UPLOAD – Sezon 1 – RECENZJA

UPLOAD – AMAZON ORIGINAL – Amazon serial oryginalny. Amerykański serial komediowy science-fiction, którego twórcą jest Greg Daniels. Za produkcję serialu odpowiada Baral Waley Productions (studio produkcyjne Philipa Waley’a, Joela Barala i Howarda Barala), Reunion Pacific Entertainment, 3 Arts Entertainment (studio produkcyjne Erwina Stoffa, Michaela Rotenberga i Howarda Kleina), Deedle-Dee Productions (studio produkcyjne Grega Danielsa) oraz Amazon Studios (Amazon).

GATUNKI : komedia / science fiction / mystery
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu UPLOAD liczy 10 odcinków. Został on udostępniony widzom platformy Amazon Prime Video w całości w dniu 1 maja 2020 roku.

UPLOAD – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o cyfrowym życiu pozagrobowym. Nathan Brown właśnie zaprosił na święta do domu rodzinnego bufonowatą dziewczynę Ingrid Kannerman. Po powrocie do domu autonomiczny samochód na jego oczach wybiera kurs kolizyjny, który kończy się tragicznym wypadkiem.

Nathan po wypadku trafia do szpitala. Tam Ingrid decyduje, by zrobić UPLOAD swojego chłopaka do systemu Lake View. Nathana przeraża myśl spędzenia wieczności na wyłączność dla Ingrid. Staje jednak przed wyborem : transfer do systemu wirtualnego nieba lub stół operacyjny, z którego może nie wrócić żywy. Ostatecznie decyduje się na UPLOAD.

Osobą wprowadzającą Nathana do systemu jest Nora Antony. System Lake View firmy Horizen, to jedyne cyfrowe zaświaty inspirowane hotelami z XIX wieku. To nie jest styl Nathana, ale wstępnie jest zadowolony. Problemem staje się jednak korzystanie z „życia” w tym cyfrowym świecie. Nathan nie ma bowiem hasła do konta Horizen, aby cokolwiek tu kupić. Całość opłaca Ingrid i to ona kontroluje z czego korzysta jej zmarły chłopak. To bardzo uciążliwe. W dodatku Nathan spóźnia się na czas darmowego posiłku. Okazuje się, że nie on jeden ma takiego pecha. W jadalni poznaje Luke’a, który wyjaśnia mu jak to wszystko działa. Trzeba wierzyć, że jedzenie jest prawdziwe, by nie ześwirować. Inaczej wciągnie ich wszystkich torrent – strumień danych cyfrowych między wirtualnym, a realnym światem.

Nathana zaczyna jednak wszystko wkurzać, na czele z fryzurą, która nie chce mu się poprawnie ułożyć na głowie. W tej sprawie zostaje zaalarmowana Nora, która jest jego personalnym opiekunem, czyli tzw. aniołem. Programistka wchodzi do systemu i zatrzymuje Nathana przed skokiem w torrent. Przekonuje go, by dał sobie czas do adaptacji w nowym środowisku. To co dostał nie jest idealne jak w reklamach, ale i tak jest lepsze niż ona posiada w swoim realnym życiu. Nathan daje się przekonać i jest wdzięczny, że może poznać tożsamość Nory.

UPLOAD – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

W majowy długi weekend 2020 roku Amazon serwuje swoim widzom zabawną, a równocześnie wysublimowaną komedię science-fiction, zatytułowaną UPLOAD. Przeważnie seriale komediowe science-fiction trącą kiczem. Przeważnie nie oznacza zawsze, więc oczywiście są wyjątki od tej reguły. Nie da się jednak ukryć, że takie twory odbijają nam się często później czkawką. Tutaj jednak mamy wyważoną humorem oraz smakiem komedię opowiadającą o przyszłości ludzkości. Przyszłości, w której ludzie niejako oszukują własną śmierć zachowując swoją świadomość przetransferowaną do cyfrowo zaprojektowanych zaświatów. Do takich właśnie sztucznych zaświatów (i to z górnej półki) trafia nasz główny bohater. Dzieje się to po dziwnym, aczkolwiek tragicznym wypadku samochodowym.

Cała ta jego śmierć w tajemniczych okolicznościach równocześnie kreuje nam ciekawy serial Mystery. Nathan trafiając w cyfrowe zaświaty ma pewne luki w pamięci. Ktoś bowiem w tajemniczych okolicznościach po transferze świadomości usunął pewne jego wspomnienia. Z czasem ten temat intryguję również jego personalną opiekunkę. Każdy bowiem w Lake Viev ma swojego opiekuna, nazywanego aniołem. Jest to bowiem taki ich swoisty anioł stróż. Oczywiście taki anioł ma siłą rzeczy pod protektoratem kilku Uploadów, bo łatwo się domyślić, że klientów tej firmy jest więcej, niż jej pracowników. Aniołem Nathana zostaje programistka i twórczyni jego avatara – Nora Antony. Dla Nathana staje się ona ważną osobą, także z innego punktu widzenia. Nakłoniła go bowiem do zaniechania swojego samobójczego planu. Przekonała go do tego, że mimo przeciwności losu nie powinien się poddawać. Wieczność w Lake Viev nie musi być dla niego wcale katorgą, gdy ma w jej osobie swoją opiekunkę.

