THE WEIGHT OF THE NATION – Miniserial – RECENZJA

THE WEIGHT OF THE NATION (polski tytuł: Obywatele XXL) – HBO ORIGINAL PROGRAMMING – serial oryginalny HBO. Amerykański serial dokumentalny. Za produkcję serialu odpowiada HBO Documentary Films (obecnie AT&T) oraz The Institute of Medicine (niezależna organizacja nonprofit przy Uniwersytecie Tribhuva), przy współudziale organizacji: The Centers for Disease Control and Prevention, The National Institutes of Health, Michael & Susan Dell Foundation oraz Kaiser Permanente.

GATUNKI : dokumentalny
KRAJ PRODUKCJI : USA

Miniserial THE WEIGHT OF THE NATION liczy 4 odcinki. Premierowo był on nadawany na kanale premium HBO od 14 maja 2012 roku do 15 maja 2012 roku. Obecnie w Polsce całość możemy obejrzeć w języku polskim na platformie HBO GO.

THE WEIGHT OF THE NATION – Miniserial – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Dokument opowiada o problemie nadwagi wśród amerykańskiego społeczeństwa. Według badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), prawie 69% dorosłych Amerykanów ma nadwagę lub cierpi na otyłość. Oznacza to poważne problemy zdrowotne, a dla całego państwa – konieczność przeprowadzenia fundamentalnych reform służby zdrowia.

THE WEIGHT OF THE NATION – Miniserial – Recenzja – ANALIZA – część 1

THE WEIGHT OF THE NATION (polski tytuł: Obywatele XXL) to serial HBO z czasów kiedy jeszcze HBO robiło wyłącznie seriale dobre lub bardzo dobre. I to właściwie niezależnie, czy były to seriale fabularne, czy też dokumentalne. HBO nie schodziło wówczas poniżej pewnego poziomu. Fakt faktem tworzyło wtedy mniej produkcji oryginalnych, stąd taka świetna skuteczność, która z czasem wraz ze zwiększoną siłą przerobową musiała odbić się na jakości. Wracając jednak do samego serialu THE WEIGHT OF THE NATION (polski tytuł: Obywatele XXL), to produkcja z dedykacją dla wszystkich osób otyłych i generalnie z nadwagą. I tu nie ma co się obrażać, tylko osoby te powinny obejrzeć ten miniserial i powinny po nim wyciągnąć wnioski. Najważniejsze jednak, by były to odpowiednie wnioski 😉

Miniserial THE WEIGHT OF THE NATION (polski tytuł: Obywatele XXL) podchodzi do tematu otyłości od strony naukowej oraz czysto praktycznej. Przedstawia opinie wielu lekarzy i naukowców oraz prezentuje sylwetki osób, które cierpią na otyłość. Naświetla również problem od samego fundamentu. Tym samym już na początku przypomina nam, że dawno temu ludzkość potrafiła określać prawidłową wagę ciała. W 1835 roku Adolphe Quetelet opracował wzór na BMI, czyli wskaźnik masy ciała. Pozwala on na oszacowanie ilości tłuszczu w organizmie na podstawie masy ciała i wzrostu. BMI pomiędzy 18,5 a 24,9 u osoby dorosłej uważane jest za prawidłowe. BMI pomiędzy 25 a 29,9 oznacza nadwagę, zaś 30 i powyżej – otyłość.

THE WEIGHT OF THE NATION – Miniserial – Recenzja – ANALIZA – część 2

Nawet niewinnie wyglądająca nadwaga rodzi wiele chorób, które dotykają ludzki organizm. W XXI wieku ludzkość odkryła genezę wielu chorób, które nękają całe społeczeństwa. Kilka z tych chorób jest bezpośrednio powiązana z otyłością człowieka. Najczęstsze choroby, które dotykają ludzi z nadwagą, to problemy sercowe i ciśnieniowe (red. w serialu nie wchodzą już w szczegóły, czy to jest hypertonia arterialis, czy tachykardia, czy jeszcze co innego) oraz cukrzyca.

