THE PURGE – Sezon 2 – RECENZJA

THE PURGE 2 (pol. Noc Oczyszczenia 2) – druga odsłona amerykańskiej serialowej antologii dystopijnych horrorów z podgatunku slasher. Serial jest częścią franczyzy filmów kinowych funkcjonujących pod tym samym tytułem. Twórcą i pomysłodawcą filmów i serialu jest James DeMonaco. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym opisem pierwszej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – THE PURGE 1.

GATUNKI : horror / slasher / suspense / dystopian fiction / antologia
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon serialu, podobnie jak pierwszy, liczy 10 odcinków. THE PURGE 2 był premierowo nadawany nadawany na kanale USA Network od 15 października 2019 roku do 17 grudnia 2019 roku. W Polsce drugi sezon był nadawany na kanale Sci Fi (polska edycja Syfy) w ramówce listopad – grudzień 2020 roku.

THE PURGE – Sezon 2 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW

Centrum obserwacyjne NFFA w Nowym Orleanie. Esme Carmona monitoruje ostatnie dwie godziny przed syrenami informującymi o zakończeniu Czystki. Pracownicy centrum mają za zadanie wyłapywać nielegalne zajścia, bo ta specjalna noc ma jednak swoje pewne granice. Esme właśnie wyłapuje mężczyznę z bombą w plecaku, czyli zabronioną bronią klasy V. Równocześnie udziela wskazówek nowej pracownicy monitoringu Vivian Ross i jest przy tym bardzo opanowana. Spokój jej mąci widok Drew Adams. Kobiety, na której jej bardzo zależy. Ta zostaje zabita na ulicy z rąk ludzi żądających od nich jakiegoś dokumentu. Esme postanawia to prześwietlić już po zakończeniu Czystki.

W tym czasie Turner i Ben opuszczają kampus, by zrobić zgodnie z tradycją zdjęcie łupów z Mostu Samobójców. Po powrocie do akademika natrafiają na uwięzioną kobietę wołającą o pomoc. Gdy Ben podchodzi do kobiety, to trafia w pułapkę. W magazynie zjawia się morderca kobiety z maską z napisem BÓG, który obezwładnia Bena. Następnie próbuje go zgwałcić, ale ten zabija nożem napastnika.

Michelle i Marcus oczekują natomiast zakończenia Nocy Oczyszczenia we własnym domu. Chwilę później ktoś wyłącza system alarmowy domu i wchodzi do środka próbując ich zabić. Marcus manewrem zwabia napastnika na zewnątrz, a Michele w tym czasie ponownie uruchamia system zabezpieczający domu. Następnie pod ostrzałem sprowadza napastnika na linię ognia. Po wszystkim okazuje się, że Marcus nie był przypadkowym celem martwego napastnika.

Grupa Ryana Granta natomiast realizuje włamanie do banku. Gdy dostają się do skarbca, do banku wkracza inna ekipa, by odebrać ich zdobycz pieniężną. Ryan nie ma jednak zamiaru poddać się bez walki. Szakale chcą ich łupu i biorą za zakładnika jego wspólnika. Ryan postanawia oddać im torbę z banknotami z bombą błyskową w środku. Chwilę później słyszą syreny, ale jego wspólnik Tommy postanawia wrócić do środka po pieniądze. To wbrew zasadom, ale Tommy twierdzi, że zdążył przed końcowymi syrenami.

THE PURGE – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Drugi sezon serialowej antologii slasherów jest nietypowy dla całej serii pod marką THE PURGE. Oczywiście nadal dotyczy jednej z corocznych Nocy Oczyszczenia, w której wszelkie przestępstwa są dozwolone, łącznie z morderstwem. Jednakże w THE PURGE 2 oglądamy na wstępie zaledwie ostatnie dwie godziny Nocy Oczyszczenia. Sam sezon skupia się natomiast na konsekwencji tej nocy dla poszczególnych bohaterów tej historii. Od drugiego odcinka oglądamy pierwsze minuty i pierwsze godziny poranka po zakończeniu Nocy Oczyszczenia. Następnie akcja tego sezonu rozkłada się nam na cały rok, który obejmuje czas do kolejnej przyszłorocznej Czystki. W ten sposób THE PURGE 2 zahacza właściwie o dwie Noce Oczyszczenia na przestrzeni dwóch lat.

