The Originals – SEZON 1 – Recenzja

The Originals – amerykański serial dark fantasy. Spin-off serialu „Pamiętniki Wampirów” (The Vampire Diaries). To kolejny serial z sagi o wampirach emitowany przez The CW . Za jego produkcję odpowiada Warner Bros Television (wówczas Time Warner Inc., a obecnie Warner Bros. Discovery, Inc.), Alloy Entertainment (studio produkcyjne Leslie Morgenstein) oraz CBS Television Studios (wówczas CBS Corporation, a dzisiaj Paramount Global, z oznaczeniem towarowym Paramount).

GATUNKI : dark fantasy / fantasy / urban fantasy / supernatural fiction / werewolves / vampires
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu The Originals liczy 22 odcinki. Był on emitowany premierowo na kanale The CW od 3 października 2013 roku do 13 maja 2014 roku (pilot serialu został wyemitowany wcześniej, bo 25 kwietnia 2013 roku).

The Originals – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o losach pierwotnych wampirów, które przybyły na Nowy Ląd wraz z pierwszymi grupami kolonistów. Historia rozpoczyna się już w czasach współczesnych, w momencie powrotu do Nowego Orleanu jednego z braci Mikaelsonów – Klausa, pierwszej hybrydy wampira i wilkołaka. Powrotu do miasta, które kiedyś pierwotne wampiry pomagały zbudować i ułożyć wg własnych zasad. Klaus jednak szybko przekonuje się, że zasady które kiedyś tworzył, są skrzętnie wykorzystywane, by umacniać pozycję wampira Marcela. To jego dawny protegowany, któremu Klaus zaufał i postawił na straży swych włości, opuszczając na lata Nowy Orlean. Dzisiaj Marcel nie przypomina już posłusznego wampirka i jest traktowany przez swoich popleczników jak król Nowego Orleanu. To bardzo nie w smak Klausowi, który obawia się każdego spisku, który mógłby w jakiś sposób podważyć jego pozycję w świecie wampirów.

Szybko się okazuje, że Marcel nie tylko kreuje się na króla wampirów, ale także trzyma w szachu grupę wiedźm zamieszkujących francuską dzielnicę Nowego Orleanu. Przed ich urokiem zabezpieczył się „wchodząc w posiadanie” młodej, lecz potężnej czarownicy Daviny, którą uratował podczas tzw. Rytuału Żniw. Niedokończony rytuał czarownic pozwolił Davinie przejąć moce, o których inne wiedźmy mogły tylko śnić.

Konflikt frakcji wiedźm i wampirów wisi na włosku. Do tego dochodzą ludzie, czyli mieszkańcy Nowego Orleanu, którzy w większej części robią za zabawki w rękach wampirów. Jest jednak „grupa trzymająca władzę”, która tak łatwo nie chce oddać się w ręce zwaśnionych frakcji. Na domiar złego, w mieście pojawia się także wilczyca Hayley, która bada ślady swojej watahy. Z czasem wilkołaki stają się kolejnym problemem dla Klausa, który otrzymuje support od swojego starszego brata Elijhy. Rodzina pierwotnych wampirów szybko zaczyna się jednoczyć, a to może zwiastować rychły powrót na tron pierwszych historycznych wampirów.

The Originals – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA

Realizując serial The Originals, twórcy poszerzają sagę o wampirach zapoczątkowaną w „The Vampire Diaries„. Literackie dzieło Lisy Jane Smith, nie tylko doczekało się swojej serialowej adaptacji, ale zyskało także spin-offy. Początek historii ma miejsce w momencie powrotu Klausa do Nowego Orleanu. Ten fragment przedstawiony został właśnie w Pamiętnikach Wampirów. Tam poznajemy Marcela i grupę lokalnych wampirów. The Originals ukazuje nam ciąg dalszy tych zdarzeń. Jednak serial można śmiało oglądać nie znając dogłębnie historii przedstawionych w pierwowzorze. Oczywiście zdarzają się nawiązania, oraz przeplatają się postacie, które występowały w pierwszym serialu. Jednak serial posiada własny ciąg fabularny, który nie wpływa na pobocznie kręcone „The Vampire Diaries„.

The Originals podrzuca nam elementy występujące w sadze Lisy Jane Smith. Mamy więc siłę perswazji wampirów, hybrydy wampirów i wilkołaków, potężne wiedźmy, łowców wampirów, czy też wewnętrzne tarcia frakcji, tak charakterystyczne dla tej serii, że bez których kolejne sezony pewnie nigdy by nie powstały. Twórcy zadbali też o ściągnięcie oryginalnej obsady, która debiutowała w „The Vampire Diaries„. Mamy więc nieustępliwego Niklausa, honorowego Elijhe, przebiegłą ich siostrę Rebekhe oraz inne postacie, które dołączają do serialu w kolejnych sezonach. To wszystko w scenerii amerykańskiej stolicy wampirów – Nowym Orleanie.

The Originals – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH

W rolę Klausa Mikaelsona wcielił się ponownie Joseph Morgan. Angielski aktor, który pojawiał się wielokrotnie w Pamiętnikach Wampirów, by uprzykrzyć życie braci Salvatore. Jego brat Elijah, to natomiast nowozelandzki aktor Daniel Gillies. Niektórzy mogą go znać z serialu „Street Legal„, gdzie wcielił się w rolę Tima O’Connora. Poza tym zaliczył on kilka ról epizodycznych w filmowych produkcjach, takich jak chociażby „Spider-Man 2„, gdzie wcielił się w rolę Johna Jamesona.

Generalnie serialowi bracia Mikaelsonowie trzymają aktorsko w ryzach cały serial The Originals. Większość aktorów serialu nie posiada raczej dużego dorobku artystycznego, co nie oznacza, że wypadają blado w spin-offowej produkcji. Obecnie z obsady chyba największą karierę robi Danielle Campbell, która wcieliła się w rolę Daviny. W ostatnich latach można było ją zobaczyć w serialu „Runaways„, czy „Famous in Love„. Aktorka została też zaangażowana do głównej roli w serialu „Tell Me a Story„.

The Originals – SEZON 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Adaptacja sagi Lisy Jane Smith osiągnęła sukces na srebrnym ekranie i nie da się dziś tego ukryć. Niebawem zobaczymy drugi spin-off, czyli już trzeci serial bazujący na jej historii o wampirach. Tym samym staje się to największą sagą o wampirach jaka została kiedykolwiek filmowo zrealizowana.

Komu można polecić serial. Przede wszystkim fanom Pamiętników Wampirów. Chociaż jak jest wspomniane w tekście, można śmiało oglądać The Originals, nie znając pierwowzoru. Komu jeszcze ? Wszelkim miłośnikom filmów i seriali o wampirach. Jeżeli ktoś lubi tą tematykę, to nie może pominąć mocno rozbudowanej sagi Lisy Jane Smith. Saga doczekała się kolejnego spin-offu, zatytułowanego „Legacies„, który jest kontynuacją historii z The Originals.

Udostępnij w social mediach