Viaplay w Polsce = skandynawskie seriale

Viaplay w Polsce = skandynawskie seriale. Jak bardzo cieszy informacja o ekspansji globalnej platformy viaplay. Taka ostatnio gruchnęła wiadomość, że serwis ten wychodzi poza ramy państw skandynawskich i zawalczy o szerszą rzeszę widzów. Platforma VIAPLAY kusi polskich widzów meczami Bundesligi, na które wykupiła prawa na wyłączność. Taki właśnie przekaz idzie od przedstawicieli NENT Group, którzy podczas wideokonferencji przedstawili plany ekspansji viaplay na rynki zagraniczne. My jednak chcemy przedstawić tą platformę w całkiem innym świetle. Jak zawsze pod kątem sarialowym, a to było od dawno dużym atutem tej platformy dostępnej w krajach skandynawskich. Viaplay w Polsce = skandynawskie seriale i o tym trzeba mówić, bo to otworzy furtkę do dość bogatego contentu skandynawskich seriali udostępnianych w Polsce z legalnego źródła.

Viaplay w Polsce = skandynawskie seriale – wstępna zachęta dla polskich widzów

Oczywiście zrozumiałe jest dlaczego przedstawiciele NENT Group (Nordic Entertainment Group) akcentują Polakom fakt pozyskania praw do udostępniania Bundesligi. Statystyczny polski odbiorca w Polsce nawet nigdy nie słyszał o tej platformie. Ludzie tutaj żyją Netflixem, a z doskoku korzystają z HBO GO. Ich zapotrzebowanie na legalne treści udostępniane przez internet uzupełniają polskie serwisy pokroju vod.pl ; vod.tvp.pl ; player i ipla. W ostatnich dwóch latach zaczął dopiero zyskiwać Amazon Prime Video, bo trzeba było polskich widzów przekonywać jak misia do miodu. Gdzieś jeszcze w uszach brzmi komuś nazwa hulu, ale jakby zapytać pierwszego lepszego na ulicy gdzie niebawem będzie mógł obejrzeć w Polsce główne produkcje oryginalne hulu, to nawet nie będzie miał pojęcia, że do Polski zmierza dużymi krokami przebrandowany przez Disney’a indyjski Hotstar (red. przeczytacie o tym więcej w artykule „Disney+ hotstar w Europie„, choć już wiemy, że będzie to Disney+ z segmentem STAR).

Stąd właśnie viaplay kusi Polaków bardziej sportem. Platforma chwali się, że pozyskała prawa na wyłączność do udostępniania w naszym kraju Bundesligi. Kontrakt podpisali na cztery lata od sezonu piłkarskiego 2021/2022 do sezonu 2024/2025 włącznie. To sygnał do kibiców piłkarskich, że nie mają co oczekiwać meczy Bundesligi w Polsce na kanałach telewizyjnych Eleven Sports, czy CANAL+ Sport. A wiadomo, że Bundesliga kusi największą polską piłkarską gwiazdą Robertem Lewandowskim i chętnych na jej oglądanie obecnie w Polsce nie brakuje.

Czy będą oni odsprzedawać prawa innym podmiotom na zasadzie sublicencji ? Tego jeszcze nie wiemy. Gdyby to był Amazon, to sprawa byłaby jasna. U nich jak coś wpadnie w ich łapki, to nie ma bata, by jakiemuś innemu podmiotowi odsprzedali swoją własność. W ten sposób Amazon nawet dotychczas odmawiał sprzedaży swoich skasowanych seriali oryginalnych. Czy viaplay w ten sam sposób będzie budowało swoją globalną pozycję ? Przykład Amazona pokazuje, że to się opłaca, ale w tym przypadku czas pokaże.

