TITANS – Sezon 2 – RECENZJA

TITANS 2 – pierwotnie serial DC UNIVERSE, a następnie HBO MAX. Druga odsłona amerykańskiego superbohaterskiego serialu akcji, bazującego na postaciach z komiksów DC. Za rozwój serialu odpowiadają : Geoff Johns, Greg Berlanti oraz Akiva Goldsman. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – TITANS 1.

GATUNKI : superhero / supernatural fiction / science fiction / akcja / przygodowy / young adult
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon serialu liczy 13 odcinków. TITANS 2 był premierowo udostępniany widzom platformy DC UNIVERSE od 6 września 2019 roku do 29 listopada 2019 roku.

TITANS – Sezon 2 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY ZAWIERA SPOILERY (Z ZAKOŃCZENIA WĄTKU Z TRIGONEM)

Trigon przejmuje umysł Dicka Graysona, przenosząc jego świadomość w jeszcze mroczniejszą wersję Gotham, wyzwalając w jego umyśle najciemniejsze cechy jego osobowości. Rachel chce wymusić na ojcu uwolnienie Dicka, ale ten chce dać dziewczynie lekcje dyscypliny. Czas więc na plan B i razem z Garem uciekają sprzed nosa demonowi. Hawk & Dove w tym czasie odnajdują Jasona Todda, by prosić o pomoc jego mrocznego mistrza. Batman jednak przebywa obecnie na misji, ale Jason oferuje swoją własną pomoc, przyznając się przed nimi, że jest jego nowym Robinem. Przy pomocy Kory wszyscy przechodzą przez magiczną barierę stworzoną przez demona.

Po przejściu przez portal, uciekający Gar i Rachel widzą Kory, ale ta nagle dokonuje na nich ataku. W innym miejscu pojawia się Donna Troy, która widzi wydarzenia z przeszłości i próbuje im zapobiec. Jason natomiast natrafia na wersje Dicka w stroju Robina, z którym stacza pojedynek. Chwilę później Rachel spostrzega, że w rzeczywistości cała grupa trafiła w objęcia Trigona. Ten natomiast przybiera swoją prawdziwą postać. Następnie naznacza i przejmuje kontrolę nad córką. Z objęć mroku wyciąga ją Gar, który ukrył się pod postacią węża. Następnie dziewczyna rzuca wyzwanie demonowi, ale w pierwszej kolejności oswobadza umysł Dicka.

Moc Raven odsyła demona oraz uwalnia umysły i dusze reszty Tytanów. Po tej akcji Kory postanawia poukładać własne prywatne sprawy związane z królewskim dziedzictwem. Dick natomiast spotyka się ze swoim mentorem wyjaśniając mu powody swojego odejścia. Prosi go też o przysługę i reaktywację Titans Tower w San Francisco.

Trzy miesiące później Dick szkoli Młodych Tytanów, by tworzyli zgraną i sprawną w obronie grupę. W tym czasie z więzienia San Quentin ucieka Doctor Light, natomiast przed pościgiem policji w obiektywie kamer umyka srebrnowłosa dziewczyna. Dick chce ją przygarnąć do grupy, ale jej członkowie identyfikują dziewczynę jako Rose Wilson – córkę ich wroga Deathstroeke’a.

TITANS – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Tym razem nietypowy opis wprowadzający, bo nie skupia się on na zakończeniu poprzedniego sezonu. Dzieje się tak, ponieważ sami twórcy serialu niejako przenieśli finał sezonu na początek nowej odsłony. Tym samym w pierwszym odcinku TITANS 2 mamy zakończenie wątku z Trigonem, którego zabrakło nam na zwieńczenie premierowego sezonu. Dopiero po jego zakończeniu fabuła TITANS 2 wprowadza nas w opowieść o Rose Wilson oraz jej ojcu, z którym Tytani mieli poważne zatargi pięć lat temu. Wówczas cała ta sytuacja z Deathstroekiem zakończyła się tragicznie dla jednego z ich przyjaciół. I tu niespodzianka ze strony twórców serialu, bo w retrospekcjach prezentują oni widzom postać Gartha, czyli Aqualada z pierwotnej ekipy Tytanów.

Aqualad oczywiście w tym serialu występuje gościnnie, bo całość akcji TITANS 2 rozgrywa się w czasach współczesnych. W drugim sezonie głównym oponentem naszych bohaterów jest nie kto inny, jak sam Deathstroeke. Przy okazji poznajemy całą rodzinę Slade’a Wilsona, począwszy od jego żony Adeline, a skończywszy na synu Jericho, którego podobnie jak Aqualada poznajemy w częstych w tym serialu retrospekcjach (red. I co nadal nie zauważacie podobieństw z serialem „Arrow” ?).

