THE SNOOPY SHOW – Sezon 1 – RECENZJA

THE SNOOPY SHOW (pol. Snoopy i jego show) – An Apple Original – Apple serial oryginalny. Kanadyjsko-amerykański serial animowany dla dzieci stworzony dla platformy APPLE TV+, bazujący na postaciach z popularnego komiksu Fistaszki (org. Peanuts), autorstwa Charlesa M. Schulza. Za produkcję serialu odpowiada Schulz Studio, Peanuts Worldwide oraz DHX Media (dokładnie oddział WildBrain Studios – kanadyjskiego studia produkcyjnego).

GATUNKI : animowany / komedia
KRAJ PRODUKCJI : USA Kanada

Pierwszy sezon serialu THE SNOOPY SHOW liczy 6 odcinków. Został on udostępniony widzom w całości w dniu 5 lutego 2021 roku. Całość możemy obejrzeć w języku polskim oczywiście na platformie APPLE TV+.

THE SNOOPY SHOW – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o różnych przebojowych przygodach popularnego psa Beagle imieniem Snoopy. Snoopy bierze się za pisarstwo. Właśnie napisał i samodzielnie wydrukował (no prawie, bo jedynie z pomocą Woodstocka) swoją autobiografię. Nawet Charlie Brown jest tym zaskoczony, choć szybko prostuje w obecności przyjaciół opowieść Snoopy’ego, że pochodzi on z Dzikiego Zachodu. W rzeczywistości jego pies urodził się na gospodarstwie Daisy Hill. Miał czterech braci i jedną siostrę. Kiedy jego rodzeństwo kolejno znajdowało nowych właścicieli, Snoopy został sam z grona rodzeństwa. Wtedy właśnie pojawił Charlie Brown i przygarnął szczeniaka.

Fantazyjna autobiografia Snoopy’ego jest jednak bardziej rozbudowana i urozmaicona. Wg książki Snoopy była zapalonym motocyklistą. Charlie Brown jednak twierdzi, że mały Snoopy wręcz na początku bał się wszystkiego w nowym otoczeniu. Jego znajomi uważają, że on sam powinien o tym wszystkim napisać w książce. Właściciel psa zaczyna się nawet nad tym zastanawiać, szczególnie że autobiografia Snoopy’ego ma sporo zakłamań. Właśnie od siostry dowiaduje się, że Snoopy szkolił się we francuskiej Legii Cudzoziemskiej, a to przecież on go wszystkiego nauczył. Najgorsze jest jednak to, że Snoopy nawet nie ujął go w tych wszystkich opowieściach. Mały beagle ma dla swojego właściciela jednak pewną miłą niespodziankę, związaną z jego autobiografią.

THE SNOOPY SHOW – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Nie da się ukryć, że APPLE TV+ mocno idzie w Fistaszki. Odkąd platforma zaczęła udostępniać nie tylko własne produkcje oryginalne, ale również te starsze na licencji, to wzbogaciła swój content o kreskówki ze świata Fistaszków. Wszystko jednak zaczęło się od zaprezentowania ich pierwszego serialu oryginalnego na bazie tego popularnego komiksu. Ten wystartował wraz z premierą samej platformy i skupiał się głównie na psie, który jest integralną częścią świata Fistaszków. Mowa oczywiście o serialu „Snoopy in Space„. Następnie po półtora roku od premiery tej produkcji Apple prezentuje nam swój kolejny serial oryginalny poświęcony właśnie popularnemu psiakowi rasy beagle. Tym razem nosi on tytuł THE SNOOPY SHOW (pol. Snoopy i jego show) i skupia się na różnych przygodach Snoopy’ego, a już nie tylko na jego marzeniach dotknięcia gwiazd.

