THE STRANDED – Sezon 1 – RECENZJA

THE STRANDED (org. รีวิว เคว้ง -> patrz nawigacja i ostatnie zdjęcie promocyjne) – A NETFLIX ORIGINAL SERIES – Netflix serial oryginalny. Tajski serial przygodowy, z elementami science-fiction oraz fantasy. Za produkcję serialu odpowiada Netflix Studios, BRAVO Studios @ GMM Studios International (GMM Grammy Public Company Limited – tajski konglomerat medialny) oraz H2L Media Group (studio produkcyjne Rayna Barteckiego i Michaela Merloba).

GATUNKI : przygodowy / fantasy / science fiction / paranormal / teen drama
KRAJ PRODUKCJI : Tajlandia

Pierwszy sezon serialu THE STRANDED liczy 7 odcinków. Został on udostępniony w całości widzom platformy NETFLIX w dniu 15 listopada 2019 roku.

THE STRANDED – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o losach uczniów elitarnej szkoły, którzy szykując się do wyjazdu po zakończeniu roku szkolnego, zostali uwięzieni na wyspie, w wyniku uderzenia śmiercionośnego tsunami. Kraam właśnie żegnał się ze swoim ojcem, ponieważ otrzymał stypendium i dostał szansę wyjechać na studia. Katastrofa nie tylko pokrzyżowała jego plany, ale także odebrała życie ojcu Kraama.

25 dni od tych wydarzeń uczniowie zastanawiają się dlaczego nikt ich nie szuka. Dlaczego nie ma żadnej akcji ratunkowej po katastrofalnym tsunami. Jedni jak Arisa i Anan, próbują naprawić nadajnik, aby nadać sygnał ratunkowy. Inni jak Joey i Kraam szukają sposobu na fizyczne opuszczenie wyspy. Kiedy znajdują zawieszoną na skarpie łódź, to próbują się do niej dostać. Niefortunnie wspinaczka ta źle kończy się dla Joey’ego, który po upadku wybija sobie żebra, co w konsekwencji doprowadza do zapadnięcia jednego płuca. Na nic zdaje się w tym przypadku interwencja May, która z całej grupy jest najbardziej obeznana w kwestiach medycznych. bo Joey umiera na jej oczach.

Kraam nie chce, by śmierć jego kolegi poszła na marne. Postanawia więc po jego pogrzebie zorganizować ludzi do pomocy przy ściągnięciu feralnej łodzi. Kiedy wreszcie udaję się naprawić nadajnik idą w ruch telefony, które są ostatnią nadzieją na ratunek z zewnątrz. Kraam natomiast odsłuchuje tajemniczą wiadomość głosową od swojego ojca. Ten podczas spotkania przed wyjazdem chciał mu opowiedzieć o jego prawdziwym pochodzeniu i o tym kim naprawdę jest. Nagle na wyspie rozlega się ogłuszający dźwięk, podczas którego Kraam traci przytomność, a jego świadomość przenosi się jakby w inne miejsce. Z pomocą przychodzi mu Nahm, przy której Kraam odzyskuje przytomność, ale nie chce wdawać się w szczegóły tego, czego doświadczył. Wygląda jednak na to, że brak akcji ratunkowej może być najmniejszym problemem dla uczniów uwięzionych na wyspie.

THE STRANDED – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

15 listopada 2019 roku dostajemy od platformy NETFLIX serial w dużej mierze inspirowany LOST-ami. Tym razem jest to pierwszy tajski serial tej platformy, co udowadnia, że firma szerzej sięga nawet w stronę bardziej egzotycznych branżowo regionów świata. Całość THE STRANDED jest realizowana w konwencji teen drama. Akcja skupia się na grupie młodzieży, która po zakończeniu roku szkolnego w elitarnej wyspiarskiej szkole, szykuje się do wyjazdu do domu. Na zakończenie młodzież organizuje imprezę, która kończy się z hukiem i to bynajmniej nie z ich winy. Wyspę nawiedza tsunami, które pustoszy całe wybrzeże, odcinając uczniów od reszty świata. Na domiar złego nikt z zewnątrz nie organizuje akcji ratunkowej, więc młodzież jest zdana sama na siebie. Jedni próbują naprawić nadajnik telekomunikacyjny, by dać światu znać o tym, że zostali uwięzieni na wyspie. Pozostali zastanawiają się jak fizycznie opuścić wyspę, bez czekania na pomoc, która może nigdy nie nadejść.

