Truth Behind the Moon Landing – MINISERIAL – Recenzja

Truth Behind the Moon Landing (polski tytuł: Tajemnice lądowania na Księżycu) – amerykański serial dokumentalny SCI DISCOVERY SCIENCE. Za produkcję serialu odpowiada Big Fish Entertainment (studio formatów rozrywkowych i dokumentalnych), na zlecenie Science Channel (ówczesne Discovery Communications, Inc. a obecne Warner Bros. Discovery, Inc.).

GATUNKI : dokumentalny
KRAJ PRODUKCJI : USA

Miniserial Truth Behind the Moon Landing liczy 6 odcinków. Premierowo był on nadawany na kanale SCI od 2 czerwca 2019 roku do 7 lipca 2019 roku. Następnie serial był nadawany na głównym kanale Discovery.

Truth Behind the Moon Landing – MINISERIAL – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o jednym z największych wydarzeń w dziejach ludzkości. Lądowanie na Księżycu było jednym z największych wyczynów, na jakie się zdobył człowiek w swojej historii. To było osiągnięcie nie tylko jednego państwa, ale całej ludzkości. Wszystko za sprawą podróży trzech legendarnych astronautów. Po tym wydarzeniu jednak w przestrzeni publicznej pojawiło się wiele pytań. Niektórzy kwestionowali i do dzisiejszego dnia kwestionują, czy wydarzenie to było rzeczywiste. Czy człowiek naprawdę stanął na Księżycu ?

W kolejnych latach pojawiło się wiele teorii, które twierdziły, że to osiągnięcie było jedną z największych mistyfikacji w historii. Czas więc rzucić wyzwanie tym teoriom. Bardzo zróżnicowany zespół ekspertów i śledczych przesłucha kluczowych świadków tego wielkiego zdarzenia. Podda również wnikliwej analizie dostępne dowody. To ludzie z obu stron płotu. Wśród nich jest astronauta Leland Melvin, były Agent FBI Chad Jenkins, a także sceptyk i zwolennik teorii spiskowych oraz autor wielu książek Mike Bara. Ci ludzie postarają się przekonać siebie nawzajem o prawdziwości lub fałszu tego wielkiego wydarzenia. Przy okazji będę przekonywać do swoich racji wszystkich widzów tego serialu na bazie dowodów oraz zeznań świadków.

Truth Behind the Moon Landing – MINISERIAL – Recenzja – ANALIZA – część 1

W czerwcu 2019 roku Discovery zaprezentowało swoim widzom dość ciekawy serial dokumentalny o lądowaniu człowieka na Księżycu. Takich dokumentów w przeszłości powstało multum, ale ten podchodzi do tego tematu w niestandardowy sposób. Dokument Truth Behind the Moon Landing (polski tytuł: Tajemnice lądowania na Księżycu) chce zderzyć ze sobą różne teorie spiskowe krążące wokół tego wydarzenia, ze znanymi dotychczas i nieznanymi faktami potwierdzającymi obecność człowieka na Księżycu.

Skąd w ogóle taki pomysł ? No przede wszystkim stąd, że coraz więcej ludzi na świecie wątpi w to, że człowiek kiedykolwiek postawił stopę na Księżycu. Minęło bowiem już tyle lat od tych wydarzeń i żadna inna nacja obok Stanów Zjednoczonych nie wylądowała na Srebrnym Globie. U niedowiarków wątpliwość zaczęła więc przeradzać się w quasi pewność. Zważywszy na kłamliwość Amerykanów i ówczesną chęć pokazania wyższości nad Blokiem Wschodnim i ZSRR, mogli oni wówczas zastosować manewr mistyfikacji. Całe lądowanie mogło być nagrane w Hollywood, a amerykańscy astronauci, których nazwiska zna każde amerykańskie dziecko, nigdy nie stanęli wówczas na Księżycu. Im więcej lat natomiast upływa od tego wydarzenia, to zwolenników takich teorii przybywa. Dlatego dokumentaliści od SCI DISCOVERY SCIENCE postanawiają rzucić wyzwanie tym wszystkim teoriom. Postanawiają prześledzić krok po kroku każdy element łączący to wielkie wydarzenie z dowodem na jego prawdziwość lub zakłamanie rzeczywistości.

