworząc płatną część własnej usługi, określaną jako Premium, udostępnia pewien wycinek produkcji pozyskanych z legalnego źródła. To stale jednak ułamek legalnych treści w dużej dość bazie serwisu cda.pl. Ciężko w tym przypadku powiedzieć, jak będzie się zachowywała ta wyszukiwarka w przypadku poszukiwania seriali dostępnych na cda.pl. To już powie dłuższa praktyka użytkowania. Może nas bowiem odsyłać jedynie do wyodrębnionego CDA Premium lub może nas odsyłać do produkcji udostępnianych przez innych użytkowników. A tu z legalnością nic się nie zmieniło przez lata, mimo zapewnień włodarzy serwisu, który omamił podmioty regulacyjne wchodząc na polską giełdę. No ale co się dziwić, skoro żyjemy w złodziejskim kraju.

vod-base.com – wyszukiwarka filmów i seriali. Słowo końcowe

Tak w szerszym zarysie prezentuje się nowa zewnętrzna wyszukiwarka filmów i seriali. Z całą pewnością pozostałe wady i zalety wyjdą w praniu podczas użytkowania. Prezentujemy Wam jedynie podstawy funkcjonowania tej usługi. Widzowie wciąż szukają dla siebie wygodnej i odpowiedniej zewnętrznej wyszukiwarki. Taka, która trafi w ich gusta. Kto wie, może to właśnie będzie vod-base.com – wyszukiwarka filmów i seriali. To już musicie sami ocenić Zachęcamy więc do odwiedzenia strony internetowej vod-base.com, rejestracji konta i praktycznej oceny omawianej dzisiaj usługi. Niniejszy artykuł jest jedynie tablicą informacyjną, że takie coś powstało i funkcjonuje na polskim rynku. Jakość usługi każdy natomiast powinien ocenić samodzielnie.

Udostępnij w social mediach