Undone – SEZON 1 – Recenzja

Undone (polski tytuł : Poplątana) – AMAZON ORIGINAL – Amazon serial oryginalny. Amerykański serial animowany dla dorosłych. Thriller psychologiczny zrealizowany w konwencji science-fiction, którego twórcami są Raphael Bob-Waksberg oraz Kate Purdy. To pierwszy oryginalny animowany serial platformy Amazon Prime Video. Za produkcję serialu odpowiada Boxer vs. Raptor, Submarine Amsterdam (holenderskie studio produkcyjne Bruno Felixa, Femke Wolting oraz Ryana Goldbluma), A Hive House Project, The Tornante Company (prywatna grupa medialna Michaela Eisnera) oraz Amazon Studios (Amazon).

GATUNKI : animowany / adult animation / thriller / thriller psychologiczny / thriller sci-fi / science fiction / mystery
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu Undone liczy 8 odcinków. Został on udostępniony widzom platformy Amazon Prime Video w całości w dniu 13 września 2019 roku.

Undone – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o Almie Winograd-Diaz. Alma narzeka, że w wieku 28 lat jej życie jest monotonne i bezbarwne. Dziewczyna jest z zawodu przedszkolanką i uważa, że każdy kolejny dzień wygląda dla niej tak samo. To wszystko sprawia, że wydaje jej się, że nic ją już dobrego w życiu nie spotka, a prędzej czy później zabije ją zwykła rutyna. W rzeczywistości Alma jest sobie sam winna, bo nie chce stabilnego rodzinnego życia z gromadką dzieci u boku. Dziewczyna uważa, że to wpędza w jeszcze większą rutynę. Natomiast jej młodsza siostra właśnie się chwali, że jej życie za chwilę zmieni się diametralnie, bo się zaręczyła. Zaprasza Almę i jej partnera Sama na zaręczynowe przyjęcie. Po przyjęciu Almę bierze na pewne przemyślenia, jak zmienić swoje życie i pierwsze co robi, to postanawia rozstać się z Samem.

Becca uważa, że to nie w tym kierunku powinny iść zmiany w jej życiu. W rzeczywistości Alma zazdrości siostrze nadchodzącego ślubu z bogatym Reedem. Wyciąga ją na imprezę alkoholową, a później wkręca w niemoralną zabawę z barmanem, czego następnego dnia Becca bardzo żałuje. Wypomina to siostrze uważając, że ta chce zniszczyć jej szczęście. Finalnie nazywa ją Undone (red. patrz -> analiza).

Po tej rozmowie rozzłoszczona Alma odjeżdża samochodem. Podczas jazdy wydaje jej się, że przy drodze materializuje się wizerunek jej ojca z papierosem w ustach. Chwilę później przez roztargnienie dochodzi do wypadku, po którym Alma ląduje autem na metalowym słupie od sygnalizacji świetlnej. W ciężkim stanie trafia do szpitala, ale urazy fizyczne to niejedyny jej problem. Od teraz stale widzi wokół siebie zmarłego siedemnaście lat temu ojca, a jej postrzeganie rzeczywistości drastycznie się zmienia. Ojciec jej tłumaczy, że ugrzęzła między życiem a śmiercią, dlatego może się z nim komunikować. Tym samym potrzebuje ją do pomocy w odnalezieniu winnego jego śmierci, bo Jacob uważa, że został zamordowany.

Undone – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

We wrześniu 2019 roku Amazon Studios serwuje widzom swój pierwszy serial animowany. Przy współpracy z koproducentami (red. patrz -> wprowadzenie) finalnie wychodzi z tego śliczne wizualnie widowisko, a jak do tego dodać ciekawą fabułę, to wychodzi serial iście klasowy. Serial Undone jest realizowany techniką retoskopową. Mamy więc do czynienia z zamianą serialu aktorskiego na serial animowany poprzez ręczne, klatka po klatce, odrysowanie występujących w nim aktorów. No a trzeba powiedzieć, że w produkcji tej biorą udział znane nazwiska z aktorskiego świata, a nie jacyś przypadkowi statyści (patrz -> o aktorach). Dodatkowo Undone z biegiem akcji prezentuje nam niezwykle ślicznie wykonane animacje towarzyszące stale nasze głównej bohaterce i temu, co ta dziewczyna przeżywa.

Główną bohaterką tej opowieści jest Alma Winograd-Diaz. Latynoamerykańska 28-latka narzeka, że jej życie jest monotonne, a ona w tym wieku jeszcze nic konkretnego nie osiągnęła. Każdego dnia zżera ją rutyna. Jak sama twierdzi, jedyne decyzje jakie podejmuje to takie, które są kompletnie nieistotne. Alma jednak nic w tym temacie nie robi, by jej życie nabrało jaśniejszych barw. Dziewczyna boi się jakichkolwiek radykalnych zmian, które zachwiałyby jej życiem. Alma żyje pod jednym dachem ze swoim chłopakiem Samem, ale nie chce brać z nim ślubu, bo taka sytuacja jest dla niej bardziej komfortowa. Dodatkowo broni się przed dziećmi jak diabeł przed święconą wodą i wymusza na Samie obietnice, że nigdy nie wpakuje ją w rodzicielstwo.

