The Rain – SEZON 1 – Recenzja

The Rain – A NETFLIX ORIGINAL SERIES – Netflix serial oryginalny. Duński serial dystopijny, zrealizowany w konwencji thrillera science-fiction. Pomysłodawcami i twórcami serialu są: Jannik Tai Mosholt, Esben Toft Jacobsen i Christian Potalivo. Serial został wyprodukowany przez Miso Film (duńskie studio filmowe Petera Bose i Jonasa Allena) na zlecenie platformy Netflix.

GATUNKI : dystopian fiction / thriller / thriller sci-fi / postapokaliptyczny / survivalowy / young adult
KRAJ PRODUKCJI : Dania

Pierwszy sezon The Rain liczy 8 odcinków. Wszystkie epizody zostały udostępnione widzom platformy NETFLIX równocześnie 4 maja 2018 roku.

The Rain – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o rodzeństwie Andersen, których ojciec dla bezpieczeństwa zamyka w bunkrze, by odizolować ich od niebezpiecznego deszczu, który spadł na ziemię. Sam pozostaje na zewnątrz, ale zobowiązuje córkę Simone, by nie opuszczała bunkra i zaopiekowała się swoim młodszym bratem Rasmusem. Deszcz zawiera tajemniczy wirus, który dziesiątkuje ludzkość przy bezpośrednim kontakcie z wodą deszczową.

Bunkier posiada duże zapasy żywności i wody pitnej. Wszystko jednak kiedyś się kończy, więc rodzeństwo Andersen po sześciu latach spędzonych w odosobnieniu postanawia wyjść na zewnątrz i poszukać swojego ojca, który nigdy do nich nie wrócił. Świat zewnętrzny z powodu śmiercionośnego deszczu nie wygląda już jednak tak, jak go wcześniej zapamiętali.

The Rain – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

The Rain to pierwszy duński serial platformy Netflix. Powiększa on portfolio europejskich produkcji Netflixa. Mimo jednak, że jest to serial duński, to tak jak w przypadku innego europejskiego serialu „Dark„, oryginalny tytuł jest w języku angielskim. To dystopijna opowieść lub jak kto woli postapokaliptyczna. Sam dobór gatunku dobrze świadczy o Netflixie, że nie poszedł on w tym przypadku w kierunku banału. Skandynawskie seriale głównie kojarzą się nam z kryminałami, a tu produkcja z Danii i dostajemy coś z zupełnie innej beczki.

Wraz z rodzeństwem Andersen przenosimy się w świat (Ok – bliżej nieokreślony obszar) przetrzebiony z ludzkości za pomocą specjalnie wyhodowanego do tego zadania wirusa. Jego twórcy znaleźli też szybki sposób na jego rozprzestrzenianie. Dzieje się to za pomocą tytułowego deszczu. Wirus działa błyskawicznie, bo w bezpośrednim kontakcie z wodą deszczową człowiek dostaje wstrząsów, targają nim wymioty i zwija się błyskawicznie z tego łez padołu. Brzmi to dość absurdalnie, bo przy tym wirusie Ebola i Marburg to pikuś, działający z prędkością porównawczą geparda do ślimaka. Jednak trzeba przyjąć, że to element science-fiction. Bardziej fiction niż science, ale kto wie, co tam kiedyś ludzie sami sobie śmiertelnego zgotują w przyszłości.

The Rain – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Pomijając fakt, że The Rain obraża inteligencję widzów, którzy chociaż szczątkowo interesują się tematem śmiertelnych wirusów, to dostajemy od Duńczyków całkiem niezłą historię fabularną. Potrafi ona zaciekawić i przyciągnąć widza przed ekran. Zazwyczaj post-apokaliptyczne filmowe i serialowe opowieści dotyczą świata opanowanego przez zombie, albo świata po zagładzie nuklearnej. Tym razem dostajemy dla odmiany coś innego. Świat po zagładzie spowodowanej śmiertelnym wirusem. Trochę taki thriller medyczny Robina Cooka, ale w skali macro i bez skupiania się na samej sferze wirusologii.