UPLOAD – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Dzięki Norze nasz bohater zostaje w Lake View i postanawia się tu jakoś zadomowić. Tym samym śledzimy jego przystosowywanie się do nowego środowiska „życia”. Nathan poznaje tu również innych Uploadów. Głównie są to bliscy zmarli zamożnych rodzin. Lake View to bowiem cyfrowe zaświaty Klasy A, na które nie stać przeciętnego zjadacza chleba. Ci, którzy przez swój pobyt dosłownie spłukali finansowo swoje rodziny, trafiają na piętro 2 gig. Tu natomiast funkcjonuje się na zasadzie prepaidów. Jeśli dany bliski zapłaci, to jego UPLOAD może egzystować w cyfrowych zaświatach, do czasu wyczerpania limitu 2 gig. Jeśli natomiast zabraknie funduszy na pokrycie jego dalszego utrzymania, to osobnik taki trafia w stan zawieszenia. Istotny jest więc regularny i wypłacalny właściciel konta Horizen. Nathan jest tego świadomy, dlatego od początku nie w smak mu taka zależność.

Właścicielem konta Nathana w Lake Viev jest jego dziewczyna Ingrid. Nikt w rodzinie naszego głównego bohatera za nią nie przepada i nie przepadał również za jego życia. Ingrid Kannerman jednak pochodzi z bardzo zamożnej rodziny. Z jednej strony stać ją na utrzymanie avatara Nathana, a z drugiej strony trzyma go w ten sposób na smyczy finansowej. Ma zamiar wykorzystywać tą pozycję nadrzędną tak długo, aż w przyszłości dołączy do niego w tych samych zaświatach.

Nathan stara się jednak nie oszaleć z uwagi na sytuację, w której się znalazł. Z czasem dochodzi do niego, że inni Uploadzi w Lake View również nie mają lekko. Pomijając strefę 2 gig do której zaprowadza go Nora, to na swoim piętrze spotyka osobników, którzy na przykład nie są zadowoleni ze swojego avatara. Koniec końców miejsce do którego trafił uchodzi przecież powszechnie za wyjątkowe wirtualne niebo. Ponadto może tu liczyć na wsparcie swojego anioła, a także na pomoc wszechobecnego na każdym kroku AI (artificial intelligence -> pol. sztucznej inteligencji).

UPLOAD – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Serial UPLOAD świetnie łączy science-fiction z elementami komediowymi. Właściwie nie mogło być inaczej, bo twórcą produkcji jest nie kto inny, jak Greg Daniels. Jeśli sięgać po seriale komediowe XXI wieku, to zawsze możemy w ciemno brać seriale Grega Danielsa i Michaela Schura. Zresztą ci panowie często współpracują ze sobą, jak chociażby przy omawianym niegdyś serialu „Parks and Recreation„. Zabawne jest to, że w jednej ze scen początkowych serialu UPLOAD, Nora siedząc na muszli przegląda migawkowo seriale, które właśnie współtworzył Greg Daniels. Zresztą takich smaczków w tej produkcji jest znacznie więcej i humor Grega Danielsa jest tu wszechobecny. Raz na przykład jest mowa o konsorcjum przyszłości Google-Samsung, co jest jak szpila wbita w bardzo zażyłą współpracę obu podmiotów 🙂 Innym razem dowiadujemy się, że w zaświatach płacą librą Facebooka [red. choć niesforny Marek zrobił psikusa i zmienił nazwę blockchainowego projektu na Diem], a nasz główny bohater na każdym liściu drzewa widzi napis z nazwą firmy Horizen, jak w słynnych klockach LEGO 🙂

Typowego sci-fi tu oczywiście też nie brakuje. Mamy przecież całe wirtualne środowisko do egzystowania, więc wiele rzeczy można tu modyfikować, czy upgradować. Bez zbędnego spoilerowania, ale ludzkość w tym serialu myśli również o odwróceniu procesu Uploadu. To dopiero byłoby prawdziwe oszukanie śmierci, gdyby ktoś taki mógł ponownie wrócić do życia w zastępczym ciele. Na chwilę obecną transfer świadomości do wirtualnego nieba to jednak jedyna droga do uniknięcia ostatecznej śmierci.

W UPLOAD mamy więc dobry humor oraz mamy świetny klimat planety nie tak dalekiej przyszłości. Do tego serial serwuje ciekawą fabułę, której bynajmniej nie kładzie gra aktorska. Ta może się podobać, a kreowane przez aktorów postacie dają się też łatwo polubić.