Poza tym konstrukcja THE PURGE 2 jest dokładnie taka sama jak konstrukcja pozostałych części cyklu (filmy + pierwszy sezon serialu). Akcja rozgrywa się z perspektywy kilku osób. Nie są one praktycznie w żaden sposób związane ze sobą, a prawie jedynie co ich łączy to miejsce zamieszkania – Nowy Orlean. „Prawie jedynie”, bo podobnie jak w THE PURGE 1 w niektórych momentach tej opowieści losy tych bohaterów w jakiś sposób się przeplatają. Jednym razem jest to całkowity przypadek, a innym razem zamierzone działanie. I choć większość sezonu toczy się pomiędzy Nocami Oczyszczenia, to THE PURGE 2 bynajmniej nie traci na elemencie Suspensu. Serial mimo modyfikacji konstrukcji nadal potrafi trzymać w napięciu i wciąż bywa nieprzewidywalny. Wszystko za sprawą głównych bohaterów tej kolejnej opowieści, w które duże znaczenie odgrywa wieloletnia pracownica Centrum obserwacyjnego, a właściwie inwigilacyjnego NFFA – Esme Carmona.

THE PURGE – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Główna bohaterka próbuje odkryć spisek, w wyniku którego ginie szanowana profesor Drew Adams. Kobieta badała wpływ Czystki na psychikę ludzką. Tym samym jej badania stały się niebezpieczne dla systemu, który nie może się cofnąć przed coroczną organizacją Nocy Oczyszczenia. Esmeralda pracując na monitoringu zauważa dziwną sytuację, w której profesor Adams wychodzi w nocy poza swój dom. Kobieta ta nigdy z własnej woli by tego nie zrobiła, bo przecież jest przeciwnikiem organizowania tego festiwalu przemocy. Następnie osoba ta ginie za dokumenty, które są zagrożeniem dla władz. Esme po zakończeniu tej specjalnej nocy zaczyna na własną rękę badać okoliczności tego zajścia, bo to co zobaczyła zachwiała jej wiarę w system oraz Nowych Ojców Założycieli Ameryki.

W THE PURGE 2 nie brakuje oczywiście polityki. Zresztą cała ta organizacja Czystki jest szyta grubymi nićmi. Świetnie te machinacje władzy ukazują filmy, ale i serial dorzuca także w tej kwestii coś od siebie. Jednak żadna władza totalitarna nie lubi sygnalistów. Tacy muszą szybko zginąć, aby nie zdążyli narobić szkody systemowi. Esme badając sprawę Drew Adams wciela się tym samym w rolę takiej sygnalistki. Tym samym naraża własną osobę na niebezpieczeństwo, którym okazać się może wykluczenie poza nawias społeczny. Bycie poza nawiasem nie oznacza jednak alienacji, bo takie osoby stają się celem do eliminacji. Wszystko dla ochrony systemu i świetnej według jej twórców Nocy Oczyszczenia.

Studentem Drew Adams był Darren, któremu podobnie jak Esme zależy na odkryciu prawdy o jej zabójstwie. Darren jest równocześnie synem kolejnego z głównych bohaterów THE PURGE 2. To Marcus Moore, który odkrywa, że stał się zamierzonym celem do eliminacji podczas Nocy Oczyszczenia. Lekarz nie może zrozumieć, dlaczego ktoś chce jego śmierci. Jednak prawda o sobie samym i o swojej przeszłości odkrywa przed nim i widzami informacje skąd ta nienawiść do Marcusa.

THE PURGE – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 3

THE PURGE 2 rozgrywa się chronologicznie przed filmem „The Purge: Anarchy„. Jest to o tyle istotna informacja, by wiedzieć, że chronologicznie opisywana opowieść toczy się wcześniej niż ta przedstawiona w pierwszym sezonie. Świadczy między innymi o tym charakterystyczny element. To specjalna maska z napisem dużymi drukowanymi literami BÓG (org. GOD). Z osobnikiem z taką maską mamy właśnie do czynienia w „The Purge: Anarchy„, jednak w serialu dowiadujemy się, że wcześniej te maski nie były produkowane. Maska ta stała się symbolem zabójcy z kampusu. I tu fabularnie przenosimy się do postaci Bena Gardnera.

Chłopaka poznajemy w momencie kiedy wraz z kumplem z bractwa studenckiego udaje się podczas Nocy Oczyszczenia w miejsca tzw. Mostu Samobójców. W drodze powrotnej Ben wpada w pułapkę zastawioną przez człowieka z opisywaną wcześniej maską. Ben jednak go zabija, co widzimy już w pierwszym odcinku THE PURGE 2 (pol. Noc Oczyszczenia 2). Tym samym wiemy, że ta maska wówczas jeszcze nic nie znaczyła. Jednak Ben po całym incydencie zabiera tą maskę ze sobą. W jego rękach staje się ona dopiero symbolem. To co przeżywa Ben podczas tej jednej specjalnej nocy, ma przełożenie na całe późniejsze jego życie. Tym samym ma to wpływ na jego znajomych, w tym najlepszego kumpla Tunera, a także na dziewczynę Bena – Kelen Stewart.