Viaplay w Polsce = skandynawskie seriale – sport owszem, ale i seriale

Viaplay w ten sposób chce pokazać polskim odbiorcom jak różni się od takiego chociażby Netflixa. Fakt faktem serwis udostępnia swoim widzom podobnie jak Netflix filmy, seriale oraz inne programy rozrywkowe, w tym reality show. Dużym bonusem na plus dla viaplay jest streaming sportu. W Skandynawii platforma udostępnia kibicom sportowym mecze piłkarskiej Ligi Mistrzów, Ligi Europy oraz angielskiej Premier League i duńskiej Superligi. Ponadto pokazują szeroko hokej na lodzie. Zarówno mistrzostwa świata jak i rozgrywki ligowe, w tym NHL. Znajdzie się też coś dla fanów sportów motorowych, bo u siebie viaplay pokazuje Formułę 1. Do tego dochodzą jeszcze amerykańskie rozgrywki NFL. Jest tam również golf w formacie zarówno Ryder Cup, jak i European Tour. Do tego oferowali również tenisowe ATP, walki UFC (Ultimate Fighting Championship w MMA), skoki narciarskie i żeńską piłkę ręczną. Niewątpliwie więc viaplay mocno stawia na sport w przestrzeni sieciowej.

Polscy serialomaniacy muszą jednak pamiętać, że również Viaplay w Polsce = skandynawskie seriale. To wiele produkcji skandynawskich nie tylko z Viasat. Do tego serwis tworzy własne seriale oryginalne i tego robi się coraz więcej. Dzięki obecności tej platformy w naszym kraju otworzy się droga do dużej ilości seriali skandynawskich pozyskiwanych z legalnego źródła. To otworzy też drogę niniejszej stronie internetowej do szerokich recenzji tych produkcji. Dotychczas takie seriale były czasami dostępne za pośrednictwem tradycyjnej telewizji. No ale jeśli ktoś porzucił na stałe tradycyjny przekaz telewizyjny, to nie miał okazji ich nigdzie oglądać legalnie. Podkreślamy słowo – legalnie, bo piratów nawet nie bierzemy pod uwagę ! Dodatkowo teraz będą jeszcze dostępne ich autorskie seriale, a to powinno ucieszyć każdego prawdziwego serialomaniaka.

Viaplay w Polsce = skandynawskie seriale – kto stoi za tą platformą ?

Jednak zacznijmy od początku. Kto stoi za tą platformą ? Wiemy, że streaming video jest niezwykle kosztowny. Byle biedaczyna świata nie zawojuje. Jeżeli platforma ta ma poważne plany ekspansji globalnej, to musi posiadać majętnych właścicieli. Nie ma innej opcji. Każdy taki ruch wymaga bowiem dużych nakładów finansowych. Właścicielem usługi jest Nordic Entertainment Group (NENT Group) – szwedzkie przedsiębiorstwo funkcjonujące w branży medialnej i rozrywkowej.

Ogółem firma ta obsługuje usługi przesyłania strumieniowego wideo, czyli omawiane dzisiaj Viaplay oraz Viafree. Także kanały telewizyjne i radiowe finansowane normalnie z reklam, jak i również kanały V, czyli płatnej telewizji. Przedsiębiorstwo ponadto dysponuje ponad trzydziestoma firmami produkcyjnymi. Robi więc wrażenie, nieprawdaż ? To nie jakieś robaczki, którym zamarzyło się z dnia na dzień zostać drugim Netflixem. Polscy odbiorcy muszą być tego świadomi.

Generalnie Nordic Entertainment Group w takiej formie jak dzisiaj jest świeżym podmiotem. Jednak ma bogatą w doświadczenia historie. W marcu 2018 roku firma rozrywkowa Modern Times Group (MTG) z siedzibą w Sztokholmie zainicjowała proces podziału na dwie różne firmy. Podzieliła się wtedy na odrębne segmenty biznesowe : Nordic Entertainment i MTG Studios. Dodatkowo utworzyli oni Splay Networks, jako podmiot wyodrębniony. Zostało to zainicjowane po tym, jak duński operator telekomunikacyjny TDC A/S, który zaproponował zakup tych aktywów miesiąc wcześniej, sam został przejęty przez australijskiego inwestora Macquarie Group Limited. Anders Jensen, ówczesny wiceprezes MTG i dyrektor generalny Nordic Entertainment, został mianowany prezesem i dyrektorem generalnym NENT Group.