TITANS 2 ponadto prezentuje nam kolejnego oponenta Tytanów, jakim jest Arthur Light. Ważna postać z eventu Identity Crisis, w serialu robi za bezmyślnego głupka. Jego występy na ekranie przypominają bardziej występy czarnych charakterów w kreskówkach Warner Bros, a tu przecież mamy niby poważny serial aktorski. Chociaż z tym poważnym, to bym zbytnio nie przesadzał, bo TITANS 2 nie tylko postacią Doctora Lighta potrafi zrobić wiele scen karykaturalnych w tym sezonie. Twórcy jednak w ramach rekompensaty plusują u nas wprowadzeniem na stałe do serialu postaci Bruce’a Wayne’a. Jego występy są dosłownie drugoplanowe, żeby nie powiedzieć trzecioplanowe, ale i tak cieszy oko fakt, że Bruce Wayne zagościł w tej serialowej produkcji.

TITANS – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Jeżeli kogoś w tym serialu drażniły zachowania bohaterów w pierwszej odsłonie, to pierwszy sezon był jedynie przedsmakiem tego, co ma nas pod tym względem czekać w TITANS 2. W drugiej odsłonie nie tylko Dick działa na nerwy, ale i cała reszta głównej obsady. Serio, jedynie do Gara nie ma się co zbytnio przyczepić. W porządku byłby też Conner, gdyby nie miał problemów z właściwym postrzeganiem otaczającej go rzeczywistości. Pozostali robią dosłownie wszystko, aby ich widzowie nie polubili. Baa, w ten sposób ci co nigdy nie sięgali po komiksy z ich udziałem, to po takim seansie tym bardziej nigdy po te komiksy nie sięgną 🙂 I tu można mieć pretensje do filmowców, jaką szkodę robią złym PR-em rysowanym pierwowzorom. No a tu dosłownie wszystko leży, bo nawet Deathstroeke pozostawia trochę do życzenia. A wydawało się, że takiej postaci nie da się zaszkodzić. W dodatku do jej roli zaangażowali dobrego aktora.

Niestety pojedynki z Deathstroekiem odbiegają od tego, co chociażby obserwowaliśmy w drugim sezonie serialu „Arrow„. O pomstę do nieba woła scena, w której przebijają ścianę i widać rozpadającą się tekturę. Serio ? W 2019 roku takie sceny niczym z połowy poprzedniego wieku :/ Człowiek przy TITANS 2 zacznie bardziej doceniać seriale The CW. Chociaż popatrzmy obiektywnie na ten sezon. Czym on się różni do seriali The CW ? Tym że często tu przeklinają i pojawiają się sceny przeznaczone dla tzw. dorosłego widza ? Trochę mało tych różnic. Równie dobrze mógłby być to serial The CW nadawany o godzinie 23.00.

Oczywiście TITANS 2 to nie tylko same minusy. Ciekawie prezentuje się odcinek z Jericho, który niejako wprowadza nas w temat, dlaczego Deathstroeke jest wrogiem Tytanów. Mogą się również podobać niektóre sytuacje z wprowadzeniem do serialu Connera. Szczególnie zabawnie zostało pokazane, w jaki sposób Superboy pozyskał charakterystyczną czarną koszulkę z symbolem rodu z Kryptona 😉

TITANS – Sezon 2 – Recenzja – INSPIRACJE – część 1

To jeszcze rzut okiem na komiksowe pierwowzory. Jericho pierwszy raz pojawił się w komiksie Tales of the Teen Titans #43, wydanym w czerwcu 1984 roku. Jego twórcami są Marv Wolfman i George Pérez. Jego moc została zaprezentowana w serialu.

Rose Wilson, znana również jako Isabel Rochev już znacznie wcześniej debiutowała na srebrnym ekranie w drugim sezonie „Arrow„. Komiksowo tworzyli ją Marv Wolfman i Art Nichols. Postać ta na kartach komiksu debiutowała w 1992 roku w Deathstroke #15. Natomiast Deathstroke pierwszy raz pojawił się w komiksie The New Teen Titans #2.

Doctor Light, czyli Arthur Light, to postać stworzona przez Gardnera Foxa i Mike’a Sekowsky’ego w 1962 roku. Pierwszy raz pojawił się on wówczas w komiksie Justice League of America #12. Od 1989 roku na kartach komiksu pojawia się on jako Jacob Finlay. Pod tą tożsamością tworzyli go Craig Boldman i Kanadyjczyk Ty Templeton.

