VICTORIA – Sezon 2 – RECENZJA

VICTORIA 2 – drugi sezon brytyjskiego biograficznego serialu historycznego, stacji ITV. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – VICTORIA 1.

GATUNKI : biograficzny / historyczny
KRAJ PRODUKCJI : UK

Drugi sezon serialu  liczy 8 odcinków + dodatkowy świąteczny odcinek specjalny. VICTORIA 2 był emitowany premierowo na kanale itv od 27 sierpnia 2017 roku do 15 października 2017 roku. W Polsce można było go obejrzeć na kanale TVP1 od 4 września 2017 roku do 23 października 2017 roku. Następnie na kanale HBO Polska od 28 grudnia 2017 roku.

VICTORIA – Sezon 2 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezonu królowa Wiktoria ma już dość izolacji z powodu swojej ciąży. Wbrew zaleceniom członków Królewskiego Dworu postanawia udawać się na codzienne przejażdżki pośród poddanych. Podczas jednej z nich zostaje zaczepiona przez przeciwnika politycznego, choć jedynym zagrożeniem z jego strony był rzut w królową bukietem kwiatów. Z uwagi na bezpieczeństwo Wiktorii, podczas kolejnej przejażdżki królowej towarzyszy jej mąż, Książę Albert. I tym razem dochodzi do incydentu, ponieważ ktoś celuje z broni w angielską monarchinię.

Wydarzenia te zbiegły się z czasem przyjazdu z Hanoveru Księcia Cumberland, obecnego Króla Hanoveru. Jako stryj królowej, jest on pierwszy w kolejce do brytyjskiego tronu, więc podejrzenia o chęć usunięcia królowej spadają w pierwszej kolejności na niego. Tym bardziej gdy zatrzymany niedoszły zamachowiec Edward Oxford kierował się jakimiś instrukcjami z Hanoveru. Jak się później okazało pistolet Oxforda nie był naładowany, a on okazał się niegroźnym wariatem, który wysyłał listy sam do siebie. Ostatecznie wszystko kończy się happy endem, a królowa rodzi zdrową córeczkę, której nadaje imię Wiktoria.

Po porodzie królowa staje się bardziej drażliwa, co nawet zauważa zakochany w niej Książę Albert. Oliwy do ognia dolewa fakt, że rząd oraz nawet jej mąż, zatajają przed nią informację o złej sytuacji brytyjskich żołnierzy w Afganistanie. Gdy dowiaduje się o tym królowa, postanawia w swoim stylu przekuć porażkę w sukces, przedstawiając ludowi bohaterstwo najlepszej wg niej armii świata.

VICTORIA – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Tak oto prezentuje się przełom pierwszych dwóch serii serialu biograficznego stacji ITV. VICTORIA 2 wprowadza nas w nowe zasady na Dworze Królewskim. Źle jak widać zaczynają się relacje królowej z nowym premierem Sir Robertem Peelem, który pewne sprawy (w tym wojskowe) zataja przed młodą monarchinią. Jest to temat na tyle drażliwy, że odbił się także na relacjach Księcia Alberta z Królową Wiktorią. By naprawić te relacje, Albert zwraca się z prośbą o radę do swojego starszego brata Ernesta. Ten sugeruje mu, by nie dawał żonie powodów do podejrzeń, że zabiera jej pracę. Sama VICTORIA robi właśnie wszystko, by nie ugrząźć w pałacowych salach przy kołysce dziecięcej.

Z czasem Albert zaczyna rozumieć ten punkt widzenia i szuka dla siebie funkcji, która w jakiś sposób przysłuży się państwu. Zaczyna stawiać na nowoczesność i przysłużenie się do odnowienia królestwa, ze wsparciem nowych technologii. Osobiście bardzo go interesują technologiczne osiągnięcia. Widzimy w nich ogromny potencjał, jak każdy inteligentny człowiek, który nie ma mentalności jaskiniowca. Albert rozumie także, że nowe technologie mogą być rozwijane szybciej ze wsparciem finansowym państwa. A gdzie pod tym względem może być lepiej, niż w najbogatszym państwie Europy ? [red. pamiętajcie, że to era wiktoriańska, a nie XXI wiek ;)]

VICTORIA – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

VICTORIA 2 to także wiele zmian personalnych na Królewskim Dworze. Panna Nancy Skerrett zostaje starszą garderobianką królowej. Królowa obsadza też nową Pierwszą Damę Dworu. Nią zostaje Księżna Buccleuch (org. Duchess of Buccleuch), która zamieszkuje w pałacu wraz z Lady Wilhelminą, która jest pod jej opieką. Zabawny jest fakt, że została ona wybrana na Pierwszą Damę Dworu, mimo że była ostatnia na liście rekomendacji Sir Roberta. Do służby dołącza nawet Irlandka Miss Cleary, która musi ukrywać przed królewskim personelem, że jest katoliczką. Były to bowiem wciąż czasy, gdzie w królestwie krytycznie patrzono na katolików, nazywanych papistami.

Niewiele brakowało, a przymusowe zmiany dotknęłyby także królewską kuchnie. Pan Francatelli odszedł do prywatnej restauracji, bo nie mógł znieść pracy pod jednym dachem z kobietą, która odrzuciła jego zaloty i oświadczyny. To Nancy, która małostkowo oświadczyła mu wcześniej, że mierzy wyżej, niż związanie się z kucharzem bez przyszłości. (patrzcie jak dzisiaj zyskała na znaczeniu profesja Szefa kuchni, w stosunku do tego, z czym mieliśmy do czynienia w XIX wieku). Z czasem Skerrett zrozumiała swój błąd, a na jej szczęście za usilną namową królowej, Francatelli wrócił do gotowania w królewskim pałacu.

