Ucho Prezesa – RECENZJA

Ucho Prezesa – polski serial komediowy, zrealizowany w formie satyry politycznej. Początkowo emitowany jako serial niezależny w serwisie YouTube. Pomysłodawcą całej serii jest Robert Górski, lider Kabaretu Moralnego Niepokoju. Za pomoc w produkcji odpowiadają Marcin Dec i Wojciech Orszulak.

Cały serial liczy 4 sezony, na które się składają krótkie odcinki kilkunastominutowe. Był on udostępniany na YouTube od 9 stycznia 2017 roku. Następnie został udostępniany przez platformę SHOWMAX od 15 lutego 2017 roku, z kilkudniowym wyprzedzeniem. Od kolejnego roku prawa do emisji serialu Ucho Prezesa uzyskała także stacja WP. Serial był emitowany na tym kanale od 21 stycznia 2018 roku.

GATUNKI : komedia / satyra polityczna
KRAJ PRODUKCJI : Polska

Pierwszy sezon liczy 16 odcinków, wliczając odcinki specjalne dostępne wówczas wyłącznie na SHOWMAX i płytach DVD. Drugi sezon liczy 14 odcinków. Trzeci sezon liczy także 14 odcinków. Finałowy sezon także liczył 14 odcinków i był emitowany wyłącznie w usłudze SHOWMAX i w ramach redystrybucji na kanale WP.

Ucho Prezesa – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Akcja serialu w większości rozgrywa się głównie w gabinecie Prezesa Prawa i Sprawiedliwości oraz poczekalni przed jego gabinetem. Wszystko to mieści się w budynku przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie. Prezes w każdym odcinku przyjmuje w swoim gabinecie umówionych gości. To głównie posłowie i senatorowie Prawa i Sprawiedliwości, choć są od tego wyjątki. Nad dopuszczeniem do gabinetu Prezesa czuwa w recepcji dzielna Pani Basia. Praktycznie każdy członek i sympatyk partii rządzącej prędzej czy później dostąpi zaszczytu goszczenia w gabinecie Prezesa. Jednak i w tym przypadku istnieje pewien wyjątek. Na swoją kolei nigdy nie może się doczekać Prezydent Rzeczypospolitej. Dla niego drzwi do gabinetu Prezesa są zawsze zamknięte.

Przy rozmowach Prezesa z politycznymi gośćmi, obecny jest zawsze wierny żołnierz partyjny Mariusz. To najbardziej zaufany człowiek w partii, który potrafi donieść Prezesowi (w przenośni i dosłownie) wszelkie wieści z parlamentu oraz przysłowiowej ulicy i zza granicy. Mariusz nie tylko jest stróżem dobrej nowiny, ale także spełnia się w roli sekretarki Prezesa. Poza tym jest ostoją moralną Prezesa oraz dba o jego bezpieczeństwo.

Ucho Prezesa – RECENZJA – Kompletna seria – ANALIZA – część 1

Początkowo zaplanowano produkcję czterech odcinków serialu Ucho Prezesa. Kontynuacja serialu była uzależniona od oglądalności i odbioru przez publiczność oraz uzyskania finansowania. Po emisji czwartego odcinka ogłoszono, że twórcy znaleźli dalsze finansowanie, w związku z czym rozpoczęta została produkcja kolejnych odcinków. Jednocześnie trwały negocjacje z wydawcami kilku portali, które mogłyby przejąć emisję serialu Ucho Prezesa. Pod koniec stycznia podano, że od 15 lutego kolejne odcinki będą dostępne na platformie YouTube, zaś w lutym, że także na wchodzącym na polski rynek portalu Showmax. Ostatecznie, począwszy od połowy lutego, premierowe odcinki zamieszczane były na Showmaxie w czwartki (z wyjątkiem pierwszego, który pokazano w środę 15 lutego), zaś na YouTube w następujące po nich poniedziałki. Showmax zapowiedział także odcinki specjalne, które dostępne były początkowo wyłącznie w jego ofercie.*

Ucho Prezesa – RECENZJA – Kompletna seria – ANALIZA – część 2

Ucho Prezesa jest komediową satyrą polityczną z często wyszukanym, ale dość delikatnym humorem, który poza drobnymi przypadkami raczej nikogo nie obraża. Dla bezpieczeństwa twórców, w serialu stosuje się wyłącznie imiona lub przydomki poszczególnych osób. W ten sposób bez podawania nazwisk łatwo skojarzyć osobę z serialu, która jest odpowiednikiem postaci z naszej rzeczywistości politycznej. Ten zabieg też zabezpiecza przed ewentualnymi procesami sądowymi o naruszenie dóbr osobistych.

