TRUTH BE TOLD – Sezon 1 – RECENZJA

TRUTH BE TOLD (pol. Prawdę mówiąc) – An Apple Original – Apple serial oryginalny stworzony dla platformy APPLE TV+. Amerykański dramat kryminalny, którego twórczynią jest Nichelle Tramble Spellman. Serial jest na motywach powieści Are You Sleeping autorstwa Kathleen Barber. Za produkcję serialu odpowiada Orit Entertainment (studio produkcyjne Octavii Spencer), Hello Sunshine (grupa medialna założona przez Reese Witherspoon i Setha Rodsky’ego), Chernin Entertainment (studio produkcyjne Petera Chernina), With an N oraz Endeavor (holding zajmujący się łowieniem talentów).

GATUNKI : dramat kryminalny / thriller
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu TRUTH BE TOLD liczy 8 odcinków. Był on udostępniany widzom od dnia 6 grudnia 2019 roku do 10 stycznia 2020 roku. Całość możemy obejrzeć w języku polskim oczywiście na platformie APPLE TV+.

TRUTH BE TOLD – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o znanej podcasterce Poppy Parnell. Chuck Buhrman zostaje zamordowany we własnym domu. W związku z tą sprawą aresztowano szesnastoletniego wówczas Warrena Cave’a. Dziewiętnaście lat później obrońcy Cave’a próbują wznowić proces, ponieważ nagranie zeznań jednej ze świadków (córki ofiary) wskazuje, jakby zostały one na niej wymuszone, by obciążyć młodego Warrena. Sąd oddala wniosek, ale na rozprawie pojawia się autorka jednych z najpopularniejszych podcastów na iTunes Poppy Parnell. To za przyczyną jej artykułów Warren Cave został wówczas skazany. Teraz Poppy ma wątpliwości, czy to na czym zrobiła wtedy karierę było oparte na prawdzie.

Parnell zaczynają targać wyrzuty sumienia. Kobieta chce spotkać się z Warrenem Cave’em, by z nim osobiście porozmawiać. Skazaniec nie ma jednak zamiaru rozmawiać z osobą, która w przeszłości przedstawiała go w mediach jako potwora, bez zagłębiania się w całą sprawę. Podobnie jego matka nie chce się przekonać do tego, że Parnell nagle może odmienić los jej syna. Dziennikarka znajduje jednak sposób na zobaczenie się z Warrenem w więzieniu. Tam chce wydobyć z niego prawdę w temacie przeszłych wydarzeń. Ten podczas rozmowy pokazuje jej prowokacyjnie nazistowskie tatuaże, co zniechęca Parnell do dalszej rozmowy.

Kiedy Parnell wraca do domu sumienie znów daje znać o sobie. Poppy zaczyna miewać koszmary, a jej mąż przekonuje ją, by nie zadręczała się sprawą Warrena Cave’a, bo to przeszłość. Kobieta przyznaje się przed mężem, że w czasie jego procesu słyszała o nagraniu z przesłuchania, ale pisząc artykuły nawet nie zainteresowała się tym tematem, bo jej celem było przedstawić Warrena jako winnego zbrodni. Dlatego teraz musi coś więcej zrobić dla tego chłopaka, który lata przesiedział głównie przez nią w więzieniu. I w związku z tym podejmuje kolejną próbę rozmowy z Warrenem w zakładzie karnym. Tym razem jednak przymusza go do opowiedzenia jej historii z pamiętnej nocy morderstwa Chucka Buhrmana.

TRUTH BE TOLD – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Kolejny serial platformy APPLE TV+ i tym razem gatunkowo dramat kryminalny. Serial powstał na podstawie powieści Are You Sleeping autorstwa Kathleen Barber. Poznajemy w nim dziennikarkę, która robi furorę swoimi podcastami. Często jej gośćmi do nagrań audio są znane i szanowane osobistości. Tym razem Poppy Parnell robi wyjątkowy podcast, który jest niejako kontynuacją jej artykułów, które 19 lat temu otworzyły jej drogę do kariery. Swoistą kontynuacją zakończonej dla niej niegdyś sprawy. To ona przyczyniła się do zamknięcia za kratami niejakiego Warrena Cave’a. Przedstawiała go wówczas w mediach w najgorszym świetle, niczym potwora, który dopuścić się miał okrutnej zbrodni. I widocznie była w swojej pracy bardzo przekonująca, bo Warren, mimo że nie został złapany na gorącym uczynku, to dostał karę dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości zwolnienia warunkowego.

