THE PURGE – Sezon 1 – RECENZJA

THE PURGE (polski tytuł : Noc Oczyszczenia) – amerykańska antologia dystopijnych horrorów z podgatunku slasher. Serial jest częścią franczyzy filmów kinowych funkcjonujących pod tym samym tytułem. Twórcą i pomysłodawcą filmów i serialu jest James DeMonaco. Za produkcję serialu odpowiada Blumhouse Productions (studio produkcyjne Jasona Bluma), Man in a Tree Productions (studio produkcyjne i obsługa post produkcji), Universal Content Productions (NBCUniversal -> Comcast), Racket Squad Productions (studio produkcyjne Anthony’ego Hemingway’a i Thomasa Kelly’ego) oraz Platinum Dunes (studio produkcyjne Michaela Bay’a, Brada Fullera i Andrew Forma).

GATUNKI : horror / slasher / suspense / dystopian fiction / antologia
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu liczy 10 odcinków. Był on premierowo nadawany nadawany na kanale USA Network od 4 września 2018 roku do 6 listopada 2018 roku. W Polsce można było go obejrzeć na kanale Sci Fi (polska edycja Syfy).

Serial opowiada o wydarzeniach z corocznej Czystki, tj. jedynej w roku nocy, w której wszelkie przestępstwa są dozwolone, włącznie z bezkarnym zabijaniem ludzi. Akcja serialu toczy się z perspektywy kilku różnych osób.

THE PURGE – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Przed rozpoczęciem Czystki, telewizja ostrzega, by dobrze zabezpieczyć domy, jeśli ktoś nie ma systemów alarmowych. Broń natomiast i maski sprzedają się jak ciepłe bułeczki, bo wielu obywateli ma zamiar brać udział w tegorocznej Czystce. W tym czasie US Marine Miguel Guerrero stara się odnaleźć swoją siostrę Penelope. Jane Barbour odwiedza natomiast w szpitalu swoją matkę Lorraine. Informuje ją, że będzie pracowała w biurze w Noc Oczyszczenia. Matka jest temu przeciwna, ale Jane wie, że w firmie Ryker Moore Equity powinna być bezpieczna. Pracownicy bowiem zrzekają się na ten czas praw obywatelskich i wszyscy co tam przebywają nie mają przy sobie broni. Ponadto czeka ją i jej zespół dużo pracy w celu pozyskania kluczowej umowy, za którą każdy dostanie sowitą premię.

Rick i Jenna Betancourt pierwszy raz mają zamiar spędzić Noc Oczyszczenia poza domem. Zostali bowiem zaproszeni do posiadłości Stantonów, gdzie chcą zawrzeć korzystny deal. Nie chcą jednak wciągnąć się w politykę, bo taka impreza u Ojców Założycieli to również okazja do politycznego werbunku NFFA. Problematyczne po przyjeździe na miejsce okazuje się jednak dotarcie do Stantonów. Ci pojawiają się dopiero na minutę przed rozpoczęciem Czystki. Czas przed syrenami wykorzystuje Miguel Guerrero, który podąża śladem niejakiego Henry’ego. W melinie dowiaduje się, że jego siostra wstąpiła do pewnej sekty, w której ma się zamiar oddać w ręce Niewidzialnego, zgodnie ze wskazaniami Dobrej Liderki Tavis. Jane Barbour natomiast na minuty przed alarmem opuszcza wieżowiec, by udać się w umówione wcześniej miejsce.

Kiedy syreny oznajmiają początek Czystki, Jane wręcza pewnej kobiecie pieniądze na zlecenie zabójstwa. Małżeństwo Betancourt są natomiast przerażeni, że na imprezie jest obecna Lila Stanton, którą chcieli uniknąć. Po sygnale syren żołnierz Guerrero z noktowizorem rusza za autobusem sekciarzy, którzy szykują się na rytualne Oddanie. W tym czasie w miasto rusza również ze swoją misją tajemniczy mściciel, z własnoręcznie wykonaną maską.