Na przykładzie historii Bena poznajemy farsę, którą obecna władza USA serwuje swoim obywatelom. Filmy i serial próbują przekonywać za pośrednictwem Nowych Ojców Założycieli Ameryki oraz całego aparatu propagandowego, że nowe zasady praktycznie wyeliminowały przestępczość w kraju. Wszyscy niby obywatele wstrzymują się z czynami zabronionymi do momentu Czystki, gdzie takie ruchy pozostaną bezkarne. Wyeliminowanie całkowite przestępczości znając psychikę ludzką wydaje się przecież niemożliwe. Zawsze znajdzie się ktoś, dla kogo jedna w roku Noc Oczyszczenia będzie za mało.

THE PURGE – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 4

Drugi sezon porusza jeszcze jeden ciekawy wątek i zarazem aspekt psychologiczny. Jest nim przyszłe planowanie. Na przykładzie grupy Ryana Granta, składającej się byłych policjantów, mamy ukazany sposób na życie od jednej Czystki do drugiej. Ci ludzie stale planują jak pozyskać pieniądze podczas Nocy Oczyszczenia. I tu mowa o kwotach, których by normalnie nie zarobili pracując przez cały rok. Czystka przy dobrej organizacji i koordynacji działań oraz wzajemnym zaufaniu może się okazać sposobem na życie. Oczywiście akcje grupy Ryana niosą ze sobą ryzyko poniesienia śmierci. To jednak wszystko byli policjanci, a nie przypadkowi uczestnicy Czystki. Ludzie szkoleni by przetrwać starcie z groźnymi przestępcami. Tym samym nadają się idealnie do działań operacyjnych nawet podczas tej specjalnej szalonej nocy.

Z elementem planowania mieliśmy już do czynienia w THE PURGE 1. Tam postać grana przez Lee Tergesena również przygotowywała się przez cały rok do swoich działań operacyjnych podczas Nocy Oczyszczenia. Tym razem na przykładzie grupy Ryana mamy ten element przedstawiony w szerszej skali. To dokładnie te same działanie rok w rok zgodnie z wcześniej przygotowaną strategią. Strategią i zasadami do których każdy musi się podporządkować. Tym razem zadaniu nie potrafił sprostać Tommy Ortiz, który zaryzykował oznaczeniem przez ludzi z monitoringu NFFA.

Drugi sezon prezentuje mniej Czystki w Czystce (jak cukru w cukrze). O dziwo jednak nie torpeduje to znacznie dynamiki akcji tej produkcji. W przypadku takiego slashera wydawało się, że to strzał w kolano. Jednak wydarzenia między jedną Nocą Oczyszczenia o drugą potrafią również trzymać w napięciu. W drugiej odsłonie zrobili nawet takie mini intro. W czołówce wykorzystano symboliczna już maskę z napisem BÓG oraz bardzo charakterystyczne dla całej serii dźwięki wyjących syren, sygnalizujących początek i koniec danej Nocy Oczyszczenia.

THE PURGE – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

A jak w THE PURGE 2 wymienione w analizie postacie wyglądają od strony aktorskiej ? Esme Carmona, to aktorsko Meksykanka Paola Núñez. To znana aktorka z licznych meksykańskich telenovel. Zawsze grała w nich czołowe role. Aktorka ponadto zagrała w kilku amerykańskich serialach. Wcieliła się w postać Maríi García w „The Son” od AMC, a ostatnio pojawiła się również w serialu „Deputy„.

Jej znajoma z pracy Vivian Ross, to aktorsko Charlotte Schweiger. Aktorka przewinęła się epizodycznie w szóstym sezonie „The Blacklist„. Ich szefa Curtisa gra tu natomiast Connor Trinneer. Serialowo to przede wszystkim Charles Tucker III, nazywany w skrócie Trip w „Star Trek: Enterprise„. Aktor związany był też z franczyzą Gwiezdnych Wrót. Wystąpił jako Michael Kenmore w serialu „Stargate: Atlantis” oraz jako profesor Langford w internetowym serialu „Stargate Origins„.

Ben Gardner, to aktorsko Joel Allen. Epizodycznie wystąpił on w drugim sezonie antologii „Room 104„. Jego dziewczynę Kelen gra tu Danika Yarosh. Serialowo to między innymi Holly Herkimer w „Shameless” oraz Malina Bennet w sequelu Heroesów „Heroes Reborn„. Ostatnimi czasy to również Brooke Osmond w „Greenhouse Academy„.

W postać Turnera wciela się Matt Shively. Serialowo to Ryan Laserbeam w produkcji Nickelodeon „True Jackson, VP„. Przewinął się też w drobnej roli w drugim sezonie „Santa Clarita Diet„.

