THE WIDOW – Sezon 1 – RECENZJA

THE WIDOW (pol. Wdowa) – AMAZON ORIGINAL – wspólny serial ITV oraz platformy Amazon Prime Video. Brytyjski dramat akcji, którego twórcami są bracia Harry i Jack Williams. Za produkcję serialu odpowiada Two Brothers Pictures (brytyjskie studio produkcyjne braci Williams), All3Media International (joint venture Discovery, Inc. oraz Liberty Global), Film Afrika (południowoafrykańskie studio produkcyjne założone przez Davida Wichta) oraz Amazon Studios (Amazon).

GATUNKI : dramat / akcja / suspense
KRAJ PRODUKCJI : UK

Pierwszy sezon serialu THE WIDOW liczy 8 odcinków. Widzom platformy Amazon Prime Video został on udostępniony w całości w dniu 1 marca 2019 roku. Na kanale ITV serial był premierowo nadawany od 8 kwietnia 2019 roku do 30 kwietnia 2019 roku.

THE WIDOW – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o wysiłkach kobiety, która straciła męża, w celu odkrycia prawdy przeszłej katastrofy. Trzy lata temu Georgia Wells odwozi męża Willa na lotnisko. Ten wylatuje do Demokratycznej Republiki Konga, a jego samolot w drodze do Kinszasy znika z radarów. Jak podają media, prawdopodobnie samolot linii Sankuru Airways uległ katastrofie z powodu złych warunków atmosferycznych. Po tej informacji Georgia momentalnie udaje się do DRK. Tam widzi przekaz z wraku samolotu i masowo wynoszone ciała ofiar katastrofy. Chwilę później dowiaduje się, że niektóre osoby mogły przeżyć katastrofę.

Trzy lata później Georgia ogląda serwis informacyjny, gdzie korespondent z DRK zarejestrował na nagraniu mężczyznę w pomarańczowej czapce, wyglądającego na jej męża. Georgia w tej sprawie zwraca się o pomoc do Martina Bensona, ale ten już nie chce wierzyć, że tyle lat po katastrofie Will może wciąż gdzieś żyć. Georgia nie daje za wygraną i ponownie udaje się do Afryki. Miejscowy Emmanuel zabiera ją do domu Judith, z którą Will pracował w ramach misji humanitarnej. Kobieta mimo okazania zdjęć mężczyzny w czapce, też nie chce uwierzyć, że to Will. Za plecami Georgi podejrzewa jednak, że Will mógł sfingować własną śmierć z pewnego powodu, o którym nie wie jego żona.

Emmanuel natomiast pozyskuje nagranie, na którym widać, jak potencjalnego Willa zgarnia Hennie Botha. To mężczyzna poznany trzy lata temu jako krewny jednej z ofiar katastrofy lotniczej. Badając tą sprawę okazuje się, że na liście pasażerów feralnego lotu nie było żadnego Johannesa Bothy, który miał być rzekomo bratem Hennie’ego. Amatorscy detektywi kierują swoje kroki do barmana, który podobno znał ich podejrzanego Hennie’ego. Mboyo Lipasa wyjawia im, że mężczyzna nazywa się Pieter Bello. Prowadzi on ciemne interesy wokół kopalni kobaltu. Po powrocie do Judith, Georgia natomiast zastaje zamówiony na jej nazwisko samochód. W środku znajduje liścik z ostrzeżeniem, by wracała do domu.

THE WIDOW – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

W pierwszej połowie 2019 roku, Amazon oraz brytyjskie ITV prezentują widzom zamkniętą historią pełną emocji, zrealizowaną w konwencji dramatu akcji. Ale zaraz wróć… zamkniętą historię, skoro to zaledwie pierwszy sezon, a nie miniserial ? TAK – dokładnie, a na wyjaśnienie tego zjawiska musicie zaczekać do końca artykułu. Tak czy inaczej mamy do czynienia z opowieścią o domniemanej wdowie, która na wieść o katastrofie samolotu pasażerskiego z jej mężem na pokładzie, udaje się do Demokratycznej Republiki Konga. Tam tytułowa Wdowa w pierwszej kolejności chciałaby uzyskać potwierdzenie, że jej mąż rzeczywiście zginął podczas tej katastrofy. O tym dowiadujemy się w postaci retrospekcji przenoszących nas trzy lata wstecz od przedstawionych w serialu wydarzeń. Główna bohaterka Georgia Wells co prawda nie zobaczyła wówczas ciała swojego męża, ale totalnie roztrzaskany samolot uświadomił ją wstępnie, że takiej katastrofy nie mógł nikt przeżyć.