Niech Was jednak nie zmyli czas poszczególnych epizodów tego serialu. Jeśli rzucimy okiem, to zauważymy, że THE SNOOPY SHOW posiada odcinki w przedziale czasowym 24-26 minut. Na pierwszy rzut oka nie pasuje to do opowieści fistaszkowych. Wszak te zawsze kojarzą się nam z krótkimi historyjkami. Tak właśnie przez lata były publikowane Fistaszki w formie komiksowej. Jednak w serialu THE SNOOPY SHOW (pol. Snoopy i jego show) wcale nie zmieniono tej konstrukcji. Każdy epizod składa się bowiem z trzech takich oddzielnych historyjek. Mamy tu więc różne przygody psa Charliego Browna, które trwają po osiem minut. Czasami osiem z lekkim hakiem. Zdarza się oczywiście, że te trzy historyjki są układane w blokach tematycznych. Wtedy przedstawiają inną warstwę fabularną, ale w tle oglądamy ciągle to samo wydarzenie. Taki odcinek jest na przykład poświęcony obchodzonemu świętu Halloween, czy początku śnieżnej zimy, która nawiedziła miejscowość, w której zamieszkują nasi główni bohaterowie serii.

THE SNOOPY SHOW – Sezon 1 – Recenzja – INSPIRACJE

Serial THE SNOOPY SHOW jak i pozostałe produkcje o przygodach popularnego psa rasy beagle bazuje na popularnych historiach obrazkowych Peanuts (pol. Fistaszki). To specyficzne dzieło literacko-artystyczne, którego twórcą jest Charles M. Schulz. To seria czterokadrowych historyjek, które były wydawane od 2 października 1950 roku do 13 lutego 2000 roku. Głównymi bohaterami komiksu są przeważnie Charlie Braun i jego pies rasy beagle o imieniu Snoopy. Resztę obsady uzupełnia ptak Woodstock oraz dzieciaki: Franklin, Linus i Rerun van Pelt, Lucy van Pelt, Sally Braun oraz Peppermint Patty.

Jak podaje Wikipedia: „komiks ten jest uznawany za jeden z najpopularniejszych i najbardziej wpływowych dzieł tego gatunku. Opublikowano 17 897 historyjek. Fistaszki ukazały się w wydaniach ponad 2 600 gazet (wliczając w to polską Gazetę Wyborczą). Miały 355 milionów czytelników w siedemdziesięciu pięciu krajach i zostały przetłumaczone na dwadzieścia jeden języków. Przyczyniły się do wprowadzenia czterokadrowego stylu tworzenia komiksów jako standardu w USA i przyniosły swojemu autorowi ponad miliard dolarów zysku. Już w XXI wieku, bo w 2017 roku DHX Media – właściciela marki Fistaszków nabyli Kanadyjczycy. Stąd dzisiaj mówi się już o kanadyjskim komiksie, choć jego pierwotny twórca jest amerykański, a pierwsze przygody Fistaszków były publikowane na łamach amerykańskiej prasy.

THE SNOOPY SHOW – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Opowiedziane historyjki są z reguły zabawne. Wszak muszą być zabawne, bo THE SNOOPY SHOW (pol. Snoopy i jego show) jest w konwencji komediowej. Sam pies i jego wierny towarzysz ptaszek Woodstock potrafią momentami bawić do łez nie tylko przyjaciół Charliego Browna. Jedynie rzadko kiedy z wygłupów Snoopy’ego jest zadowolona Lucy van Pelt. Ona jest nieco starsza więc często przyjmuje pozę dorosłej dozorującej wyczyny nieznośnego psa. Ponadto ze swoich porad życiowych uczyniła dochodowy interes. Prowadzi bowiem płatną praktykę psychologiczną, gdzie pobiera opłaty w wysokości 5 centów za każdą udzieloną poradę. Innym razem strofuje Snoopy’ego, gdy ten nie zachowuje się jak zwyczajny pies.