Co do tej skali macro, to można polemizować, jeśli obejrzało się pierwszy sezon The Rain do samego końca. Nie wchodząc jednak w szczegóły, z początku rodzeństwo Andersen nie wiele wie, jak wygląda obecny świat na zewnątrz bunkra. Spędzili tam aż sześć lat. Mały Rasmus zdążył podrosnąć, choć na jego nieszczęście czas spędzony w bunkrze to była połowa jego życia. Simone po tym czasie natomiast zaczyna bardziej zachowywać się jak jego matka, a nie opiekuńcza starsza siostra. Natomiast ojca jak nie było, tak nie ma, więc można przypuszczać, że albo zginął, albo przebywa w innym odosobnionym obiekcie, bo na zewnątrz tak do końca nie jest jeszcze całkiem bezpiecznie.

Oglądając pierwszy sezon The Rain można odnieść wrażenie, że jest to historia rozpisana na wiele sezonów. Ciężko powiedzieć na ile, bo strategia Netflixa raczej nie sugeruje, że będą szaleć z serialem wielosezonowym. Jednak nie da się ukryć, że w postaci pierwszych ośmiu odcinków otrzymujemy jedynie jakiś wycinek większej całości. To zupełnie inna koncepcja opowiadania netflixowych historii jak w przypadku hitowego „Stranger Things„. Pewnie dopiero drugi sezon przyniesie nam więcej odpowiedzi w temacie ataku deszczowego wirusem oraz zasięgu całego śmiercionośnego przedsięwzięcia.

The Rain – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH

Jeżeli cała historia w warstwie fabularnej może się nawet spodobać, to wykreowane postacie w serialu The Rain pozostawiają jednak sporo do życzenia. Duża to zasługa in minus słabo doświadczonych aktorów grających główne role w tym serialu. Chociaż bez zbędnych banałów można śmiało napisać, że akurat wiek aktorów i ich dotychczasowe doświadczenie nie ma tu większego znaczenia, jeśli brakuje po prostu umiejętności. Mamy przecież przykłady pierwsze z brzegu netflixowych seriali takich jak „A Series of Unfortunate Events„, gdzie mimo braku większego doświadczenia głównych bohaterów, aktorsko otrzymaliśmy serial na bardzo wysokim poziomie.

Simone Andersen w tym serialu, to w rzeczywistości Alba August. To córka duńskiego reżysera filmowego i szwedzkiej aktorski. Przed serialem The Rain grała główną rolę w duńskim serialu „Gidseltagningen„, wcielając się w postać Marie Bendix. Ostatnio zagrała też w filmie „Unga Astrid” (ang. Becoming Astrid), gdzie wcieliła się w postać sławnej pisarki Astrid Lindgren.

Rasmus Andersen to aktorsko Lucas Lynggaard Tønnesen. O nim niewiele można powiedzieć z uwagi na brak dorobku aktorskiego. Bardziej doświadczony jest Martin, czyli w rzeczywistości Mikkel Boe Følsgaard. Zagrał on główną rolę Emila Grønnegaarda w duńskim serialu „Arvingerne„.

Ciężko cokolwiek więcej powiedzieć o pozostałych aktorach grających główne role, jeśli nie widziało się ich w innych produkcjach. W telegraficznym skrócie: Patrick to Lukas Løkken, natomiast Jean to Sonny Lindberg. Lea to aktorsko Jessica Dinnage, natomiast Beatrice to w rzeczywistości Angela Bundalovic.

The Rain – SEZON 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Większa część pierwszego sezonu The Rain to survivalowa opowieść o przetrwaniu. To także opowieść o wędrówce w poszukiwaniu ojca rodzeństwa Andersen oraz wielu odpowiedzi na dręczące ich pytania. Ciężko jednoznacznie ocenić ten serial, bo odcinki są tu naprawdę nierówne. Za jednym razem dostajemy nic nie wnoszące włóczęgostwo po lesie, czyli taki typowy serialowy przedłużacz. Za drugim razem natomiast dostajemy ciekawą opowieść o mieszkańcach pewnego domostwa, które zachowuje się jak przebiegła sekta, mamiąca swoich członków.

Serial mimo wszystko doczekał się kontynuacji. Premiera drugiego sezonu odbyła się 17 maja 2019 roku [UPDATE: zobacz recenzję The Rain 2].

Udostępnij w social mediach