VIRGIN RIVER – Sezon 2 – RECENZJA

VIRGIN RIVER 2 – A NETFLIX ORIGINAL SERIES – Netflix serial oryginalny. Druga odsłona amerykańskiego dramatu romantycznego, który jest adaptacją powieści pod tym samym tytułem autorstwa Robyn Carr. Za rozwój serialu odpowiada Sue Tenney. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – VIRGIN RIVER 1.

GATUNKI : dramat / romans
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon serialu, podobnie jak pierwszy, liczy 10 odcinków. VIRGIN RIVER 2 został udostępniony widzom w całości w dniu 27 listopada 2020 roku. Całość możemy obejrzeć w języku polskim oczywiście na platformie NETFLIX.

VIRGIN RIVER – Sezon 2 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu Mel nareszcie poradziła sobie psychicznie ze stratą męża i to umożliwiło jej zbliżenie się do Jacka. Tym samym daje mu się zaprosić na romantyczną kolację do sąsiedniej miejscowości. Wspólny wieczór wypada pomyślnie, ale po powrocie do domu Jacka zaskakuje list od byłej dziewczyny. Ta informuje go, że jest w ciąży. Kiedy Jack spotyka się ze swoją byłą, by pogadać o zaistniałym fakcie, Charmaine liczy, że w tej sytuacji Jack do niej wróci. Ten deklaruje jedynie pomoc i wsparcie, ale na inne decyzje nie jest gotowy. Szczególnie gdy teraz myślami jest bardziej przy Mel.

Pielęgniarka jednak dowiaduje się o tym od mieszającej się w sprawy innych osób Hope McCrea. To nie mogło się dobrze skończyć. Wszyscy mają pretensje do Hope za ingerowanie w życie innych. To daje kobiecie do myślenia, że czas przystopować. Tym samym niejako wycofuje się z pomysłu rozwodu z doktorem Vernonem.

W międzyczasie Dan Brady opuszcza pracę w barze Jacka. Następnie dołącza do okolicznego gangu narkotykowego. Preacher natomiast poznawszy wcześniej prawdziwą tożsamość Paige, oznajmia jej, że chce ją ochronić, bo bardzo mu na niej zależy. Przypadkowo w barze pojawia się człowiek, który daje Preacherowi do myślenia, że może on być żądnym zemsty mężem Paige. Gdy podjeżdża do jej domu, zastaje jedynie plamy krwi na podłodze.

Mel po całej tej sprawie z ciążą jest bardzo przybita. Ma pretensje do Jacka, że dowiedziała się o tym od Hope, zamiast od niego. To jednak nie jedyny problem. Mel wiele lat temu straciła własne dziecko, gdy te opuściło jej ciało martwe. Od tego czasu nie może mieć własnych dzieci, dlatego sprawa ciąży Charmaine ją przerasta. Na nic jej również słowa Jacka, który odkrywa przed nią swoje uczucia. Kobieta zaczyna pakowanie ubrań i dzwoni do siostry informując ją, że wraca do domu.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Mel rzeczywiście wróciła do Los Angeles. Potrzebowała tu jednak kilka tygodni na przemyślenie wielu spraw. Ostatecznie przy grobie męża przyznaje, że zawsze uciekała przed problemami do domu. Jednak L.A. bez Marka nie jest już jej domem. Po tym wszystkim Mel postanawia wrócić do przychodni Vernona Mullinsa. Ten w międzyczasie razem z Hope przywraca małżeństwo na stare dobre tory. Z powrotu Mel nie jest zbytnio zadowolony Jack, bo ta zostawiła go bez dania szansy na bezkonfliktowe załatwienie swojej sprawy z ciążą Charmaine. Dodatkowo okazuje się, że od razu po przyjeździe natrafia w przychodni na Charmaine, która czuje, że kobieta jest jej przeszkodą w związku z Jackiem. Szczególnie teraz jest to istotne, gdy ta spodziewa się jego dziecka.

