The Pharmacist – MINISERIAL – Recenzja

The Pharmacist (pol. Farmaceuta) – A NETFLIX ORIGINAL DOCUMENTARY SERIES – Netflix dokumentalny serial oryginalny. Amerykański miniserial dokumentalny typu true crime. Za produkcję serialu odpowiada Netflix oraz The Cinemart.

GATUNKI : dokumentalny / true crime
KRAJ PRODUKCJI : USA

Miniserial The Pharmacist liczy 4 odcinki. Został on udostępniony w całości widzom platformy NETFLIX w dniu 5 lutego 2020 roku.

The Pharmacist – Miniserial – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY

Dokument jest zrealizowany z perspektywy farmaceuty Dana Schneidera, mieszkającego w St. Bernard pod Nowym Orleanem. Opowiada on przed kamerami co przeszedł w swoim życiu. Jego syn zginął kupując krak (org. crack – kokaina w formie wolnej zasady) w Okręgu 9. Jak twierdzi Dan, policja zbagatelizowała sprawę, w myśl zasady, że dzieciak dostał to, na co sobie zasłużył. Wtedy Dan bierze sprawy w swoje ręce i samodzielnie zaczyna prowadzić śledztwo w poszukiwaniu zabójcy swojego syna. Morderca syna zostaje ostatecznie pojmany i ukarany, ale Dan po powrocie do pracy zauważa, że w aptekach bardzo łatwo można nabyć OxyContin. Lek, który zabija ludzi i jest produkowany na szeroką skalę przez firmę Purdue Pharma. Dan stawia sobie za życiowy cel ukrócenie procederu Purdue Pharma wprowadzania w obieg rynkowy leków zagrażających zdrowiu i życiu zwykłych obywateli.

The Pharmacist – MINISERIAL – Recenzja – ANALIZA – część 1

Chyba nie jest dla nikogo zaskoczeniem, że kolejny dokument platformy Netflix stoi na bardzo wysokim poziomie. Netflix jest znany z fachowych seriali dokumentalnych. Tak jest i tym razem, choć pierwszy odcinek może na to nie wskazywać. Miniserial dokumentalny The Pharmacist trzeba bowiem rozpatrywać na dwóch różnych płaszczyznach, bo składa się niejako z dwóch praktycznie odrębnych fragmentów. Pierwszy odcinek jest inny od pozostałych. Skupia się on bowiem, na walce Dana o sprawiedliwość po zabójstwie jego syna. Syn Dana zginął w szemranej dzielnicy, gdy pojechał tam zdobyć porcję narkotyków. Sam Dan Schneider nie wiedział, że jego syn poszedł w narkotyki i krak stał się jego codziennością. Farmaceuta popełnił typowy rodzicielski błąd, bo w rzeczywistości nie interesował się zbytnio życiem swojego syna. Może inaczej – interesował się, bo rodzina była dla niego zawsze ważna, ale nie znał swojego syna na tyle dobrze, by być świadomym jego osobistych problemów.

Syn został zamordowany, a policja zbytnio nie przykładała się do śledztwa w sprawie jego zabójstwa. Dla nowoorleańskiej policji, która obsługiwała również podmiejskie St. Bernard sprawa była standardowa. Dzieciak zginął, bo nie zapłacił za narkotyki. Sam na siebie ściągnął nieszczęście. Poza tym policja gdyby się przejmowała każdym narkomanem, to nie miałaby czasu na prawdziwą służbę dla lokalnych mieszkańców. Syn Dana z ich punktu widzenia był osobą z marginesu społecznego, więc nie wartą większego zachodu. Dan Schneider bierze więc sprawy w swoje ręce i zabawia się w prywatnego detektywa, aby odnaleźć i dopaść zabójcę swojego syna. Temu właśnie jest poświęcony pierwszy odcinek miniserialu The Pharmacist (pol. Farmaceuta), który jest typową sprawą prywatną tytułowego farmaceuty, ale niejako definiuje jego przyszłe działania, ukazując jego zacięcie i zaangażowanie w danej sprawie. To jakby prolog do tego co nas czeka w kolejnych odcinkach.

