The OA – CZĘŚĆ 2 – Recenzja

The OA 2 – A NETFLIX ORIGINAL SERIES – Netflix serial oryginalny. Druga odsłona amerykańskiego serialu stworzonego przez Brit Marling i Zala Batmanglij. Informację o producentach serialu oraz informację z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – The OA 1.

GATUNKI : science fiction / mystery
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon serialu The OA liczy, podobnie jak pierwszy, 8 odcinków. Został on udostępniony widzom platformy NETFLIX w dniu 22 marca 2019 roku.

The OA - Part 2

The OA – CZĘŚĆ 2 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezonu dochodzi do terrorystycznego incydentu w miejscowej szkole. By zapobiec tragedii, grupa młodych ludzi zwerbowana przez Prairie Johnson, nazywającą siebie OA, podejmuje instynktownie próbę odtworzenia wyuczonych znaków. Dziwne zachowanie dekoncentruje napastnika, który zostaje następnie obezwładniony. W momencie obezwładnienia oddaje on jednak strzał, który trafia w nadbiegającą w stronę szkoły Prairie. Młoda kobieta zostaje zabrana przez karetkę pogotowia, lecz ratownikom medycznym nie udaje się uratować jej życia. Prairie Johnson oficjalnie umiera, choć jej kompani wierzą, że udało im się otworzyć portal do innego wymiaru, do którego udała się teraz OA.

Historie opowiadane przez Prairie Johnson okazały się prawdą. Kobieta rzeczywiście trafiła do innego równoległego wymiaru. W tym czasie kobieta o imieniu Nina Azarova traci przytomność. Gdy się przebudza w szpitalu, okazuje się, że w jej ciele w rzeczywistości budzi się OA i to ona przejmuje kontrolę nad ciałem Niny. W równoległym wymiarze świat wygląda podobnie, choć tutejsza Nina nigdy nie była niewidoma. Sama OA budzi jednak wśród personelu obawy o zaburzenia psychiczne spowodowane utratą przytomności (przez Ninę). Zostaje ona tym samym przetransportowana do specjalnego szpitala psychiatrycznego. Tam jak się okazuje jej oprawca Hap jest szefem jednostki, a jej przyjaciel w niedoli Homer jest jednym z jego psychiatrów.

W międzyczasie prywatny detektyw Karim Washington zgadza się pomóc starszej Wietnamce znaleźć jej zaginioną wnuczkę – Michelle. Karim trafia na ślad kryjówki w opuszczonym domu. Okazuje się, że młoda Michelle korzystała z gry logicznej, którą potocznie nazywano Q Symphony i to może być powodem jej tajemniczego zaginięcia. Karim z czasem sam zapoznaje się z mechanizmami gry, przechodząc jej kolejne etapy, a następnie przenika do siedziby twórców gry Q Symphony.

The OA - Netflix - Promo

The OA – CZĘŚĆ 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

The OA 2 wprowadza fabułę na niemal nowe tory. Oczywiście nie oznacza to, że zmienia się koncepcja serialu, bo wszystko wcześniej zostało w ten sposób zaplanowane. Wątpliwości widzów, czy opowiadane historie Prairie Johnson były rzeczywiście prawdziwe, zostają rozwiane już na początku drugiego sezonu. W The OA 2 widzowie wraz z Prairie – choć powinniśmy ją nazywać OA – zostają przeniesieni w inny alternatywny wymiar czasoprzestrzeni. Tutaj świat wygląda podobnie, choć zauważalne są kosmetyczne zmiany. Prezydentem USA jest w tym wymiarze Joe Biden. Natomiast jej porywacz przejął ciało szanowanego guru psychiatrii, który prowadzi tu własny prywatny ośrodek psychiatryczny.