UPLOAD – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

W rolę głównego bohatera Nathana Browna wciela się w tym serialu Robbie Amell. Prywatnie to kuzyn Stephena Amella znanego z seriali universum Arrowverse, przemianowanego później na TheCWverse. Sam Robbie Amell również i tam miał swoje epizody. Zagrał Ronnie Raymonda w serialu „The Flash„. Ponadto aktora mogliśmy zaobserwować w serialu Netflixa „A Series of Unfortunate Events” oraz serialu The CW „The Tomorrow People„. To również Agent Miller z nieszczęsnej kontynuacji po latach „The X Files„. W dalszej przeszłości wcielił się natomiast we Freda w filmach aktorskich „Scooby-Doo! The Mystery Begins” i „Scooby-Doo! Curse of the Lake Monster„. Później w nawiązaniu do tej roli zagrał tymczasowego psopodobnego chłopaka Robin w szóstym sezonie serialu „How I Met Your Mother„.

Nora Antony, to aktorsko Andy Allo. Ją chociażby możemy śledzić w serialu „Chicago Fire„, gdzie wciela się w postać porucznik Wendy Seager. Epizodycznie przewinęła się również przez drugi sezon „Black Lightning„.

Ivan z firmy Horizen, to aktorsko Josh Banday. Za sztuczną inteligencję w tym serialu robi natomiast syn twórcy serialu Owen Daniels, który w tym samym roku wcielił się w postać Obie Hanrahana w serialu „Space Force„. Koleżankę z pracy Nory – Aleeshę gra tu natomiast Zainab Johnson.

Batia, to aktorsko Yvetta Fisher. Przewinęła się ona epizodycznie przez drugi sezon „Six„. Ich szefową Lucy gra natomiast w tym serialu Andrea Rosen.

Ingrid Kannerman, to w rzeczywistości Allegra Edwards. Serialowo to między innymi Cindy McCabe w „Briarpatch” (pol. W matni).

Luke, to natomiast aktorsko Kevin Bigley. Dla Amazon Prime Video „zagrał” również w serialu „Undone„. Swojego głosu użyczał również w innej animacji dla dorosłych „BoJack Horseman„.

UPLOAD – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Współlokatorka Nory – Mandi, to aktorsko Christine Ko. Ostatnimi czasy to Emma w serialu „Dave„. Wcześniej wcielała się w postać Jessie Nomury w „Hawaii Five-0„.

Byrona z serwisu randkowego odgrywa Matt Ward. Serialowo to między innymi Alex Crawford w „The Bold Type” (z polskim tytułem Dziewczyny nad wyraz). Epizodycznie przewinął się również przez trzeci sezon serialu „Arrow„.

Matkę Nathana gra tu Jessica Tuck. Aktorka w przeszłości wcielała się w postać Nan Flanagan w serialu „True Blood„. Poza tym często występowała w różnych operach mydlanych. Epizodycznie przewinęła się również przez drugi sezon „Designated Survivor„.

Ojciec Nory – Dave Antony, to aktorsko Chris Williams. Serialowo to między innymi Hoover w „Silicon Valley„. Dylan, to natomiast w rzeczywistości Rhys Slack.

Ojca Ingrid gra w tym serialu Barclay Hope. Ostatnimi czasy to Cliff Blossom w serialu „Riverdale„. W drobnych rolach pojawił się również w „Colony” oraz serialu „Salvation„. Dawniej zagrał on również pułkownika Lionela Pendergasta w „Stargate SG-1” oraz generała Mansfielda w serialu „Eureka„. To oczywiście również Peter Axon w „PSI Factor: Chronicles of the Paranormal” (znany w Polsce pod skróconym tytułem Czynnik PSI).

Mała Nevaeh, to aktorsko Chloe Coleman. Ją mogliśmy zaobserwować w serialu „Big Little Lies„, gdzie wciela się w postać Skye Carlson.

Dawny wspólnik Nathana – Jamie, to aktorsko Jordan Johnson-Hinds. Serialowo to między innymi Oliver Grady w „Suits” oraz Stuart w „Blindspot” (pol. Blindspot: Mapa zbrodni). Terapeuta Horizen, to natomiast aktorsko Julian Christopher.

To już całkiem na koniec najbogatszy UPLOAD cyfrowych zaświatów Lake View David Choak. W tej roli wystąpił William B. Davis. To oczywiście słynny Palacz z serialu „The X Files„. Aktor zagrał również w serialu „Continuum” (pol. Continuum: Ocalić przyszłość). Ponadto przewijał się w różnych rolach przez serial „The Outer Limits” (znany w Polsce pod tytułem Po tamtej stronie).

UPLOAD – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Czy serial UPLOAD zaskakuje widzów wysoką jakością ? NIE, bo ci co znając produkcje Grega Danielsa oczywiście musieli przewidywać, że będzie to dobre widowisko serialowe (red. no chyba że zaskoczył on tych, którzy w ogóle nie kojarzą tego filmowca). Cieszy szczególnie to dobre połączenie komedii z science-fiction, które w żaden sposób nie daje poczucia zażenowania, jak to często bywa w tego typu produkcjach. A jak do tego dodamy ciekawą obsadę aktorską, która staje na wysokości zadania, to dostajemy kolejny bardzo dobry serial platformy Amazon Prime Video.

Po premierze serialu produkcja ta szybko zebrała dobre recenzje i uznanie widzów. Nie mogło być inaczej i Amazon siedem dni później zapowiedział, że produkcja ta otrzyma swoją kontynuację w postaci kolejnego sezonu.

Udostępnij w social mediach