VICTORIA – Sezon 3 – RECENZJA

VICTORIA 3 – trzecia już odsłona serialu biograficznego, opowiadającego o losach Angielskiej Królowej Wiktorii. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – VICTORIA 1. Od trzeciego sezonu do produkcji serialu dołącza amerykańskie PBS (The Public Broadcasting Service). Niniejszy artykuł kontynuuje wątki fabularne zawarte w recenzji dotyczącej – VICTORIA 2.

GATUNKI : biograficzny / historyczny
KRAJ PRODUKCJI : UK

Trzeci sezon serialu liczy 8 odcinków. VICTORIA 3 był emitowany premierowo w USA na kanale PBS w ramach Masterpiece od 13 stycznia 2019 roku do 3 marca 2019 roku. Następnie sezon ten został wyemitowany w brytyjskiej telewizji od 24 marca 2019 roku do 12 maja 2019 roku. W Polsce można było go obejrzeć od 25 marca 2019 roku do 13 maja 2019 roku.

VICTORIA – Sezon 3 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu, w parlamencie dochodzi do burzliwej debaty w sprawie reformy rolnej. Premier Sir Robert Peel chce przeforsować nowe przepisy, nawet ryzykując tym samym rozłam we własnej partii. Swojego wsparcia udziela mu Książę Albert, ale nie zostaje to dobrze przyjęte przez członków Izby, że Niemiec miesza się w wewnętrzne sprawy polityczne angielskiej Korony. Ostatecznie jednak Peel odnosi sukces i nowe przepisy wejdą w życie. Opuszczając budynek parlamentu spotyka się on jednak z odwetem ze strony jakiegoś niezadowolonego rolnika, który oddaje strzał w kierunku szefa rządu. W ostatniej chwili kule na siebie przyjmuje zasłaniający go Drummond. Sprawca zostaje obezwładniony, ale ten tragiczny incydent kończy się dla Drummonda jego śmiercią.

Poza wielką polityką komplikują się także sprawy osobiste niektórych gości Królewskiego Dworu. Kiedy Książę Ernest, brat Księcia Alberta dostał informacje od lekarza, że praktycznie został uleczony z choroby wenerycznej, to zaczął on poważnie myśleć nad ślubem z Harriet, która od niedawna jest wdową. Na jego nieszczęście gdy wszystko między tym dwojgiem zaczęło się dobrze układać, nastąpił nawrót złośliwej choroby. Także personel Królewskiego Dworu ma swoje wzloty i upadki. Mr Penge liczył na zbicie fortuny inwestując w koleje, które jak się później okazało zbankrutowały. Nancy Skerrett niedługo natomiast cieszyła się pokaźnym spadkiem po tajemniczym krewnym z Ameryki. Okazało się bowiem, że majątek w wysokości 10 tysięcy funtów, miał być wypłacony w żywym towarze. Jej krewny bowiem handlował niewolnikami. Scerrett podejmuje decyzje uwłaszczenia, uwalniając niewolników i tym samym tracąc profity ze spadku.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Kolejne lata przynoszą wiatr zmian społeczno-politycznych w Europie. Władca Francji Król Louis Philippe I zostaje obalony w wyniku rewolucji. Ratując się przed gilotyną opuszcza kraj i prosi o azyl Królową Wiktorię. Nastroje rewolucyjne panują także w pozostałych krajach Europy. Pewnego dnia niespodziewanie w pałacu królewskim zjawia się przyrodnia siostra Królowej Wiktorii – Feodora. Ta także uciekła przed rewolucyjną falą z Langenburga. Wiktoria choć niechętnie, gości u siebie uchodźców, ale sama nie przejmuje się nastrojami rewolucyjnymi w swoim kraju. Nawet mimo ostrzeżeń nowego premiera, który oznajmia monarchini, że Czartyści chętnie przyswajają nową ideologię Karola Marksa.

