TRANSPARENT – Sezon 1 – RECENZJA

TRANSPARENT (pol. Transrodzic) – AMAZON ORIGINAL – Amazon serial oryginalny. Amerykański komediodramat limitowany w tematyce gender, którego twórcą jest transgender Joey Soloway (wcześniej Jill Soloway). Za produkcję serialu odpowiada Topple (studio produkcyjne założone przez Joey’a Soloway), Picrow (spółka produkcyjna partnerów w osobach: Electra Lang, Peter Lang, Judith Smith) oraz Amazon Studios (Amazon).

GATUNKI : komediodramat
KRAJ PRODUKCJI : USA

Każdy sezon serialu TRANSPARENT liczy po 10 odcinków. Pilot serialu został udostępniony widzom w dniu 6 lutego 2014 roku w ramach strony internetowej amazon.com. Następnie serial był udostępniany widzom od 13 lutego 2014 roku do 10 kwietnia 2014 roku na platformie Amazon Instant Video.

TRANSPARENT – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o ojcu rodziny Pfeffermanów, który w zaawansowanym wieku postanawia się ujawnić przed dziećmi, że zawsze czuł się kobietą, a od teraz nie chce już tego ukrywać. Morton telefonicznie wzywa do siebie wszystkie swoje dorosłe dzieci. Rodzeństwo podejrzewa, że ojciec może mieć raka, stąd taka nagła prośba o wizytę swoich bliskich. Kiedy zjawiają się u niego w domu najstarsza córka Sarah nie widzi jego dziewczyny Marcy. Później dowiaduje się, że para ze sobą zerwała. Przy wspólnej kolacji Morton nie może znieść, że dzieci myślą o tym, że dopadła go jakaś choroba. W końcu decyduje się wyjawić, po co ich tu wszystkich zebrał. Jednak jedyne na co ma odwagę to oświadczenie, że przechodzi na emeryturę i sprzedaje swój dom. Po tym oświadczeniu wszyscy się zbierają do swoich domów.

Następnego dnia Morton udaje się do Los Angeles LGBT Center na wspólną terapię. Udaje się tam jednak nie jako mężczyzna, ale w przebraniu kobiety, do której wszyscy zwracają się Maura. Obiecuje on publicznie, że w końcu odważy się wyjawić prawdę o swojej osobowości własnym dzieciom. Każde z nich obecnie próbuje ułożyć sobie jakoś życie. Sarah jest zamężna z Lenem, a Josh z natury typowy kobieciarz, spotyka się z Kayą – dziewczyną z zespołu, którego jest managerem. Ali natomiast ciągle myśli nad zmianą swojego wyglądu. Nie wie jednak od czego zacząć, więc zwraca się z prośbą do trenera personalnego, aby ten pomógł zmienić jej sylwetkę.

Sarah postanawia ugościć w swoim domu dawną lesbijską przyjaciółkę. Obecnie Tammy ma już drugą żonę, a w przeszłości podczas studiów Sarah się z nią spotykała i planowały nawet adopcję dzieci. Tego jednak nigdy nie wyjawiła swojemu obecnemu współmałżonkowi Lenowi. Gdy ta zjawia się u niej domu, to dawnej kobiecej parze przypominają się stare czasy. Niespodziewanie na wspólnym pocałunku przyłapuje ich wracający do domu ojciec o zaskakującym kobiecym wyglądzie.

TRANSPARENT – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Rok 2014 to już czas na odważniejsze tematy w serialach, niż tylko kwestie homoseksualności. Generalnie dopiero XXI wiek tematykę LGBT w serialach uzupełnia osobami transgender. Omawiana produkcja serialowa TRANSPARENT (pol. Transrodzic) skupia się więc szeroko na tematyce gender. W pierwszym odcinku pierwszego sezonu poznajemy głównego bohatera Mortona. Ten chce przed własnymi dziećmi oznajmić, że od teraz nie ma już zamiaru dłużej udawać, iż bardziej czuje się kobietą niż mężczyzną. Właściwie już od dawna paraduje on w damskich ciuchach, ale jego bliscy nie są tego jeszcze świadomi. I kiedy Morton jest już gotowy wyjawić im prawdę o swojej osobowości, to paradoksalnie strach blokuje jego decyzję. Później jest już tylko gorzej, bo jego dzieci dowiadują się o tym przez przypadek. No a nie ma nic gorszego od takiego przypadkowego uświadomienia.