To się przez ostatnie lata sprawdzało, choć ciężko nie zauważyć jednego wyjątku. Od samego początku prezydent naszego kraju jest (nie da się ukryć) notorycznie obrażany, co zgodnie z polskim prawem powinno być ścigane przez prokuraturę z urzędu, ale nic się w tej kwestii nie działo. Prezydent państwa polskiego jest jeden, więc twórcy serialu nie mogliby się wybronić, że w tym przypadku także nigdy nie padło jego nazwisko. Rzecz jasna każdy logicznie myślący sąd odrzuciłby zarzuty w tym przypadku, traktując tą formę jako prześmiewczą artystyczną formę kabaretową. Jednak prawo jest prawem, a prokuratura w tej sprawie nie kiwnęła nawet palcem, mimo, że miała obowiązek… no ale co się dziwić – państwo z tektury (ach taka dygresja polityczna, skoro serial jest o polityce).

Ucho Prezesa – RECENZJA – Kompletna seria – ANALIZA – część 3

Każdy odcinek serialu Ucho Prezesa porusza sprawy z bieżącej polityki naszego państwa. Są one widziane z perspektywy partii rządzącej, ale często przedstawiane w krzywym zwierciadle. Widać przez pryzmat serialu, że jego twórca trzyma rękę na politycznym pulsie, bo wydarzenia są zawsze świeże i odzwierciedlają bieżącą sytuację w kraju. No ale to cecha wspólna wszystkich kabareciarzy, którzy zajmują się polityką.

W początkowych odcinkach oglądamy w gabinecie Prezesa jedynie członków partii rządzącej oraz ludzi na stanowiskach z ich nadania. Z czasem jednak pojawiają się w serialu postacie, które mają odzwierciedlenie w rzeczywistości w osobach liderów ugrupowań opozycyjnych. Gdy serial zaczął zyskiwać dużą popularność, to niektórzy znani polscy aktorzy wręcz chcieli dostać jakąś rolę w serialu Ucho Prezesa. Dla każdego z nich coś się zawsze znalazło. Twórcy jednak dbali o to by zachować w postaciach podobieństwo do ich realnych odpowiedników. Nie tylko chodzi o wygląd zewnętrzny, ale także o zachowanie i różne gesty oraz mimikę twarzy. Zdarzały się nawet osoby dobrane z idealnie pasującym głosem, więc brawa za castingową selekcję do serialu.

Ucho Prezesa – Kompletna seria – O AKTORACH

A jak to wygląda od strony aktorskiej ? Oczywiście z uwagi na wielość postaci przewijających się przez cały serial skupimy się głównie na głównych aktorach.

W samego Prezesa wcielił się pomysłodawca serialu Robert Górski. Lider Kabaretu Moralnego Niepokoju także zadbał o nieodzowne elementy zachowania Prezesa, takie jak mlaskanie 🙂 i (choć tu mocno przesadzone) ciągłe kłaki kota na marynarce 🙂 Sam Robert Górski poza występami w swoim kabarecie, prowadził w telewizji wraz z Andrzejem Poniedzielskim, a później Marcinem Wójcikiem różne programy satyryczne. Był też przez pewien czas gościem rozmów w programie TVN24 Szkło kontaktowe.

Tytułowe Ucho Prezesa, czyli Mariusz, to w rzeczywistości Mikołaj Cieślak. Jest on współtwórcą Kabaretu Moralnego Niepokoju, więc zna się z Robertem Górskim długie lata. Poza występami w kabarecie udziela się na deskach teatru. Miał też okazję zagrać w spektaklu polsko-włoskiej koprodukcji w Turynie. Pojawia się też epizodycznie w różnych polskich serialach telewizyjnych. I niekoniecznie są to seriale komediowe.

Prezydent, zwany często w seriali celowo-pomyłkowo Adrianem, to aktorsko Paweł Koślik. To polski aktor teatralny, który także zaliczył kilka ról filmowych i serialowych. Występował między innymi w „La La Poland” oraz filmie „Król życia„.

W recepcji przed gabinetem Prezesa na posterunku czuwa zawsze wierna Pani Basia. W tej roli Izabela Dąbrowska, czyli osoba najbardziej znana aktorsko z całej głównej obsady. Ostatnio też występuję we wspomnianej wyżej komediowej serii „La La Poland„. Wcześniej zanotowała występy w takich filmach jak „Kołysanka„, czy „Galerianki„. Serialowo możemy ją kojarzyć jako Wandzię z serialu „Boża podszewka„. Najdłużej jednak występowała jako Katarzyna Machejkowa w polskiej telenoweli Plebania.

Ucho Prezesa – RECENZJA – Kompletna seria – PODSUMOWANIE

Serial został dobrze przyjęty przez widzów niezależnie od poglądów politycznych. Cieszył się dużą popularnością na co wskazuje liczba odsłon na YouTube. Ponadto do tego dochodzą widzowie SHOWMAX oraz stacji WP. Jedynie decyzja o nieemitowaniu czwartego sezonu w kanale YouTube spotkała się z falą hejtu wylanego na twórców. Widzowie oskarżali Górskiego i spółkę, że sprzedali się mediom z obcym kapitałem. Co do SHOWMAX zgoda, chociaż WP jest polskim holdingiem. Jednak do polskich komentarzy na różnych stronach www, to „był czas przywyknąć przecież” 😉

* oznaczony tekst gwiazdką oraz informacje w nim zawarte pochodzą z Wikipedia.pl i nie były weryfikowane przez autora

Udostępnij w social mediach