Większą rolę w TITANS 2 ma Jason Todd. Postać ta pierwszy raz pojawiła się w komiksie Batman #357, wydanym w marcu 1983 roku. Strój Robina przywdziewa on natomiast w Batman #366. Postać wykreowali Gerry Conway i Don Newton. Kluczowym komiksem dla tej postaci był oczywiście A Death in the Family (story arc Batman #426–429 z 1988 roku). Od 2005 roku komiksomaniacy śledzą losy tej postaci pod pseudonimem Red Hood. Jason dostał nawet własną serię Red Hood and the Outlaws.

TITANS – Sezon 2 – Recenzja – INSPIRACJE – część 2

Trigon pierwszy raz został wspomniany w komiksie z 1980 roku New Teen Titans #2. Jego pełny występ miał natomiast miejsce w The New Teen Titans #4, wydanym w lutym 1981 roku. Tworzyli go ci sami twórcy co Młodych Tytanów.

Mercy Graves pierwszy raz pojawiła się w serialu animowanym „Superman: The Animated Series” z 1996 roku. Oczywiście również pracowała dla LexCorp. Prawie z podobną sytuacją mamy w przypadku Lionela Luthora. Ten co prawda jest z kart komiksu z 1961 roku, ale to serial telewizyjny (Smallville) bardziej rozpromował jego postać. Typową komiksową postacią jest natomiast Krypto. Superpies pierwszy raz pojawił się w komiksie Adventure Comics #210 z marca 1955 roku. Jego twórcami byli Otto Binder i Curt Swan. Krypto z początku oczywiście towarzyszył Clarkowi.

O postaci Bruce’a Wayne’a nie ma co pisać (red. rozpisałbym się za bardzo i by wyszedł tekst długości całej recenzji). Garth, znany jako Aqualad pierwszy raz pojawił się w komiksie Adventure Comics #269, wydanym w lutym 1960 roku. Twórcami postaci byli Robert Bernstein oraz Ramona Fradon (red. ta pani choć wiekowa, to w momencie pisania artykułu jeszcze żyje. Oczywiście już nie tworzy, ale słowo „byli” w liczbie mnogiej nie powinno być w tym przypadku traktowane zbyt dosłownie). Do czasu Tytanów występował on drugoplanowo w komiksach z Aquamanem.

To jeszcze na koniec Superboy. Jest to postać bardziej złożona. Pierwszy Superboy to oczywiście młody Kal-El, czyli Clark Kent. Jego przygody z młodości mogliśmy śledzić na kartach komiksów More Fun Comics od 1945 roku. Conner Kent, w skrócie Kon-El pojawił się natomiast dopiero w 1993 roku. Był to jubileuszowy komiks The Adventures of Superman #500, stworzony przez Karla Kesela i Toma Grummetta. Klon Supermana pojawił się po kultowym wydarzeniu The Death of Superman i pojawiał się w komiksach z serii Rządy Supermanów.

TITANS – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

To teraz warstwa aktorska. Jericho, to aktorsko YouTuber Chella Man. Prywatnie to również aktywista środowisk LGBT. Rose Wilson, to natomiast w rzeczywistości Chelsea Zhang. Serialowo to ostatnio Kaia w „Love in the Time of Corona„. To również KJ w serialu Netflixa „Daybreak„.

Slade Wilson, to aktorsko Esai Morales (red. jeden z moich ulubionych aktorów). Aktorsko wybił się filmem „La Bamba„, gdzie zagrał Roberto „Boba” Moralesa. Serialowo znany jest z takich ról jak Paco Corralesa w „Resurrection Blvd.„, czy odgrywanej postaci porucznika Tony’ego Rodrigueza w „NYPD Blue„. Ten amerykański aktor puerto ricańskiego pochodzenia zagrał też Estebana Gonzaleza w „American Family„. To również przedstawiciel meksykańskiego kartelu Camino Del Rio w pierwszym sezonie „Ozark„. Ponadto występował jako Joseph Adama w prequelu „Battlestar Galactica” (tym z 2004 roku) zatytułowanym „Caprica„.

Esai Morales zagrał też Majora Edwarda Becka w drugim sezonie „Jericho„. Wystąpił także jako Agent Jorge Ramirez w „24: Day 6 Debrief„. Ostatnio również w drugim sezonie oryginalnej produkcji National Geographic „Mars„, gdzie wcielił się w szefa prywatnej korporacji Rolanda St. Johna. Epizodycznie występował też w takich produkcjach jak „Chicago P.D.„, „The Twilight Zone” (seria z lat 1985-1987) oraz „The Outer Limits” (seria z lat 1995-2002).