Z czasem Georgia zaczyna mieć jednak wątpliwości. Wszak do mediów przedostaje się informacja, że katastrofę przeżyła jedna kobieta. No a co jeśli nie tylko ona ? Georgia zaczyna więc na własną rękę badać tą sprawę, ale bez pomyślnych rezultatów. Dopiero trzy lata później przypadkowo w przychodni lekarskiej widzi w telewizji nagranie z zamieszek antyrządowych w Demokratycznej Republice Konga. Na tym nagraniu natomiast rozpoznaje mężczyznę, którego miała okazję poznać na lotnisku bezpośrednio po katastrofie lotniczej. Ten natomiast prowadzi mężczyznę ubranego w tą samą czapkę co jej mąż. Choć na nagraniu nie widać twarzy mężczyzny z czapką na głowie, to Georgia podejrzewa, że jej mąż Will może jednak żyć i przebywa obecnie w Afryce. Z początku w te rewelacje nie chce wierzyć jej przyjaciel, a równocześnie wojskowy przełożony Martin Benson. Kobieta jednak mimo wszystko wraca do Afryki, aby przyjrzeć się tej sprawie z bliska.

THE WIDOW – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Serial THE WIDOW nie jest żadnym kryminałem, choć główna bohaterka na własną rękę rozpoczyna śledztwo przyjeżdżając na miejsce, w którym pracował jej mąż. Will był zaangażowany w misję humanitarną zapoczątkowaną jeszcze podczas II wojny domowej w Demokratycznej Republice Konga (wcześniej Zairze). Mąż Georgi zatrudnił się u Judith Gray już po zakończeniu wojny, ale szefowa organizacji zastrzegła, że czasami będzie musiał wyjeżdżać z UK do Afryki, by dopilnować interesów organizacji na miejscu. Georgia więc po przyjeździe na miejsce zatrzymuje się u byłej szefowej Willa.

Kobieta następnie bada od początku niejasności związane z ostatnim jej pobytem w Demokratycznej Republice Konga. Pomaga jej przy tym miejscowy Emmanuel, którego poznała trzy lata temu, jako krewnego jednej z ofiar feralnego lotu. Czym bardziej się zagłębia w odkrycie prawdy, tym bardziej naraża siebie oraz Emmanuela na niebezpieczeństwo.

A te jest spore, bo albo dotyczy ono ciemnych interesów przemytniczych, albo lokalnych bojówek werbujących nawet małe dzieci. Gdzieś w tle jest pewien generał dywizji, który jest wpływową osobą w państwie i może coś więcej wiedzieć na temat katastrofy, niż to co zostało podane oficjalnie do wiadomości publicznej.

Akcja serialu THE WIDOW rozgrywa się głównie z perspektywy Georgii Wells. To ona za wszelką cenę pragnie odnaleźć męża, bo wierzy, że on ciągle żyje. Okolicznościowo dostajemy jednak odcinek poświęcony w większości Judith Gray, a innym razem odcinek wyjaśniający losy Willa. Istotny jest jednak regularny wątek równoległy do działań operacyjnych Georgii. Dotyczy on pewnego Islandczyka, który podobno przeżył również katastrofę lotniczą, choć bezpowrotnie utracił po tym wypadku wzrok.

Już w pierwszym odcinku poznajemy go powierzchownie (red. OK. nie zmieścił się w opisie wprowadzającym, bo nie wiele z jego obecności w pierwszym odcinku wynikało). Na początek wiemy tylko tyle, że człowiek przedstawiający się jako Ariel przybywa do Rotterdamu mamiony pionierskim zabiegiem pozwalającym mu może odzyskać wzrok.