Dodatkowym problemem staje się Minister Spraw Zagranicznych Lord Palmerston, który zaczyna prowadzić własną niezależną od rządu i królowej politykę. Ten jako pierwszy pogratulował nowej republikańskiej władzy we Francji. Popiera on też rewolucyjną falę, która w jego mniemaniu obali wszystkich europejskich despotów. On także nie ma wątpliwości, że ruch rewolucyjny dotknie Królewski Dwór. I jakby był złym wróżbitą, prowokatorzy zbierają ludzi i ruszają na pałac. A wszystko to w momencie, kiedy Królowa Wiktoria ma rodzić kolejne swoje dziecko.

VICTORIA 3 - Wiktoria

VICTORIA – Sezon 3 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Tak oto prezentuje się zakończenie drugiego i początek trzeciego sezonu serialu biograficznego o Angielskiej Królowej Wiktorii. Świąteczny odcinek specjalny, poprzedzający trzeci sezon, wprowadził też nieporuszony w opisie wstępnym pewien epizod, przejęcia opieki nad afrykańskim dzieckiem. Nie wnosi on jednak niczego istotnego do fabuły, a dziewczynka, która źle się czuła na Królewskim Dworze, ostatecznie trafiła do małżeństwa żołnierza, który dostarczył ją wcześniej królowej z kontynentu afrykańskiego.

Znacznie istotniejsze dla losów fabuły są natomiast pierwsze minuty trzeciego sezonu. Europą zaczyna wstrząsać fala rewolucyjna. Fala która podnosi rękę na monarchów różnej maści. Otoczenie królowej ostrzega Wiktorię przed nieuchronnym zjawiskiem, które może dotknąć także Wyspy Brytyjskie. Wiktoria jednak jest pewna, że lud ją szanuje i w przeciwieństwie do innych monarchów, może się ona u siebie czuć bezpiecznie. Bezpieczeństwo to jednak pojęcie względne. Często jest jedynie ułudą, o czym przekonuje się królowa już w pierwszych odcinkach nowego sezonu – VICTORIA 3. Opuszcza ona Londyn na jakiś czas, do momentu nastania spokoju w stolicy.

VICTORIA 3 - Królowa Wiktoria

Tłem wydarzeń historycznych dla tej sytuacji jest rosnący w tamtym czasie Ruch Czartystów. Był to ruch polityczny istniejący w Wielkiej Brytanii w latach 1836-1849. Czartyści domagali się demokratycznych reform. Ich głównym postulatem były zmiany w systemie wyborczym . Wpływ marksizmu zaowocował dodatkowo stworzeniem przez nich Karty Praw Ludu, który w dużej części kładł nacisk na klasę robotniczą. Sam ruch nie dążył jednak w żadnym wypadku do obalenia monarchii. Królowa Wiktoria miała rację, że Anglicy są zwolennikami monarchii. Czartyści domagali się jedynie zmiany prawa i ich wrogiem był betonowy parlament.

VICTORIA 3 - Karta Praw Ludu

VICTORIA – Sezon 3 – Recenzja – ANALIZA – część 2

VICTORIA 3 przynosi także zmiany personalne zarówno na Dworze Królewskim jak i parlamencie. Trzeba pamiętać, że mamy do czynienia z upływem czasu, choć po głównych bohaterach jeszcze tego nie widać. No ale w wyglądzie między dwudziestokilkuletnią, a trzydziestolatką to często raczej nie ma dużej różnicy, więc twórcy na tym etapie pewnie nawet nie przewidywali zmiany aktorów. Upływ czasu jest jednak widoczny na tle następujących po sobie wydarzeń historycznych. Te mogą ocenić ludzie znający historię. Ci co jej nie znają, mogą natomiast to zauważyć po przybywającej gromadce dzieci Wiktorii i Alberta. A w tym sezonie robi nam się już rzeczywiście spora gromadka.

