THE WEIGHT OF THE NATION FOR KIDS – Miniserial – RECENZJA

THE WEIGHT OF THE NATION FOR KIDS (polski tytuł: Młodzi obywatele XXL) – HBO ORIGINAL PROGRAMMING – serial oryginalny HBO. Amerykański serial dokumentalny, jako równoległy projekt dydaktyczny do serialu THE WEIGHT OF THE NATION. Za produkcję serialu odpowiada HBO Documentary Films (obecnie AT&T) oraz The Institute of Medicine (niezależna organizacja nonprofit przy Uniwersytecie Tribhuva), przy współudziale organizacji: The Centers for Disease Control and Prevention, The National Institutes of Health, Michael & Susan Dell Foundation oraz Kaiser Permanente (+ ostatni odcinek Mackerel Sky Films).

GATUNKI : dokumentalny
KRAJ PRODUKCJI : USA

Miniserial THE WEIGHT OF THE NATION FOR KIDS liczy 3 odcinki. Premierowo był on nadawany na kanale premium HBO w dniu 16 maja 2012 roku, czyli dzień po premierze dwóch ostatnich części miniserialu THE WEIGHT OF THE NATION. Obecnie w Polsce całość możemy obejrzeć w języku polskim na platformie HBO GO.

THE WEIGHT OF THE NATION FOR KIDS – Miniserial – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Dokument opowiada o problemie nadwagi wśród amerykańskich dzieci i tamtejszej młodzieży. W pierwszej części Nastolatki Victoria Carter i Lucy Tucker z Nowego Orleanu powołały do życia organizację „REthink”, czyli po polsku przemyśl (jedna z grup The Rethinkers powołanych przy Facebooku). Miała ona służyć reorganizacji i modernizacji niektórych amerykańskich szkół, w kwestii podawanych tam posiłków. To więc opowieść o tym, jak dziewczyny rzucają wyzwanie systemowi i odnoszą sukces na tym polu.

W drugiej części 17-latka Kebreeya w pojedynkę rzuca wyzwanie szkolę, by ta przeszła w posiłkach na system sałatkowy. Dziewczyna sama miała przez lata problem z otyłością i pochodzi z bardzo otyłej rodziny. Dlatego teraz postanawia nie tylko zmienić własne nawyki żywieniowe, ale również nawyki żywieniowe swojego otoczenia.

Trzecia część sprawdza natomiast wśród dzieciaków wiedzę w temacie zdrowego żywienia. Porusza też kwestię aktywności fizycznej dzieci i młodzieży.

THE WEIGHT OF THE NATION FOR KIDS – Miniserial – Recenzja – ANALIZA – część 1

Dokładnie ten sam zespół producentów, który stworzył miniserial THE WEIGHT OF THE NATION, prezentuje nam również drugi w tym stylu miniserial THE WEIGHT OF THE NATION FOR KIDS. Jest jednak jedna zasadnicza różnica pomiędzy tymi produkcjami i nie dotyczy ona jedynie zejścia w temacie nadwagi na niższe grupy wiekowe. Pierwszy wyżej wymieniony serial stanowi bardziej bazę edukacyjną w kwestii jak otyłość doprowadza do powstania wielu wyniszczających nasz organizm chorób. Omawiany dzisiaj THE WEIGHT OF THE NATION FOR KIDS, to natomiast pokaz determinacji i chęci walki o zmianę sposobu żywienia, by w ogóle nie dochodziło do otyłości w amerykańskim społeczeństwie.

Pierwszy odcinek, czy też część, przedstawia nam walkę organizacji REthink ze zmianą posiłków w amerykańskich szkołach. Problemy z otyłością mają często swoją praprzyczynę już w dzieciństwie i wczesnej młodości. Stąd istotne jest odpowiednie żywienie na wczesnym etapie życia. Wówczas powinniśmy wyrobić sobie odpowiednie nawyki żywieniowe, które będą nastawione na zdrowe jedzenie, które uchroni nas w przyszłości przed licznymi chorobami. Jak jednak tego wszystkiego dokonać, skoro machiny marketingowe ze wszystkich stron bombardują nas reklamami niezdrowego żarcia ? Oczywiście jest to kwestia silnej woli, jednak te wielkie firmy stojące za wprowadzaniem nam rynek niezdrowego żarcia robią wszystko, by było one powszechnie dostępne i na wyciągnięcie ręki. Tym samym jedzenie takie trafia również do szkół. To ogromny rynek, bo przecież liczy miliony konsumentów. Organizacja REthink stara się więc z tym walczyć, by chociaż szkoły alternatywnie wprowadzały niejako obok zdrowe jedzenie do menu szkolnych posiłków.