Ciąża Charmaine nie wygląda zbyt dobrze. Kobieta cierpi na chorobę, która wymaga stałej opieki i obserwacji. Mel ma doświadczenie w tego typu schorzeniach, więc od razu wystawia Charmaine diagnozę. Ta jednak nie chce słyszeć o leczeniu, szczególnie z rąk Melindy Monroe. Po tym wszystkim Jack decyduje się na szczerą rozmowę z Mel. Czuł się urażony jej wyjazdem, ale nadal mu na niej zależy. Ta jednak nie chce stawać na drodze szczęściu Jacka i Charmaine. Problem tylko taki, że Jack oficjalnie oświadcza, że nie kocha Charmaime i dziecko tu nic nie zmieni. Następnie mężczyzna bierze na ostrze Charmaine i zobowiązuje ją do poddania się leczeniu u Mel. Melinda mimo niezręcznej sytuacji zgadza się na objęcie opieką medyczną przyszłej matki dziecka Jacka.

W międzyczasie Dan Brady stara się wrócić do pracy w barze Jacka. Ten jednak zbywa dawnego kumpla z wojska, bo nadużył on jego zaufania. Paige natomiast po odkryciu się ze swojej przeszłości przed Preacherem zaczyna z nim budować szczerą relację. Korzysta nawet z propozycji wprowadzenia się do jego domu. Chwilę później zaskakuje ją widok jej męża.

VIRGIN RIVER – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Pierwszy sezon omawianego serialu trochę czerpał z innych tego typu produkcji, które w przeszłości były już pokazane szerokiej publice. Ciężko powiedzieć czy to wina samej książki, w której autorka się inspirowała niektórymi motywami, czy wina twórców serialu (red. powieści nie czytałem, więc nie mogę mieć pewności). Nie mniej jednak sam serial przyjemnie się oglądało i zyskał on sympatię wielu widzów. Na całe szczęście dane było widzom poznać ciąg dalszy tej opowieści. 27 listopada 2020 roku na platformie Netflix zostaje udostępniona kontynuacja tego serialu. VIRGIN RIVER 2 kontynuuje więc wątki zapoczątkowane w finale poprzedniego sezonu.

Najważniejszy wątek jest oczywiście prowadzony wokół głównej bohaterki. Ta niespodziewanie wróciła do L.A. co uraziło Jacka, że zrobiła to bez żadnych wyjaśnień. Po kilku tygodniach Melinda Monroe wraca dokończyć swój contract w przychodni doktora Mullinsa. Tym samym wraca temat tego, co rzeczywiście łączy ją z miejscowym Jackiem Sheridanem. Mel stara się zrobić wszystko, by nie zaakceptować uczucia jakie się między nimi urodziło. Dla niej sprawa ciąży Charmaine zmienia dosłownie wszystko. Dla niej Jack to już nie żaden typowy singiel. Dlatego teraz nie może szkodzić jemu w relacjach z przyszłą matką jego dzieci. Nie interesuje ją nawet wyznanie Jacka, który twierdzi, że może być równocześnie ojcem dzieci Charmaine i równocześnie nowym partnerem życiowym Mel.

Los lubi ludziom płatać jednak różne figle. Kiedy Mel chce się odciąć od Jacka i Charmaine, to trafia jej się problem z ciążą kobiety. A kto w tej miejscowości ma większe doświadczenie w tym temacie niż nowa pielęgniarka Melinda Monroe. Nawet doktor Vernon pokłada w niej pełne zaufanie. Wie, że tylko ona jest teraz w stanie zapewnić odpowiednią opiekę medyczną Charmaine. To niewątpliwie bardzo niezręczna sytuacja dla obu kobiet. Jednak prywatne animozje muszą być odłożone na bok. To sprawa życia i śmierci pacjentki, a właściwie pacjentów, których Mel bierze pod swoje skrzydła.

VIRGIN RIVER – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Na całe szczęście VIRGIN RIVER 2 nie zapomina również o zapoczątkowanych wcześniej wątkach pobocznych. Jednym z nich jest zaangażowanie Dana Brady’ego w sprawy gangsterskie Calvina i jego farmy. Drugi wątek to relacje Preachera z Paige Lassiter. Widzowie, jak i sam Preacher teraz już wiedzą, że kobieta ukrywa swoją prawdziwą tożsamość i uciekła tu przed własnym mężem. To policjant, któremu uchodzi na sucho przemoc domowa. Zadbał on nawet o zakaz zbliżania się Paige do małego Christophera. Dlatego kobieta postanowiła dokonać porwania i uciec jak najdalej od osoby, która stanowi zagrożenie dla jej zdrowia i życia. I choć z początku chciała prowadzić w nowej miejscowości sekretne i niezależne życie, to jednak los ją powoli zaczął łączyć z byłym żołnierzem, który obecnie przygotowuje posiłki i podaje alkohol w barze u Jacka. Ten natomiast jak obiecał zapewnia jej wsparcie i ochronę przed tym, przed którym Paige stale ucieka.