To w nim właśnie ląduje OA, która spotyka tam swoich dawnych współwięźniów. Nie każdy z nich jest jednak sprowadzony do roli obłąkanego pacjenta. Homer, którego Prairie tak usilnie poszukiwała, pracuje tam jako psychiatra. W przeciwieństwie do pozostałej ekipy, on jeden nic nie pamięta z poprzedniego wymiaru. Dlatego też traktuje resztę jak zwykłych wariatów, którzy potrzebują pilnego leczenia psychiatrycznego.

The OA - Prairie

The OA – CZĘŚĆ 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Z całą pewnością The OA 2 jest bardziej serialem science-fiction, stąd taką klasyfikację otrzymał w serwisie Seriale Srebrnego Ekranu drugi sezon. (red. to już druga tak zmiana kategorii po „Six„). Mamy tu tym razem jasno do czynienia z przechodzeniem do innych wymiarów i teorią multiverse. Tym razem niewiele tu mistycyzmu związanego z przeżywaniem śmierci. W The OA 2 poznajemy także nowe sposoby przenikania do innych równoległych wymiarów. Tym samym drugi sezon tego serialu to niemal klasyczne science-fiction, choć w tle mamy stale widoczne filozoficzne przesłanie. Taki już właśnie styl produkcji, za które bierze się Brit Marling.

Nowy The OA 2 stawia widzom inny zestaw pytań. Już teraz nikt nie pyta czy opowiadania Prairie Johnson były prawdą, czy tylko wytworem jej fantazji. Ci co niczym w „Indiana Jones and the Last Crusade” przeszli test wiary wiedzą, że Prairie przeszła do innego wymiaru. Teraz sami próbują do niej dołączyć, choć to nie takie proste zadanie. Steve przeszkolił w kwestii znaków swoją dziewczynę, choć to nie braki kadrowe mogą być w tym zadaniu największym problemem.

The OA – CZĘŚĆ 2 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Choć The OA 2 jak było powiedziane wcześniej przybiera formę bardziej science-fiction niż fantasy, nie oznacza to, że brakuje tu całkowicie elementów fantasy. Drugi sezon także od czasu do czasu serwuje nam pewne gatunkowe smaczki. Mamy tu mistyczne drzewo, czy Starą Noc, czyli żywy intelekt ubrany w postać ogromnej ośmiornicy. Twórcy chcieli być bowiem ciągle oryginalni w formie i treści swojego przekazu. Wszak bowiem koncepcje multiverse nie są przecież niczym nowym, dlatego konieczne było w inny sposób akcentować oryginalność tego dzieła.

Z całą pewnością dalej nie jest to serial dla mas (i oby nigdy się taki nie stał). Filozoficzny środek ciężkości został jedynie przerzucony w inne miejsce. Jeśli ktoś liczy, że nagle serial będzie podrzucał z odcinka na odcinek gotowe odpowiedzi i będzie zmierzał w kierunku banału, to nie ma się czego obawiać. Jedyne co może martwić, lub w jakiś sposób przeszkadzać, to zmarginalizowanie niektórych postaci z pierwszego sezonu. W The OA 2 dostajemy jednak także nowe postacie, takie jak chociażby detektyw Karim Washington, który świetnie się wpisuje w koncepcję tajemniczej formy serialu. Choć na początku trzeba przyznać, bardziej tu robi on za sceptyczną Scully, niż wchłaniającego wszystko Muldera, jeśli zrobimy tu takie odniesienie do innego kultowego serialu.

The OA - Prairie pokaz

The OA – CZĘŚĆ 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

W rolę detektywa w The OA 2 wciela się brytyjski aktor Kingsley Ben-Adir. Do tej pory bardziej udzielał się on na deskach teatru, choć telewizyjnie można było go napotkać w kilku znanych serialach. Zagrał on pułkownika Youngersa w „Peaky Blinders„. Zagrał on też w innym brytyjskim dramacie kryminalnym „Vera„.

Tajemnicza Élodie, która szczątkowo zdradza swoje pochodzenie Hapowi, to aktorsko Irène Jacob. Francusko-szwedzka aktorka znana jest z takich dzieł filmowych jak „The Double Life of Veronique” (pol. Podwójne życie Weroniki), czy „Trois couleurs: Rouge” (pol. Trzy kolory. Czerwony) Krzysztofa Kieślowskiego. Serialowo ostatnio zagrała postać Juliette Le Gall w „The Affair„.