Odnośnie samych zmian personalnych. Kolejny raz mamy do czynienia z nowym premierem rządu. Tym razem w rządzie jest jednak bardziej wyrazista postać od samego premiera. W VICTORIA 3 jest nią Minister Spraw Zagranicznych Lord Palmerston. To człowiek charyzmatyczny, posiadający zawsze własne zdanie. Potrafi też świetnie przekonywać do swoich racji, by ostatecznie postawić na swoim. Dzięki temu odnosi sukcesy polityczne oraz zjednywa sobie popleczników. W życiu osobistym też wykracza poza ustalone standardy, a swoją pewnością siebie podbija serca wielu kobiet.

VICTORIA 3 - Palmerston

VICTORIA – Sezon 3 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Na Królewskim Dworze gościmy natomiast przyrodnią siostrę Wiktorii – Księżną Feodorę. Ta szuka schronienia w Anglii, a jej wizyta dla królowej jest wielkim zaskoczeniem. Przyjmując ją w gościnę, Wiktoria jest dla Feodory wybawicielką, mimo, że ta nie pała do niej sympatią. A wszystko przez to, że dynastia, która dzieli i rządzi Europą, dwadzieścia lat temu zmarginalizowała księżniczkę Feodorę. Początkowo Feodora nie daje po sobie poznać tej antypatii względem królewskiej rodziny, ale z czasem dawna duma i bolesne wspomnienia zaczynają odgrywać u niej większą rolę.

Zmiany dotyczą też personelu pałacu. Na Dworze Królewskim pojawia się nowy lokaj Joseph Weld, na którego już od pierwszych dni pracy mocno cięty jest zarządca Mr Penge. Pracę u królowej zdobywa także Czartystka Abigail Turner, która jest znajomą Nancy Skerrett.

VICTORIA 3 - Sabrina Bartlett

W pałacu zamieszkuje teraz także nowa Pierwsza Dama Dworu. Jest nią Księżna Sophie (org. Duchess of Monmouth). Nowa Pierwsza Dama jest znacznie młodsza od swojej poprzedniczki Duchess of Buccleuch. Spełnia ona dobrze swoją powinność, ale ma spore problemy osobiste. Jest bowiem żoną bogatego snoba Charlesa, Księcia Monmouth. Ten traktuje ją bardzo przedmiotowo i stale podejrzewa o zdradę.

VICTORIA – Sezon 3 – Recenzja – ANALIZA – część 4

W tle jak zawsze jesteśmy świadkami jakiś ważnych wydarzeń historycznych. Teraz w VICTORIA 3 jest nimi na przykład sprawa Irlandii. W poprzednim sezonie dowiedzieliśmy się, że Irlandię dotknął największy w historii tego kraju kryzys humanitarny, spowodowany wielkim głodem. Ludzie z tej wyspy nie chcą zapomnieć, kto odpowiada za ten stan rzeczy. Mimo, że Wiktoria jest tam przeważnie traktowana z niechęcią, to postanawia jako pierwsza monarchini postawić stopę na irlandzkiej ziemi.

Na początku sezonu mieliśmy też falę europejskich rewolucji. Ta oczywiście najwięcej namieszała we Francji. Generalnie Francja w tamtych czasach targana była przewrotami politycznymi, a tu mamy tylko przedstawiony pewien fragment ich historii. Pod koniec sezonu mamy też do czynienia z interwencją brytyjską w Grecji. Ważnym wydarzeniem już nie o charakterze politycznym jest epidemia cholery w Londynie. Właściwie choroba ta daje kolejny raz znać o sobie. Tym razem w 1854 roku kiedy na większą skalę dotyka mieszkańców Soho. Epidemia zbiera śmiertelne żniwo i dotyka także niektórych bohaterów tego serialu.