Poświęcenie Preachera względem Paige w tym sezonie jest znacznie większe, niż początkowo mogliśmy sądzić. Jednak sytuacja z przyjazdem męża Paige nabiera niekorzystnych kształtów. Całkiem inaczej w VIRGIN RIVER 2 wyglądają natomiast relacje Vernona i Hope. Odkąd Hope porzuciła pomysł rozwodu, para zachowuje się jak stare dobre małżeństwo. Z tą jednak drobną różnicą, że Hope postanawia ukryć to przed mieszkańcami miasteczka. Nie mogło przy tym obejść się bez zabawnych sytuacji oraz nieporozumień związanych z podejrzeniem, że doktor Vernon Mullins jest teraz wolnym rozwodnikiem.

Oczywiście nie jest tak, że VIRGIN RIVER 2 skupia się jedynie na wątkach zapoczątkowanych w poprzednim sezonie. W takim wypadku byłoby słabo i na pewno niewystarczająco na 10-odcinkowy sezon. W drugim sezonie do miasteczka przyjeżdża młoda Lizzie. Skazana na pobyt u ciotki Connie 19-latka, szuka tu lokalnych wrażeń. I to wokół tej postaci budowany jest w tym sezonie kolejny drobny wątek poboczny.

VIRGIN RIVER – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Dziewczyna szybko wpada też w oko miejscowemu Ricky’emu. Chłopak na co dzień pomaga w barze u Jacka i tym samym właściwie zarabia na swoje utrzymanie. W pierwszym sezonie był on postacią z dalszego planu i praktycznie niewiele o nim wiedzieliśmy. Teraz przy okazji jego starań o względy Lizzie, bardziej poznajemy tą postać. Dodatkowo jego zachowanie zmienia względem tego, jak chłopak w oczach Jacka i innych zachowywał się jeszcze przed przyjazdem Lizzie.

No ale dość o wątkach fabularnych. Serial od samego początku zachwyca pięknymi widokami krajobrazowymi. W VIRGIN RIVER 2 możemy odnieść wrażenie, że twórcy postanowili jeszcze bardziej zaakcentować ten element wizualny serialu. Takich rzutów obiektywem kamery na okoliczne krajobrazy jest w tym sezonie naprawdę dużo. No ale to i dobrze, bo skoro widoki zachwycają, to warto je często pokazywać. Jeżeli ktoś nie pamięta z pierwszej recenzji pierwszego sezonu gdzie robiono zdjęcia do serialu, to dla przypomnienia, są to tereny Kanady. Dokładnie Prowincji British Columbia na zachodnim wybrzeżu.

VIRGIN RIVER 2 bardziej też gatunkowo wchodzi w tą warstwę medyczną. Nie jest to ciągle element priorytetowy tego serialu, więc ciężko go nazywać serialem medycznym. Jednak w tym sezonie zagłębiamy się w tą sferę nie tylko na przykładzie opieki nad ciążą Charmaine. To również kilka innych incydentów medycznych, w tym również wywołanym na szeroką skale zarażeniem mieszkańców.

A jak tam nowe postacie w VIRGIN RIVER 2 ? Drugi sezon nie przynosi ich zbyt wiele. Całkiem nową postacią jest wspomniana w tekście Lizzie. Inne natomiast postacie nabierają w tej odsłonie większego znaczenia. Tak jest w przypadku Ricky’ego, jak i pojawiającej się wcześniej bardziej w dalszym planie Muriel. Teraz kobieta wysuwa się przed szereg i już nie jest tylko jedną z wielu anonimowych starszych plotkar.

VIRGIN RIVER – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH

To szybki rzut okiem na warstwę aktorską. Wspomniana wyżej Muriel, to w rzeczywistości Kanadyjka Teryl Rothery. Aktorka do tej pory była najbardziej znana z roli doktor Janet Fraiser w serialu „Stargate SG-1„. Ponadto występowała w serialu Freeform „Kyle XY” (red. no w tamtych czasach to kanał nosił jeszcze nazwę ABC Family, ale to jeden i ten sam pies). Serialowo to również Evelyn w „Caprica” z universum Battlestar Galactica oraz Patricia Holden w „Travelers„. Miłośnicy komiksowych adaptacji kojarzą ją pewnie jeszcze z roli Jean Loring w „Arrow„.

