THE TERROR – Sezon 1 – RECENZJA

THE TERROR – serial oryginalny stacji AMC. Amerykańska antologia, gdzie pierwszy sezon jest na motywach powieści Dana Simmonsa, wydanej pod tym samym tytułem. Za rozwój pierwszej odsłony odpowiada David Kajganich. Za produkcję serialu odpowiada natomiast Soo Hugh (w pierwszej opowieści), Scott Free Productions (studio produkcyjne założone przez Ridley’a Scotta i Tony’ego Scotta), Entertainment 360 (studio produkcji wizualnej), EMJAG Productions (studio produkcyjne założone przez Alexandrę Milchan i Scotta Lamberta), Aquatic Wonders, Inc. (w drugiej odsłonie) oraz AMC Studios (AMC Networks).

GATUNKI : horror / horror psychologiczny / thrillerthriller psychologiczny / przygodowy / period drama / mystery / monster movies / animal attack / antologia
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu THE TERROR liczy 10 odcinków. Był on nadawany premierowo na kanale AMC od 25 marca 2018 roku do 21 maja 2018 roku.

THE TERROR – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Historia opowiada o dramatycznych losach arktycznej ekspedycji. W 1845 roku dwa okręty Royal Navy: Erebus i Terror wyruszyły z Anglii, aby odnaleźć przesmyk przez Arktykę. Jak na tamte czasy były to najnowocześniejsze statki na świecie. Jako ostatni widzieli je europejscy wielorybnicy z Zatoki Baffina. Okręty czekały na dogodne warunki, by wejść w arktyczny labirynt. Później oba statki zaginęły bez wieści. Cztery lata później miejscowy Innuita opowiada zwiadowcom, że miał kontakt z jednym z kapitanów tego okrętu. Słyszał jego ostatnie słowa niosące ostrzeżenie. Takie, by nikt nie podążał ich śladem, bo nie ma żadnego przejścia, a śmierć niesie istota zwana Tuunbaqiem.

We wrześniu 1846 roku oba okręty próbują odnaleźć wspomniany przesmyk. Jeden z członków załogi w tym czasie dostaje ataku, prawdopodobnie spowodowanego przez szkorbut. Na chwilę przed śmiercią widzi jakąś postać, która daje mu znać, że muszą stąd uciekać. Na domiar złego okręt uderza w część góry lodowej i jeden z marynarzy wpada do wody, tonąc między lodowymi krami. Załoga przywraca jednak sprawność okrętu, choć w sztabie oficerskim dochodzi do różnicy zdań w sprawie dalszych losów ekspedycji.

W tym czasie anatom, pełniący rolę lekarza pokładowego dokonuje sekcji zwłok zmarłego Davida. Nie znajduje jednak potwierdzenia, że przyczyną śmierci był szkorbut. Dowódca ekspedycji Sir John Franklin na pogrzebie Davida oficjalnie oświadcza, że nie rezygnuje z pierwotnego planu. Sam zapewni okrętowi poszukiwane przejście wysadzając lodową wysepkę i niebawem opłyną północ Ameryki. Następnego dnia zastaje go jednak widok niemal lodowej pustyni, a sam statek grzęźnie między lodowymi wydmami. To samo spotyka bliźniaczy okręt, a to oznacza, że tak szybko wcale nie dotrą do celu.

THE TERROR – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Wiosną 2018 roku stacja AMC prezentuje widzom serialową historię THE TERROR. Historię opartą na powieści Dana Simmonsa, wydanej pod tym samym tytułem. To opowieść o morskiej wyprawie na koniec świata. Wszystko po to, by odnaleźć legendarny przesmyk, znany jako Północne Przejście. Historia ta po części opiera się na prawdziwych wydarzeniach. Ekspedycja arktyczna pod wodzą Sir Johna Franklina rzeczywiście miała miejsce w połowie XIX wieku. Wówczas oba statki Terror i Erebus zaginęły bez wieści gdzieś w okolicy Wyspy Króla Williama w północnej części Kanady. Były to ogromne okręty wojenne przygotowane idealnie pod taką ekspedycję. Ich uzbrojenie i nowoczesna technika na nic się jednak zdały w obliczu nieprzyjaznego klimatycznie Bieguna Północnego.