Nie da się ukryć, że swego czasu bijący rekordy oglądalności serial „Lost„, znany w Polsce jako LOST: Zagubieni, stał się inspiracją dla wielu twórców filmowych i serialowych. Tym razem w Tajlandii tworzy się serial też na pozór przygodowy o uwięzieniu na wyspie, ale również z wieloma elementami fantasy i science-fiction. I ogląda się go całkiem przyjemnie, bo wszystko otoczone jest wielką aurą tajemniczości. Wraz z postaciami serialu, nieco rozganiamy tą aurę, poznając poszczególne elementy fabuły tej produkcji. Produkcji, która o dziwo potrafi wciągnąć (red. o dziwo, bo mamy przecież do czynienia z mało powszechnie znanymi aktorami i mało powszechnie znaną lokalną kinematografią).

THE STRANDED – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

THE STRANDED choć inspirowany LOST-ami wychodzi nieco z innego założenia. Tutaj grupa ocalałych nie rozbija się żadnym samolotem na całkowicie obcym im gruncie. Tu uczniowie elitarnej szkoły znają swój teren, choć jak się okazuje z biegiem czasu, wyspa kryje dużo swoich sekretów, które i dla nich są wielkim zaskoczeniem. Mistyczne zjawiska oddziałują na uwięzionych na wyspie, co sprawia, że nie tak łatwo będzie im się stamtąd wydostać. No a samo zadanie wydostania się z wyspy, nawet bez dodatkowych utrudnień, nie jest łatwym zadaniem. Wszak do najbliższego stałego lądu jest jakieś 100 kilometrów. Nie wystarczy więc tratwa zbita z kilku belek drewna. Jeśli uczniowie chcą przeżyć morską ewakuację, to potrzebują czegoś solidniejszego. Nadzieje daje odnaleziona łódź. W przeciwieństwie do innych zacumowanych statków, nie została ona roztrzaskana w drobny pył, a fala wyrzuciła ją na większe wzniesienie. Pozostaje więc załatać uszkodzenia i nadać jej charakter solidnego środka transportu.

Na całe szczęście ekipa ocalałych składa się z wielu utalentowanych młodzieńców. Na swój sposób każdy może być przydatny ze swoimi umiejętnościami, które pozwolą im nie tylko przetrwać na wyspie, ale może nawet ją opuścić. Mamy tu uczennicę, która pełni rolę sanitariuszki, żeby nie powiedzieć lokalnej awaryjnej lekarki. May posiada sporą wiedzę medyczną, a jej zainteresowania w tym kierunku są w takich sytuacjach niemal wybawieniem. Mamy tu też syna rybaka, który posiadł podobne co ojciec praktyczne umiejętności w łowieniu ryb. Tacy ludzie jak Kraam też są niezbędni w takich sytuacjach, bo zanim nadejdzie pomoc lub zanim młodzież sama zorganizuje sobie akcję ewakuacyjną, to trzeba jakoś przeżyć. Zaopatrzeniowiec to więc silny element mechanizmu pozwalającego grupie przeżyć i nie umrzeć z głodu.

THE STRANDED – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Tak jak było wspomniane wcześniej, THE STRANDED jest realizowany w konwencji teen drama. Obsadę stanowi niemal wyłącznie młodzież (red. przynajmniej wizualnie, bo wiemy że na papierze w metrykach, to zazwyczaj różnie to wygląda). Poza tym przez pierwszy sezon przewijają się nam drobne wątki relacji uczuciowych. Są pary, które znają się ze szkoły, a są też takie, które tworzą osoby zaproszone na zakończenie roku spoza wyspy. Pech chciał, że impreza kończy się dla nich tragicznie, bo w wyniku tsunami także stają się więźniami złowieszczej wyspy. Oczywiście relacje uczuciowe nie są tu tak mocno akcentowane jak w typowych serialach młodzieżowych, jednak wypada o tym wspomnieć, jeśli kogoś razi ten nieodzowny element wszystkich seriali tworzonych w konwencji teen drama.

