THIS IS US – Sezon 1 – RECENZJA

THIS IS US (polski tytuł: Tacy jesteśmy) – amerykański serial obyczajowy stacji NBC. Twórcą serialu jest Dan Fogelman. Za produkcję serialu odpowiada, Rhode Island Ave. Production (studio produkcyjne założone przez Dana Fogelmana i Jess Rosenthal), Zaftig Films (studio produkcyjne partnerów w osobach: Glenn Ficarra, John Requa i Charlie Gogolak) oraz 20th Century Fox Television (obecnie 20th Television -> Disney).

GATUNKI : dramat obyczajowy
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu THIS IS US liczy 18 odcinków. Był on nadawany premierowo na kanale NBC od 20 września 2016 roku do 14 marca 2017 roku.

THIS IS US – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o losach trojaczków. Fabuła THIS IS US skupia się na ich życiu od momentu narodzin, poprzez dorastanie oraz skończywszy na dorosłym życiu każdego z nich. W 1980 roku doszło do narodzin dwójki dzieci z potrójnej ciąży Rebecci Pearson. Trzecie dziecko niestety zmarło. Lekarz odbierający poród, pocieszając w poczekalni ojca trojaczków, przekonał Jacka Pearsona do adopcji noworodka, który został porzucany w ten sam dzień pod bramą szpitala. Jack mimo dylematu (dziecko było czarnoskóre i miało zostać adoptowane przez białą parę) podjął decyzję pozytywną. Skoro mentalnie byli przygotowani do narodzin trojaczków i przyjechali do szpitala po trójkę dzieci, to opuszczą szpital z trójką noworodków.

Serial THIS IS US rozgrywa się równolegle w różnych czasach. Przedstawia on współczesne losy rodzeństwa oraz powraca do ich dzieciństwa w retrospekcjach. Poza początkową fazą narodzin, oglądamy także moment 36 urodzin każdego z trójki rodzeństwa. Kate, Kevin i ich przyrodni brat Randall, prowadzą odmienne od siebie życie. Każde z nich ma swoje prywatne życie oraz rozterki i problemy życia codziennego. Kate zmaga się z problem dużej wagi. Dosłownie i w przenośni, ponieważ w trzydzieste szóste urodziny uświadamia sobie, że dosłownie „przeżarła” całe swoje życie. Teraz postanawia to zmienić i zrzucić nagromadzone kilogramy.

Jej brat Kevin, zawodowy aktor, chce odciąć się od zawodowej przeszłości. Przez większość dorosłego życia był rozpoznawalny z jednej życiowej roli – Pana Niani, w sitcomie, który gościł na ekranach telewizorów w każdym amerykańskim domu. To przyniosło mu popularność i klątwę jednej roli, która zaczęła mu doskwierać. Natomiast ich czarnoskóry przyrodni brat Randall, jako jedyny z nich założył rodzinę i wiedzie w miarę normalne życie. Sytuacja jego się zmienia, gdy w wieku 36 lat poznaje swojego biologicznego ojca.

THIS IS US – Sezon 1 – Recenzja – OD AUTORA

Przyznam się szczerze bez bicia, że późno zacząłem oglądać ten serial. Nie oglądałem go na bieżąco gdy był emitowany, a także nie oglądałem go w pierwszej emisji polskiego FOX-a. Jednak ciągle zaskakiwały mnie te bardzo wysokie wyniki oglądalności tego serialu. Obyczajówka z tak dużą oglądalnością ? TAK – jest to obyczajówka, bo wiele serwisów sugeruje, że to komediodramat, a to jednak co innego. Z ciekawości więc zacząłem sprawdzać THIS IS US (polski tytuł: Tacy jesteśmy), by zrozumieć fenomen tego serialu. Chyba te miliony oglądających się nie mylą (?) Sprawdziłem, obejrzałem i wiem, że jest to o dziwo produkcja godna polecenia.