Teraz po latach Poppy Parnell widzi pewne nagranie rzucające nowe światło na starą sprawę. Problem tylko taki, że samo nagranie nie jest nowe. To stare zeznanie córki ofiary, która potwierdziła, że widziała Warrena Cave’a, który zbiegał z miejsca zdarzenia. Zeznanie wygląda jednak dość podejrzanie, jakby córka Chucka Buhrmana przyznała się do czegoś, czego naprawdę nie widziała. Jakby zeznania zostały na niej wymuszone, albo wcześniej uzgodnione z jakąś osobą trzecią.

I to właśnie rusza naszą podcasterkę. W jej głowie rodzą się pytania. A co jeśli doprowadziłam do skazania nie tego człowieka co trzeba ? Co jeśli, to nie Warren Cave jest sprawcą morderstwa, a został w nie wrobiony. Młody wówczas chłopak został rzucony lwom na pożarcie i jeśli nie jest prawdziwym zabójcą Buhrmana, to Poppy przyczyniła się do jego krzywdy. Sumienie więc zaczyna dawać jej znak o sobie i Poppy wie, że musi ponownie zacząć działać w sprawie zamkniętej 19 lat temu. Tym razem wykorzystując swoją sławę musi publicznie odkryć prawdę, co wydarzyło się pamiętnej nocy w domu Buhrmanów.

TRUTH BE TOLD – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

TRUTH BE TOLD to w pewnym sensie śledztwo dziennikarskie, ale realizowane w specyficzny sposób. Poppy wszystkimi swoimi tropami dzieli się z publiką w kolejnych odcinkach swojego podcastu. Jej podcast jest bardzo popularny, więc jej publiczne rozważania mają niebagatelne znaczenie dla osób przedstawionych w podcaście. I jest to w dość ciekawy sposób ukazane w tym serialu. Nie od wczoraj wiemy, jaką siłę mają media. Mówi się przecież, że to czwarta władza. Tym razem orężem w walce o prawdę jest nie telewizja, nie prasa oraz nie internet, a podcast, czyli niejako forma quasi-radiowa. To poprzez podcast Poppy drąży temat uderzając kolejno w różne osoby, czyniąc z nich antybohaterów. A skoro jej podcast słucha wielu ludzi, to takie luźne niby oskarżenia pod ich adresem uderzają mocniej niż zwykła plotka rzucana gdzieś za ich plecami. To może wpłynąć na ich pracę, karierę, a nawet zdrowie oraz życie osobiste i rodzinne.

OK. ale nic by z tego nie wyszło, gdyby nie chęć współpracy osadzonego. Poppy w pierwszej kolejności chciała usłyszeć wersję przeszłych zdarzeń z ust skazanego za rzekome morderstwo. Problem taki, że sam Warren Cave nie był z początku chętny do zwierzeń. Dlaczego teraz po 19 latach miałby wyciągnąć rękę do kobiety, która przyczyniła się do jego skazania. Jak może zaufać osobie, która wcześniej za nic miała prawdę i nie zamieniła z nim słowa, aby usłyszeć co ma w tej sprawie do powiedzenia. Wówczas Poppy z góry uznała Warrena winnym zarzucanego czynu i taką linię ataku stosowała do samego końca. Teraz po latach skazańca nie obchodzą już jej wyrzuty sumienia. Dlatego Parnell musi się uciekać do różnych manewrów, by zachęcić Warrena do współpracy. To on jest kluczem i bez niego ponowne drążenie starej sprawy od podstaw byłoby bezzasadne. Dlatego Poppy musiała mieć w pierwszej kolejności od skazańca zielone światło do działania.

TRUTH BE TOLD – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

W TRUTH BE TOLD często zaglądamy do Warrena Cave’a, odkąd godzi się on na współpracę z Poppy Parnell. Jest to więc w pewnym sensie też serial o więzieniu, bo śledzimy tutaj poczynania skazańca (red. czyli więzienie widziane z perspektywy jednego osadzonego). A nie ma on lekko, bo to nie urlop wypoczynkowy, ale kiblowanie za przestępstwo wyższego szczebla. Razem z Warrenem poznajemy przyczyny jego związania się z Bractwem Aryjskim. Widzimy, że bierze on też udział w programie „psy i osadzeni”. Kolejno śledzimy też zmienne jego losy, odkąd zdecydował się on na współpracę z czarnoskórą (red. to nie bez znaczenia dla Aryan Brotherhood) dziennikarką.

