ViX – platforma streamingowa Ameryki Łacińskiej

ViX – platforma streamingowa Ameryki Łacińskiej. Dla wielu czytelników taki nagłówek może być zaskoczeniem. Jednak skoro są platformy streamingowe dedykowane dla całego świata arabskiego, a także te z dedykacją dla widzów rosyjskojęzycznych, to dlaczego nie miałoby być platformy dla krajów tzw. Ameryki Łacińskiej (?). Poza tym wielu widzów zapomina, że streaming video to nie tylko amerykańska domena. Baa, przecież nawet w liczbie użytkowników, to nie amerykańskie platformy streamingowe są największe na świecie, tylko chińskie, a zaraz po nich indyjskie. Czas więc zdjąć klapki z oczu i poczytać o usługach, które Wam z nazwy może nic nie mówią, ale swoim zasięgiem obejmują one więcej niż jedno państewko. Warto więc zwrócić na nie uwagę.

ViX – platforma streamingowa Ameryki Łacińskiej – marsz za trendem

Widzowie rosyjskojęzyczni mają kilka platform streamingowych, jak chociażby taki КиноПоиск HD. Więcej o tych usługach możecie przeczytać w artykule „KinoPoisk, PREMIER czy może Ivi„. Widzowie arabskojęzyczni mają również kilka platform streamingowych z dość bogatych contentem. Więcej o nich możecie przeczytać w artykułach „Arabska platforma streamingowa” oraz „Platforma arabska AWAAN wersja 2.0„. Co ciekawe wszystkie te usługi mamy do wglądu także poza państwami arabskimi, czy rosyjskojęzycznymi. Blokady regionalnej z reguły nie posiadają (red. poza kilkoma wyjątkami), ale fundamentem do ich racjonalnego odbioru jest znajomość języków obcych. Usługi te bowiem powstały właśnie z dedykacją pod dane grupy językowe. W niektórych przypadkach znajdziemy tam również angielskie napisy przy filmach i serialach, ale generalnie reguła jest niezmienna. W podobnym więc tonie powstała ViX – platforma streamingowa Ameryki Łacińskiej.

Co jeszcze warto dodać tytułem przedłużonego wstępu ? ViX – platforma streamingowa Ameryki Łacińskiej ma pewną przewagę nad wyżej wymienionymi usługami. Platforma bowiem, poza tzw. Ameryką Łacińską operuje również w USA, z uwagi na sporą latynoamerykańską mniejszość narodową. Tym samym na stałe platforma posiada również język angielski jako podstawowy język usługi. Ma to jeszcze związek ze współwłaścicielem usługi, ale o tym później. Stąd choć ViX – platforma streamingowa Ameryki Łacińskiej ma blokady regionalne i nie obejrzycie nic z niej w innym rejonie, to jednak ten rejon jest dość obszerny i obejmuje obszar od Meksyku po Chile i Argentynę.

ViX – platforma streamingowa Ameryki Łacińskiej – historia usługi

Zasięgi platformy robią wrażenie. No bo popatrzcie, jakby nawet powstała z prawdziwego zdarzenia europejska platforma streamingowa, to i tak byłaby ona mikrutem względem takiego Vixu. Jednak wiemy jak to Europie wygląda w kwestii streamingu video. Jeśli tego nie wiemy, to kolejne odesłanie do artykułu „Dlaczego Europa odstaje od świata na polu streamingu?„. Inni jednak potrafią i jakoś nie mają przy tym żadnych kompleksów. Pamiętacie Showmaxa z RPA ? Tak, platforma wycofała się z Europy, ale i tak przez pewną dłuższą chwilę zawstydzała Europejczyków, że ktoś nie z USA plądrował ich rynek streamingowy. Europa jednak nadal nie wyciągnęła wniosków i tkwi we własnym marazmie, bez posiadania solidnych własnych platform streamingowych video.

No a jak to z Vixem było od początku ? 13 stycznia 2021 roku jej włodarze zapowiedzieli start nowej platformy streamingowej z prawdziwego zdarzenia. ViX – platforma streamingowa Ameryki Łacińskiej wystartowała 30 marca 2021 roku. Z początku pod nazwą Prende TV. Od 31 marca 2022 roku obowiązuje natomiast nazwa ViX. Platforma przeszła więc przebrandowienie i pod taką marką jest teraz znana w świecie latynoamerykańskim. Jednak nie była to jedynie kosmetyczna zmiana nazwy. Usługa została w tym czasie wzbogacona również o content Univision Now oraz meksykański serwis VOD Blim TV. Jednak aby korzystać w pełni z nowego contentu wymagane jest opłacone przejście na segment ViX+.