THE PURGE – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Serial THE PURGE (polski tytuł : Noc Oczyszczenia) jest częścią franczyzy filmów kinowych funkcjonujących pod tym samym tytułem. Twórcą i pomysłodawcą filmów oraz samego serialu jest James DeMonaco. Każdy film opowiada inną historię oraz dotyczy innej Czystki. Takie są organizowane co roku, od momentu eksperymentu na Staten Island. Od tamtej pory Noc Oczyszczenia odbywa się regularnie raz w roku i obejmuje cały kraj. Choć każda historia dotyczy innej Nocy Oczyszczenia na fikcyjnej linii czasu, to przed oglądnięciem serialu wypadałoby znać również filmy. Dlaczego ? Serial THE PURGE podobnie jak filmy stanowi odrębną całość i jest zamkniętą historią. Jednak filmy bardziej szczegółowo wyjaśniają samą filozofię Czystki. Dlaczego od strony psychologicznej organizuje się coś takiego i dlaczego ludzie chętnie biorą w tym udział. W serialu raczej jesteśmy od razu wrzuceni w wir wydarzeń, bo twórca uznaje, że każdy wcześniej widział jego filmy.

Wydarzenia z pierwszego sezonu THE PURGE obejmują jedną z kolejnych chronologicznie Nocy Oczyszczenia przestawionych po filmie „The Purge: Anarchy„. Jest to o tyle istotna informacja, że wtedy mieliśmy już styczność z kształtującym się ruchem rewolucyjnym. Ten zaczął się sprzeciwiać Czystce oraz ich pomysłodawcom, czyli Nowym Ojcom Założycielom. Ma to również swój wydźwięk w pierwszym sezonie tego serialu. Poza tym upłynęło już wiele lat od pierwszej Czystki. Ludzie do tego przywykli. Część z nich bierze czynny udział w corocznym święcie przemocy. Inni natomiast w tym czasie barykadują się w swoich domach, by uniknąć rzezi. Niektórzy niby tylko z pozoru sprzeciwiają się nowym zasadom. Sami bezpośrednio nie biorą udział w rzezi, by nie brudzić sobie rąk, ale zlecają brudną robotę innym chętnym. Taką osobą jest właśnie Jane Barbour, którą widzimy w pierwszym odcinku jak umawia się na zlecenie płacąc płatnej zabójczyni.

THE PURGE – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Podobnie jak w filmach (oprócz pierwszego otwierającego serię) akcja serialu rozgrywa się z perspektywy różnych bohaterów. To wydarzenia z tej wyjątkowej, aczkolwiek dziwnej nocy, łączą często losy niezwiązanych ze sobą wcześniej osób. Jednym razem ich spotkania są czystym zbiegiem okoliczności, a innym razem wręcz zamierzoną wcześniej strategią działania.

Szalona Noc Oczyszczenia w serialu, podobnie jak w filmach, rozpoczyna się od dźwięku wyjących syren. Poprzedza je wyświetlany w przekazie telewizyjnym komunikat alarmowy – Emergency Broadcast System. Wyjaśnia on pokrótce zasady obowiązujące podczas tej specjalnej nocy, a jego pełny tekst brzmi tak :

„This is not a test. This is your emergency broadcast system announcing the commencement of the Annual Purge sanctioned by the U.S. Government. Weapons of Class 4 nad lower have been authorized for use during the Purge. All other weapons are restricted. Government officials of ranking 10 have been granted immunity from the Purge and shall not be harmed. Commencing at the siren, any and all crime, including murder, will be legal for 12 continuous hours. Police, fire, and emergency medical services will be unavailable until tomorrow morning at 7 a.m., when The Purge concludes. Blessed be our New Founding Fathers and America, a nation reborn”.