Pierwotnie Morton miał dobry plan. Chciał zebrać swoje dorosłe dzieci we własnym domu i chciał im o wszystkim otwarcie powiedzieć. Moment był bowiem idealny. Emerytura to czas, w którym nareszcie nie będzie musiał już więcej udawać osoby, którą nie jest. Przynajmniej, którą czuje, że już nie jest. Wcześniej jako profesor uczelniany nie mógł sobie pozwolić na takie publiczne otwarcie. Teraz natomiast na emeryturze już nic go nie stopuje. No prawie nic, bo zostaje jeszcze rodzina. Jeszcze lub aż.

Wyszło jednak jak wyszło. Mortonowi zabrakło odwagi, a późniejsze wydarzenia potoczyły się własnym torem. Nagle innego dnia jego najstarsza córka poznaje ojca na nowo już nie jako Mortona, ale jako Maurę. Później serial staje się dość przewidywalny, bo łatwo możemy się domyśleć, że kolejne dzieci poznają prawdę o Mortonie / Maurze również przypadkiem i niespodziewanie. Bardziej więc ciekawa jest ich reakcja oraz sposób przyswojenia sobie nowej zaskakującej informacji. No a tu każde z nich ma swój własny pogląd na całą tą nagłą zmianę, która z punktu widzenia Mortona, wcale nie była taka nagła.

TRANSPARENT – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Temat serialu TRANSPARENT jest oczywiście kontrowersyjny. No a jeśli widz jest cięty na taką tematykę, to nawet nie będzie sięgał po ten serial. Szczególnie, gdy ów serial ma dobitnie wskazujący na to tytuł. No chyba, że ktoś myślał, że chodzi o transparent w sensie taki baner z hasłem ;P. Pozostali widzowie, nazwijmy to bardziej tolerancyjni, pewnie sięgnęli po ten serial z ciekawości. Produkcję tą natomiast musimy oceniać na dwóch różnych płaszczyznach. Z jednej strony omawiany serial może być dla nas ciekawy w ramach wątku przewodniego. Te wszelkie dylematy głównego bohatera, który nie wie jak o tym wszystkim powiedzieć swoim dzieciom. Obawia się bowiem ich reakcji. W przeszłości bowiem starł się z taką ostrą reakcją jego żony Shelly. Gdy ta dowiedziała się o jego tranwestyckich zwyczajach, to w konsekwencji doprowadziło to do rozpadu ich małżeństwa. Teraz z tego samego powodu nie może stracić dobrych relacji z dziećmi. Po prostu nie może.

Ten wątek przewodni wypadł twórcy / twórczyni omawianego serialu całkiem dobrze. W retrospekcjach dowiadujemy się jak męczący był dla głównego bohatera czas, gdy musiał ukrywać swoje prawdziwe JA. Teraz odkrywanie prawdy również nie należy do najłatwiejszych zadań. Choć terapie przygotowywały go do tej chwili, to jednak praktyka różni się znacznie od teorii. Szczególnie stresujące jest gdy obawia się reakcji swoich dzieci. Każde z nich jest od siebie różne, więc każde z nich może całkiem odmiennie odebrać tą niespodziewaną nowinę. Sam ten proces w serialu jest pokazany dość ciekawie. Jednym razem zabawnie, a innym razem dość dramatycznie. Przetrawienie takiej nowiny może również trochę potrwać, gdy nagle dowiadujemy się, że nasz ojciec mówi, iż bardziej od zawsze czuje się kobietą niż mężczyzną. Yeah, that’s weird (…).

