VICTORIA – Sezon 1 – RECENZJA

VICTORIA – brytyjski serial biograficzny opowiadający o losach królowej Wiktorii, czyli jednej z najdłużej panujących władców w historii ludzkości. Pomysłodawcą serialu jest Daisy Goodwin. Za jego produkcję odpowiada Mammoth Screen (studio produkcyjne: Damiena Timmera, Toma Leggetta i Rebecci Keane).

GATUNKI : biograficzny / historyczny
KRAJ PRODUKCJI : UK

Pierwszy sezon serialu VICTORIA liczy 8 odcinków. Były one premierowo emitowane na kanale ITV od 28 sierpnia 2016 roku do 9 października 2016 roku. W Polsce serial premierowo był emitowany na kanale TVP 1 oraz w polskiej edycji HBO.

VICTORIA – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Po śmierci Wilhelma IV na tron brytyjski wstąpiła osiemnastoletnia VICTORIA. Młoda dziewczyna szybko stara się pokazać swoją niezależność względem matki oraz gburowatego Sir Johna Conroya, który pomagał przy jej wychowaniu i uczył ją szlacheckich manier. VICTORIA jednak od dłuższego czasu podejrzewa, że Sir John Conroy ma romans z jej matką. Taka informacja gdyby przeszła do opinii publicznej mogłaby zaszkodzić jej w pierwszym roku po objęciu rządów. Młoda królowa podejmuje decyzję wywołania skandalu, posądzając Conroya o ciąże Lady Flory Hastings z dworu królewskiego. Ta jednak zaprzecza doniesieniom i poddaje się badaniom lekarskim, które jednoznacznie wskazują, że kobieta ma problemy z rosnącym śmiertelnym guzem brzucha, który nie ma nic wspólnego z ciążą.

Po tych wydarzeniach pozycja królowej słabnie, gdyż większość uważa, że jest za młoda i nieodpowiedzialna do pełnienia tak ważnej funkcji w państwie. Najbliżsi królowej planują nawet wprowadzić tymczasową regencje, do czasu, aż królowa emocjonalnie dojrzeje do swojej wysokiej funkcji w państwie. Z pomocą młodej królowej rusza premier kraju Lord Melbourne, z którym VICTORIA się zaprzyjaźnia. Jednak jego pozycja i pozycja jego gabinetu także wisi na włosku. VICTORIA uznaje, że obydwoje mogą sobie wzajemnie pomóc wykorzystując swoje wpływy w królestwie.

VICTORIA – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Tak oto prezentują się początki brytyjskiego serialu biograficznego VICTORIA. Z serialami biograficznymi jest jeden poważny problem… wróć.. mogą być nawet dwa poważne problemy. O tym, czy dany serial biograficzny będzie ciekawy do oglądania zależy przede wszystkim, o jakiej postaci historycznej jest on realizowany. To pierwszy problem, który się pojawia, bo jeżeli dana postać wzięta na tapetę nie posiada ciekawego życiorysu, to ciężko będzie jej przygodami zaciekawić wymagającego widza. Z tym jest związany przytoczony wyżej drugi problem. Nawet jeśli postać jest wystarczająco ciekawa, by stworzyć o niej emocjonujący i obfitujący w szeroką warstwę fabularną wielosezonowy serial, to może go położyć słaba gra aktorska. Na całe szczęście serial VICTORIA uniknął obu tych problemów, które czasami dotykają różnego rodzaju seriale biograficzne.

VICTORIA – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Pierwszy sezon serialu VICTORIA już od pierwszych odcinków potrafi zaciekawić widza. Dobrze dobrana obsada aktorska, zarówno w roli głównej, jak i rolach drugoplanowych sprawia, że serial ogląda się z przyjemnością. Poza tym historycznie VICTORIA jest taką postacią, że można o niej stworzyć naprawdę wielosezonowy bogaty fabularnie serial. Należy jednak pamiętać, że jest to serial biograficzny, a nie historyczny (choć niby często te gatunki się pokrywają), więc łączy on w tym przypadku cechy dramatu kostiumowego z cechami seriali historycznych, ale w żadnym wypadku nie akcentuje on mocniej żadnej z tych cech. W pierwszym sezonie skupiamy się na początkach rządów królowej, która w młodym wieku zasiada na tronie. Całość fabularnie kręci się więc wokół tytułowej bohaterki.

Główna aktorka (o niej szerzej w dalszej części artykułu) jest wręcz świetnie dobrana do roli tytułowej królowej. Interesujący się historią wiedzą, że królowa VICTORIA była niskiego wzrostu, więc konieczne było dobrać do roli znaną, aczkolwiek niską aktorkę. Dobrze w serialu prezentuje się także strona scenograficzna. Da się poczuć w serialu klimat epoki wiktoriańskiej. Także zachowanie i sposób myślenia świetnie odwzorowuje Anglików z tamtych czasów. Zresztą głupota została im do dnia dzisiejszego (PS. mała dygresja – najwyżej usunę ją jak będę tworzył wersję serwisu International, bo angole szybko przestaliby czytać moje artykuły ;P).