I w końcu TRUTH BE TOLD to także przedstawienie życia podejrzanych. W kręgu potencjalnych sprawców czynu zabronionego, który doprowadził do śmierci Chucka Buhrmana, znajdują się siostry bliźniaczki Buhrman, ich matka oraz policjant, który prywatnie jest ojcem osadzonego. W szukaniu dowodów winy natomiast pomaga Poppy były policjant, a prywatnie jej dawna miłość.

Warto też przy okazji zauważyć, że jej śledztwo dziennikarskie nie tylko zaburza życie wyżej wymienionych osób, ale również uderza w jej rodzinne relacje. Z jednej strony rozgrzebywanie starej sprawy nie podoba się mężowi Poppy. Ingram od samego początku jest przeciwny temu, by żona zadręczała się dawną sprawą. Oczywiście nie utrudnia jej pracy, ale słowami daje wyraz swojemu niezadowoleniu z obrotu prywatnego śledztwa Poppy. Te właśnie śledztwo też rozgrzebuje stare rany w relacjach na linii Poppy – jej siostry i ojciec. Niestety Poppy wie, że nie da się tego wszystkiego przejść bezboleśnie, aby ktoś po drodze z rodziny nie oberwał rykoszetem.

TRUTH BE TOLD – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 4

Patrząc całościowo to TRUTH BE TOLD ma dość dobrze wykreowane postacie. Do tego przyzwoita ich gra aktorska robi dobrą robotę. Ciekawie też wyglądają w serialu zarówno elementy kryminalne, jak i te rodem z thrillera. Te drugie często przejawiają się w scenach z więzienia oraz z życia bliźniaczek, które odgrywają ważną rolę dla fabuły tego serialu.

Sam pomysł z podcastem wykorzystywanym w ramach śledztwa głównej bohaterki może się wydawać na początku lekko bezsensowny. Jednak z biegiem czasu i kolejnych epizodów szybko zauważymy jak duże ma on znaczenie. Zawsze to coś innego w serialach opartych na śledztwach dziennikarskich.

TRUTH BE TOLD to w końcu serial Apple, więc nie mogło tu też zabraknąć ich firmowych akcentów. A ich jest tu cała masa. W przeciwieństwie do bohaterów serialu na faktach „Little America” to tu chociaż pasuje, że bogata dziennikarka stale korzysta z elektroniki Apple. Jednak nie sposób zauważyć małego absurdu jaki się pojawił na przestrzeni epizodów. Lekki spoiler, ale raz w ręce Poppy trafia obcy iPhone, a podcasterka bez problemu dostaje się do zawartości telefonu. WTF ? A co z super bezpieczeństwem Apple ? Czy nikt podczas realizacji serialu nie zauważył, że to strzał w stopę ? 🙂

Na koniec mała szpila wbita w twórców serialu, aby nie było zbyt różowo. Jednak jeszcze wypada słów kilka powiedzieć o pozytywnych stronach serialu. Warto zwrócić uwagę na dość ciekawą wizualnie czołówkę serialu. Ją przygotowało Studio Elastic. Jest ono w świecie seriali znane z wielu świetnych czołówek. Stworzyli intra między innymi do: „Carnival Row„, „American Gods„, „Iron Fist„, „Daredevil„, czy „The Man in the High Castle” (oraz wielu innych). To mistrzowie w swoim fachu, więc i tu nie dziwi, że kolejny raz robią świetną robotę.

TRUTH BE TOLD – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

A jak TRUTH BE TOLD (pol. Prawdę mówiąc) prezentuje się od strony aktorskiej ? W rolę głównej bohaterki wciela się aktorka, pisarka i producentka Octavia Spencer. To głównie aktorka złotego ekranu. Na wielkim ekranie debiutowała w filmie „A Time to Kill„. Za rolę Zeldy Fuller w „The Shape of Water” dostała nominację do Oscara. Natomiast za rolę Minny Jackson w „The Help” zgarnęła nawet Oscara.

Osadzony Warren Cave, to aktorsko Aaron Paul. On natomiast jest gwiazdą srebrnego ekranu. Za rolę Jesse’ego Pinkmana zgarnął tyle nagród, że można nimi obdarować całą armię innych aktorów. Tą postacią oczywiście zagrał w serialu „Breaking Bad„. Po latach wrócił do tej roli w filmie „El Camino: A Breaking Bad Movie„. Ostatnio został zaangażowany do serialu „Westworld„. Epizodycznie w przeszłości przewinął się natomiast przez pierwszy sezon „Veronica Mars” i dziewiąty sezon „The X Files„.