TRANSPARENT – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Z całą pewnością główny wątek daje więc radę. Bardziej blado w serialu TRANSPARENT (pol. Transrodzic) prezentują się natomiast wątki wokół życia dzieci głównego bohatera / bohaterki. Co tu dużo mówić, Morton ze swoimi ciągotami do bycia kobietą jest bardziej normalny od jego posranych za przeproszeniem dzieci. Właściwie cała trójka ma nierówno pod sufitem. Wskazują na to ich decyzje życiowe, zawodowe oraz generalnie całe ich dziwne zachowanie. Najstarsza Sarah ma męża i małe dzieci, ale rusza w tango ze swoją dawną kobiecą miłością Tammy Cashman. Rozbija w ten sposób nie tylko swoje normalne życie rodzinne, ale również życie rodzinne Tammy.

Wcale nie lepiej wygląda sytuacja u Josha. To okropny kobieciarz, który sztucznie pod publiczkę próbuje się ustatkować. Z jednej strony poważnie niby myśli o dziewczynie z zespołu, którym manageruje. Kaya nie traktuje jednak jego propozycji poważnie. Zresztą sam Josh nie jest do końca względem niej uczciwy. W kwestii kobiet, łapie wszystko co mu się nawinie pod rękę. No a taki styl życia zapoczątkował jeszcze w high school gdzie uwiodła go jego zastępcza za matkę opiekunka. Później poszło już jak po sznurku i Josh bardzo przedmiotowo zaczął traktować inne kobiety.

Ciężko nie wspomnieć jak dziwna jest najmłodsza córka Mortona – Ali. Dziewczyna jest specyficzna i podobno zawsze taka była. W pierwszym sezonie serialu TRANSPARENT widzimy jednak jedynie, że Ali szuka własnego JA na różne sposoby. Najpierw kombinuje nad zmianą swojego wyglądu, a później testuje na sobie, jaki typ faceta najbardziej ją pociąga.

Poszczególne wątki z dziećmi Mortona / Maury są tą gorszą stroną omawianej produkcji. Poza tym cały serial naszpikowany jest różnymi odcieniami LGBT, więc tematyka gender, to właściwie tylko jedna z wielu poruszanych kwestii. Ponadto serial serwuje multum różnego rodzaju postaci. W następnym rozdziale przyjrzymy się więc jedynie tym postaciom, które mają większy wpływ na fabułę serialu.

TRANSPARENT – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Morton / Maura Pfefferman, to aktorsko Jeffrey Tambor, znany z wielu formatów komediowych. Serialowo to między innymi Jeffrey P. Brookes III w „The Ropers” oraz Hank Kingsley w „The Larry Sanders Show„. Jest on również znany szerszej publice z serialu „Arrested Development” (z polskim tytułem Bogaci bankruci).

Sarah, to w rzeczywistości Amy Landecker. Serialowo to między innymi Lorraine Sheffield w trzecim sezonie „Sneaky Pete„. Udzieliła również swojego głosu w animacji „Trollhunters„, a aktorsko wystąpiła epizodycznie w trzecim sezonie „The Handmaid’s Tale„.

Josh Pfefferman, to aktorsko producent, reżyser i scenarzysta Jay Duplass. Prywatnie brat Marka Duplassa. Na ekranie pojawiał się również jako Duncan Deslaurier w serialu „The Mindy Project„.

W postać Ali wciela się tutaj Gaby Hoffmann. Serialowo to Caroline Sackler w „Girls” i Gaby Stepjak w „Someone Like Me„.

Tammy Cashman, to natomiast aktorsko Melora Hardin. Serialowo to Jacqueline Carlyle w „The Bold Type” (z polskim tytułem Dziewczyny nad wyraz) oraz Jan Levinson w kultowym „The Office„.

Bianca, to aktorsko Kiersey Clemons. Zagrała ona chociażby Lucy w drugim sezonie serialu science fiction „Extant„. To również Maria Charo w „Angie Tribeca” i Diggy w filmie „Dope„.

Kaya od Josha, to aktorsko Alison Sudol. Filmowo to Queenie Goldstein w „Fantastic Beasts and Where to Find Them„, „Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald” oraz „Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore„.

Jeszcze w pierwszej połowie pierwszego sezonu poznajemy postać kobiecej rabin Raquel Fein. W tą postać wciela się (red. swoją drogą moja ulubiona aktorka serialowa) Kathryn Hahn. Serialowo to między innymi Eve Fletcher w „Mrs. Fletcher” oraz Dessa Constantine w „I Know This Much Is True„. To również Chris w „I Love Dick” oraz Jennifer Barkley w „Parks and Recreation” Swojego głosu użyczyła również w musicalowej animacji „Central Park„.