To zdarza się bardzo często. Ciężko bowiem naszego tytułowego bohatera nazwać standardowym psem. Snoopy’ego często ponosi wyobraźnia, a w jego przygodach, rozgrywanych często w jego głowie, towarzyszy mu zawsze ptaszek Woodstock. Warto zauważyć, że już w pierwszym odcinku serialu THE SNOOPY SHOW dostajemy opowieść o tym, jak ta para przyjaciół się poznała. Wiele się również ma ze swoim psiakiem jego pan. Charlie Brown od dawna wie, że Snoopy nie zachowuje się jak standardowy pies. W rzeczywistości to on mozolnie przygotowywał go do życia w nowym otoczeniu, a jego pies jakby o tym często zapominał. Koniec końców Charlie Brown jednak lubi swojego psa i czasami w ramach zaufania powierza mu różne ważne zadania. Jednym z nich jest na przykład dostarczenie do szkoły drugiego śniadania dla jego młodszej siostry Sally. Snoopy więc przyjmuje rolę kuriera i żadne przeciwności losy nie zatrzymają go w jego arcyważnej misji.

THE SNOOPY SHOW – Sezon 1 – Recenzja – O DUBBINGU

Czas jeszcze powiedzieć kilka słów o dubbingu. Ten się od lat nie zmienia i głosy postaciom udzielają dokładnie te same osoby. Terry McGurrin na stałe wpisał się w produkcje o Fistaszkach jako Snoopy. Jego przyjaciela Woodstocka w warstwie głosowej reprezentuje Rob Tinkler, a głosu właścicielowi psa – Charliemu Brownowi udziela Ethan Pugiotto.

Pozostali dubbingowcy z tej produkcji to: Hattie Kragten jako Sally Brown oraz Holly Gorski jako Marcie. Aktorka jest też zaangażowana w dubbingowo w inny popularny serial animowany „PAW Patrol” (znany w Polsce jako Psi patrol).

To teraz rodzeństwo van Pelt. Lucy swojego głosu użyczyła Isabella Leo. Linus, to natomiast dubbingowo Wyatt White, a jego brat Rerun, to w rzeczywistości Milo Toriel-McGibbon. Obsadę dubbingową uzupełniają Peppermint Patty, za którą oryginalnie wypowiada się Isis Moore, a także Franklin, któremu głosu udziela Christian Dal Dosso. W serialu THE SNOOPY SHOW pojawia się również często błotnisty Pig-Pen, któremu swojego głosu udzielił Jacob Soley.

THE SNOOPY SHOW – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Jak finalnie wypada pierwszy sezon THE SNOOPY SHOW ? Podobnie jak wszystkie inne przygody Fistaszków. To ciągle ten sam styl i rodzaj humoru. Generalnie to właśnie Snoopy jest filarem różnych przygód Fistaszków. Oczywiście ludzcy bohaterowie mają swoje własne życie. Jedna robi tu za psychoterapeutkę, a inny nie może się obejść bez swojego kocyka, który jest gwarantem jego bezpieczeństwa i komfortu. Koniec końców to jest Snoopy stanowi ożywienie dla tej całej grupy dzieciaków. Świetnym uzupełnieniem dla tego psa okazuje się również jego ptasi towarzysz Woodstock. Para ta często wspólnie wymiata i nie ma sobie równych.

Apple odkąd wystartował ze swoją własną platformą streamingową, to nie może się do końca zdecydować jaki model dystrybucji seriali obrać. Część z nich jest udostępnianych w odstępach tygodniowych, a część z nich jest udostępnianych jednorazowo. Tak się składa, że przy serialach animowanych preferują tą drugą formę. Stąd od samego początku mamy komplet przygód ulubionego psa rasy beagle. Tym w razem w Polsce od razu zadbano o nagranie polskiego dubbingu. Tego brakowało na wstępie w serialu „Snoopy in Space”, choć i tam z czasem zadbano o lepszą dla dzieci wersję językową. Całość w języku polskim (już nie tylko z napisami) możemy więc zobaczyć na platformie APPLE TV+.

Udostępnij w social mediach