The Walking Dead: World Beyond – SEZON 2 – Recenzja

The Walking Dead: World Beyond 2 (polski tytuł: The Walking Dead: nowy świat 2). Drugi sezon dystopijnego, postapokaliptycznego horroru od AMC, zrealizowanego w konwencji teen drama. Serialu z universum TWD, wykreowanego przez Roberta Kirkmana, Tony’ego Moore’a i Charliego Adlarda. Twórcami serialu są Scott M. Gimple oraz Matthew Negrete. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – The Walking Dead: World Beyond 1.

GATUNKI : horror / dystopian fiction / postapokaliptyczny / teen drama / coming of age / survivalowy / zombie apocalypse / zombie movies
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon serialu, podobnie jak pierwszy, liczy 10 odcinków, gdyż to serial limitowany. The Walking Dead: World Beyond 2 jest równocześnie finałowym sezonem tego serialu. Był on nadawany premierowo na kanale AMC od 3 października 2021 roku do 5 grudnia 2021 roku.

The Walking Dead: World Beyond – SEZON 2 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu grupa się dzieli po odprawieniu Silasa za jego agresywne posunięcie względem Delmado. Elton postanawia również odłączyć się od dziewczyn i podążyć za Silasem. Jego decyzję przypieczętowuje wyznanie Hope, że ta zastrzeliła w przeszłości jego matkę, która wcześniej okazała się morderczynią. Po drodze natrafia na postrzelonego Percy’ego, którego ratuje przed truposzami. Tymczasem w grupie dziewczyn Huck namawia Iris na pozostawienie rannego Felixa. Ta zaczyna mieć wątpliwości co do prawdziwych intencji ich starszej kompanki. Decyzja o zostawieniu Felixa dzieli również siostry. Hope odłącza się od niej i podąża za Huck. W tym czasie Elton znajduje u rannego krótkofalówkę i próbuje się nią połączyć z Felixem. Sygnał odbiera Huck, której podaje swoją lokalizację. Zatrzymuje go jednak Percy, który odzyskawszy przytomność oświadcza, że to właśnie ona go postrzeliła.

Podczas wspólnej drogi Hope rozszyfrowuje, że Huck jest tajną agentką Republiki Obywatelskiej. Ta przekonuje dziewczynę, że nie jest jej wrogiem, a dla samej Republiki jest bardzo cenna. W tym czasie Elton dociera do Silasa z rannym Percy’ym. Ten opowiada mu jak Huck zastrzeliła jego wujka, więc Silas zaczyna rozumieć, że jest niewinny. Razem więc próbują wrócić do dziewczyn, ale Silas oddaje się w niewolę ścigających ich żołnierzy, by umożliwić Eltonowi i Percy’emu ucieczkę.

Huck natomiast w międzyczasie przekonuje Hope, że robi wszystko dla jej bezpieczeństwa. Chwilę później Felix i Iris odnajdują obie dziewczyny, a mężczyzna nie daje się wywieść w pole swojej służbowej partnerce. Gdy wywiązuje się walka, Hope powstrzymuje Huck przed zabiciem Felixa. Przekonuje tym samym resztę, że powinna się udać do ośrodka Republiki. W sekrecie mówi jednak siostrze, że wspólnie pokonają Republikę. Po jej słowach Iris i Felix nie dają za wygraną i ruszają tropem Huck, która przekazuje Hope swojej matce Elizabeth Kublek. Sami natomiast w lesie natrafiają na Willa.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Sześć tygodni wcześniej – Omaha – dzień po Dniu Pomników. Republika Obywatelska wysadza zabezpieczenia kolonii, do której zmierza wielka armia sztywnych.

Obecnie. Hope dowiaduje się od Elizabeth Kublek, że nastąpiła zmiana planów. Zanim dolecą do ośrodka badawczego, czeka ją test. Elizabeth opowiada o wielkich stadach truposzy, które nie sposób jest zatrzymać. Niszczą całe ludzkie osady, które staną im na drodze kontynentalnego pochodu. W ten sposób przepadła kolonia w Omaha. Teraz natomiast przylecieli do Albany, jej dawnego domu. Była niegdyś attaché w brytyjskim Ministerstwie Obrony, zanim świat jaki znaliśmy się skończył. Po apokalipsie wie doskonale, że może współpracować jedynie z zaufanymi ludźmi. Hope musi więc udowodnić, że stoi po właściwej stronie i nie jest dla nich zagrożeniem. Dlatego zostawia ją w mieście pełnym truposzy i daje czas do namysłu, którą stronę wybierze. Stronę jej siostry, czy strony lepszego jutra na rzecz przyszłych pokoleń.