Grupa NENT rozpoczęła odrębną działalność od 1 lipca 2018 roku. Natomiast w dniu 28 marca 2019 roku Nordic Entertainment Group zadebiutował na giełdzie Nasdaq w Sztokholmie. W portfolio NENT znajdują się platformy i marki: Viasat (platforma satelitarna + płatne kanały telewizyjne) i omawiany dzisiaj viaplay. Ponadto również Viafree, a także bezpłatne kanały telewizyjne: TV3, TV3 +, TV3 Puls, TV3 Max, TV3 Sport (Dania); TV3, Viasat4, TV6 (Norwegia); TV3, TV6, TV8, TV10 (Szwecja).

Viaplay w Polsce = skandynawskie seriale – obecność w Polsce Grupy NENT

Wiemy już, że podmiot ten gospodarczo istniał na długo przed powstaniem Nordic Entertainment Group. Ich główną siłą do tej pory były kanały telewizyjne. Od podstaw stworzyli oni markę Viasat. To marka telewizji satelitarnej i płatnej telewizji kablowej. Kontrolują oni swoje kanały tv w krajach skandynawskich, natomiast na Węgrzech współdziałają z Sony Pictures. Viasat został założony w Szwecji w 1991 roku. Właściwie nawet jeszcze w 1989 roku w ramach wspomnianego wyżej Modern Times Group. Obecnie ich kanały możemy oglądać w Szwecji, Norwegii, Danii, Finlandii, Polsce, Estonii, na Litwie i Łotwie, a także w Rosji i na Ukrainie, Mołdawii, Bułgarii i Rumunii oraz we wspomnianych wcześniej Węgrzech.

W Polsce jako pierwszy z kanałów Viasat zadebiutował dokumentalny Viasat Explorer. 1 listopada 2003 roku otrzymał on polską wersję językową. Od chwili uruchomienia kanał był udostępniany w kolejnych popularnych w Polsce sieciach kablowych. W 2004 roku po dziennej emisji kanału Viasat Explorer został uruchomiony w godzinach nocnych anglojęzyczny kanał erotyczny Spice.

1 września 2004 roku została uruchomiona panaeuropejska wersja dokumentalnego Viasat History, w tym również w języku polskim. Z kolei 5 marca 2007 roku został uruchomiony wyłącznie na rynku polskim, filmowy kanał TV1000 Polska. Dostępny był on od chwili startu do 2010 roku w Cyfrowym Polsacie. Dystrybuowano go również w sieciach kablowych.

Następnie 5 maja 2010 roku Viasat rozpoczął nadawanie w Europie dokumentalnego Viasat Nature. Ten kanał również jest dostępny w polskiej wersji językowej. Znalazł się on tylko w ofercie wybranych sieci kablowych. Rok później, bo dokładnie 4 maja 2011 roku uruchomiono panaeuropejski dokumentalny kanał Viasat Nature HD & Viasat History HD. Od 15 maja 2012 roku Viasat Explorer nadaje w panoramicznym formacie obrazu 16:9. Teraz nadchodzi czas na kolejny krok i ten sam właściciel co Viasat udostępni w naszym kraju platformę viaplay.

Viaplay w Polsce = skandynawskie seriale – plany ekspansji globalnej

Sama platforma viaplay została utworzona w maju 2007 roku, wtedy jeszcze jako jako Viasat OnDemand. Bieżąca nazwa obowiązuje od 2011 roku. Jednak nie dziwi, że nawet po 9 latach mało kto w Polsce o niej słyszał (red. z własnego doświadczenia wiem, że w Polsce świadomość usług streamingowych jest totalnie znikoma). Stąd dzisiaj prezes i dyrektor generalny NENT Group zaczyna prezentację platformy Polakom od sportu. To owszem siła przewodnia, jak było widać w poprzednich akapitach. Jednak musimy pamiętać, że Viaplay w Polsce = skandynawskie seriale. Do tej pory platforma działała nieprzerwanie jedynie w krajach skandynawskich: Szwecji, Norwegii i Danii oraz w szerszym rozumieniu tego określenia geograficznego również w Finlandii, a od 2020 roku także i na Islandii.