TRUTH BE TOLD – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Młodego Warrena w TRUTH BE TOLD gra Hunter Doohan. W jego serialowego ojca natomiast wciela się Brett Cullen. To znany aktor serialowy, który wystąpił w wielu produkcjach ze srebrnego ekranu. Możemy go chociażby kojarzyć z roli Wayne’a Sutry w „Dagamages„, czy Dona Barbara (ojca głównego bohatera) w serialu „Under the Dome„.

Matkę Warrena – Melanie Cave, gra Elizabeth Perkins. Serialowo to między innymi Jackie O’Neill z „Sharp Objects” oraz Celia Hodes z „Weeds„. Inni mogą ją jeszcze kojarzyć z postaci Janet Malone w „This Is Us„.

Współpracownica Poppy – Noa Havilland, to aktorsko Katherine LaNasa. Dla jednych to Suzanne Fulcrum w „Justice„, dla drugich Bess Bernstein-Flynn Keats w serialu „Three Sisters„.

Pomagający Poppy w śledztwie Markus Knox, to natomiast w rzeczywistości Mekhi Phifer. Serialowo jest chyba najbardziej znany z roli Gregory’ego Pratta w „ER” (znanym w Polsce jako Ostry dyżur). Zagrał on też Satcha Reynę w „Frequency„.

TRUTH BE TOLD – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 3

Erin Buhrman, to w rzeczywistości Annabella Sciorra. Serialowo to między innymi Carolyn Barek w „Law & Order: Criminal Intent„. To również Gloria Trillo w „The Sopranos„. Aktorka pojawiła się też w serialach Marvela. Postacią Rosalie Carbone zagrała w trzecim sezonie „Daredevil” i drugim sezonie „Luke Cage„.

Josie i Lanie Buhrman gra natomiast jedna i ta sama osoba. W siostry bliźniaczki wciela się Lizzy Caplan. Ją znamy chociażby z drugiego sezonu „Castle Rock„. To również Virginia Johnson w „Masters of Sex” i Amy Burley w „True Blood„.

To jeszcze na koniec rodzina Poppy. Cydie Scoville gra w tym serialu Haneefah Wood. Serialowo to między innymi Jill w „One Day at a Time„.

Desiree Scoville, to natomiast w rzeczywistości Tracie Thoms. Serialowi widzowie kojarzą ją pewnie z roli Mahandry McGinty w „Wonderfalls” oraz Kat Miller w „Cold Case„. Ostatnimi czasy gra też Karen Wilson w „9-1-1„.

Lillian Scoville, to aktorsko Tami Roman. Aktorkę niektórzy mogą kojarzyć z serialu „Moonlight„. Bardziej znany od niej jest ojciec Poppy. W tej roli wystąpił Ron Cephas Jones. Z ojcowskich ról na myśl przychodzą jego występy w „This Is Us„. Poza tym to Dr Hyde w „Looking for Alaska” oraz Romero w „Mr. Robot„. Serialowo to jeszcze Bobby Fish z marvelowego „Luke Cage„.

I na koniec mąż Poppy – Ingram. W tej roli wystąpił Michael Beach. To znany aktor filmowy i serialowy. Dla niektórych to na przykład Taddarius Orwell 'T.O.’ Cross w „Sons of Anarchy„. Dla innych to pułkownik Abe Ellis w „Stargate: Atlantis„. A jak dzisiaj był wspomniany „ER„, to aktor też tam grał i wcielił się w postać Ala Bouleta. Ostatnio natomiast trafiła mu się drobna rola Nathana Ellery w serialu „Swamp Thing„.

TRUTH BE TOLD – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

TRUTH BE TOLD (pol. Prawdę mówiąc) to kolejny ciekawy serial APPLE TV+. Platforma Apple udowadnia, że nie była to jedynie czcza gadanina o stawianiu na jakość, a nie na ilość. Podcastowe tło to zawsze coś świeżego w serialach, a dodatkowo promuje ten rodzaj mediów. Mediów, które w samych Stanach Zjednoczonych cieszą się sporą popularnością (red. procentowo znacznie większą niż w Europie). Do tego serial dorzuca wiele ciekawie wykreowanych postaci, a wątki niby poboczne wpisują się zgrabnie w fabułę serialu. Choć nie jest to typowy serial o więzieniach, to sceny w zakładzie karnym również mogą się podobać i wychodzi z nich trochę elementów z dreszczykiem.

Na koniec tylko trzeba powiedzieć, że trochę zakończenie kłóci się nam z tytułem serialu, ale to już pozostaje do własnej oceny. I warto dodać, że historia stanowi zamkniętą całość (a to niby nie jest miniserial). Jeżeli ktoś nie miał jeszcze okazji obejrzeć serialu, to jest on dostępny na platformie APPLE TV+.

Udostępnij w social mediach