W tym czasie Will opowiada Iris i Felixowi, co się wydarzyło. Armia Republiki Obywatelskiej blokuje całą komunikację. Chciał więc zorganizować zwiad, aby zobaczyć, co się stało w pobliżu kolonii w Omaha. Żołnierze chcieli ich za to sprzątnąć. Następnie tylko on przeżył i widział jak ładują do śmigłowców zakrwawione sprzęty z kolonii. Kolonię zniszczyła natomiast napuszczona przez nich kolumna truposzy.

Po swojej opowieści Will zabiera Iris oraz Felixa do osady, w której obecnie mieszka. Osadą zarządza Indira. W tym czasie Hope stara się przeżyć na gruzach miasta Albany. O świcie decyduje się przyłączyć do Elizabeth Kublek. Huck natomiast udaje się powstrzymać chęć pomocy dziewczynie w walce o przetrwanie. Dzięki temu Hope może nareszcie zobaczyć się ze swoim ojcem. Nie do końca chce jednak grać tak, jak jej zagrają i zrobi wszystko, aby ściągnąć w to miejsce swoją siostrę Iris. Silas natomiast zostaje odnaleziony przez Dennisa z Republiki Obywatelskiej, a ten angażuje go w oczyszczanie obszaru z umarlaków.

The Walking Dead: World Beyond – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

3 października 2021 roku miała miejsce premiera drugiego sezonu serialu o nowym pokoleniu ludzi żyjącym podczas apokalipsy zombie. Omawiany sezon jest równocześnie finałowym sezonem tej opowieści, choć co dziwne, posiada on otwarte zakończenie. Jak natomiast prezentuje się druga odsłona tej opowieści, po dość bladym sezonie otwarcia ? No tu warto rozpocząć analizę stwierdzeniem, że o dziwo drugi sezon ogląda się już lepiej. Kiedy pogodzimy się z rozczarowaniem, jakie pozostawił premierowy sezon, to serio na jego tle drugi sezon prezentuje się lepiej. Pierwszy sezon raził miałkim scenariuszem oraz w dużej mierze irytującymi postaciami. Bohaterowie wychowani (red. choć nie urodzeni) już podczas apokalipsy żywych trupów, jakoś bardzo kiepsko byli przystosowani do zastanej rzeczywistości. Nie potrafili walczyć z truposzami i aż dziw brał, że udało im się przeżyć w tym świecie dziesięć lat. Tym samym pierwszy sezon często irytował widza, niż zachęcał do dalszego seansu.

Teraz jak już przywykliśmy do tych postaci i poznaliśmy ich prawdziwy cel podróży do ojca, to akcja zaczęła nam się bardziej rozkręcać. Już w pierwszym odcinku drugiego sezonu odkrywamy spisek Republiki Obywatelskiej przeciw Sojuszowi. Ci pierwsi zadbali o to, aby ich ludzie żyli w specjalnym ośrodku wygodnie, bezpiecznie i z pełnymi brzuchami kosztem pobliskich kolonii. Co ciekawe, zadbali o to w bardzo brutalny sposób, nasyłając na kolonie truposzy. My jako widzowie widzimy to w pierwszej scenie nowego sezonu. Później jeszcze Will utwierdza nas w przekonaniu, że upadek kolonii Omaha nie był przypadkiem. Nie znamy natomiast motywów takiego postępowania Republiki Obywatelskiej i długo go nie poznamy. Zdecydowanie więcej światła rzuca na tą sprawę siódmy odcinek tego sezonu. Od strony fabularnej jest on kluczowy, ponieważ odsłania wiele tajemnic oraz motywów postępowania Republiki Obywatelskiej.