ViX – platforma streamingowa Ameryki Łacińskiej – właściciele usługi

Kto stoi za startem i wstępnym rozgłosem wokół tej usługi ? Właścicielem platformy jest TelevisaUnivision. To meksykańsko-amerykańska grupa medialna z siedzibą w Nowym Jorku oraz Mexico City. Firma powstała jako Univision Communications w 1962 roku w Los Angeles. Zasłynęła głównie ze startu pierwszych hiszpańskojęzycznych kanałów telewizyjnych nadawanych w USA. Obecnie (red. w momencie pisania tego artykułu) 45% udziałów w firmie posiada meksykańska grupa medialna Televisa. To oni wpłynęli na zmianę nazwy firmy i teraz nazywa się ona TelevisaUnivision. Firma obecnie działa prężnie również na amerykańskim rynku, czego dowodem jest start ich nowej usługi streamingowej Pantaya, która posiada dostęp do biblioteki treści kanadyjsko-amerykańskiej Lions Gate Entertainment Corporation (Lionsgate).

TelevisaUnivision współcześnie operuje nie tylko omawianym Vixem, ale również płatnym kanałem Galavisión, specjalizującym się w telenovelach kanałem UniMás, czy rozgłośnią radiową Uforia Audio Network. Ponadto posiada ona studia produkcyjne, które z powodzeniem mogą zasilać swoimi filmami i serialami content ViX-a. Są to Videocine, założony przez Emilio Azcárragę Milmo oraz Pantelion Films, który jest współwłasnością ze wspomnianym wyżej Lionsgate.

TelevisaUnivision posiada również TUDN zajmujący się sportem. To on stoi za zasilanie platformy ViX transmisjami sportowymi. Tak się bowiem składa, że poza filmami i serialami sport również w tej usłudze ma wielkie znaczenie. To na tej platformie będzie można obejrzeć wszystkie mecze FIFA World Cup Katar 2022, czyli mistrzostw świata w piłce nożnej.

ViX – platforma streamingowa Ameryki Łacińskiej – content usługi

Omawiana platforma jest świeża, więc nie ma jeszcze dużego oryginalnego contentu. Większość zasobów pochodzi więc ze źródeł ich właścicieli oraz tych pozyskanych z licencji. Włodarze ViX-a wiedzą jednak, że to własnym oryginalnym contentem przeciąga się dzisiaj nowych widzów. Stąd od tego roku na platformie lądują pierwsze produkcje oryginalne. Jedną z nich jest docudrama „Mi vecino, el cartel„. Ponadto w ramach ViX+ widzowie od lipca mogą obejrzeć biograficzną produkcję „María Félix: La Doña„. Również o 21 lipca 2022 roku jest udostępniony meksykański serial „La mujer del diablo„. No a to dopiero początek, gdyż ViX – platforma streamingowa Ameryki Łacińskiej się dopiero rozkręca.

Od 21 lipca są też dostępne pierwsze filmy oryginalne. To „Cocino cuando te extraño” oraz „Mirreyes contra Godínez 2: El retiro„. Hiszpańskojęzyczni widzowie mają poprzez usługę dostęp także do wielu ciekawych produkcji na obcej licencji. Na platformie znajdziemy pozycję z zasobów Movistar Plus+, czyli serwisu który mógł być takim podobnym do ViX-a tworem dedykowanym hiszpańskojęzycznym widzom, gdyby wyszedł poza ramy tradycyjnej telewizji oraz zwykłego IPTV.

Pamiętajmy również o sporcie. Poza wspomnianymi mistrzostwami świata w piłce nożnej, widzowie mogą tu również liczyć na mecze CONCACAF Nations League oraz CONCACAF Gold Cup w 2023 roku. ViX – platforma streamingowa Ameryki Łacińskiej ma również podpisaną umowę ramową z UEFA. Dzięki temu może udostępniać mecze UEFA Champions League, UEFA Europa League, UEFA Europa Conference League, UEFA Nations League oraz mistrzostwa Europy, a także eliminacje do nich, jak i europejskie mecze towarzyskie. I nie ma się tu co dziwić, że takie nastawienie na piłkę nożną, bo w tym regionie świata to przecież świętość.

ViX – platforma streamingowa Ameryki Łacińskiej – słowo końcowe

Dostęp do platformy mamy z poziomu różnych aplikacji dostępnych na różnych systemach operacyjnych. To jest dzisiaj standard i jak ktoś wyskakuje tylko z przeglądarką internetową, to nie ma czego na tym rynku szukać. Prymitywom i jaskiniowcom rynek streamingowy mówi stanowcze i kategoryczne NIE. Widz musi mieć bowiem wygodę oglądania. To on ma decydować o tym, jak i na czym będzie chciał oglądać pozycje z danej platformy. Przeglądarka internetowa narzuca natomiast wielkie ograniczenia i w 2022 roku dziwi więc fakt, że niektórzy tego jeszcze nie kumają i startują z usługami streamingowymi dostępnymi wyłącznie z poziomu przeglądarki internetowej.

Cóż, ViX – platforma streamingowa Ameryki Łacińskiej w przeciwieństwie do prymitywów rozumie rynek i poznaje również potrzeby swoich odbiorców. Tym samym tak będzie planowała zakupy materiałów na obcej licencji. Dodatkowo od 21 lipca 2022 roku wzbogaca się o własne produkcje oryginalne. To filmy i seriale, które można obejrzeć w ramach ViX+. No a będzie tego coraz więcej, więc warto obserwować rozwój tej świeżej usługi na rynku streamingowym.

Udostępnij w social mediach