THE PASSAGE – Sezon 1 – RECENZJA

THE PASSAGE (pol. Przejście) – amerykański sensacyjny thriller dark fantasy, którego twórcą jest Liz Heldens. Serial stanowi adaptację powieści, wydanej pod tym samym tytułem, autorstwa Justina Cronina. Za produkcję serialu odpowiada Selfish Mermaid, 20th Century Fox Television (Disney), 6th & Idaho Productions (spółka produkcyjna: Matt Reeves, Adam Kassan, Rafi Crohn, Sam Hoffman) oraz Scott Free Productions (studio produkcyjne Ridey’a Scotta).

GATUNKI : dark fantasy / fantasy / urban fantasy / thriller / akcja / supernatural fiction / vampires
KRAJ PRODUKCJI : USA

THE PASSAGE liczy 10 odcinków. Były one nadawane premierowo na kanale FOX od 14 stycznia 2019 roku do 11 marca 2019 roku. Następnie polscy widzowie na kanale FOX Polska z poślizgiem czasowym mieli okazję oglądać serial w języku polskim. Był on tam emitowany premierowo od 18 lutego 2019 roku do 22 kwietnia 2019 roku.

THE PASSAGE – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial skupia się na losach małej dziewczynki – Amy Bellafonte. Wybitny naukowiec Tim Fanning podczas pobytu w Boliwii zostaje zarażony tajemniczym wirusem. Wirus sieje spustoszenie w jego organizmie i zmienia jego fizjonomię oraz osobowość. Fanning tym samym zostaje odizolowany w specjalistycznym ośrodku medycznym, którym kieruje jego przyjaciel Jonas Lear. Jako pacjent zero Fanning z jednej strony stanowi zagrożenie dla całej ludzkości, ale z drugiej strony może doprowadzić do wyleczenia wszystkich chorób na świecie. Wokół niego powołano Project Noah, gdzie jednostka militarno-medyczna pozyskuje obiekty testowe, które pod wpływem Fanninga mogą się okazać zbawienne dla ludzkości. Jednym z takich obiektów okazuje się młoda dziewczyna Shauna Babcock.

Kolejnym wytypowanym obiektem testowym ma być Amy Bellafonte. Militarny dowódca jednostki Clark Richards, zleca pracę swojemu dawnemu koledze, by ten doprowadził obiekt testowy do jednostki objętej Projektem Noah. Agent Federalny Brad Wolgast podejmuje się zlecenia, ale gdy przejmuje dziewczynkę uświadamia sobie, że wcale nie chce ją oddawać eksperymentalnym testom. Z porywacza staje się szybko jej opiekunem i zastępczym ojcem. Od teraz robi wszystko, by Amy Bellafonte nie została kolejnym królikiem doświadczalnym w ramach Project Noah.

THE PASSAGE – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Na początku 2019 roku FOX serwuje widzom nowy serial zrealizowany w konwencji thrillera, ale oparty na starej jak świat koncepcji dotyczącej wampirów. W serialu obiekty po przemianie spowodowanej tajemniczym wirusem są jednak nazywane Viralami. I to nie jest jedynie kosmetyczna zmiana nazwy, bo sam serial całkowicie inaczej podchodzi do tematyki wampirów. W kinematografii rzadko, bo rzadko, ale zdarzały się inne sposoby ukazania wampirów, jak chociażby w filmie „Priest„. W serialach jednak tematyka ta poruszana jest na tzw. jedno kopyto, dlatego miłą odmianą okazuje się w tym przypadku THE PASSAGE.

THE PASSAGE jest częścią trylogii autorstwa Justina Cronina. Następujący po nim The Twelve oraz The City of Mirrors opisują kolejne wydarzenia następujące po tych przedstawionych w serialu, często zmieniając czas akcji. Książkowo to właściwie cykl postapokaliptyczny, ale serial nawet nie dochodzi do tego momentu, ponieważ ukazuje początki działania wirusa, który zmienia ludzi w Virale.