The Walking Dead: World Beyond – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Zdecydowanie wiele się działo na przestrzeni obu sezonów. Hope decyduje się dołączyć do Huck i razem przebywają do ośrodka, w którym pracuje jej ojciec. Tu życie toczy się inaczej. Może nie tak, jakby świat nigdy nie upadł, ale ludzie starają się żyć trochę jak dawniej. Jest więc normalna szkoła dla młodzieży, która spędza wolny czas po zajęciach na grach i zabawach. Dorośli natomiast dzielą się tu na naukowców i głównie wojskowych. Ci pierwsi starają się znaleźć lekarstwo przeciw wirusowi, który zamienia każdego człowieka po śmierci w tzw. żywego trupa. Eksperymentują więc na różne sposoby, aby zarówno zapobiec przemianie, jak i odwrócić ten proces. To tu właśnie potrzebny był talent i umiejętności Leo Bennetta. Wśród naukowców najbardziej zaangażowanych w projekt jest również dr Lyla Belshaw. Dla Leo z czasem staje się ona nie tylko współpracowniczką, ale i bliższą jego sercu kobietą.

Drugi człon ośrodka stanowią wojskowi. Ktoś musi bowiem pilnować porządku w tych ciężkich czasach. Ci natomiast preferują myślenie rodem z państw rządzonych przez junty wojskowe. Kto stanowi siłę militarną, ten ma władzę. Wcześniej poznaliśmy głównie jedną ich przedstawicielkę. Nią była Elizabeth Kublek. Teraz również obserwujemy innych wojskowych, takich jak: Diane Pierce, Barca, czy Frank Newton. Za bezpieczeństwo obrzeża ośrodka odpowiada natomiast Dennis Graham, który do pracy w eliminowanie truposzy zaprzęga Silasa.

Nową postacią w drugim sezonie, choć nie nową w całym universum TWD jest Jadis Stokes. Ją poznaliśmy już w głównym serialu z tego uniwersum jako złomiarkę. Wówczas była dobrze zorganizowana, ale funkcjonowała według własnych zasad. Później to się zmieniło. Teraz dodatkowo wiemy, że szkoliła się ona pod okiem Jennifer Mallick. Dodatkowo Jadis jest teraz lojalnym żołnierzem Republiki Obywatelskiej i dla dobra tego projektu jest gotowa zrobić dosłownie wszystko.

The Walking Dead: World Beyond – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Gdzieś na boku tego ośrodka żyją jeszcze ludzie w odrębnej osadzie Perimeter. Dlaczego im RO pozwala żyć, a kolonie poświęca truposzom ? Tego tutaj nie wyjaśniają, a jedyną argumentacją jest chyba ich sojusz, a właściwie uległy stosunek do Republiki Obywatelskiej. Osadą przewodzi matka dwójki dzieci Indira, która ma własne osobiste tajemnice. Ponadto udziela ona schronienia Willowi, a następnie Iris, Felixowi i Eltonowi.

The Walking Dead: World Beyond 2 przybiera trochę formę serialu mystery, gdyż wiele rzeczy jest tu owiane tajemnicą. Z jednej strony ciężko go otagować jako mystery, gdyż widzowie dostają czarno na białym obrazy pewnych działań, które stanowią element spisku. Szczegóły tego spisku są natomiast owiane tajemnicą, a nasi główni bohaterowie starają się ją odkryć. Odkrycie prawdy pozwoli im łatwiej zdefiniować wroga, oraz otworzyć oczy tym, którzy ślepo podążają za swoimi przywódcami. No a wszystko to dzieje się w otoczeniu zagrożenia, jakie każdego dnia sprawiają żywe trupy.

Fabularnie drugi sezon wygląda na bardziej przemyślaną opowieść. To dziwne, skoro od początku historia była rozpisana na dwa sezony, gdyż to ogłoszono jeszcze w 2020 roku. Ponadto młodzi główni bohaterowie, w tym szczególnie Iris, tym razem mniej irytują, bo stosunkowo mniej otrzymują swojego czasu antenowego. Poza postacią Hope środek ciężkości w drugiej odsłonie został bowiem przełożony tym razem na inne postacie. Na plus przysłużyły się jeszcze nowe postacie, które debiutują na ekranie w drugim sezonie. Czas więc teraz przyjrzeć się tym postaciom od strony czysto aktorskiej.