Co najważniejsze, to serial Truth Behind the Moon Landing (polski tytuł: Tajemnice lądowania na Księżycu) rzeczywiście weryfikuje dwie strony medalu. Do tej weryfikacji dobiera ludzi z dwóch przeciwległych obozów. Rozjemcą i prowadzącym całe śledztwo zostaje natomiast starający się zachować neutralność były agent FBI Chad Jenkins. Ma on dostęp do wielu archiwów oraz możliwości kontaktu z wieloma instytutami naukowymi. Dzięki temu do całego tematu podchodzimy w tym serialu naukowo. Większość wątpliwości da się bowiem racjonalnie wytłumaczyć. A to co dotychczas było niewyjaśnione, bohaterowie tego serialu starają się poznać własnymi metodami śledczymi.

Truth Behind the Moon Landing – MINISERIAL – Recenzja – ANALIZA – część 2

W miniserialu Truth Behind the Moon Landing (polski tytuł: Tajemnice lądowania na Księżycu) w pierwszej kolejności zderzają się postawy byłego członka NASA i astronauty Lelanda Melvina oraz byłego konsultanta naukowego i zwolennika teorii spiskowych Mike’a Bary. Leland Melvin nie miał okazji być na Księżycu, ale osobiście dobrze znał człowieka, który po nim spacerował. To astronauta John Young. Dwa razy brał on udział w misjach księżycowych Programu Apollo. Za pierwszym razem był to lot Apollo 10, który przygotował misję pod kolejny lot z lądowaniem na Srebrnym Globie. Sam John Young postawił stopę na Księżycu biorąc udział w misji Apollo 16. Dokładnie opowiadał on o tym wydarzeniu Lelandowi, stąd nasz astronauta nie może uwierzyć w teorie spiskowe, które sugerują, że to jedna wielka ściema. Leland nie wierzy, że jego znajomi i przyjaciele mogli go oszukiwać biorąc udział w historycznej zmowie milczenia.

Po drugiej stronie płotu jest Mike Bara. Kiedyś zajmował się on aerodynamiką od strony naukowej. Odkąd zaczął pisać o kosmitach i innych tego typu rzeczach, to naukowcy przestali korzystać z jego usług. Mike jest autorem wielu książek spekulujących obecność Obcych na Marsie i naszym Księżycu. To również autor analizy Trójkąta Bermudzkiego, którą opisał w książce „The Triangle: The Truth Behind the World’s Most Enduring Mystery„. Stąd z jego usług korzystali chociażby badacze Trójkąta Bermudzkiego z innego serialu Discovery, a mianowicie dokumentu „Curse of the Bermuda Triangle„. W serialu Truth Behind the Moon Landing (polski tytuł: Tajemnice lądowania na Księżycu) robi on za sceptyka. Podważa on obecność człowieka na Księżycu z kilku powodów. Braku widoczności pozostawionego sprzętu po misjach Apollo oraz braku technologicznego przygotowania Amerykanów do takiej misji w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku.

Truth Behind the Moon Landing – MINISERIAL – Recenzja – ANALIZA – część 3

W omawiany serialu mamy więc prawdziwego astronautę, którego wkurzają takie teorie spiskowe, gdyż obrażają one jego kolegów oraz jego zawód. Mamy tu również sceptyka, który w każdym kolejnym odcinku chce dowodów na zaprzeczenie, że zwolennicy teorii spiskowych nie mają racji. Sam do końca nie wierzy w lądowanie człowieka na Srebrnym Globie. Przy okazji weryfikacji zderza on z dowodami również inne pojawiające się w przestrzeni publicznej teorie spiskowe zaprzeczające, by Amerykanie wówczas wylądowali na Księżycu. I w ten sposób każdy kolejny odcinek analizuje te wszystkie teorie spiskowe, zestawiając je z różnymi dowodami obecności człowieka na Księżycu.