The Pharmacist – MINISERIAL – Recenzja – ANALIZA – część 2

Dan dopina swego co nie jest wielką tajemnicą, bo o tym, że doprowadził do odnalezienia zabójcy syna dowiadujemy się w pierwszych minutach miniserialu The Pharmacist. Na czas prywatnego śledztwa zrezygnował on z pracy farmaceuty. Po sukcesie śledztwa Dan Schneider wraca do pracy w lokalnej aptece. Tam zwraca uwagę na podejrzanie wysoką ilość recept na wykupienie leku przeciwbólowego OxyContin. To lek opioidowy, który według firmy Purdue Pharma uwalnia się stopniowo, co powoduje nie tylko uśmierzenie bólu, ale również blokuje tym samym szybki jego nawrót.

Lekom opioidowym praktycznie od samego początku towarzyszy zła sława. Wielu naukowców uważa, że są to leki uzależniające, więc działają podobnie jak narkotyk, ale są sprzedawane na legalu. Tym samym mogą stanowić dla nich swoisty substytut. Oczywiście podpłaceni specjaliści korporacji farmaceutycznej wszędzie poświadczają, że lek OxyContin był bezpieczny, a gwarancją jego bezpieczeństwa był fakt, że był wydawany jedynie na receptę. Wszystko w myśl zasady, że lekarz prowadzący wie lepiej co może przypisać swojemu pacjentowi, a czego nie powinien mu przypisywać.

Dan Schneider pracując w aptece zauważa, że wielu pacjentów przychodzi do niego po lek OxyContin. Jego podejrzliwość sprawia, że zaczyna bliżej interesować się tym tematem, dlaczego tak często przypisywany jest pacjentom ten lek i czy rzeczywiście prawidłowo jest on im przypisany przez lekarzy. Dan z czasem zaczyna ponownie bawić się w prywatnego detektywa. Nosi do pracy dyktafon i nagrywa klientów wykupujących lek. Przy transakcji dokładnie wypytuje ich o przyczyny, które prowadzą ich do zażywania tego leku. Z uwagi na wzrastającą ich ilość zaczyna zwracać uwagę na to, kto wypisuje te recepty. Okazuje się, że w rejonie jest to jedna i ta sama osoba. Wszystkie recepty pochodzą od doktor Jacqueline Cleggett prowadzącej prywatną praktykę na terenie Luizjany.

The Pharmacist – MINISERIAL – Recenzja – ANALIZA – część 3

The Pharmacist następnie ukazuje śledztwo Dana dotyczące praktyk lekarskich Jacqueline Cleggett. Dan Schneider zaczyna obserwować jej przychodnię i ludzi którzy do niej trafiają. Z bólem obserwuje, że są to głównie młode osoby. Takie jak jego syn w momencie śmierci. Dan wie, że musi zatrzymać ten proceder, by więcej ludzi nie straciło bezsensownie swojego życia. Jako farmaceuta jest świadomy szkodliwości leku. Dan wie, że wielu pacjentów z czasem traktuje go jak narkotyk, bo się od niego uzależnili. A wszystko zaczyna się dość banalnie od uśmierzenia jakiegoś bólu. Z czasem OxyContin staje się jednak dla tych ludzi koniecznością. Lekarka Jacqueline Cleggett nie ma jednak żadnych skrupułów, by przypisywać ten lek swoim pacjentom. Baa, robi to notorycznie wypisując jedną receptę za drugą. Dan z czasem obserwuje, że wygląda to jak produkcja taśmowa. Setki, jak nie tysiące recept na OxyContin i wszystkie od Jacqueline Cleggett.

Dan Schneider próbuje zniechęcać pacjentów do wykupienia leku. Wpada tym samym w konflikt z właścicielem apteki, bo jego działania uderzają w jego biznes. Po pracy Dan obserwuje przychodnie Jacqueline Cleggett. To jak się okazuje nie jest zwykła standardowa praktyka lekarska, bo pani doktor przyjmuje pacjentów o nietypowych godzinach nocnych.