Teraz platforma idzie po więcej. Zaczyna ekspansję globalną od krajów nadbałtyckich. Jednakże już w 2016 roku platforma została uruchomiona w krajach bałtyckich, czyli na Łotwie, Litwie i w Estonii. Jednak wraz ze sprzedażą bałtyckiego działu medialnego Modern Times Group w październiku 2017 roku, bałtyckie oddziały viaplay stały się własnością firmy All Media Baltics. We wrześniu 2018 roku nawet całkowicie zmieniły one nazwę. Funkcjonują one od tego czasu jako TVPlay Premium.

Czas jednak teraz na nową strategię i powrót w te regiony. Wszystko po to, aby później sięgać dalej i po więcej. Viaplay zostanie uruchomiony w Estonii, na Łotwie i Litwie w marcu 2021 roku. Następnie platforma zostanie uruchomiona w Polsce w sierpniu 2021 roku. Będzie oferowała treści skandynawskie (lokalne i międzynarodowe), a także wspomniane transmisje sportowe na żywo. W ofercie ma się znaleźć ponad 8000 godzin lokalnych i międzynarodowych treści. Z całą pewnością będzie w tym dużo filmów, ale liczba robi wrażenie, więc możemy się również spodziewać bogatej oferty serialowej. Stąd nieprzypadkowy tytuł dzisiejszego artykułu Viaplay w Polsce = skandynawskie seriale. Tak bowiem przy takich danych statystycznych możemy postrzegać tą usługę.

Viaplay w Polsce = skandynawskie seriale – strategia biznesesowa

Podczas widekonferencji przedstawiciele NENT Group przedstawili swoje plany ekspansji. W Polsce miesięczny dostęp do viaplay będzie kosztował 34 zł. Właściwie tyle co Netflix w planie podstawowym (przed planowanymi zmianami). Menedżerowie podkreślali, że w Polsce w najbliższych latach będzie rosła popularność internetowych platform subskrypcyjnych. Analizowali ten rynek i uważają, że w 2025 roku ma z nich korzystać 40%, a nawet 60% gospodarstw domowych wobec obecnych 25%. Firma planuje, że do końca 2025 roku viaplay poza Skandynawią pozyska 4,5 mln subskrybentów. Natomiast w krajach skandynawskich chce mieć wtedy już jakieś 6 mln płacących użytkowników. To więc ambitny plan na pozyskanie dwa razy więcej użytkowników niż obecnie posiadają.

Jak mówi o samej platformie prezes i dyrektor generalny NENT Group Anders Jensen ? „Viaplay to sprawdzona skandynawska historia sukcesu, a teraz jesteśmy gotowi do ekspansji międzynarodowej i stania się europejskim liderem streamingu. Mamy jedną z najbardziej elastycznych i skalowalnych platform technologicznych na świecie. Chcemy być najbardziej zróżnicowani z naszą niesamowitą gamą oryginalnych oraz pozyskanych lokalnych i transmitowanych na żywo treści, które oferują coś specjalnego dla każdego. Mamy już pozyskane prawa do kluczowych treści na naszych rynkach docelowych. Prowadzimy również rozmowy z dystrybutorami na temat ekscytujących nowych partnerstw, aby zapewnić, że viaplay będzie dostępny wszędzie”.

To miłe, że Polska znajduje się w gronie uprzywilejowanych odbiorców tej usługi. Baa, to unikatowa sytuacja, że dostaniemy dostęp do usługi przed Stanami Zjednoczonymi. Platforma w Polsce zadebiutuje 3 sierpnia 2021 roku, natomiast dopiero pod koniec 2021 roku wystartuje ona w USA. W następnej kolejności będą inne kraje Europejskie, które zawsze dostawały wcześniejsze dostępy do różnych usług streamingowych na długo przed Polską. To się ceni. Tylko dwa razy w historii Polska na polu streamingu video została tak doceniona. Tak było w przypadku HBO GO oraz Showmaxu.

Viaplay w Polsce = skandynawskie seriale – jaka zawartość i jak oglądać ?