Pierwszy odcinek emitowany na SCI dotyczy zaangażowania Nazistów w przygotowanie całej misji Apollo. To ten epizod NASA i Naziści. Na Discovery Channel zdaje się jako pierwszy został wyemitowany odcinek Pożar w kabinie pilota, stąd na Discovery+ mamy taką zniekształconą kolejność. Nasi badacze zanim jednak wzięli się za badanie samych misji przygotowawczych, to podeszli do tematu od strony historycznej. Dotarli do dziennikarki, która odkryła jak wielu Nazistów pomagało wówczas USA osiągnąć przewagę w wyścigu kosmicznym nad ZSRR. Niemiecki konstruktor rakiet Wernher von Braun – były oficer SS, to tylko kropla w morzu zaangażowania Nazistów w amerykański sukces.

Następnie nasi badacze śledzili postępy w przygotowaniach do misji Apollo. Ją poprzedzał Program Gemini. Mike Bara tym samym weryfikował teorie, jakoby Amerykanie nie byli w stanie skonstruować stabilnego i bezpiecznego lądownika na Księżycu. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze teoria o dużym promieniowaniu, które przeszłoby przez ściany tego lądownika. Stąd Chad Jenkins zaprowadza go do instytutu naukowego, który odtworzy materiały użyte do budowy lądownika i przetestuje je w zderzeniu z tą samą dawką promieniowania.

Truth Behind the Moon Landing – MINISERIAL – Recenzja – ANALIZA – część 4

I w ten właśnie sposób realizowany jest cały omawiany serial. Mike Bara rzuca jedną teorią spiskową i panowie biorą się do pracy, by zweryfikować jej racjonalność. No a takich teorii jest sporo. Jedna mówi o falującej na wietrze fladze amerykańskiej w miejscu gdzie nie ma wiatru. Inna mówi o fałszywych kamieniach księżycowych, które mogą pochodzić z Ziemi, albo spadły tu z przypadkowym meteorytem. Jeszcze inna teoria mówi o fałszywych zdjęciach, na których nie widać w tle gwiazd na niebie. No i na koniec jest oczywiście badanie możliwości realizacji tego wszystkiego w profesjonalnym studio filmowym. Zapnijcie więc pasy i startujcie z analizą tych wszystkich przeciwstawnych do siebie argumentów.

Analiza tych wszystkich teorii wygląda tu ciekawie. Nie wszystko jednak da się obalić, ale to już musicie samemu obejrzeć. W pozostałych przypadkach każdą wątpliwość sceptyków da się naukowo rozwiać. Pytanie tylko, czy będą oni chcieli słuchać. Nie mniej jednak warto polecić ten serial widzom z obu stron płotu. Nie obraża on zwolenników teorii spiskowych, więc jest odpowiedni dla każdego obozu. I to jest na plus tej produkcji. Wiele bowiem tego typu dokumentów raczej nastawionych jest na wyśmiewanie niedowiarków i inaczej myślących w tym temacie. Tu natomiast każdą teorie poddaje się swoistej obróbce. To analiza naukowa mająca na celu pokazać widzom, że podważane kwestie są możliwe i były możliwe również w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych dwudziestego wieku.