THE WEIGHT OF THE NATION FOR KIDS – Miniserial – Recenzja – ANALIZA – część 2

Oczywiście pierwszy odcinek serialu THE WEIGHT OF THE NATION FOR KIDS może wydawać się nam trochę naiwny. Dziewczyny z REthink podejmują tą walkę w świetle kamer i reflektorów skierowanych na ich działanie. Stąd władze oświaty ze swoimi partnerami odpowiedzialnymi za dostarczanie jedzenia do szkół, chętnie zgadzają się na prowadzenie rozmów z nimi i następnie podejmują działania w tym temacie. Co by było gdyby ta walka odbywała się bez kamer i telewizyjnej obstawy ? Ile to w Polsce znamy przypadków na różnych polach administracyjnych, gdy jakieś stowarzyszenie próbuje załatwić coś dobrego dla mieszkańców naszego miasta, czy większego regionu. Osoby decyzyjne bez nacisku i presji medialnej często zbywają takie organizacje. W najlepszym wypadku zgadzają się na otwarte rozmowy, które albo do niczego nie prowadzą, albo kończą się złudną obietnicą zmian na lepsze, a później wszystko ląduje w tzw. zamrażarce bez wywołania skutków prawnych.

Tutaj, co tu dużo mówić, dziewczyny mają znacznie łatwiej. Walczą one ze wsparciem medialnym. Jest więc presja medialna, która im pomaga. Ta niejako zmusza osoby odpowiedzialne za system oświaty do pewnych ustępstw. Dzieciaki z REthink przy wsparciu dorosłych konsultantów (często prawników) mogą więc odnosić na tym polu pewne sukcesy. Nawet jeśli w szkołach niezdrowe żarcie całkowicie nie zniknie ze stołówek, to chociaż uczniowie równolegle otrzymają alternatywę. Szkoły same z siebie z przyczyn finansowych nie chcą rezygnować z usług tych wielkich koncernów. Te natomiast stale dostarczając niezdrowe żarcie nie ucierpią na tym zbytnio finansowo. Ich produkty ciągle będą dostępne w szkołach, ale również pojawi się tam nowa opcja wyboru zdrowszego jedzenia. Tym samym przy takich rezultatach walki „wilk będzie syty i owca będzie cała”. Zapewne jednak REthink wolałby wyeliminować całkowicie niezdrowe jedzenie ze szkół, ale i takie kompromisowe rozwiązanie może nazwać swoim sukcesem.

THE WEIGHT OF THE NATION FOR KIDS – Miniserial – Recenzja – ANALIZA – część 3

W drugim odcinku mamy podobną sytuację, ale już bez tej otoczki medialnej. Znaczy media są tu obecne, ale bardziej już po fakcie. Niejaka Kebreeya w pojedynkę bowiem rzuca wyzwanie szkolę, by ta przeszła w posiłkach na system sałatkowy. Chce ona wymusić na władzach swojego miasteczka wprowadzenie baru sałatkowego. Dziewczyna zawsze miała problemy z otyłością, aż w końcu przemyślała swoje życiowe decyzje. Teraz chce również tą pozyskaną wiedzę o zdrowym odżywianiu przekazywać dalej. Co jednak gdy na małym obszarze mieszkańcy nawet nie mają żadnej rozsądnej alternatywy poza serwowanym wszędzie niezdrowym żarciem. W takich przypadkach aż się prosi o wprowadzenie tam pewnych zmian. Tym samym Kebreeya o takie zmiany walczy.

Podczas swojej walki wpływa natomiast na wyobraźnie tamtejszych dzieci i młodzieży. Tworzy przy szkole specjalny ogród, gdzie uprawiane są własne warzywa i owoce. Poprzez takie działanie chce im pokazać, że to wszystko co jedzą może mieć lepszy smak, jeżeli sami będziemy mieli pewność skąd pochodzą produkty, które spożywamy. Gdy do prac w ogrodzie angażuje inne dzieci, to te z czasem bardziej przykładają się do zmian nawyków żywieniowych. Ponadto taki bar sałatkowy przez to staje się mega niski w utrzymaniu, bo robi się praktycznie samowystarczalny. Możemy więc powiedzieć, że Kebreeya nawet ułatwia lokalnym władzom utworzenie takiego baru sałatkowego, bo podsuwa im gotowca.

Ostatni odcinek serialu THE WEIGHT OF THE NATION FOR KIDS (polski tytuł: Młodzi obywatele XXL) jest natomiast swoistym quizem. To test wiedzy o zdrowym żywieniu i wpływie aktywności fizycznej na nasz organizm. Ta wiedza jest wciąż bardzo mała nawet w społeczeństwach wysoko rozwiniętych. Generalnie każdy wie i rzuca ogólnikami, że ważny jest sportowy styl życia. Gorzej jednak to wszystko wygląda w połączeniu z odpowiednim odżywianiem i zrozumieniem zasady, że przejście na zdrowe żywienie to nie może być chwilowa dieta, ale coś stałego.