Obie te choroby są praktycznie nierozerwalnie związane nawet z chwilowym okresem w naszym życiu, w którym przybraliśmy niezdrowo na wadze. Dla pełnej uczciwości wspomniano w serialu również, że przyczyną tych chorób może być także podłoże genetyczne, ale procentowo to praktycznie margines (red. w przypadku cukrzycy dodali również marginalny powód stres i niedobory snu). Ludzie z nadwagą nie zdają sobie z tego sprawy, że sami sobie często zgotowali ten los. Złe nawyki żywieniowe wpłynęły nie tylko na ich wygląd, ale również na ich zdrowie.

Generalnie serial THE WEIGHT OF THE NATION (polski tytuł: Obywatele XXL) analizuje problem nadwagi i otyłości na gruncie społeczeństwa amerykańskiego. To jednak dotyczy także innych nacji, o czym musimy pamiętać, choć fakt faktem w USA wygląda to dość tragicznie. W serialu zwracają uwagę jak wiele amerykańskich dzieci jest obecnie otyłych. Nawet jeśli w wieku nastoletnim wezmą się za siebie i własną figurę, to ten czas otyłości z dzieciństwa prawdopodobnie odbije się na ich zdrowiu w wieku dorosłym.

Z przeprowadzonych badań naukowych wynika jednoznacznie, że istnieje ciąg przyczynowo-skutkowy. Stąd istotne są zdrowe nawyki żywieniowe już od wczesnego dzieciństwa. Co jednak w przypadku, gdy mówiąc kolokwialnie i za przeproszeniem przesraliśmy okres dzieciństwa ? To jeszcze nie oznacza wyroku. Nigdy nie jest całkiem za późno, by zmienić styl życia. Do tego przekonują nas kolejne odcinki omawianej serialowej produkcji dokumentalnej.

THE WEIGHT OF THE NATION – Miniserial – Recenzja – ANALIZA – część 3

Ktoś po tych kilku akapitach może powiedzieć, że ten serial niczego nowego nie wnosi. Pewnie jedynie propaguje zdrowy styl życia, jako taką „oczywistą oczywistość”, jak mawiał klasyk. W praktyce jednak na tym się nie kończy. Owszem, sam serial nawiązuje do konieczności większej aktywności fizycznej, o czym więcej jest w ostatnim odcinku THE WEIGHT OF THE NATION. Wcześniej jednak dokument ten obala kilka mitów w temacie odchudzania. Jednym z nich są właśnie ćwiczenia i aktywność fizyczna. Dla zdrowia jest to dobre i wskazane. Dla odchudzenia jednak efektywnie mało skuteczne. Dlaczego ? W serialu tym na kilku przykładach udowadniają grubym osobom, ile w rzeczywistości godzin dziennie musieliby ćwiczyć, by uzyskać odpowiedni efekt. Wszystko bowiem można wyliczyć w temacie spalania kalorii. Najważniejsze więc w odchudzaniu jest samo jedzenie, a właściwie to, co rzeczywiście jemy.

I tu w tym temacie mamy obalanie kolejnych mitów odnośnie odchudzania. W historii Stanów Zjednoczonych był pewien okres walki z otyłością obywateli w wieku szkolnym. Ze szkolnych sklepików wycofano wówczas słodzone napoje. Zostawiono jednak soki, gdyż wówczas była propaganda, że soki owocowe to samo zdrowie. Witaminowo owszem, ale owoce same w sobie mają cukry. Koniec końców picie soków owocowych nie przyczynia się do odchudzania organizmu. Zamiana napojów gazowanych na soki przynajmniej w temacie odchudzania niewiele więc zmieni.

Dla kogoś obeznanego w temacie to oczywista prawda. Nie każdy jednak odchudzający o tym wie. Wielu próbujących schudnąć ucieka się natomiast do licznych diet. I tu serial THE WEIGHT OF THE NATION (polski tytuł: Obywatele XXL) wbija kolejną szpilę w środowisko dietetyków. Traktuje ich jak jedną klikę, która jedynie pomaga odchudzającym doraźnie, ale nie chce doprowadzić do całkowitego wyeliminowania otyłości w społeczeństwie, z uwagi na pozbawienie ich możliwości do zarobku. Heh, przykra prawda, ale prawda. Stąd wiele osób nacina się na różne bezskuteczne diety, które czasami dają efekt, ale jedynie krótkotrwały.