Nie znamy losów załogi tych okrętów, a dopiero w 2014 roku odkryto wrak Erebusa. Na kanwie tych historycznych wydarzeń słynny pisarz Dan Simmons stworzył powieść o losach tej ekspedycji. W swoim stylu wplótł w te wydarzenia elementy nadprzyrodzone. Nie zabrakło w niej również tajemniczej istoty, która podobnie jak Dzierzba w Hyperionie, odciska swoje piętno na bohaterach tej opowieści. Widzowie natomiast mają okazję to wszystko obejrzeć w serialu THE TERROR od stacji AMC.

Jak natomiast prezentuje się sam serial ? Serialowy THE TERROR to istna mieszanka gatunkowa. To produkcja z pogranicza horroru, bo mamy tu do czynienia z tajemniczym Tuunbaqiem, który jest istotą nadprzyrodzoną. Ma on nieco z potwora, jak i ducha obleczonego w ciało (…). Sieje on istny terror, więc tytuł opowieści nie tylko dotyczy nazwy okrętu z pamiętnej ekspedycji, ale i tego co spotkało załogę przy kontakcie z tym stworem. Sam serial jest też po części thrillerem psychologicznych, a z uwagi na nawiązanie do historycznych wydarzeń możemy go również nazywać produkcją historyczną. Koniec końców to również niewątpliwie serial przygodowy, który swoim stylem spodoba się wszystkim miłośnikom takich morskich opowieści jak „Master and Commander: The Far Side of the World„.

THE TERROR – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

To ostatecznie czym gatunkowo jest serial THE TERROR ? No właśnie tego się nie da jednoznacznie określić. W takich wypadkach najlepiej użyć zbiorczego określenia dramat. Jednak z na stronie Seriale Srebrnego Ekranu oznaczamy w ten sposób seriale, które nie da się zakwalifikować do jakiegoś konkretnego gatunku. Tutaj natomiast nie ma problemu z identyfikacją gatunkową, ale po prostu mamy istny miszmasz gatunkowy. Warto to podkreślić gdybyś ktoś się sugerował wyłącznie oznaczeniami gatunkowymi i na przykład szukał w tej pozycji jedynie horroru. Tak w przypadku serialu THE TERROR sugerują oznaczeniami inne serwisy o charakterze encyklopedycznym. Warto mieć to na uwadze, by serialu szybko nie skreślić z uwagi na minięcie się z naszymi oczekiwaniami.

Miłośnicy morskich opowieści powinni być tym serialem ukontentowani. Czuć w niej klimat przygodowych produkcji. Natomiast fakt, że przedstawiane wydarzenia rozgrywają się w przeszłości, jedynie dodają większego uroku tej opowieści. W tamtych czasach takie wyprawy były od razu skazane na brak komunikacji ze światem. Ekspedycje odkrywców biegunowych zawsze stanowiły element niebezpieczeństwa, że może to być bilet w jedną stronę. Załogi takich okrętów były tym samym skazane same na siebie. Na nikogo z zewnątrz nie mogły liczyć w przypadku napotkanych problemów.

Sama opowiedziana historia jest dość ciekawa, a i kolejne losy załogi obu okrętów są emocjonujące. Na nic by się jednak zdała dobra fabuła i scenariusz, gdyby nie ciekawi bohaterowie tej opowieści. Wszak akcja serialu toczy się w hermetycznie zamkniętej przestrzeni. Przez dziesięć kolejnych odcinków obracamy się niemal wyłącznie wokół załogi arktycznej ekspedycji. Niemal, bo tylko czasami urywkowo przenosimy się do Anglii, by zajrzeć do rodziny dowództwa ekspedycji. Tak samo urywkowo fragmenty z Anglii są przedstawione w formie retrospekcji, gdy omawiane są wydarzenia jeszcze sprzed wypłynięcia na wyprawę.