Zmiany personalne nie tylko dotknęły królewski pałac. Rządy w kraju objął Sir Robert Peel. Towarzyszy mu wszędzie jego Sekretarz Drummond. Jak się szybko okazuje zyskuje on powszechny szacunek także na Królewskim Dworze. Blisko zaprzyjaźnia się z nim Lord Alfred, któremu jak nie trudno zauważyć, Drummond wpada w oko także pod innym względem 😉 Generalnie w VICTORIA 2 mocniej na znaczeniu nabiera postać Lorda Alfreda. Towarzyszy on królowej w jej różnych wyjazdach, jak chociażby w tym sezonie do Szkocji, czy też do Francji, w ramach negocjacji mariażowych. Baa, nawet królowa bardziej zaczęła woleć jego towarzystwo, niż towarzystwo Baronowej Lehzen. I to, pomimo że jest z nią związana emocjonalnie, z uwagi na przeszłość, kiedy ta pełniła funkcję jej guwernantki.

VICTORIA 2 - Baronowa Lehzen

VICTORIA – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Aktorsko Baronowa Lehzen to niemiecka aktorka (głównie teatralna) Daniela Holtz. Pan Drummond to natomiast w rzeczywistości Leo Suter. Brytyjski aktor zagrał ostatnio w serialu „Clique„.

Premier Sir Robert Peel, to aktorsko Nigel Lindsay. Aktor ostatnio zagrał chociażby w brytyjsko-francuskim serialu Netflixa „Safe„. Serialowo to także Levi z „Rome„.

Król Leopold to aktorsko Alex Jennings. Anglik zagrał chociażby w znanym filmie Alejandro Gonzáleza Iñárritu „Babel„. Serialowo to chociażby Tim Finch z innej produkcji ITVUnforgotten„. Epizodycznie też zagrał w „Being Human„. Lord Alfred, to natomiast aktorsko Jordan Waller.

Pałacowy Steward Mr Penge, to aktorsko Adrian Schiller. Serialowo przewijał się przez takie produkcje jak „Being Human„, „Doctor Who„, czy „The Mercy„.

Archibald Brodie, to natomiast w rzeczywistości Tommy Knight. Aktorsko wybił się na postaci Luke’a Smitha w serialu „Doctor WHO” i jego spin-offie „The Sarah Jane Adventures„.

Lady of the Bedchamber Emma Portman, to aktorsko Anna Wilson-Jones. Serialowo to między innymi Juliet Miller w „Hotel Babylon„. Epizodycznie przewinęła się przez „Misfits” oraz w pierwszej serii „Black Mirror„.

Książę Ernest – brat Księcia Alberta, to aktorsko David Oakes. Angielski aktor zagrał chociażby w serialu „The White Queen„. Serialowo to także Lord William Hamleigh z „The Pillars of the Earth” oraz Juan Borgia z „Borgia„. Aktor wystąpił także epizodycznie w „Ripper Street” i „World Without End„. Duchess of Sutherland Harriet, to natomiast aktorsko Margaret Clunie.

VICTORIA 2 - David Oakes i Margaret Clunie

VICTORIA – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Miss Cleary, to w rzeczywistości Tilly Steele, która na srebrnym ekranie pojawiła się ostatnio w „Doctor Who„. Królewski kucharz Francatelli, to natomiast aktorsko Ferdinand Kingsley. Serialowo pojawiał się na ekranie w takich produkcjach jak „Borgia„, czy „Ripper Street„.

Księżna Buccleuch, jako Pierwsza Dama Dworu, to aktorsko Diana Rigg (początkowo Dame Enid Diana Elizabeth Rigg). To znana angielska aktorka, która dała się poznać światu jako Emma Peel w serialu „The Avengers” (polski tytuł: Rewolwer i melonik). Ostatnio natomiast już w zaawansowanym wieku, oglądaliśmy ją jako Olenne Tyrell w „Game of Thrones„. Jej serialowa podopieczna Wilhelmina Coke, to natomiast w rzeczywistości Bebe Cave.

VICTORIA 2 - Wilhelmina i Buccleuch

VICTORIA – Sezon 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

W drugim sezonie już na dobre na ekranie zagościł nam mąż Królowej Wiktorii, Książę Albert. Wokół niego budowanych jest kilka wątków pobocznych. Szczególnie gdy mieni się on nam jako technologiczny odnowiciel. Człowiek zafascynowany nowymi wynalazkami, które mogą się przysłużyć nie tylko narodowi, ale całej cywilizowanej ludzkości. Co jakiś czas zaglądamy też co słychać u jego brata Ernesta. Także na Królewskim Dworze szerzej rozpisano postacie poznane w pierwszej odsłonie. W VICTORIA 2 błyszczeć zaczyna Lord Alfred, a nowe postacie takie jak Drummond, czy Pierwsza Dama Dworu, wpisują się świetnie w królewskie otoczenie.

VICTORIA 2 - Drummond i Alfred

Na koniec warto dodać, że VICTORIA 2, chociaż jest serialem biograficznym, to opowiada o życiu postaci historycznej, więc siłą rzeczy jest też serialem historycznym. W tle rządów Królowej Wiktorii, miało miejsce wiele istotnych dla Europy i świata wydarzeń. Cały jeden odcinek jest na przykład poświęcony największej w dziejach Irlandii katastrofie humanitarnej. Jeśli ktoś się dziwi dlaczego w Stanach Zjednoczonych jest tak dużo obywateli pochodzenia irlandzkiego, to ten odcinek da mu odpowiedź, kiedy właśnie nastąpił exodus ludności irlandzkiej na Nowy Ląd.

Udostępnij w social mediach