TRANSPARENT – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Derek – trener personalny Ali, to w rzeczywistości Cleo Anthony. Serialowo to między innymi Ares w drugim sezonie „Extant” oraz Greer Childs w „She’s Gotta Have It„.

Marcy, to aktorsko Bradley Whitford. Serialowo to między innymi Joseph Lawrence w „The Handmaid’s Tale„. To również Pete Harrison w serialu „Trophy Wife” oraz Josh Lyman w serialu „The West Wing” (z polskim tytułem Prezydencki poker).

Len Novak, a właściwie Leonard Novak, to aktorsko Rob Huebel. Zagrał on doktora Owena Maestro w serialu „Childrens Hospital„.

Matkę Ali, Josha i Sary – Shelly Pfefferman, zagrała tutaj Judith Light. Szerszej publice dała się poznać w operze mydlanej One Life to Live. Następnie to Sara Campbell w „The Simple Life” oraz Claire Meade w oryginalnym „Ugly Betty” (pol. Brzydula Betty). Ponadto występowała w „Law & Order: Special Victims Unit” oraz w „The Politician” (z polskim tytułem Wybory Paytona Hobarta).

Najlepsza przyjaciółka Ali – Syd Feldman, to w rzeczywistości gitarzystka, scenarzystka i aktorka Carrie Brownstein. Jest ona twórczynią serialu „Portlandia„, gdzie wystąpiła na ekranie jako Carolyn Mazzola.

Ed, czyli drugi mąż Shelly, to aktorsko Lawrence Pressman. Na srebrnym ekranie pojawiał się on już w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku. W późniejszych latach zagrał doktora Benjamina Canfielda w serialu „Doogie Howser, M.D.”. Czasy bardziej współczesne to Vernon 'Brando’ Wilkes w serialu „Hart of Dixie” (z polskim tytułem Doktor Hart).

To jeszcze na koniec Davina, która wprowadza główną bohaterką w świat terapii hormonalnej. W tej roli zobaczyliśmy Alexandrę Billings. Oryginalna transgender wystąpiła jako Martha Wallace w drugim sezonie serialu „Goliath„. To również Jennifer Warner w drugim sezonie „Never Have I Ever„.

TRANSPARENT – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Omawiana produkcja na wstępie może się podobać widzom z uwagi na rozwój wątku głównego bohatera / bohaterki. W pierwszym sezonie jest on jedynie na etapie przebierania się za kobietę i do tego wizerunku próbuje przekonać swoich bliskich. Pragnie aby zwracali się oni do niej po imieniu Maura. Ów Maura zaczyna również etapowo interesować się terapią hormonalną, co sugeruje nam progres w tym temacie w przyszłych sezonach tej opowieści. Mniej lub bardziej męczące są natomiast odrębne wątki fabularne wokół Sary, Josha i Ali. Ci żyją własnym życiem i jedynie co ich łączy ze sobą, to chęć przejęcia domu rodzinnego, który główny bohater / bohaterka zamierza sprzedać już podczas pilota omawianej produkcji.

Serial za swoje odważne i oryginalne podejście zdobył już na starcie kilka nagród oraz nominacji. Odtwórca głównej roli jeszcze w 2015 roku wygrał nagrodę z ramienia Primetime Emmy Awards -> Outstanding Lead Actor in a Comedy Series. Sam pierwszy sezon zebrał Satellite Awards oraz Złotego Globa w kategorii produkcji komediowych oraz za najlepszą pierwszoplanową rolę aktorską. Później już tylko pomnażał dalsze te nagrody. W odczuciu przeciętnego widza to natomiast produkcja łamiąca kolejne tematy tabu. No a pierwszy sezon to dopiero początek tej jazdy bez trzymanki, bo serial oczywiście szybko uzyskał zamówienie na kolejne odsłony. Całość macie natomiast do obejrzenia na platformie Amazon Prime Video.

Udostępnij w social mediach