W polskim tłumaczeniu : „To nie jest test. To Wasz komunikat alarmowy ogłaszający początek corocznej czystki usankcjonowanej przez rząd USA. Broń klasy 4 i niższej została dopuszczona do użycia podczas Czystki. Wszystkie inne bronie podlegają ograniczeniom. Najważniejszym urzędnikom państwowym o rankingu 10 przyznano immunitet przed Czystką i nie mogą zostać skrzywdzeni. Począwszy od syreny, wszelkie przestępstwa, w tym morderstwo, będą legalne przez kolejne 12 godzin. Policja, straż pożarna i pogotowie ratunkowe będą niedostępne do jutrzejszego ranka do godziny 7 rano, kiedy zakończy się Czystka. Błogosławieni niech będą nasi nowi Ojcowie Założyciele i Ameryka, naród odrodzony”.

THE PURGE – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

W pierwszym sezonie THE PURGE poznajemy między innymi wspomnianą wcześniej businesswoman (red. czy jak kto woli bizneswoman, choć takie łączenie dwujęzykowe mnie zawsze śmieszy). Jane Barbour przychodzi w Noc Oczyszczenia do pracy. Piętro na którym pracuje jest odizolowane i zabezpieczone od świata zewnętrznego. Wszystko po to, aby nikt z bronią nie wdarł się do środka. Sami pracownicy natomiast w tym czasie rezygnują ze swoich praw i nie mogą przebywać na piętrze z żadną bronią. Należy jednak pamiętać, że to nie broń jest niebezpieczeństwem, a sam człowiek. To człowiek przecież potrafił przez tysiąclecia znaleźć setki sposobów na krzywdzenie swojego bliźniego.

Czy można w pracy czuć się bezpiecznie ? Niektórzy uważają, że poza swoim domem nie ma żadnych gwarancji bezpieczeństwa. O tym doskonale wiedzą Rick i Jenna Betancourt. Jednak tej nocy robią wyjątek od tej reguły. Korzystają bowiem z zaproszenia do posiadłości członków NFFA. Stantonowie tą wręcz szychy w środowisku Nowych Ojców Założycieli. Natomiast imprezy w ich domach organizowane co roku są już wręcz legendarne. Rick i Jenna wcale jednak nie mają zamiaru brać udziału w zabójczej zabawie. Przybywają do posiadłości Stantonów w jednym celu – potrzebują od nich pieniędzy na inwestycję.

Naiwnością jest jednak wierzyć, że środowisko NFFA pozwoli im pozostać na uboczu, bez specjalnego czczenia tej wyjątkowej nocy. Ci ludzie bowiem szczycą się tym, że wymyślili Czystkę. Ta załatwia za nich wiele problemów społecznych. Tym samym oni również biorą w tym udział. Oczywiście jednak nie narażają się na przypadkową śmierć na ulicy. Wszystko tu jest wyreżyserowane, a najważniejsze jest bezpieczeństwo samych Nowych Ojców Założycieli oraz ich gości.

Kolejną grupą głównych bohaterów są natomiast żołnierz Miguel Guerrero oraz jego siostra Penelope. Tej dwójce bohaterów Noc Oczyszczenia dała się już wcześniej mocno we znaki. Ich rodzina brała udział w pierwszej eksperymentalnej Czystce, po której Miguel i Penelope jako małe dzieci zostali sierotami.

THE PURGE – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 4

Przy tej ostatniej dwójce bohaterów z pierwszego sezonu THE PURGE sytuacja jest bardziej złożona. Miguel wcale nie ma zamiaru brać udziału w Czystce. Chce jedynie odnaleźć swoją siostrę. Ta jednak jak się okazuje, jak najbardziej bierze udział w Nocy Oczyszczenia. Tylko nie wciela się w brutalną morderczynię, ale przyjmuje postawę męczenniczki. Penelope wstąpiła bowiem do specjalnego kultu Niewidzialnego. To sekta koordynowana przez niejaką Dobrą Liderkę Tavis. W ciągu roku to pracownica socjalna, która łowi różne osoby z problemami. Taką właśnie osobą jest siostra Miguela. Po odpowiednim praniu mózgu osoby te stają się dobrowolnymi ofiarami podczas Nocy Oczyszczenia. Wszystkie one są przewożone specjalnych autobusem w umówione miejsca. Tam oddają się oczyszczeniu ponosząc ofiarę w ramach pokoju (red. jakkolwiek dziwnie to brzmi).