Na słowa pochwały w THE STRANDED zasługuje oprawa muzyczna. Muzyka jest naprawdę świetna i bardzo klimatyczna. I nie chodzi tu o jakieś piosenki w tle, tylko o dobrze skomponowaną muzykę elektroniczną. Jej nie powstydziłby się nawet Jean-Michel Jarre. Dobrą robotę w serialu wykonują także aktorzy, którzy odgrywają tutaj główne role. Mało znani szerszej publice, w większości przypadków dobrze wywiązują się z przypisanej im roli. Oczywiście zdarzają się tu postacie drażniące, ale to już bardziej wina scenarzystów i przypisanych aktorom kwestii i zachowań. Poza tym do tajskich aktorów nie można mieć większych zastrzeżeń.

THE STRANDED – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH

A jak te postacie z THE STRANDED wyglądają od strony aktorskiej ? Z uwagi na fakt, że mamy do czynienia z aktorami mało znanymi nawet znawcom branży, a co dopiero przypadkowych telewizyjnym widzom, to ten element dzisiaj jedynie w telegraficznym, encyklopedycznym skrócie.

W postać Kraama wciela się Papangkorn Lerkchaleampote, który do tej pory zaliczył występy jedynie w rodzimym serialu familijnym. Jest to jednak serial oficjalnie wspierany przez Facebook, więc jako produkcja oryginalna Facebook Watch figuruje z tytułem międzynarodowym w języku angielskim „Project S the Series„.

Przejawiający lub usilnie próbujący przejawiać cechy przywódcze Anan, to aktorsko Chutawut Phatrakampol. Joey, to natomiast aktorsko Oabnithi Wiwattanawarang. Zagrał on ostatnio w serialu „My Dear Warrior„.

Ice, to w rzeczywistości Kittisak Patomburana, a jego serialowa dziewczyna Ying, to aktorsko Ticha Wongthipkanont. Jedyna dorosła osoba w pierwszym sezonie, czyli postać profesor Lin, to Sinjai Plengpanich. Natomiast Arisa, to aktorsko Chaleeda Gilbert.

Nahm, to aktorsko Chanya McClory, a Krit to w rzeczywistości Tanapon Sukhumpantanasan. W rolę Jan wciela się Pamiga Sooksawee, a w roli Nata występuje Wynn Pawin Kulkaranyawich. Jego kolega Gun, to aktorsko Tatchapol Thitiapichai, a główną obsadę domyka May. W tej roli występuje Chayanit Chansangavej, która podobnie jak aktor grający Kraama, wystąpiła w Facebookowej tajskiej produkcji „Project S the Series„.

THE STRANDED – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Pierwszy sezon THE STRANDED to bardziej serial survivalowy. Elementy sci-fi / fantasy stanowią tutaj mniejszość. Akcja bardziej skupia się na próbie przeżycia i opuszczenia wyspy przez grupę ocalałych, jak w typowych serialach przygodowych. Bez zakłamywania rzeczywistości trzeba powiedzieć, że zdarzają się tu czasami rażące absurdy, ale nie niszczą one obrazu generalnie niezłej całości. Przez cały sezon zastanawiające jest dlaczego nikt z zewnątrz nie próbował ratować uwięzionych na wyspie uczniów. Uczniowie pochodzą bowiem z majętnych rodzin, których byłoby stać na zorganizowanie nawet na własną rękę kosztownej akcji ratunkowej. Bez wchodzenia w szczegóły można powiedzieć, że końcowa scena sezonu daje odpowiedź na to pytanie.

Pierwszy tajski serial platformy Netflix, mimo że mocno inspirowany LOST-ami, to prezentuje się całkiem pomyślnie. Plusem jest, że twórcy zaprezentowali postacie jedynie imiennie (red. w przypadku tajskich nazwisk byłby spory problem z zapamiętaniem nazwisk wszystkich postaci ;P). Postacie wykreowane w tym serialu w większości przypadków dają się polubić, a aura tajemniczości oplatająca produkcję wygląda całkiem znośnie. Zastrzeżenia większe można mieć do finału sezonu, bo teraz pozostaje pytanie, w jakim kierunku pójdzie ten serial. No ale na odpowiedź pozostanie nam sporo jeszcze poczekać. Obecnie natomiast cały pierwszy sezon tajskiego serialu THE STRANDED możemy obejrzeć w języku polskim na platformie NETFLIX.

Udostępnij w social mediach