THE WEIGHT OF THE NATION FOR KIDS – Miniserial – Recenzja – ANALIZA – część 4

Dlaczego HBO zdecydowało się na taki projekt dwóch seriali o walce z problemem z nadwagą ? Problem nadwagi i otyłości w amerykańskim społeczeństwie jest ogromny. Na tym polu konieczna jest więc edukacja i jeszcze raz edukacja. Bez niej jednostki same z siebie nic nie zmienią. Zarzucane są przecież setkami reklam fastfoodowego żarcia, które mocno wpływa na ich wyobraźnie. Jeżeli tacy ludzie, a szczególnie dzieci, nie będą mieli żadnej alternatywy, to są straceni już na wczesnym etapie swojego życia. Oczywiście nigdy nie jest za późno na zmianę nawyków żywieniowych, ale jak przekonuje nas równoległy serial THE WEIGHT OF THE NATION wiele chorób powstaje właśnie poprzez te zaniedbania we wczesnym dzieciństwie. Dlatego tak istotna jest edukacja, ale w praktyce te dzieciaki muszą wiedzieć i widzieć, że mają wybór. Stąd serial THE WEIGHT OF THE NATION FOR KIDS (polski tytuł: Młodzi obywatele XXL) skupia się bardziej na stronie praktycznej.

Czy można to było zrobić lepiej ? Pewnie tak. Omawiany miniserial jest bardzo krótki nie tylko odcinkowo, ale i czasowo. To zaledwie trzy epizody, które trwają przeszło po 30 minut. No a przecież walka o zmianę nawyków żywieniowych to temat rzeka. Można to wałkować na różne sposoby i można pokazać tą walkę na tym polu na różnych frontach i nie tylko w szkołach. Twórcy serialu przyjęli jednak wersję, że THE WEIGHT OF THE NATION FOR KIDS (polski tytuł: Młodzi obywatele XXL) jest jedynie serialem uzupełniającym do tego, co było powiedziane w ramach miniserialu THE WEIGHT OF THE NATION. Możemy więc obie produkcje traktować jako taką większą całość. Całość stanowiącą bazę naukowo-dydaktyczną. Teoria to jedno, ale za nią musi jeszcze pójść praktyka. O tą praktykę walczą więc w amerykańskich szkołach takie organizację, jak chociażby przedstawiony w tym serialu REthink.

THE WEIGHT OF THE NATION FOR KIDS – Miniserial – Recenzja – PODSUMOWANIE

Tak jak było powiedziane w poprzednim rozdziale, omawiany serial jest częścią większego projektu. W ramach HBO zostały zaprezentowane dwa takie seriale o podobnych do siebie tytułach. Za projektem stoją natomiast jeszcze strony internetowe i kolejne istotne bazy wiedzy o problemie nadwagi i otyłości oraz wiedzy o przeciwdziałaniu tym problemom. Wiedzę w tym temacie możemy więc szeroko czerpać z różnych źródeł. Co nam jednak po samej wiedzy, jeżeli sami nie weźmiemy się za siebie i zmianę naszego stylu życia. Tego typu produkcje dokumentalnie nie możemy więc jedynie traktować jako swoistą ciekawostkę naukową. To mają być lekcje do odrobienia przez nas, a nie jedynie do odsłuchania i zapomnienia o wszystkim co zostało powiedziane i napisane. I w ten właśnie sposób powinniśmy do tego wszystkiego podchodzić.

Pewnie osoby bardzo otyłe denerwują takie seriale i artykuły recenzenckie wylewające na nich swoje mądrości. Nie ma tu jednak co się obrażać, tylko trzeba na serio przemyśleć swoje postępowanie. Nazwa omawianej w niniejszym artykule organizacji właśnie namawia Was do przemyślenia. Przemyślenia, wyciągnięcia wniosków (odpowiednich wniosków) oraz podjęcia działań. Tylko tyle i aż tyle.

Wracając jednak do samego serialu. THE WEIGHT OF THE NATION FOR KIDS (polski tytuł: Młodzi obywatele XXL) to serial oryginalny HBO, zrealizowany przy współudziale z instytutami i organizacjami medycznymi oraz około medycznymi. Jeżeli nigdy nie widzieliście jeszcze tego dokumentu, to znajdziecie go w języku polskim na platformie HBO GO.

Udostępnij w social mediach