THE TERROR – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

W serialu THE TERROR nie brakuje tej aury tajemnicy. Widzowie na samym początku serialu dowiadują się jedynie zdawkowo, że załoga ekspedycji trafiła na jakiegoś Tuunbaqa. Dopiero w kolejnym odcinku rzuca się więcej światła na to, czym dokładnie jest ów Tuunbaq. Istota z lokalnych wierzeń Innuitów jest upamiętniona na różnych własnoręcznie wykonanych figurkach. Takie również załoga zauważa przy rannym ojcu pewnej Innuitki, która na dłuższy czas gości wśród załogi morskich odkrywców.

Niestety dla załogi nie tylko ów Tuunbaq staje się problemem. Zarówno tytułowy Terror, jak i bliźniaczy Erebus nieszczęśliwie przecież grzęzną na lodowym pustkowiu. Oba okręty zostały całkowicie unieruchomione. Jedynie na co mogą liczyć w takiej sytuacji, to czekanie na odwilż. Tylko takie czekanie pełną załogą, to jak wyrok śmierci lub świadome samobójstwo. Zapasy żywności, mimo że duże jak na duże okręty, to jednak nie worki Świętego Mikołaja. One mają dno i pewien limit. Stojąc bezczynnie w miejscu można szybko ten pułap przekroczyć.

THE TERROR to historia pełna dylematów. Również tych moralnych i etycznych. Pod tym względem to solidny serial psychologiczny. Niby nic nowego, bo historii na przykład głodowych na pełnym morzu mamy sporo. Od Mrożka począwszy, po bardziej poważne utwory literackie i filmowe. Jednak w THE TERROR problem żywieniowy jest bardziej złożony, ale to już trzeba samemu zobaczyć 😉

Czym byłaby ta opowieść, gdyby nie postacie odgrywane dobrze przez aktorów, którym je powierzono. Ekspedycja arktyczna jednostkowo jest bardzo zróżnicowana. Od początku widzimy różnicę zdań w sztabie oficerskim. Ma to swoje podłoże jeszcze z czasów sprzed wyprawy. Na niższych szczeblach też widać różnicę zdań w momencie gdy pojawiają się nieprzewidziane problemy. Nie brakuje tu oczywiście pewnego prowodyra. Podobnie personel medyczny nie ma zbytnio ze sobą wspólnego języka. Może dlatego, że główny medyk w przeciwieństwie do reszty załogi, nie traktuje anatoma Harry’ego Goodsira jak lekarza pokładowego.

THE TERROR – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

To teraz jak te wszystkie postacie wyglądają od strony aktorskiej. Kapitan Francis Crozier, to w rzeczywistości Jared Harris. Aktor został zaangażowany do wysokobudżetowej produkcji Apple „Foundation„. Wcześniej wystąpił jako Absalom Breakspear w serialu Amazona „Carnival Row” oraz jako Valery Legasov w miniserialu HBO „Chernobyl„. Ponadto mogliśmy go oglądać w roli Króla Jerzego VI w „The Crown” oraz roli Andersona Dawes w „The Expanse„. To również Lane Pryce w innym serialu oryginalnym AMC – „Mad Men„.

Kapitan James Fitzjames, to aktorsko Tobias Menzies. Serialowo to między innymi Edmure Tully w „Game of Thrones” oraz Książę Edynburga Filip w „The Crown„. To również Frank Randall w „Outlander” oraz Geoffrey Dromgoole w „The Night Manager„.

Dowódcę ekspedycji Sir Johna Franklina gra tu natomiast Ciarán Hinds. Irlandczyk przewinął się przez „Game of Thrones” oraz wcielił się w Aberfortha Dumbledore’a w „Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2„.

W rolę Lady Jane Franklin wciela się włosko-angielska aktorka Greta Scacchi. Filmowo to chociażby Pani Weston w filmie „Emma„. Serialowo to chociażby Księżna Natalya Rostova w „War & Peace” od BBC.

Lady Silence, to w rzeczywistości Inuitka z Grenlandii Nive Nielsen, która debiutowała na ekranie w filmie „The New World„. Thomas Blanky, to natomiast aktorsko Ian Hart. Anglik gra Ojca Beoccę w „The Last Kingdom„. To również Soapy Smith w miniserialu „Klondike„.