THIS IS US – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA

Tak wyglądają wątki przewodnie pierwszego sezonu THIS IS US. Przyglądamy się w nim jak wygląda życie każdego z bohaterów. Z uwagi na fakt, że stanowią oni rodzeństwo, to występują między bohaterami sploty akcji. Twórcy serialu poszli także krok dalej. W pierwszym sezonie twórcy serialu przedstawiają niektóre sceny z przeszłości, przed narodzinami trojaczków. W ten sposób lepiej poznajemy ich rodziców, ich osobowości i jak wyglądało ich życie przed narodzinami trójki dzieci.

Domeną seriali obyczajowych jest przedstawianie życia bohaterów. Najlepiej bez zabarwiania i przesładzania. Tu wyszło to bardzo dobrze. Serial THIS IS US potrafi zaciekawić i zainteresować widza losem każdego z głównych bohaterów. Oglądamy ich życie zawodowe, osobiste, czy też rodzinne. Przy okazji otrzymujemy w pakiecie wiele postaci drugoplanowych, które także potrafią być wyraziste i potrafią przykuć uwagę oglądającego serial.

Sama konstrukcja serialu THIS IS US może się podobać. Płynne przechodzenie między czasami współczesnymi, a przeszłością ukazaną w retrospekcjach, to może nic nowego, ale dobrze wpasowuje się w całość serialu. Widz łatwiej rozumie nawiązania do przeszłości, które sugerują nasi bohaterowie w poszczególnych scenach. Niektóre nawiązania do przeszłości bezpośrednio oddziałują na tło wydarzeń współczesnych. Jest to nad wyraz widoczne w przypadku Randalla i jego historii z poznaniem biologicznego ojca.

THIS IS US – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH

Główne role rodziców trojaczków przypadły dla Mandy Moore oraz Milo Ventimiglia. Ta pierwsza gra matkę trojaczków Rebeccę Pearson. To amerykańska piosenkarka, tekściara, oraz aktorka (ale głównie dubbingowa). Do momentu otrzymania jednej z czołowych ról w serialu THIS IS US, nie była zbyt szeroko znana miłośnikom seriali. Swojej szansy jednak nie zmarnowała. Za rolę Rebecci była ona nominowana do nagrody w kategorii „Golden Globe Award for Best Supporting Actress”.

Natomiast Milo Ventimiglia jest zdecydowanie bardziej rozpoznawalnym aktorem. Serialomaniacy zapamiętali go głównie z seriali: „Gilmore Girls” i „Heroes„. Szczególnie w tym drugim Ventimiglia grał pierwsze skrzypce. Wcielił się on w postać jednego z głównych bohaterów Petera Petrelli, za którą otrzymał nagrodę Teen Choice Awards. Z dużego ekranu kojarzymy go głównie z kontynuacji filmów o Rocky’ym – „Rocky Balboa„.

Postać Randalla odgrywa Sterling K. Brown. Aktor znany niektórym z „Army Wives” oraz pierwszego sezonu „American Crime Story” opowiadającego o procesie sądowym O. J. Simpsona. Zagrał on też Gordona Walkera w popularnym „Supernatural„.

W rolę Kate wcieliła się natomiast Chrissy Metz. Do czasu występu w THIS IS US nie zanotowała żadnej większej roli. Mogą ją niektórzy kojarzyć z „American Horror Story: Freak Show„, za drobną rolę drugoplanową.

Trzeciego z trojaczków Kevina, gra natomiast Justin Hartley. Ten aktor jako pierwszy na srebrnym ekranie przywdział kostium Green Arrowa w serialu „Smallville” (w Polsce znany pod tytułem Tajemnice Smallville).

THIS IS US – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Dzisiaj możemy śmiało powiedzieć, że THIS IS US (polski tytuł: Tacy jesteśmy) to solidna obyczajówka. Nie dziwi fakt, że NBC zlecało kolejne sezony tego serialu, a wiele innych dookoła trafiła od nich do kasacji. Serwuje się widzom to, co chętnie oglądają na danym kanale. Skoro THIS IS US trzyma poziom, to czemu nie. Stąd serial ten możemy śmiało polecić wszystkim widzom, niezależnie od preferencji gatunkowych.

Udostępnij w social mediach