Truth Behind the Moon Landing – MINISERIAL – Recenzja – ANALIZA – część 5

Oczywiście najciekawszą teorią wydaje się możliwość sfingowania wszystkiego w studiu filmowym. Główna teoria spiskowa twierdzi, że NASA kupiła wówczas lojalność i fachowość Stanley’a Kubricka. Wybitny reżyser i producent filmowy zmarł w 1999 roku. Rok przed historycznym lądowaniem, czyli w 1968 roku wypuścił on na rynek branżowy film „2001: A Space Odyssey”, który realistycznie ukazuje kosmos i stację kosmiczną. To arcydzieło filmowe na motywach twórczości pisarza i wizjonera Sir Arthura C. Clarke’a. Zresztą scenariuszowo brał on udział w powstaniu filmu Kubricka. [red. zawsze osobiście powtarzam, że gdyby z Odysei kosmicznej wyciąć pierwsze 30 minut i ostatnie 15, to byłby to najlepszy film w dziejach ludzkości.]. Jeśli w 1986 roku udało się zrobić taki film, to również rok później było możliwe oszukać cały świat z lądowaniem na Księżycu.

Niestety dzisiaj Stanley Kubrick nie może się bronić wobec tych pomówień. Badacze jednak docierają do ludzi, którzy z nim współpracowali. Gdyby to była jedna wielka zmowa milczenia, to musiałaby ona objąć ogromną ilość ludzi. To praktycznie niemożliwe, by ktoś ryzykując życie nie puścił później pary. Musieliby wymazać im wszystkim pamięć takim urządzeniem jakie posiadali Men in Black :). Są jednak ludzie, którzy uważają, że każdego da się kupić, bo każdy ma swoją cenę. W ten sposób niby zapłacono im wszystkim, by zabrali tą tajemnicę do grobu. Jednak jak ktoś zajmuje się kinematografią profesjonalnie, to doskonale wie, ile ludzi zaangażowanych jest do takich wielkich przedsięwzięć filmowych. Stąd technicznie Amerykanie mogli to zrobić w studiu filmowym, ale ukrycie tego przez dekady graniczy z cudem.

Truth Behind the Moon Landing – MINISERIAL – Recenzja – PODSUMOWANIE

Analiza teorii o nagraniu wszystkiego w studio filmowym, to taka wisienka na torcie. Jednak sam serial analizuje dokładnie wszystkie inne krążące w przestrzeni publicznej teorie zaprzeczające lądowaniu człowieka na Księżycu. Najbardziej bowiem sceptyków rusza fakt, że do tej pory (red. w momencie pisania tego artykułu, bo normalnie są już zakrojone plany) nikt poza Amerykanami nie postawił stopy na Księżycu. Sceptycy uważają, że to jest to najdziwniejsze, bo wiele już państw ma własny program kosmiczny. I to rzeczywiście fakt, bo już dawno można byłoby rozwiać wszelkie wątpliwości kolejnymi lądowaniami na Srebrnym Globie. W ten sposób mamy natomiast NeverEnding Story. Jednak z drugiej strony jakby na to popatrzeć, to są ludzie, których nie przekona żadna naukowa gadka, a kolejne misje uznają za kolejne mistyfikacje.

Komu więc możemy polecić ten serial ? Najlepiej umiarkowanym sceptykom. Takim, którzy mają pewne wątpliwości. Największy beton nigdy nie zostanie skruszony. Na naszej planecie zawsze będą płaskoziemcy i im podobni, którzy uważają, że wiedzą lepiej, a cała reszta to głupie owce, które inni strzygą. Stąd serial ten jest raczej adresowany do umiarkowanych sceptyków. Może dokładna analiza poszczególnych elementów przekona ich w tej materii. Serial jest bowiem uczciwie prowadzony i od razu z góry nie zakłada obalenie teorii spiskowych jak „Conspiracy Theory: Did We Really Land on the Moon?„. Oczywiście pozostają pewne elementy, które z marszu nie da się udowodnić, ale większość teorii spiskowych da się racjonalnie obalić. Stąd jeżeli jeszcze nie widzieliście serialu Truth Behind the Moon Landing (polski tytuł: Tajemnice lądowania na Księżycu), to jest on w Polsce dostępny w języku polskim w usłudze Discovery+ w ramach serwisu player.

Udostępnij w social mediach