THE RAIN – Sezon 2 – RECENZJA

THE RAIN 2 – A NETFLIX ORIGINAL SERIES – Netflix serial oryginalny. Druga odsłona dystopijnego postapokaliptycznego duńskiego serialu, zrealizowanego w konwencji teen drama, czy raczej young adult. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – THE RAIN 1.

GATUNKI : dystopian fiction / thriller / thriller sci-fi / postapokaliptyczny / survivalowy / young adult
KRAJ PRODUKCJI : Dania  

Drugi sezon serialu liczy zaledwie 6 odcinków. THE RAIN 2 został udostępniony widzom platformy NETFLIX w dniu 17 maja 2019 roku.

THE RAIN – Sezon 2 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu Simone i Rasmus Andersen odnajdują swojego ojca w ośrodku Apollon. Dr Frederik Andersen potwierdza szokującą prawdę, że jego syn jest nosicielem śmiertelnego wirusa. Właściwie jest pacjentem zero, w którym wirus się rozwinął, ale nie zabił swojego inkubatora. Obecnie jednak wirus wewnątrz Rasmusa osłabia jego organizm oraz oddziałuje na świat zewnętrzny, przy bezpośrednim kontakcie z chłopakiem. Prędzej czy później może doprowadzić do śmierci Rasmusa, czemu chce koniecznie zapobiec jego opiekuńcza siostra.

Grupa Simone ucieka z ośrodka Apollon i udaje się w stronę granicy strefy kwarantanny. Ekipa Apollona dogania jednak uciekinierów i uniemożliwia im ewakuację, zastawiając drogi wyjazdu ze strefy. Podczas konfrontacji ojciec Simone przekazuje córce współrzędne ośrodka, który może uratować Rasmusa i stworzyć dzięki niemu lek na śmiertelnego wirusa. Za zdradę zostaje zastrzelony, ale grupa wykorzystuje ten moment na ucieczkę. Ostatecznie dociera do siedziby rebelianckich naukowców, którzy pracują nad unicestwieniem stworzonego sztucznie wirusa.

THE RAIN – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Drugi sezon tej duńskiej dystopijnej historii skupia się bardziej na samym wirusie, a już nie na tytułowym deszczu, który ten wirus przenosił. Teraz właściwie w THE RAIN 2 prawdziwym zagrożeniem jest Rasmus, który równocześnie może być zbawieniem dla całej ludzkości. Jest to jedyny przypadek zarażonej osoby, gdzie wirus ostatecznie nie doprowadza do śmierci zarażonego. Fabuła drugiego sezonu skupia się dwutorowo na wyleczeniu Rasmusa, czego bardzo chce jego siostra, a także na wykorzystaniu chłopaka do stworzenia leku/szczepionki przeciwko wirusowi, który zebrał już tak śmiertelne żniwo.

Mamy tu więc motyw „pacjenta zero”, charakterystyczny dla większości thrillerów medycznych. Teraz THE RAIN 2 bardziej logicznie podchodzi do tematu samego wirusa, niż miało to miejsce w przypadku pierwszej odsłony tego serialu. Ponadto twórcy widocznie wzięli sobie do serca hejt widzów za wiadro absurdów wylanych na ich oczy w pierwszym sezonie. Tytułowy deszcz praktycznie znika z planu, a motyw „ucieczki do bezpiecznej przystani”, został zastąpiony misją specjalną o kryptonimie „Rasmus”.

Hmm skąd my to znamy… a chociażby z innych postapokaliptycznych seriali o zombie. Tam też chociażby w „Z Nation” była misja związana z dostarczeniem Murphy’ego, na bazie którego miano opracować specjalną szczepionkę. Inny przykład z tej samej kategorii seriali, to „The Walking Dead” i misja trio Eugene, Abraham i Rosita. Tutaj jednak dochodzi lekki konflikt interesów. Dla siostry Rasmusa liczy się bowiem tylko jego wyleczenie, nawet kosztem całkowitego unicestwienia wirusa. Dla innych priorytetem jest wykorzystanie drzemiącego w Rasmusie wirusa dla celów medycznych. W tej drugiej kwestii nadal wszystko jest owiane tajemnicą, bo każda z grup występujących w drugim sezonie ma inne wobec tego intencje.

THE RAIN 2 - Alba August

THE RAIN – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Jednak w THE RAIN 2 wirus tak po prostu nie daje się wykopać z ciała Rasmusa. Baa, staje się nawet bardziej agresywny i przeciwdziałający każdej próbie ataku na jego jestestwo. Dostajemy nawet w tej kwestii pewien element horroru. Wszystko zostaje sprowadzone do tematu, że Rasmus w pewnym sensie jest teraz chodzącą bombą. I od razu ma to większy sens, niż ekspresowa masakra za sprawą wirusa w deszczu. Oczywiście jeśli podejdziemy do tematu śmiertelnych wirusów od strony naukowej, to i ten sposób zabijania wirusem może się wydawać śmieszny. W dużej mierze ten motyw THE RAIN 2 przypomina trochę produkcje superhero. I to bardziej te z dużego ekranu (podpowiedź ? Film zaczyna się na literę „V”, a kończy na „M”). Jednak nie da się ukryć, że pod tym względem w serialu jest jakiś progres. Można nawet powiedzieć, że drugi sezon stał się tym samym bardziej mroczny.