Tu widzimy, że wszystko zaczyna się od Tima Fanninga. Naukowiec pod wpływem wirusa, poza zmianami w wyglądzie zewnętrznym pozyskuje specjalne zdolności. Te pozwalają mu wpływać na inne istoty żywe, którymi manipuluje dla własnych celów. Jego cele są całkowicie różne od tych, które wyznaczyli sobie medycy. Fanning mimo, że stał się fizycznie więźniem, to psychicznie nie ma dla niego żadnej klatki, która mogłaby go powstrzymać. W ten sposób były naukowiec chce układać obiekty testowe wg własnej modły, a jego celem jest stworzenie armii Virali, które zastąpią słaby gatunek ludzki.

THE PASSAGE – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Sama tematyka Virali, czyli ukazania wampirów w całkiem innym świetle i w całkiem inny, nieoklepany sposób, to niewątpliwie zaleta tej produkcji. W THE PASSAGE znacznie rozszerzono zdolności wampira, które nie tylko ograniczają się do siły perswazji / hipnozy, ale umożliwiają mu całkowite wejście w umysły innych osób, kształtując w ten sposób otaczającą ich (w ich umyśle) rzeczywistość. Oczywiście pozostałe elementy typu krwiopijstwo i wrażliwość na promienie słoneczne pozostawiono zgodnie z mitem o wampirach. Jednak sam fakt, że Virale są tu traktowane jak potwory i izolowane od świata, bardzo różni ten serial od innych wampirzych opowieści, bazujących często na romansach międzygatunkowych i wojnach frakcyjnych.

Serial THE PASSAGE w dziwnym świetle stawia też naukowców pracujących w ramach Projektu Noah. Z jednej strony widzą oni w Fanningu szansę na wyleczenie wszystkich chorób na świecie. To zacny cel, który uświęca środki uwięzienia byłego naukowca i poddania go eksperymentom medycznym. Pod tym względem naczelny ośrodka – Jonas Lear – ma również osobiste pobudki, bo widzi w tym szansę uleczenia swojej nieuleczalnie chorej żony. Z drugiej strony naukowcy potrzebują obiektów testowych, które w kontrolowany sposób będą mogli zamienić w istoty podobne do Fanninga. Początkowo byli to zwykli przestępcy jak Shauna Babcock, ale naukowcy z czasem odkrywają, że czym młodszy obiekt testowy, to tym większa szansa na sukces w ich kontrolowanej przemianie.

THE PASSAGE – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Wątek samych Virali to jedno, ale generalnie cały THE PASSAGE skupia się jednak na Amy Bellafonte, która dzięki pomocy Brada Wolgasta robi wszystko, by nie trafić w ręce naukowców. Przy okazji również, by nie trafić pod wpływy manipulatora Fanninga, który jako pacjent zero kreuje się na króla / przywódcę wszystkich Virali. Wyszkolony i zaprawiony w boju agent bierze zlecenie na dostarczenie obiektu, w ramach prośby swojego dawnego kumpla. Kiedy przejmuje Amy Bellafonte zmienia jednak front, bo rodzi się w nim ludzkie uczucie. Dziewczynka uruchamia jego wspomnienia o zmarłej córce. Brad Wolgast nie chce by kolejne dziecko pod jego nadzorem straciło życie. Oddanie jej w ręce naukowców byłoby jednoznaczne z utratą jej dzieciństwa i w konsekwencji życia. Postanawia więc ochronić Amy przed jej losem, który zgotował jej Project Noah.

Kolejnym dużym plusem serialu THE PASSAGE są relacje na linii Brad Wolgast – Amy Bellafonte. Brad zaczyna traktować Amy niemal jak swoją córkę. Szybko staje się jej strażnikiem, ochroniarzem, opiekunem, przyjacielem i ostatecznie nawet zastępczym ojcem. Odpowiednie szkolenie pozwala mu uchronić Amy przed skierowaniem ją do specjalistycznego ośrodka medycznego. Po zmianie frontu staje się jednak ściganym przez ludzi, którzy zlecili mu tą robotę. To tajna robota, ale dająca wielkie uprawnienia żołnierzom działającym na usługach ośrodka quasi-medycznego. Tym samym Ci ludzie mogą zrobić z Wolgasta porywacza dzieci do odstrzału i jego wyeliminowanie podczas pościgu nie pociągnie za sobą żadnych konsekwencji.

THE PASSAGE – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Aktorsko THE PASSAGE wypada też całkiem dobrze. W główną rolę, czyli postać Amy Bellafonte wciela się Saniyya Sidney. Młoda dziewczyna zagrała wcześniej Florę Harris w „American Horror Story: Roanoke„. Epizodycznie pojawiła się również w serialu „Roots„.