Ostatnim głównym bohaterem pierwszego sezonu jest natomiast niejaki Joe. Jego nie mamy okazji oglądać w pierwszym odcinku, ale kolejne epizody ukazują przeszłość tego bohatera. Ponadto poznajemy jego motywację do brania udziału w tegorocznej Czystce. Co tu dużo mówić, to osoba która doskonale przygotowuje się do tej specjalnej nocy.

A jest noc szalona. To podczas niej wielu ludzi daje upust swojej złości. Nowe prawo daje im możliwość zabijania, rabunku, rozboju, gwałtu i wszystkiego tego co w każdy inny dzień jest powszechnie prawnie zabronione. Na tym właśnie polega Noc Oczyszczenia, która uwalniając drzemiące w nas demony, ma nas niby oczyścić. Sami Ojcowie Założyciele mają jednak w tym wszystkim inny interes. W serialu trochę jednak brakuje tej filozofii Czystki. Jednak na przykładzie postaci Penelope wielu widzów, którzy wcześniej nie oglądali filmów, ma okazję poznać prawdziwą motywację władz państwowym do organizowania takiej nocy. Nocy pełnej krwi na ulicach i przejawów wszelkiej innej formy przemocy. Nocy pełnej niepewności, czy dożyje się cało i zdrowo kolejnego ranka. Tym samym ten serial to nie tylko horrorowy slasher, ale i tym samym świetny suspens.

THE PURGE – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

A jak w pierwszym sezonie THE PURGE wypadają aktorzy wcielający się w główne role ? Tutaj wygląda to równie dobrze jak w filmach i nie możemy mieć zbyt wielu zastrzeżeń. W postać Jane Barbour wciela się Amanda Warren. Aktorsko to między innymi Olivia Mason w serialu „Madam Secretary” oraz Betty w serialu Apple TV+ „Dickinson„. Serialowo to również Lucy Warburton w „The Leftovers” (pol. Pozostawieni). Epizodycznie przewinęła się również przez pierwszy sezon marvelowego serialu „Jessica Jones” oraz czwarty sezon „Gossip Girl„.

Jej matkę Lorraine Barbour gra w tym sezonie Deneen Tyler. Aktorkę możemy kojarzyć z postaci Dolores Martin w „Looking for Alaska„. Natomiast Joe Owensa gra tu Lee Tergesen. Serialowo to świetny Chett Donnelly w „Weird Science” (znanym w Polsce jako Dziewczyna z komputera) oraz Evan 'Scribe’ Wright w „Generation Kill„. To również świetny Tobias Beecher w produkcji HBO „Oz„, a także Blake Morrow w komiksowym „Outcast” (znanym w Polsce jako Outcast: Opętanie).

Koleżankę z pracy Alison odgrywa w tym sezonie Jessica Miesel. Serialowo to przede wszystkim pielęgniarka Jessica Moore w „The Resident„.

Miguel Guerrero, to aktorsko Gabriel Chavarria. Aktor miał okazję zagrać w filmie „War for the Planet of the Apes„. Serialowo to natomiast przede wszystkim Jacob Aguilar w „East Los High„.

Jego siostra Penelope, to w rzeczywistości Jessica Garza. Aktorka wcieliła się w Anabel Ortiz w serialu „SIX” oraz Josefine Vega w serialu „Penny Dreadful: City of Angels„.

Rick Betancourt, to aktorsko Colin Woodell. Serialowo to chociażby Aiden w drugim sezonie „The Originals” oraz Ronald Sturgis w trzecim sezonie „Masters of Sex„.

Jego żonę Jennę gra w tym serialu urocza Hannah Emily Anderson. Aktorsko to między innymi Eleanor Bonneville w „Jigsaw” (red. z wręcz bezczelnym polskim tłumaczeniem Piła: Dziedzictwo). Aktorka zagrała również w serialu „Shoot the Messenger„.