Adeline Wilson, to w rzeczywistości Kanadyjka Mayko Nguyen. Serialowo to między innymi Delle Seyah Kendry w „Killjoys” i Alison Sutherland w pierwszym sezonie „Slasher„.

Marcy Graves, to aktorsko Natalie Gumede. Serialowo to między innymi Bella w „Jekyll & Hyde” oraz Emma w „Rig 45„.

W postać Arthura Lighta wciela się natomiast Michael Mosley. On również grał we wspominanym wcześniej serialu „Ozark„, gdzie wcielił się w postać pastora Masona Younga. Aktor zagrał również Joe “Fisha” Rinaldiego w „Seven Seconds„. Epizodycznie przewinął się przez takie seriale jak „The Wire” oraz „Justified„.

TITANS – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

W postać Aqualada w retrospekcjach wciela się Drew Van Acker. Serialowo to Jason DiLaurentis (red. od drugiego sezonu, bo tam zmienili aktora) w serialu „Pretty Little Liars„. To również Remi Delatour w „Devious Maids„. Eve Watson, to natomiast aktorsko Genevieve Angelson, znana z roli Patti Robinson w „Good Girls Revolt„.

Bruce Wayne, to aktorsko Iain Glen. Szkocki aktor w ostatnich latach wcielał się w postać Joraha Mormonta w „Game of Thrones„. To również Leo Vincent w „Delicious” i Jarrod Slade w „Cleverman„. Serialowo to także Sir Richard Carlisle w drugim sezonie „Downton Abbey” i tytułowy bohater serialu „Jack Taylor„.

Walter Hawn z Cadmus, to aktorsko Raoul Bhaneja. Serialowo to między innymi Richard Shirley z „Blindspot„. William Randolph Wintergreen, to natomiast w rzeczywistości Demore Barnes. Możemy go kojarzyć jako Mr. Ibisa w „American Gods” i Wayne’a Martina w „Waco„. To również Whitley w „12 Monkeys” i Michael Chasseur w „Hemlock Grove„.

Biologiczną matkę Rachel zagrała w tym serialu nomen omen Rachel Nichols. Serialowo to między innymi Martha z finałowego sezonu „The Man in the High Castle„. Ponadto możemy ją znać z postaci Kiery Cameron w „Continuum” (z polskim tytułem Continuum: Ocalić przyszłość).

Aktorską klamrę zamyka odtwórca roli Connera. W rzeczywistości to Joshua Orpin, który dotychczas nie miał jeszcze zbyt wiele okazji występować ani na złotym, ani na srebrnym ekranie. Epizodycznie przewinął się przez czwarty sezon serialu „Preacher„.

TITANS – Sezon 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Generalnie TITANS 2 jeszcze bardziej przypomina standardowe seriale The CW, niż jego pierwsza odsłona. OK. nadal jest dość mroczny, ale co z tego ? Czy dorzucenie przekleństw i trochę golizny uczyniło go w ten sposób produkcją dla bardziej dojrzałej publiki ? TITANS 2 często wręcz razi widza miernym wykonaniem, tak jakby zabrakło tu ludzi od postprodukcji. Aż żal z uwagi na to, że w serialu prezentują się nam przecież bardzo ciekawe komiksowe postacie. Ponadto w drugim sezonie brakuje ręki Geoffa Johnsa (red. choć w pierwszej odsłonie też nie wiele on pomógł swoim geniuszem). Jak widać nawet zaangażowanie najlepszego współcześnie scenarzysty komiksowego DC wcale nie daje gwarancji na hitowy serial na bazie komiksów tego wydawnictwa. Całe szczęście, że pozostałe seriale platformy DC UNIVERSE prezentowały znacznie wyższy poziom (red. choć to też marna pociecha, skoro platforma idzie do piachu).

Nie sposób wspomnieć jeszcze o fatalnie zakończonym wątku z Trigonem. Ważne, że pokazali komputerowo prawdziwy wygląd demona. Jednak w jaki płytki sposób zakończyli jego występ, to już inna historia. Oczywiście TITANS 2 to nie tylko same minusy. Ciekawy pomysł mieli twórcy na urozmaicenie napisu tytułu, który zastępuje czołówkę. W literach tych ukazują się ważne dla danego epizodu miejsca (np. więzienna wieża), czy postacie (np. Bruce Wayne, Slade Wilson). Nie jest to więc taki zwykły napis.

Serial po premierze drugiego sezonu zostaje przeniesiony do platformy HBO MAX. Od tej chwili to produkcja oryginalna tej platformy i pod taką etykietą powstawał kolejny sezon tego serialu.

Udostępnij w social mediach