Pierwsza myśl Dana jaka przychodzi mu do głowy, to że doktor Jacqueline Cleggett bierze udział w procederze dilerskim. Zawiadamia więc o tym FBI, które z uwagi na charakter sprawy przekazują ją do DEA (red. jak ktoś chociażby oglądał kultowy serial „Breaking Bad” to wie, że to skrót od Drug Enforcement Administration, czyli agencji rządowej stworzonej do walki z narkotykami). Oczywiście wokół DEA jest od lat wiele kontrowersji. Jest lobby w USA, które chce doprowadzić do jej zamknięcia, bo skuteczność ich pracy jest znikoma. Podobne wrażenie odnosi nasz tytułowy bohater, któremu zaczyna to przypominać działania nowoorleańśkiej policji, która wg niego nie robiła nic w sprawie poszukiwania zabójcy jego syna.

The Pharmacist – MINISERIAL – Recenzja – ANALIZA – część 4

Czasami można odnieść wrażenie, że nasz tytułowy bohater ma zacięcie szaleńca. Wszystkich podejrzewa też o brak koniecznych działań. W serialu biorą jednak udział również agenci DEA, którzy twierdzą, że oczywiście cały czas po zgłoszeniu Pana Schneidera podejmowali działania operacyjne. Były one jednak tajne, więc nie mogli się dzielić wynikami swojej obserwacji. Dan jednak wówczas stawia sobie za cel zatrzymanie nielegalnego procederu doktor Cleggett. Z czasem rozpoczyna również współpracę z Komisją Lekarską. Jeśli nie uda się karnie zatrzymać Cleggett, to chociaż niech lekarce odbiorą licencje na prowadzenie medycznej praktyki.

Zaskakujące jest to, że w serialu ostatecznie bierze udział również wspominana wielokrotnie Jacqueline Cleggett. Działania Dana doprowadzają ostatecznie do ukrócenia jej praktyk, ale lekarka unika więzienia. Podczas procesu ma bowiem wypadek samochodowy, który drastycznie odbija się na jej zdrowiu. Dla Dana to jednak i tak dobry znak, że zatrzymał jej spirale śmierci. Jednak takich lekarzy jak Cleggett w tym kraju może być znacznie więcej. Baa, lek jest sprzedawany na całym świecie, a kto wie, czy w innych miejscach również nieetyczni lekarze nie prowadzą podobnego procederu. Dan wytacza więc działa firmie farmaceutycznej. Ta ma kupionych prawników, a jej budżet jest większy niż całego amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości. Jeden człowiek, przeciwko wielkiej korporacji, która ma na smyczy prokuratorów oraz broniących ją kancelarie prawnicze. Scenariusz z życia wzięty, ale niczym z fikcyjnego scenariusza pierwszego sezonu serialu „Goliath„. Jednak Dan Schneider to robi. I przed niczym się nie cofa.

The Pharmacist – MINISERIAL – Recenzja – PODSUMOWANIE

Miniserial The Pharmacist (pol. Farmaceuta) skupia się na całej tej drodze tytułowego bohatera, który wypowiedział wojnę wielkiej korporacji farmaceutycznej Purdue Pharma. To serial dokumentalny oparty na faktach historycznych, więc w myśl definicji pisanie o nim nie zawiera spoilerów. Jednak by nie psuć zabawy wielu widzom, warto przemilczeć efekty jego walki. Jest ona godna podziwu, choć poszczególne działania Dana mogą momentami śmieszyć. Baa, nawet jego żona i córka czasami mówią wprost, że jego działania przypominają postępowanie szaleńca. Dan robi to wszystko nie dla siebie, tylko dla dobra ogółu. Sam również twierdzi, że jest to winien synowi. Tym razem nie chce pozostać bierny, by nie doprowadzić do śmierci podobnych jak jego syn młodzieńców.

Netflix kolejny raz serwuje nam emocjonujący dokument. Pierwszy odcinek może na pierwszy rzut oka nie pasować do całości, ale jak było wspomniane w tekście stanowi on ważny prolog, bo ukazuje wstępne zaangażowanie Dana. To zacięcie i zaangażowanie przekłada się na późniejsze jego działanie, a całość jest świetnie przedstawiona w niniejszym serialu dokumentalnym.

Udostępnij w social mediach