Viaplay ma do swojej platformy aplikacje dostępowe. Do tej pory były one dostępne jedynie w wybranych regionach w systemach Apple, googlowskim Androidzie, na Playstation 3, Playstation 4, Xbox 360 oraz Xbox One. Viaplay można było oglądać w Skandynawii również za pośrednictwem Chromecasta i na niektórych Smart TV. Na komputerach widzowie mogą obejrzeć materiały za pośrednictwem przeglądarek internetowych. Jak będzie w przyszłości ? Czas pokaże, ale można się spodziewać również aplikacji w najnowszej generacji konsol.

Omawiana platforma cieszy się dużą popularnością na rynku pierwotnym. Dane statystyczne pokazują, że jedynie Netflix ma tam więcej użytkowników. Viaplay plasuje się na drugim miejscu wśród najchętniej oglądanych platform streamingowych. Musimy pamiętać, że lokalnie działa tam również HBO Nordic, którego kilka lat temu viaplay zrzucił z drugiego miejsca.

Na samym początku platforma prezentowała filmy i z czasem pozyskiwała coraz więcej praw do transmisji sportowych. Później dołączyły seriale i inne programy rozrywkowe. 2 września 2016 roku odbyła się premiera pierwszego oryginalnego serialu tej platformy. Był nim „Swedish Dicks„. To koprodukcja szwedzko-amerykańska. Serial był udostępniany z etykietą „A viaplay ORIGINAL„. W Stanach Zjednoczonych zyskał on dodatkowo prawo być emitowanym na kanale Pop (Pop TV). Do tego czasu platforma wyprodukowała kilkadziesiąt produkcji oryginalnych. W tym dużo seriali + inne programy rozrywkowe i dokumentalne. Będzie w czym przebierać, bo podobnie jak Netflix tworzą oni z każdym rokiem coraz więcej seriali oryginalnych. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji oglądać zbyt wiele seriali skandynawskich, to pamiętajcie, że Viaplay w Polsce = skandynawskie seriale.

Viaplay w Polsce = skandynawskie seriale – słowo końcowe

Sierpień 2021 roku w obecnej sytuacji na świecie, to jeszcze wydaje się odległa i niepewna przyszłość. Jednak i tak cieszą plany udostępnienia w Polsce platformy viaplay (red. pisane małe literą w niniejszym artykule, bo tak jest oryginalnie stylizowane). Malkontenci oczywiście zaczną narzekać, że kolejna platforma, to kolejne sięganie do naszych portfeli. Może jednak dotrze do nich, że platformy streamingowe dają wybór. Raz płacić, a w innym miesiącu NIE. Może polskie społeczeństwo wreszcie zakuma jak jest dojone na umowach lojalnościowych i raz na zawsze odeśle je do lamusa. Jeżeli ludzie przestaną z tego g… korzystać, to takie umowy umrą śmiercią naturalną, z powodu braku sygnatariuszy.

OK. Ktoś powie, że do seriali taka opcja płacenia się sprawdza, ale do sportu już nie. Tylko popatrzcie ile zwykłe telewizje serwują Wam tego sportu. [red. sam pierwotnie oglądałem NBA na Canal+, ale później porzuciłem te ochłapy na rzecz pełnej gamy meczów w ramach NBA League Pass. Podobnie IO oglądam w całości jedynie przez internet, bo TV nigdy nie pokazałyby dosłownie wszystkich konkurencji sportowych łącznie z etapami kwalifikacji i eliminacji. I tak jest ze wszystkim, bo internet daje większe możliwości oglądania sportu niż tradycyjna telewizja.]. No ale musimy pamiętać, że nowa platforma Viaplay w Polsce = skandynawskie seriale. To nowe miejsce dla serialomaniaków dające możliwość legalnie oglądać seriale niedostępne nigdzie indziej. Warto więc na nią czekać, jak na każdą inną platformę streamingową. Taką, która rzeczywiście będzie adresowana do polskiego odbiorcy (czyt. będzie posiadała materiały video w języku polskim). No to czekamy na VIAPLAY i ich pełną ofertę serialową.

Udostępnij w social mediach