VICTORIA – Sezon 3 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

VICTORIA 3 wprowadza kilka całkiem nowych postaci do serialu. Czas przyjrzeć się im od strony aktorskiej. Księżna Feodora, to w rzeczywistości Kate Fleetwood. Ostatnio występowała ona jako Nancy Birch w serialu „Harlots„. Filmowo na wielkim ekranie pojawiła się nawet w Gwiezdnych Wojnach. Zagrała First Order Officer Unamo w „Star Wars: The Force Awakens„.

Lord Palmerston, to natomiast aktorsko Laurence Fox. Aktora możemy kojarzyć z roli Sir Christophera Hattona w popularnym „Elizabeth: The Golden Age„. Z takich ciekawostek można dodać, że prywatnie jest on mężem Billie Piper, znanej z roli Rose Tyler, czyli partnerki w podróżach Doktora Who.

Lokaj Joseph Weld, to aktorsko David Burnett. Wystąpił on wcześniej w drobnej roli w „Manhunt” oraz ostatniej filmowej wersji „The Mummy” (tej z Tomem Cruisem w roli głównej).

Abigail Turner, to natomiast w rzeczywistości Sabrina Bartlett. Aktorka wystąpiła w roli Keren Smith w „Poldark„. Zagrała też Sophie w produkcji oryginalnej Starz „Da Vinci’s Demons„. To także Księżniczka Isabella w „Knightfall„.

Sophie, czyli Duchess of Monmouth, to aktorsko Lily Travers. Aktorka wystąpiła jako Lady Sophie w filmie Marvela „Kingsman: The Secret Service„. Epizodycznie wystąpiła chociażby w „Doctor Who„.

VICTORIA 3 - Lily Travers

VICTORIA – Sezon 3 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Mąż Sophie – Charles, to natomiast aktorsko Nicholas Audsley, który zagrał Lorda Strange’a w „The White Princess„.

Premier Lord John Russell, to aktorsko John Sessions. To aktor filmowy i serialowy, choć na srebrnym ekranie występuje częściej w rolach epizodycznych. Pojawił się między innymi w serialu „Outlander„, a także „Shameless„.

Przy okazji VICTORIA 3 warto też wspomnieć o Johnie Snow. To ważna historyczna postać, choć tu pojawia się epizodycznie. Jest to lekarz który odkrył przyczynę epidemii cholery. Ten jąkający się doktor podważył teorię morowego powietrza i zatrzymał epidemię cholery, która mogła rozprzestrzenić się na cały Londyn. W tej roli wystąpił Sam Swainsbury. Aktor przewinął się w przeszłości na planie „Thor: The Dark World„.

Teraz starsze dzieci Królowej Wiktorii, które już podrosły i częściej widzimy je na ekranie. Vicky, to w rzeczywistości Louisa Bay natomiast Bertie to aktorsko Laurie Shepherd.

To jeszcze na koniec ważna postać historyczna, która przewija się przez cały serial, a nie została wcześniej przedstawiona. Książę Wellington Arthur Wellesley – pogromca Napoleona Bonaparte, kilkukrotny premier kraju, czołowy polityk i naczelny dowódca sił zbrojnych Imperium Brytyjskiego. W tej roli wystąpił Peter Bowles. Aktor w przeszłości pojawiał się w tak kultowych produkcjach, jak „I, Claudius„, czy „The Avengers” (znany w Polsce jako Rewolwer i melonik).

VICTORIA – Sezon 3 – Recenzja – PODSUMOWANIE

VICTORIA 3 wprowadza nam szereg nowych postaci. To naturalne, że w każdym sezonie pojawia się wiele nowych osób, bo mamy stale do czynienia z upływem czasu. Podczas długiego panowania Królowej Wiktorii, miała ona do czynienia z wieloma politykami, dowódcami wojskowymi, ale i także z liczną służbą i pozostałym personelem Pałacu Buckingham. Tym razem także kilka drobnych wątków dotyczy dorastających dzieci Królowej Wiktorii. W ten sposób widzowie bliżej poznają życie rodzinne angielskiej monarchini.

Udostępnij w social mediach