THE PURGE – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Alberta Stantona gra w tym serialu Reed Diamond. Ten często występuje w serialach. To między innymi Hansen Foundry w czwartym sezonie „13 Reasons Why” oraz John Forstell w „Designated Survivor„. Ponadto aktor zagrał w „The Terror: Infamy„. Serialowo to również Daniel Whitehall w „Agents of S.H.I.E.L.D.” oraz Harold Balinger w „Wayward Pines„. Na zabrakło jego również w szóstym sezonie serialu „The Mentalist” oraz ósmym sezonie „24„.

Jego żonę Ellie Stanton, gra tu Andrea Frankle. To głównie aktorka filmowa, ale przewinęła się również przez serial „Cloak & Dagger” oraz wcielała się w postać Suzanny Macon w serialu „Underground„.

W postać ich córki wciela się natomiast Lili Simmons. Serialowo to między innymi Natalie James w „Ray Donovan” oraz Rebecca Bowman w „Banshee„. Aktorka ponadto wcieliła się w postać Melissy Armstrong w serialu „Hawaii Five-0„.

Dobra Liderka Tavis, to aktorsko Fiona Dourif. Serialowo to między innymi Lillian Roth w „The Blacklist” oraz Bart Curlish w „Dirk Gently’s Holistic Detective Agency„. Ponadto zagrała również w serialach HBO „True Blood” oraz „Deadwood„.

Policjant Pete, to natomiast w rzeczywistości Dominic Fumusa. Aktor jest najbardziej znany z roli Kevina Peytona w serialu „Nurse Jackie„. Ponadto wcielał się w postać Ray’a Conlina w „Homeland” oraz detektywa Keitha Romana w drugim sezonie serialu „Goliath„.

To jeszcze zbieracz Rex. W tej roli wystąpił Christopher Berry. Niektórzy mogą go kojarzyć z postaci Petrusa w serialu „Salem„.

Pokojówka Catalina, to aktorsko Paulina Gálvez, a narkoman Henry to w rzeczywistości Dylan Arnold. Aktor zagrał w musicalowym „Nashville” oraz przewinął się przez serial hulu „Into the Dark„.

Na sam koniec szef Jane – David Ryker. W tej roli wystąpił William Baldwin. W przeszłości zagrał w takich filmach, jak „Fair Game„, czy „Silver„. Serialowo to między innymi William van der Woodsen w „”Gossip Girl” oraz Gordon Flint w „Parenthood„.

THE PURGE – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Przy zapowiedzi serialu THE PURGE były obawy, że akcja będzie w przeciwieństwie do filmów bardzo rozciągnięta. Mamy tu przecież wciąż do czynienia z wydarzeniami z jednej nocy, więc ryzyko sztucznych przedłużaczy było duże. Jednak te dziesięć odcinków nie tylko nie przeciąga sztucznie fabuły, ale również daje taką samą dynamikę akcji, jak kinowe filmy. Poza tym w serialu możemy pokazać więcej, co dzieje się podczas takiej Nocy Oczyszczenia. Więcej również pod kątem różnorodności przestępstw, ale o to akurat nie zadbali w pierwszej odsłonie serialu. Mamy tu natomiast różne dziwactwa zamożniejszej części społeczeństwo, które już wcześniej naświetlały nam filmy. Ważne jednak, że fabularnie kolejny raz przedstawiona historia wokół głównych postaci może budzić nasze emocje. A tego nie zabrakło w serialu, bo pierwszy sezon potrafi trzymać w napięciu i poczuciu niepewnego losu naszych bohaterów.

Za filmami dotyczącymi Nocy Oczyszczenia stoją głównie specjalizujący się w horrorach Blumhouse Productions oraz dysponujący dużym budżetem Universal Pictures. W serialu THE PURGE mamy mniej więcej podobny zestaw producentów. Z tą różnicą, że w ramach NBCUniversal -> Comcastu, tworzy tu ich inna jednostka, a mianowicie Universal Content Productions. Za całość odpowiada ta sama osoba, a dokładnie James DeMonaco. Dzięki temu dostajemy też właściwie to samo, co w filmach, tylko w odsłonie serialowej. Jeżeli więc podobały Was się filmy, to omawiany serial powinien również trafić w Wasze gusta.

Udostępnij w social mediach