To trochę dziwne, bo na co dzień Alma pracuje z małymi dziećmi w przedszkolu. (red. chociaż z drugiej strony jak pomyślę, to wcale nie jest dziwne, bo to wypisz wymaluj moja siostra, która również pracuje z małymi dziećmi, ale w szkole, a ma ten sam tok rozumowania co Alma ;P). Jednak gdy dochodzi do niej informacja, że jej młodsza siostra Becca bierze ślub, to w Almie coś pęka i wychodzi na wierzch jej zakłamanie.

Undone – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Alma po wiadomości o zaręczynach zaczyna zazdrościć swojej siostrze, choć sama temu przeczy i uważa, że jedynie chce ją powstrzymać przed zrobieniem głupiego błędu. Próbuje nawet fizycznie wybić jej pomysł ślubu z głowy wplątując siostrę w romans z barmanem. W ten sposób dochodzi do kłótni sióstr, w której Becca nazywa Almę Undone. (red. to bardziej znaczy niedorobiona lub ewentualnie mniej pejoratywnie – niespełniona, niż jak oficjalnie przetłumaczono tytuł serialu – poplątana). Po tych słowach Alma zdenerwowana odjeżdża samochodem, a emocje jakie nią targają doprowadzają do wypadku na drodze powrotnej do domu. Na moment przed wypadkiem Alma dostrzega na poboczu drogi wizerunek zmarłego 17 lat temu ojca. Później uderza samochodem w metalowy słup od sygnalizacji świetlnej, a obrażenia jakich doznaje przykuwają ją na chwilę do łóżka szpitalnego.

I od tego momentu mamy niezłą jazdę. Alma stale widzi przy sobie zmarłego ojca. Sama nie wie co o tym wszystkim myśleć. Wnioski z jednej strony nasuwają się takie, że wypadek mocno pomieszał jej w głowie. W ten sposób obrażenia fizyczne to mały pryszcz, biorąc pod uwagę uszkodzenia w jej mózgu, które sprawiają, że rozmawia z duchem. Gdyby tylko o rozmowy z duchem chodziło, to byłoby pół biedy. Alma jednak czuje jakby po wypadku wpadła w jakąś pętle czasową, bo poszczególne sceny notorycznie się powtarzają. Ojciec Jacob przekonuje ją jednak, że z jej mózgiem wszystko w porządku, a wypadek odblokował jej zdolności. Teraz dziewczyna inaczej postrzega otaczającą ją rzeczywistość i może ją dowolnie kształtować manipulując czasem i przestrzenią. Hmm, brzmi jak totalne science-fiction, dlatego ani Alma, ani widzowie nie mają pewności, czy to wszystko nie jest wymysłem jej chorego umysłu.

Undone – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

W ten oto sposób mamy do czynienia z animowanym połączeniem thrillera psychologicznego z science-fiction. W ostatnich latach było kilka podobnych tego typu produkcji aktorskich, jak chociażby marvelowy „Legion„. Tu również podążamy z akcją za główną bohaterką wierząc w ciemno w jej zdolności manipulowania czasem, które wyłożył nam niemal na wstępie Jacob. Z drugiej strony możemy być sceptyczni i uważać, że jej uraz psychiczny jest bardziej prawdopodobny. Po pierwsze Alma przeżyła ciężki wypadek samochodowy, a po drugie jej babcia miała podobne problemy psychiczne i zdiagnozowaną schizofrenię. Rodzina wcale Almie nie ułatwia odróżnić prawdę od fikcji. Obstaje bardziej za opcją przyjmowania leków. Niektórzy jej bliscy nawet wolą wykorzystać jej pewną niedyspozycję pamięciową, jak chociażby Sam, który woli udawać, że między nim, a Almą wszystko jest w porządku i ich zerwanie nigdy nie miało miejsca.

No ale przy tym wszystkim jest właśnie i ta druga strona medalu. Nią jest Jacob i jego teoria względem córki. Jacob stara się przekonać Almę do podjęcia próby odkrycia w jaki sposób zginął pamiętnej halloweenowej nocy. Ojciec twierdzi, że został zamordowany, ale nic nie pamięta z ostatnich godzin swojego życia. Gdyby Alma zdołała odwrócić bieg wydarzeń, to on cały i zdrowy mógłby się z nią wspólnie bawić na weselu Becci.

I tu wraz Jacobem wnikamy w meandry tej historii. Oglądamy również szkolenie Almy, które ma ją uczynić władczynią czasu i przestrzeni. Sceny te przy okazji serwują nam wyjątkowe obrazy, które ciężko byłoby przedstawić w typowym serialu aktorskim (red. no chyba że takim z mega dużym budżetem na efekty specjalne). Cała fabuła natomiast potrafi trzymać w napięciu, a historia ta ubrana jest w aurę tajemniczości, niczym klasyk gatunku zwanego przez Amerykanów – Mystery. Do tego dobrą robotę robią aktorzy, w tym przypadku odwzorowani w formie animacji, wspomnianą metodą retoskopową.