Brad Wolgast, to w rzeczywistości amerykański aktor Mark-Paul Gosselaar. Karierę zaczynał jako jedna z gwiazdek Disney Channel – Zack Morris. W późniejszych latach przypadła mu rola detektywa Johna Clarka Juniora w „NYPD Blue„.

Lacey Antoine, to aktorsko Kecia Lewis. Aktorka przewija się na srebrnym ekranie raczej w rolach epizodycznych. Pojawiła się w drugim sezonie „Unbreakable Kimmy Schmidt” i piętnastym sezonie „Law & Order: Special Victims Unit„.

Lila Kyle, to natomiast aktorsko Emmanuelle Chriqui. Kanadyjka zagrała między innymi Lorelei Martins w „The Mentalist„. W drobnych rolach pojawiła się w serialu „The Borgias” i „Entourage„.

THE PASSAGE – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Clark Richards, to w rzeczywistości Vincent Piazza. Aktora niektórzy mogą kojarzyć z postaci Lucky Luciano w „Boardwalk Empire„. Epizodycznie przewinął się również w „The Sopranos„, „Law & Order” oraz w piątym sezonie „How I Met Your Mother„.

Naczelny ośrodka medycznego Jonas Lear, to aktorsko Henry Ian Cusick. Serialomaniacy znają go z roli Desmonda Hume w „Lost„. To również Marcus Kane w „The 100” oraz Evan Declan w „Inhumans„.

Doktor Nichole Sykes z tego samego ośrodka medycznego, to aktorsko Caroline Chikezie. To brytyjsko-nigeryjska aktorka. Serialowo to między innymi Tamlin w „The Shannara Chronicles„. W drobnych rolach wystąpiła w „Torchwood” i w trzecim sezonie „Supernatural„.

Anthony Carter, to aktorsko McKinley Belcher III. Aktora możemy kojarzyć z roli Agenta Trevora Evansa w „Ozark„. Aktorsko to również Samuel Diggs w „Mercy Street„. Epizodycznie pojawił się także w pierwszym sezonie „Madam Secretary” i pierwszym sezonie „Unbreakable Kimmy Schmidt„.

Tim Fanning, od którego wszystko się zaczęło, to aktorsko Jamie McShane. Jego serialomaniacy mogą kojarzyć z roli Camerona Hayesa w „Sons of Anarchy„. Ponadto aktorsko to również Francis Sheehan w „Bosch” oraz Gerry Whitehorn w najlepszym trzecim sezonie „24” (pol. 24 godziny). Epizodycznie aktor pojawił się w pierwszym sezonie „Fear the Walking Dead” oraz drugim sezonie serialu „Grimm„.

To jeszcze na koniec Shauna Babcock. W rzeczywistości to Brianne Howey. Serialowo to między innymi Kat Rance w „The Exorcist„. W drobnych rolach wystąpiła w „Hawaii Five-0” i „Criminal Minds„.

THE PASSAGE – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Serial THE PASSAGE choć w tematyce wampirów (red. tu nazywanych Viralami) bardzo różni się od większości seriali serwowanych na tzw. jedno kopyto. I w tym przypadku jest to różnica na plus. Dodatkowo serwuje nam emocjonujący wątek oparty na relacjach małej Amy Bellafonte z Agentem Bradem Wolgastem. Cały pierwszy sezon zamyka główny wątek, więc można powiedzieć, że w pewnym sensie stanowi zamkniętą historię. I w tym przypadku to dobrze dla tych, co nie widzieli serialu, a chcieliby go obejrzeć. THE PASSAGE został bowiem skasowany po pierwszym sezonie. Końcowa scena sezonu jest swoistym cliffhangerem, ale stanowi wprowadzenie do wydarzeń opowiedzianych jeszcze w pierwszym tomie trylogii Justina Cronina, ale przenoszącym nas w inny czas akcji. Te wydarzenia różnią się od przedstawionych w serialu, nie tylko czasem akcji, w związku z czym, mimo przerwania serialu jest nawet racjonalne zapoznanie się z tą produkcją, bo można to nawet traktować jako niezależną produkcję.

Udostępnij w social mediach