THE WIDOW – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Ostatnio Amazon Prime Video w Polsce zaczął oznaczać serial THE WIDOW (pol. Wdowa) dodatkowo jako Suspens. No OK. Przeważnie każdy dramat akcji (red. dawniej serial sensacyjny) jest równocześnie suspensem, bo potrafi świetnie trzymać widza w napięciu. Nie inaczej jest przy serialu THE WIDOW. I to nie tylko chodzi o rozgrywaną akcję wokół głównej bohaterki. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wielu pobocznych osób, w tym wspomnianego wyżej niewidomego Ariela. W krótkich fragmentach, ale dość często zaglądamy też co słychać u małej Adidji, która została wcielona do armii najemniczej, nazywanej siebie milicją.

Dramaturgii w tym serialu również nie brakuje. Wszak serial ma dość wojenny charakter, choć oficjalnie akcja serialu nie rozgrywa się na żadnej wojnie. Jednak historycznie w tym czasie trwał konflikt w prowincji Kiwu, który możemy uznawać za kolejną odsłonę wojny domowej. Zresztą bardzo brutalną odsłonę, w której śmierć ponoszą liczni cywile. No ale tak to jest w tych wojnach afrykańskich, że nie ma rozróżnienia między żołnierzami a cywilami. Dodatkowo na boku znajdą się zawsze ludzie, którzy chcą się dorobić na nieszczęściu innych. A Demokratyczna Republika Konga daje takie możliwości w postaci kopalni kobaltu, bo tego pierwiastka w postaci pozyskiwanego kruszcu jest na tym terenie sporo.

THE WIDOW ma więc sporo dramaturgii, potrafi trzymać w napięciu, posiada dość ciekawą fabułę, a do tego nikt z aktorów nie położył tej produkcji kiepską grą aktorską. Nie położył, bo serial THE WIDOW ma iście gwiazdorską obsadę. Do produkcji zaangażowano kilkoro znanych aktorsko person, a to zwiastowało już od początku widowisko na niezłym aktorsko poziomie. To jak omawiane wyżej postacie wyglądają od strony czysto aktorskiej ?

THE WIDOW – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Tytułowa Wdowa, to aktorsko Kate Beckinsale. Mimo upływu lat, nie tylko nadal wygląda ona bardzo pociągająco, co jak na Angielkę nie oszukujmy się jest rzadkością 🙂 ale również nadal dobrze sprawdza się w każdej powierzonej jej roli. To aktorka filmowa, która dotychczas nie przyjmowała ról serialowych, ale jak Amazon posmarował to (…). No bo raczej epizodyczny pierwszy występ serialowy jako dziecko ciężko zaliczyć do jej ról serialowych. W swojej aktorskiej karierze wcielała się w Annę Valerious w filmie „Van Helsing„. To również Selene w filmach z serii Underworld. Tą postacią zagrała w „Underworld„, „Underworld: Evolution„, „Underworld: Rise of the Lycans” oraz „Underworld Awakening„. Później wróciła do tej roli w filmie „Underworld: Blood Wars„. Ponadto wystąpiła jako Ava Gardner w filmie „The Aviator” oraz udziela swojego głosu w grze MMORPG The Elder Scrolls Online.

Islandczyk Ariel Helgason, to rzeczywiście Islandczyk Ólafur Darri Ólafsson. Ostatnimi czasy wcielał się on w postać Binga Partridge’a w serialu „NOS4A2„. Udzielił on również swojego głosu w kukiełkowym fantasy „The Dark Crystal: Age of Resistance„.

Martin Benson, to aktorsko Charles Dance. Ostatnie lata to przede wszystkim Tywin Lannister w kultowym serialu „Game of Thrones„. Aktor wystąpił też jako Alan Jonah w filmie „Godzilla: King of the Monsters” oraz jako Conrad Knox w serialu „Strike Back” (znanym w Polsce jako Kontra: Operacja Świt).