Darren Moore, to w rzeczywistości Denzel Whitaker, a jego ojciec Marcus Moore, to w realu Derek Luke. Serialowo to między innymi szkolny pedagog Kevin Porter w „13 Reasons Why” oraz Marlon Dinard w „Rogue„.

Michelle Moore, to natomiast aktorsko Rochelle Aytes. Dawniej to Grace Russell w „The Forgotten„, a bardziej współczesne czasy to Senator Cowling w drugim sezonie „Designated Survivor” oraz Nichelle w trzecim sezonie „S.W.A.T.” (pol. S.W.A.T.: jednostka specjalna).

THE PURGE – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

To teraz grupa Ryana. Jej lider Ryan Grant, to aktorsko Max Martini. Serialowo to między innymi Edward Coventry w „The Order” oraz Mack Gerhardt w „The Unit„. W drobnej roli przewinął się również przez drugi sezon „24” (znany w Polsce jako 24 godziny) oraz epizodycznie przez szósty sezon świetnej antologii „The Outer Limits” (znanej w Polsce jako Po tamtej stronie).

Sara Williams, to natomiast w rzeczywistości Chelle Ramos. Serialowo to Heather w drugim sezonie „The Gifted„. Epizodycznie przewinęła się też przez pierwszy sezon innego komiksowego serialu Marvela „Cloak & Dagger„. Ponadto mogliśmy ją jeszcze zaobserwować jako detektyw Alvarez w „Saints & Sinners„.

Tommy Ortiz, to aktorsko Jonathan Medina, a w postać Douga Vargasa wciela się Jaren Mitchell. Tego drugiego znamy z roli Benny’ego Williamsa w serialu „Queen Sugar„.

Dawna szefowa tych policjantów Andrea Ziv, to natomiast aktorsko Christine Dunford. Ostatnimi czasy dubbingowała ona w serialu animowanym „Star Wars: Resistance„. Swojego głosu udziela też w licznych grach video.

Epizodyczna Drew Adams, to aktorsko Avis-Marie Barnes, natomiast w postać Andy’ego Trana w THE PURGE 2 wciela się Lawrence Kao. Serialowo to między innymi Van w trzecim sezonie „The Originals” oraz Tommy Wah w „Wu Assassins„.

Tonya, to aktorsko Devyn A. Tyler, a w rolę Andre wciela się Damien D. Smith. Sąsiada Marcusa – Clinta, odgrywa tu natomiast David Maldonado. Ostatnio został on zaangażowany do produkcji „Your Honor”.

Jako ciekawostkę można podać, że w retrospekcjach pojawił się przez chwilę na ekranie twórca systemów alarmowych / zabezpieczających domy James Sandin. Do tej roli powrócił znany z pierwszego filmu całej serii Ethan Hawke.

To jeszcze na koniec małżeństwo Tucker. April Tucker, to aktorsko Rachel G. Whittle, a jej męża Sama gra w tym serialu Jay Ali. Serialowo to przede wszystkim Agent Specjalny Ray Nadeem w trzecim sezonie wzoru dla wszelkich seriali supebohaterskich „Daredevil„.

THE PURGE – Sezon 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

THE PURGE 2 różni się znacznie od pierwszej odsłony oraz filmów z omawianej franczyzy. Czy jednak jest znacznie gorszą produkcją od pozostałych ? To już kwestia gustu. Jest inny i może fanów serii trochę rozczarował. Jednak posiada on wszystkie elementy slashera oraz suspensu charakterystyczne dla całej tej sagi. Serii dotyczącej Nocy Oczyszczenia i dziwnych czasów jakie nastały w związku z jej wprowadzeniem w życie. Pod tym względem nie odbiega on od swoich poprzedników.

Opinie o tym sezonie były jednak podzielone, a te sprawiły, że władze stacji USA Network ogłosiły, że trzeci sezon już nie powstanie. To trochę dziwne i niepotrzebne ogłoszenie. Wszak to antologia, więc nie ma potrzeby ogłaszania kasacji. Jedynie mogli podać do wiadomości, że w najbliższym czasie nie jest planowana kontynuacja, ale serial wtedy mógłby po kilku latach na srebrny ekran powrócić. Tak czy inaczej jedno drugiego nie wyklucza i kto wie, czy kiedyś nie wznowią jego produkcji.

Nie da się jednak ukryć, że THE PURGE 2 (pol. Noc Oczyszczenia 2) potrafi dostarczyć widzom emocji. Tempo serialu jest zadowalające, a fabuła kolejny raz może się podobać. Drugi sezon tego serialu w telewizji mogliśmy obejrzeć na kanale Sci Fi (polska edycja Syfy).

Udostępnij w social mediach