THE WEIGHT OF THE NATION – Miniserial – Recenzja – ANALIZA – część 4

Fajnie, że serial wbija szpilę w różne środowiska, w tym również w środowisko dietetyków nastawionych na zyski. [red. osobiście również uważam dietetyków za szarlatanów z ich pseudo-dietami. Polecam przeczytać biografię Michaela Phelpsa, który wręcz kpi z dietetyków]. Przy okazji serial uderza też w biznes producentów śmieciowego jedzenia, z którym współcześnie ciężko wygrać przy tak silnym lobby. W Stanach Zjednoczonych doszło nawet do takiego absurdu, że prawnie zaczęto traktować pizzę jako danie warzywne, by nie pozwolić na jej ograniczanie. Serial przypomina jednak dawne czasy i siłę lobby koncernów nikotynowych. Te kiedyś również były niezatapialne, ale jak myślenie w narodzie się zmieniło, to i ich udało się przycisnąć do muru. Tym samym daje to nadzieję, że kiedyś i biznes przyczyniający się do otyłości społeczeństwa także zostanie sprowadzony do parteru.

Sam serial również przypomina, że otyłość sama sobie nie jest spowodowana żadną chorobą (red. a niektórzy tak to sobie tłumaczą na usprawiedliwienie), a jest zupełnie na odwrót. To otyłość dopiero prowadzi do różnych chorób, takich jak maglowane w tym serialu problemy sercowe i cukrzyca. Nikt nie jest bezpośrednio skazany na bycie grubym. Fakt faktem dziedziczymy ryzyko szybszego tycia, ale ryzyko ryzykiem. Sami jesteśmy kowalem swojego losu i to od nas wyłącznie zależy czy się temu poddamy, czy też nie. Wszystko bowiem rozbija się o jedzenie. Praktycznie o nic więcej. Mówiąc bardzo skrótowo – każdy może schudnąć, bo przecież wystarczy nie jeść. Oczywiście nie tak całkowicie radykalnie, ale pół żartem, pół serio, to już Naziści podczas II Wojny Światowej udowodnili, że schudnąć może każdy bez wyjątku, bo wystarczyło go w obozach koncentracyjnych pozbawić jedzenia 😉 [red. oczywiście przykład z Nazistami jest mój autorski i tego nie ujęli w serialu ;P].

THE WEIGHT OF THE NATION – Miniserial – Recenzja – PODSUMOWANIE

Serial THE WEIGHT OF THE NATION (polski tytuł: Obywatele XXL) choć zwraca uwagę na nasze błędy z przeszłości to jednak niesie przesłanie nadziei. Zawsze możemy przerwać błędne koło. Receptą na sukces są odpowiednie nawyki żywieniowe. Kluczem do sukcesu jest poznanie zasad zdrowego żywienia. Trzymanie się ich przez całe życie gwarantuje to, czego nie dadzą nam chwilowe diety. Sam serial oczywiście nawiązuje jeszcze do radykalnych posunięć, takich jak gastrektomia. Zwraca jednak uwagę, że to ostateczność, gdy nasze ciało z powodu otyłości wykańczają już inne choroby. Warto jednak zawsze pomyśleć w pierwszej kolejności o zmianie naszego stylu życia. Przede wszystkim jednak zmianie naszego stylu odżywiania. Rzecz jasna każdy lubi dobrze zjeść. Zdrowe jedzenia nie oznacza jednak od razu, że jesteśmy skazani na marnej jakości smakowej potrawy 😉

Sam serial THE WEIGHT OF THE NATION (polski tytuł: Obywatele XXL) nie jest już pierwszej świeżości. Ciągle jednak możemy go polecać widzom, szczególnie tym otyłym. To dobra lekcja edukacyjna, która stale jest na czasie. Nie mami też oczu, ale obala po drodze różne mity. Ponadto zwraca uwagę na to, co istotne. Zawsze musimy pamiętać, że w każdej chwili mamy wybór. Zdrowe życie łatwiej jednak osiągnąć z prawidłową wagą niż będąc osobą otyłą. Stąd osoby otyłe powinny na serio obejrzeć ten serial i wyciągnąć podobne wnioski. Na koniec warto dodać, że to serial oryginalny HBO, więc znajdziecie go stale w zasobach HBO GO.

Udostępnij w social mediach