VICTORIA – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Serial dość ciekawie podchodzi do tematu relacji młodej królowej z Lordem Melbourne. Jest to takie preludium do tematu późniejszych zaślubin królowej. Same szukanie życiowego partnera dla młodej królowej ukazane jest nawet w dość zabawny sposób. Otoczenie królowej szybko dochodzi do wniosku, że najlepszą metodą na utemperowanie dziewczyny jest znalezienie dla niej męża. Nie może to być jednak byle jaki wybranek. Wszak ma on zostać mężem najpotężniejszej osoby w Europie. Oczywiście zgodnie z brytyjskim prawem, nie ma się on stać po zaślubinach królem, lecz stale zostaje jej poddanym.

Z jednej strony ubiegający się o rękę młodej królowej znają te zasady. Z drugiej strony nie każdemu pasuje taka pozycja w państwie, gdzie mimo bycia mężem królowej, kilka innych osób w kraju będzie ważniejszych od niego. Poza tym mąż w żaden sposób nie przyjmuję części majątku swojej żony. A ten jest dość pokaźny, bo są to czasy, gdzie królowa brytyjska jest jedną z najbogatszych ludzi na naszym globie. Dochodzą więc kwestie ustalenia pensji dla męża królowej. Kwestia tytułów staje się więc sprawą drugorzędną, co jak widać w niesmak wybrankowi królowej. Zasady jednak zasadami, a sam serial bardzo dobrze akcentuje te kwestie. Pierwszy sezon serialu VICTORIA jest więc dodatkową okazją do zapoznania się z brytyjskim protokołem królewskim i zasadami, które mimo upływu lat, niewiele różnią się przecież od czasów nam współczesnych.

VICTORIA – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Przejdźmy teraz do warstwy aktorskiej w prezentowanym serialu. Tytułowa VICTORIA to oczywiście aktorsko Jenna Coleman (choć właściwie to Jenna-Louise Coleman). Aktorka debiutowała w brytyjskiej operze mydlanej. Później zabłysnęła rolą Clary Oswald w serialu „Doctor Who” (choć wcześniej była tam jeszcze jako „dziewczyna od sufletów” i guwernantka nomen omen z ery wiktoriańskiej). Zagrała nawet drobną rolę w marvelowej produkcji „Captain America: The First Avenger„. Ostatnio wcieliła się też w postać Joanny Lindsay w miniserialu „The Cry„.

Matka królowej to aktorsko Catherine Flemming. Natomiast Sir John Conroy to w rzeczywistości Paul Rhys. Aktora można było ostatnio zobaczyć w roli Philipa Smitha w epizodzie „LORE – Mary Webster: The Witch of Hadley„. Wcielił się on także w Leonarda da Vinci w serialu „Borgia„. Natomiast w „Da Vinci’s Demons” grał on Vlada III. W przeszłości aktor zagrał też w serialu brytyjskim „Being Human„.

Niemiecki Książę Albert, to aktorsko Tom Hughes. Angielski aktor wcielił się w przeszłości w rolę Nicka Slade’a w serialu „Silk„. Jednak chyba najbardziej jest on znany z roli Joe Lambe w serialu „The Game„.

VICTORIA – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Książę Cumberland, to natomiast w rzeczywistości Peter Firth. Aktor był niegdyś uhonorowany wieloma nagrodami za rolę Alana Stranga w filmie „Equus„.

Urocza Skerrett z królewskiego dworu, to aktorsko Nell Hudson. Ją możemy kojarzyć jako Laoghaire MacKenzie w serialu „Outlander„.

Lord Melbourne stojący na czele rządu, to w rzeczywistości Rufus Sewell. Ten angielski aktor jest obecnie najbardziej znany z roli Obergruppenführera Johna Smitha, we flagowym serialu Amazon Prime Video – „The Man in the High Castle„. Aktor wcielił się też w postać Toma Buildera w adaptacji dzieł Kena Folleta „The Pillars of the Earth„.

VICTORIA – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Jeśli poszukujemy dobrych seriali biograficznych z ostatnich lat, to najlepiej sięgnąć po serial VICTORIA. Tu mamy do czynienia z ciekawą postacią historyczną, a sam serial dobrze się także prezentuje od strony aktorskiej. Warto też na koniec zwrócić uwagę na dobrze brzmiący motyw muzyczny z czołówki serialu. Skomponował go brytyjski kompozytor Martin Phipps, a za wykonanie odpowiada chór Mediæval Bæbes.

Udostępnij w social mediach