Judith Gray, to w rzeczywistości Alex Kingston. Serialowo to między innymi River Song w „Doctor Who” oraz Dinah Lance w „Arrow„. Dawniej natomiast to głównie Elizabeth Corday w „ER” (znanym w Polsce jako Ostry dyżur).

Pieter Bello, to aktorsko Bart Fouche. Aktor jest chyba najbardziej znany z roli Placidiego w serialu „Leonardo„.

Will Mason, to w rzeczywistości Matthew Le Nevez. Ostatnimi czasy to Cal Isaac w „Absentia” oraz Brian Dutch w „The Kettering Incident„.

THE WIDOW – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Generał Azikiwe, to w rzeczywistości nigeryjski aktor Babs Olusanmokun. Serialowo to między innymi Damian w „Too Old to Die Young” oraz Sowande w „The Defenders„.

Emmanuel, to aktorsko Jacky Ido. Serialowo to Agent Jules Dao w „The Catch„. W postać Adidji wciela się natomiast Shalom Nyandiko, czyli Sonata Konaté z „Deep State„.

Joshua Peake, to aktorsko Matthew Gravelle. Serialowo to między innymi Joe Miller w „Broadchurch„. Louise Chartrain z tej samej misji humanitarnej, to natomiast aktorsko Mathilde Warnier.

Sidney, to aktorsko Yoli Fuller, a Gaelle zagrała w tym serialu Luiana Bonfim. W postać Ivette wciela się Robinah Kironde, która epizodycznie przewinęła się przez „Carnival Row„. Djamba to natomiast aktorsko Réginal Kudiwu.

Gloria, to aktorsko Balindile ka Ngcobo, a w postać niewidomej Beatrix wciela się natomiast Louise Brealey. Serialowo to chociażby Molly Hooper w „Sherlock” oraz dr Amelia Frayn w „Ripper Street„. Najdłużej na srebrnym ekranie aktorka gościła jednak w serialu „Casualty„, gdzie wcielała się w postać Roxanne Bird.

THE WIDOW – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Serial THE WIDOW może się podobać, bo ma wszystko to, co powinien mieć każdy dramat akcji. A jak do tego dorzucimy jeszcze dobrą grę aktorską, to wychodzi nam całkiem przyzwoity serial firmowany zarówno przez ITV jak i platformę Amazon Prime Video.

Na wyżej wymienionej platformie do dnia dzisiejszego (red. patrz data recenzji) figuruje on jako sezon 1. Fabularnie jest to jednak zamknięta historia, którą możemy traktować jako miniserial. Amazon jednak oficjalnie w komunikatach prasowych zaprzeczał, by był to miniserial. Podobna sytuacja miała miejsce z „Homecoming„, który rzeczywiście później otrzymał kontynuację, ale serial kontynuowano w innej formie i zrobiono z tego antologię. Podobna sytuacja ma miejsce z serialem „Good Omens„, gdzie Amazon wręcz krzyczał, by nie oznaczać go miniserialem, choć fabularnie to też była zamknięta historia. W tym przypadku jednak sami twórcy THE WIDOW oficjalnie przyznali, że nie planują tworzyć kontynuacji, bo to dla nich twór zamknięty i kompletny.

No to jak z tymi oznaczeniami ? Amazon nadal obstaje, że to sezon 1 i nic nie przekreśla powstania drugiego sezonu (red. uhm, nawet decyzja twórców… hmm). Tak czy inaczej widzowie śmiało mogą po niego sięgać jak po produkt kompletny. Tak jakby był to miniserial. Na stronie Seriale Srebrnego Ekranu trzymamy się jednak oficjalnych wytycznych firmy Amazon, stąd oznaczenie THE WIDOW – Sezon 1. Pytanie tylko czy macie już za sobą afrykańską przygodę z Kate Beckinsale w roli głównej ? Jeżeli natomiast nie mieliście jeszcze okazji obejrzeć serialu THE WIDOW (pol. Wdowa), to całość jest dostępna w języku polskim na platformie Amazon Prime Video.

Udostępnij w social mediach