David Young, to w rzeczywistości Alfie Kingsnorth, a Henry Collins, to Trystan Gravelle. Ostatnimi czasy to Matthew Hargreaves w „Exile„.

Thomas Armitage, to w rzeczywistości Charlie Kelly. Jego ostatnimi czasy mieliśmy okazję oglądać w serialu „Dublin Murders” (znanym w Polsce jako Zdążyć przed zmrokiem). Cornelius Hickey to natomiast aktorsko Adam Nagaitis, znany z miniserialu „Banished” (z polskim tytułem Wygnani do raju).

THE TERROR – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Doktor Stephan Stanley, to aktorsko Alistair Petrie. Serialowo to ojciec Adama i dyrektor szkoły w „Sex Education„. To również George White w „Deep State” i Geoff w brytyjskim „Utopia„.

Sir James Clark Ross, to w rzeczywistości Richard Sutton. W postać Sir Johna Rossa wciela się natomiast Szkot Clive Russell. Ostatnimi czasy pojawił się w serialu „Cursed„. Serialowo to także William Keating również w serialu Netflixa, ale polskiej produkcji, czyli „1983„. Poza tym to Brynden „Blackfish” Tully w „Game of Thrones” oraz Fred Abberline w „Ripper Street„.

Solomon Tozer, to aktorsko David Walmsley, Graham Gore to w rzeczywistości Anglik Tom Weston-Jones. Zagrał on między innymi Merthina Fitzgeralda w „World Without End„.

Thomas Evans, to aktorsko Joe Hurst, a Thomas Hartnell, to w rzeczywistości Jack Colgrave. W postać Thomasa Jopsona w serialu THE TERROR wciela się natomiast Liam Garrigan. Serialowo to między innymi Król Artur w „Once Upon a Time” oraz Ian Al-Harazi w „24: Live Another Day„.

John Bridgens, to aktorsko John Lynch. Zagrał on między innymi Jima Burnsa w serialu „The Fall„. Porucznik Charles Des Voeux, to natomiast w rzeczywistości Sebastian Armesto. Serialowo to między innymi Clive Lucas w „Broadchurch” oraz Tankard „Poldark„. George Hodgson, to natomiast aktorsko Christos Lawton.

Porucznik Edward Little, to aktorsko Matthew McNulty. Serialowo to między innymi Seth w trzecim sezonie „Misfits” oraz Guillaume w trzecim sezonie „Versailles” (pol. Wersal. Prawo krwi).

Sir John Barrow, to w rzeczywistości nowozelandzki aktor James Laurenson. W postać Johna Irvinga wciela się tu natomiast Irlandczyk Ronan Raftery.

Sophia Cracroft, to aktorsko Sian Brooke, a w postać Johna Morfina wciela się Anglik Anthony Flanagan. To już całkiem na koniec anatom Harry Goodsir. Aktorsko to Paul Ready znany z roli Kevina w „Motherland” oraz Lee w brytyjskiej wersji serialu „Utopia„.

THE TERROR – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Adaptacja THE TERROR powinna trafić w gusta miłośnikom morskich filmów przygodowych. To również serial psychologiczny ukazujący przemianę poszczególnych ludzi postawionych w obliczu tragicznych wydarzeń jakie ich dotknęły. Jedne postacie w trudnych okolicznościach okazują się lepszymi ludźmi niż początkowo ich ocenialiśmy. W innych natomiast budzą się demony, które ciężko utrzymać w ryzach.

Ale taki właśnie jest THE TERROR, postacie biorące w nim udział oraz historia jaką tu się opowiada widzom. To zamknięta historia, choć serial oznaczany jest jako sezon pierwszy. Z uwagi na fakt, że uczyniono z tego antologię, drugi sezon stanowi inną opowieść. Dostał nawet odrębny tytuł, dlatego nie oznacza się go jako sezon 2, ale po prostu jako „The Terror: Infamy„.

Udostępnij w social mediach