The Walking Dead: World Beyond – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH

Barca, to aktorsko Al Calderon. Zagrał on wcześniej Edisona Cruza w serialu „The Dead Girls Detective Agency„. Diane Pierce, to natomiast w rzeczywistości Gissette Valentin. Serialowo to między innymi Gabi Gonzalez w „Relatable„. Epizodycznie przewinęła się również przez trzeci sezon serialu „Ozark„.

Porucznik Frank Newton, to aktorsko Robert Palmer Watkins. Najdłużej na srebrnym ekranie gościł on w operze mydlanej General Hospital. Will Campbell, uznany wcześniej za zmarłego, to natomiast aktorsko Jelani Alladin.

Dennis, to w rzeczywistości Maximilian Osinski. Wcześniej zagrał on Agenta Davisa w serialu Marvela „Agents of S.H.I.E.L.D.„. To również Max w miniserialu „Hollywood Hitmen„.

Webb, to aktorsko Jesse Gallegos, a Indira to w rzeczywistości Anna Khaja. Serialowo to między innymi Manisha Al-Jamil w „The Good Place” oraz Sita Parrish w „Quantico„. Ponadto wystąpiła jeszcze jako Rachel w serialu „Silicon Valley” i jako Zaafira w „True Blood„.

Nowymi postaciami są również dzieci Indiry. W postać Deva wcielił się Abubakr Ali, którego możemy kojarzyć z postaci Raja Patela w „Katy Keene„. Asha, to natomiast aktorsko Madelyn Kientz. Serialowo to Ruby w „Walker” oraz Max w „Big Sky„.

Dr Lyla Bellshaw, to aktorsko Natalie Gold. Serialowo to między innymi Rava Roy w „Succession„. W postać dr Ebersola, wcielił się Gilbert Cruz, a postać dr Amanda Siegel zagrała Susan Savoie.

Dr Ellis, to aktorsko Allan Edwards. Zagrał on w pierwszym sezonie „Ozark„. Postać Masona, który zakręcił się wokół Hope zagrał natomiast Will Meyers. Serialowo to Anthony w „Naomi„.

Główną obsadę drugiego sezonu uzupełnia Jadis Stokes. W jej postać wciela się Pollyanna McIntosh. Poza TWD zagrała jeszcze Clarę w serialu „Lodge 49„.

The Walking Dead: World Beyond – SEZON 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Zaskakująco The Walking Dead: World Beyond 2 (polski tytuł: The Walking Dead: nowy świat 2) ma wiele jasnych plam. Tym samym prezentuje się ciekawiej od pierwszego sezonu, który bywał momentami wręcz żałosny. Twórcy serialu rozpisali tą historię na dwa sezony, więc dostajemy zakończenie wątku przewodniego zjednoczenia rodziny Bennettów oraz zemsty na Republice Obywatelskiej.

Co zaskakujące sam finał serialu ma otwarte zakończenie. Bez wchodzenia w szczegóły jest to furtka pozostawiona pod kolejne produkcje z universum TWD. Tych się nam przecież mnoży, gdyż AMC wyciska z TWD ostatnie soki, niczym z cytryny lub limonki. Tym samym spin-off goni spin-off i póki krowa ta daje jeszcze mleko, to pewnie zombie będą nam towarzyszyć jeszcze przez kolejne lata. Oby tylko wszystkie te seriale miały przyzwoity poziom, bo już nawet na przykładzie dzisiaj omawianego serialu widzimy, że z tym poziomem bywa różnie.

No i jeszcze jedna istotna uwaga. Mniej teen dramy byśmy sobie życzyli w serialach z universum TWD, bo ta ewidentnie się nie sprawdziła. Choć z drugiej strony The Walking Dead: World Beyond 2 starł w dużej mierze te pierwsze złe wrażenie odnośnie tego serialu. Drugi sezon wypada przyzwoicie i jest to zasługa kilku czynników, których zabrakło w pierwszej odsłonie. Stąd universum TWD bywa nieprzewidywalne. Jedno tutaj jest tylko pewne i stałe. Truposzy ci u nas dostatek 😉

Udostępnij w social mediach