Lizzie to aktorsko Sarah Dugdale. Serialowo to Claire Tate w „Mystery 101„. Aktorka przewinęła się również przez serial „Aftermath„. Christopher, czyli syn Paige, to natomiast w rzeczywistości Chase Petriw.

Jo Ellen, to aktorsko Gwynyth Walsh. Aktorka w ostatnich latach przewinęła się przez takie seriale jak „The Man in the High Castle” oraz „Black Summer„. Najdłużej na srebrnym ekranie gościła jednak w produkcji CBC „Da Vinci’s Inquest„.

Jamie to w rzeczywistości Carmel Amit. Ją mogliśmy oglądać jako Daphne Holt w serialu „Ghost Wars„. To również Jenny w miniserialu „Somewhere Between„.

Wes, to aktorsko Steve Bacic, a siostra Marka Stacie, to w rzeczywistości Melinda Dahl. Aktorka przewinęła się przez serial „Loudermilk” oraz epizodycznie zagościła w serialu „The Romanoffs„.

Kelner George, to aktorsko Donald Heng, a w postać szeryfa Duncana wciela się Lane Edwards. Aktor epizodycznie przewinął się przez wiele seriali. Możemy tu chociażby wymienić „Falling Skies” (znane w Polsce jako Wrogie niebo) oraz najnowszą edycję „The Twilight Zone„.

To jeszcze na sam koniec kolega Jacka – Mike. W tej roli wystąpił Marco Grazzini. Kanadyjczyk w ostatnich latach wcielił się w postać Alejandro w serialu „Kim’s Convenience„. Wcześniej przewinął się również przez drugi sezon „A Series of Unfortunate Events” oraz pierwszy sezon „The Magicians„.

VIRGIN RIVER – Sezon 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Na przykładzie VIRGIN RIVER 2 widać, że niekoniecznie w każdej kontynuacji trzeba dorzucać do serialu wiele nowych postaci. Wątki fabularne można budować na bazie tych postaci, które pojawiły się już w pierwszej odsłonie. Poza Lizzie nowe osoby mają raczej charakter epizodyczny. Stałym wątkiem tej opowieści są relacje między Mel i Jackiem. Te się układają w cieniu tragedii Mel, dotyczącej straty męża, która nie daje o sobie zapomnieć. Szczególnie w obliczu rocznicy tego wydarzenia. To relacje również w cieniu niespodziewanej informacji jaką uzyskał Jack od Charmaine. Kiedy mężczyzna myślał, że może ułożyć sobie dalsze życie u boku przyjezdnej pielęgniarki, dostaje obuchem informację o tym, że zostanie niebawem ojcem. To wszystko mocno wpływa na skomplikowane relacje tych dwojga. No ale takie są dramaty romantyczne. Gdyby były proste jak budowa cepa, to nie budziłyby żadnych większych emocji u swoich odbiorców.

Ciekawe, że VIRGIN RIVER 2 mocniej sięga po warstwę medyczną. Wszak główna bohaterka jest pielęgniarką i pracuje u lokalnego lekarza. Serial domagał się więc więcej takich motywów. Tym razem dostajemy ich w większej ilości. No a gdyby tego byłoby nam mało, to wątków romantycznych też nam tu więcej przybywa względem premierowego sezonu.

Serial dostał zamówienie na trzeci sezon jeszcze przed premierą VIRGIN RIVER 2. Całe szczęście nie musimy się martwić, że twórcy serialu zostawią nas bez rozwiązania tego co wydarzyło się w finale drugiego sezonu. A jest tu gorąco, nie da się ukryć [red. gorąco w Kanadzie ? Brzmi jak oksymoron, ale musimy pamiętać, że to niby sceneria amerykańskiej Kalifornii ;)]. Na rozstrzygnięcia finału sezonu musimy swoje odczekać. Jednak jak ktoś jeszcze nie widział tego co się wydarzyło, to cały drugi sezon jest dostępny w języku polskim na platformie NETFLIX.

Udostępnij w social mediach