Undone – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

To czas rzucić okiem na warstwę aktorską. Alma Winograd-Diaz, to aktorsko Rosa Salazar. Peruwiańsko-amerykańską aktorkę możemy znać chociażby z roli Zoe DeHaven w serialu NBC „Parenthood„. To również Maria w „American Horror Story: Murder House„. Filmowo to między innymi Brenda w „Maze Runner: The Scorch Trials” (pol. Więzień labiryntu: Próby ognia) i „Maze Runner: The Death Cure” (pol. Więzień labiryntu: Lek na śmierć) oraz tytułowa „Alita: Battle Angel„.

W małą Almę wciela się Luna-Marie Katich. Jej siostra Becca Winograd-Diaz, to natomiast aktorsko Angelique Cabral. Amerykanka z Hawajów jest najbardziej znana z postaci Colleen Brandon Ortegi w sitcomie „Life in Pieces” (z polskim tytułem Scenki z życia).

Ich matkę odgrywa w tym serialu Amerykanka meksykańskiego pochodzenia Constance Marie Lopez. Najdłużej na srebrnym ekranie gościła w roli Angie Lopez w serialu „George Lopez„. Ponadto niektórzy mogą ją kojarzyć z niedocenionego „Early Edition” (znanego w Polsce pod tytułem Zdarzyło się jutro). W drobnej roli wystąpiła także w trzecim sezonie „Alexa & Katie” oraz w miniserialu „Law & Order True Crime„.

Reed Hollingsworth, to w rzeczywistości Kevin Bigley. Serialowo to ostatnimi czasy Luke w innym serialu oryginalnym Amazon Prime Video – „Upload„. Aktor ponadto udzielał swojego głosu w animacji Netflixa „BoJack Horseman„.

Sam, to w rzeczywistości Siddharth Dhananjay, a jej partner zawodowy i równocześnie szef w jednej osobie Tunde, to aktorsko raper Daveed Diggs. Na srebrnym ekranie występuje on ostatnio jako Andre Layton w „Snowpiercer„. Ponadto udziela swojego głosu w animacji Apple TV+ „Central Park„.

Undone – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Farnaz, to w rzeczywistości Sheila Vand. Ona również gra w serialu „Snowpiercer„. Ponadto wcieliła się w postać Nilii Mizrani w „24: Legacy” oraz epizodycznie przewinęła się przez drugi sezon serialu „The OA„.

Ksiądz Miguel, to aktorsko Tyler Posey. Aktor, muzyk, model, reżyser i producent jest znany serialomaniakom z roli Scotta McCalla w „Teeen Wolf„. Serialowo to również Adam Eduardo Alvaro w „Jane the Virgin„.

Cassie, to aktorsko Nova Reed. Barman Thomas, to natomiast aktorsko Nicholas Gonzalez. Serialowo to między innymi doktor Neil Melendez w „The Good Doctor” oraz detektyw Marco Furey w „Pretty Little Liars„. To również detektyw Luke Morales w „Sleepy Hollow” (pol. Jeździec bez głowy) i Dominick Flores w „How to Get Away with Murder„.

To jeszcze na sam koniec Jacob Winograd. W tą postać wciela się komik, aktor, reżyser, scenarzysta i producent Bob Odenkirk. Serialomaniacy znają go przede wszystkim z błyskotliwej roli Saula Goodmana w „Breaking Bad„. Tą samą postać, a raczej jej początki jako Jimmy McGill, odgrywał w serialu „Better Call Saul„. Satyrycznie przez lata również związany z programem Saturday Night Live. Serialowo to jeszcze między innymi Bill Oswalt w pierwszej historii z antologii „Fargo„.

Undone – SEZON 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Podróż w głąb umysłu Almy Winograd-Diaz, czy prawdziwe podróże w czasie i przestrzeni z naginaniem rzeczywistości według wskazówek jej nieżyjącego ojca ? Rozmowy z ojcem dzięki umiejętności innego postrzegania rzeczywistości, czy zwykłe halucynacje schizofreniczne ? No a może jeszcze inaczej, czyli paranormalne rozmowy Almy z duchem. Z tym wszystkim właśnie mamy do czynienia w tej niezwykłej animacji i sami musimy odpowiedzieć sobie na wszystkie te pytania. Cały pierwszy sezon natomiast pochłania się z przyjemnością, a po jego oglądnięciu pojawia się nawet żal, że to tylko osiem odcinków, bo szczerze chciałoby się znacznie więcej. Pocieszenie jednak szybko nadchodzi, bo Amazon potwierdził kontynuację tego serialu.

Jeżeli ktoś nie miał jeszcze okazji obejrzeć Undone, albo celowo za to nie sięgał, bo nie trawi seriali animowanych, to warto jednak poświęcić trochę czasu na tą produkcję. To serial wyjątkowy i ciężko temu przeczyć. Dla Amazon Studios to też spora zaliczka zaufania na kolejne ich seriale animowane, skoro taki Undone otwiera ich produkcje animowane z takim przytupem. Oby każda ich animacja trzymała taki poziom jak dzisiaj omawiany serial.

Udostępnij w social mediach