THE RAIN 2 - Lucas Lynggaard Tønnesen

Oczywiście nadal geneza apokaliptycznej zagłady jest owiana tajemnicą. Jeśli ktoś liczył na szybkie wyjaśnienie, dlaczego stworzono wirusa, to widocznie nie bardzo rozumie koncepcje seriali postapokaliptycznych. Sugerowanie twórcom, że powinni w tej kwestii wyłożyć kawę na ławę, to głupota i świadczy o idiotyzmie wypowiadających się w tym temacie quasi-ekspertów. No a z takimi opiniami można się spotkać w necie, jak długi on i szeroki.

Czy w THE RAIN 2 coś się zmieniło w kwestii nieco niemrawych postaci ? No ehm, na polu Lea i Jean bez większych zmian 🙂 Niemoty jakich mało i można się zdziwić jak w ogóle przetrwali apokalipsę. Martin i Patrick nadal zachowują się dość irracjonalnie, jakby lata post-apokaliptycznej tułaczki niczego ich nie nauczyły. Najciekawszy jest jednak wątek Simone i Rasmusa, ponieważ na tym polu wiele się zmienia, w stosunku do pierwszego sezonu. Duże znaczenie ma też wprowadzenie kilku nowych postaci, które zadziałało aktorsko w drugim sezonie na plus.

THE RAIN 2 - Sonny Lindberg

THE RAIN – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH

No to wypada przyjrzeć się nowym osobom nieco bliżej. Przy tym duńskim serialu rozdział o stronie aktorskiej będzie jednak bardziej w telegraficznym skrócie. Aktorzy odgrywający nowe postacie generalnie nie mają większego dorobku aktorskiego, lub kompletnie nie są znani szerszej publice poza Danią.

Tak kolejno Fie w THE RAIN 2, to w rzeczywistości Natalie Madueño. Aktorka zagrała w kilku pełnometrażowych duńskich filmach. Aktorsko szerzej dała się poznać w serialu „Bedrag„, gdzie wcieliła się w postać Claudii Moreno.

THE RAIN 2 - Natalie Madueño

Kira to aktorsko Evin Ehmad. Ją mogliśmy ostatnio widzieć w innej skandynawskiej produkcji platformy Netfllix. Zagrała Evin Orak w „Störst av Allt” (polski tytuł – Ruchome piaski).

Sten to Johannes Bah Kuhnke. Aktora możemy kojarzyć z serialu „Black widows„. Ostatnio grał też Morgana Sonninga w „Bron / Broen” (polski tytuł Most nad Sundem).

To jeszcze ojciec rodzeństwa Andersen – Doktor Frederik, który nie został wspomniany przy okazji recenzji pierwszego sezonu. W tej roli Lars Simonsen. Zagrał on też chociażby w pierwszych dwóch sezonach „Bron / Broen„.

W drugim sezonie pojawia się też inne troszczące się o siebie rodzeństwo. Starszy brat Jakob to aktorsko Anders Juul. Jego niektórzy mogą kojarzyć z roli Mortene Sørensena w „The Team„.

To jeszcze na koniec jego serialowa młodsza siostra Sarah. W tej roli Clara Rosager. Debiutowała ona na ekranie postacią Cecilie w filmie „En-to-tre-nu!„, który jest adaptacją książki autorstwa Jesper Wung-Sung. Ostatnio grała też Ritę w filmie „Journal 64„.

THE RAIN – Sezon 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Zgodnie z przewidywaniami (red. moimi oczywiście -> patrz THE RAIN 1) duńska dystopia to historia wielosezonowa. To sugerował nam pierwszy sezon, a także obecne zakończenie drugiej odsłony. Nie wchodząc w szczegóły, by nie spoilerować fabuły możemy śmiało liczyć na ciąg dalszy, bo THE RAIN 2 kończy się tzw. otwartym finałem. Cały drugi sezon przeszedł też spore zmiany. Ilość absurdów w tej odsłonie ograniczono do minimum. Jeśli także nie będzie nam przeszkadzała nieco komiksowa ewolucja postaci Rasmusa, to z całą pewnością drugi sezon będzie nam się dobrze oglądało. Poza tym zmniejszenie liczby odcinków do 6 epizodów (PS. co ilościowo taka mizeria mnie mocno denerwuje) to o dziwo wyszło jedynie na plus dla całego serialu. Tym razem nie ma nic nie wnoszących do rozwoju fabuły odcinków. Siłą rzeczy cały THE RAIN 2 toczy się też w znacznie większym tempie.

THE RAIN 2 - Jessica Dinnage

Warto na koniec powiedzieć także słów kilka o ścieżce dźwiękowej do serialu, bo potrafi ona, mówiąc kolokwialnie, wpaść w ucho. Za kompozycję utworów muzycznych do serialu odpowiada Av Av Av (red. hmm, głupszej nazwy nie mieli?). Szczególnie klimatycznie wypada kompozycja do intra tego serialu. Na tym polu należą się laury dla ekipy tworzącej pierwszy duński serial platformy Netflix.

Udostępnij w social mediach