Inną nową postacią jest Fola. W tej roli amerykańska aktorka i piosenkarka Zendaya. Debiutowała ona w serialach dla dzieci realizowanych przez Disney Channel. Aktorsko niektórzy mogą ją także kojarzyć z filmu „Spider-Man: Homecoming„. Już jako dorosła osoba, serialowo gra chociażby Rue w dramacie młodzieżowym „Euphoria„.

The OA – CZĘŚĆ 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

To jeszcze słów kilka o pozostałych członkach obsady, których poznaliśmy w pierwszym sezonie serialu, a nie były one przedstawione od strony aktorskiej przy okazji recenzji The OA 1.

Nancy Johnson to aktorsko Alice Krige. Aktorka zagrała Królową Borg w „Star Trek: Voyager„. Wcieliła się też w Maddie w kultowej produkcji HBO – „Deadwood„. Zagrała ona także drobne role w takich serialach jak „The 4400„, „Six Feet Under„, czy w mini-serialu „Children of Dune„.

Angie to w rzeczywistości Chloe Levine. Ją niektórzy mogą skojarzyć jako Ericę w „Mr. Robot„. Zagrała też w marvelowym miniserialu platformy Netflix – „The Defenders„.

Alfonso Sosa, czyli „Francuz”, to aktorsko amerykański aktor Brandon Perea. Nie ma on jeszcze większego dorobku aktorskiego. Więcej można powiedzieć o jego koledze. Steve Winchell to aktorsko Patrick Gibson. To irlandzki aktor. W przeszłości zaliczył występy w serialu „The Tudors„. Ostatnio zagrał też w serialu oryginalnym Starz „The White Princess„.

The OA - Brandon Perea

The OA – CZĘŚĆ 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 3

Scott Brown to aktorsko Will Brill. On ostatnio pokazywał się w serialu oryginalnym Amazona „The Marvelous Mrs. Maisel„. Epizodycznie wystąpił też w „Gotham„.

Rachel DeGrasso to w rzeczywistości piosenkarka Sharon Van Etten. Natomiast Renata Duarte to hiszpańska aktorka Paz Vega. Aktorka jest chyba najbardziej znana z roli Scarlet w filmie „10 Items or Less„. Została także zaangażowana do nowej części Rambo – „Rambo V: Last Blood„.

To jeszcze na koniec Buck, a w The OA 2 także Michelle. W rzeczywistości to Ian Alexander. Po sukcesie serialu został on zaangażowany do dubbingowania w grze video, która jest kontynuacją największego hitu PS3 (także w formie remasteru na PS4) The Last of Us Part II.

The OA – CZĘŚĆ 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

W nowych odcinkach The OA 2 jest serialem jeszcze bardziej wielopłaszczyznowym. To historia opowiadana w tak oryginalny sposób, że może pochłonąć widza dokumentnie. Ile to już było produkcji, czy to filmowych, czy serialowych opowiadających o podróży do innych równoległych wymiarów. Nikt jednak do tej pory nie ubrał tego tematu w taką formę, jak to zrobili pomysłodawcy serii Brit Marling i Zal Batmanglij. Pomijając jednak formę samego przekazu, to twórcy stworzyli serialowe widowisko tak oryginalne, że śmiało można budować z niego większą serialową odyseję. I aby było śmiesznie, jest to wręcz na przekór obiegowej opinii, że w ostatnich 12-15 miesiącach Netflix robi produkcje bardzo wtórne i brakuje mu oryginalności w ich nomen omen oryginalnych serialach.

Warto poczekać do ostatnich minut drugiego sezonu, bo zakończenie The OA 2 jest jeszcze bardziej epickie, niż te z pierwszej odsłony tego serialu. Niestety jednak jak się później okazało NETFLIX skasował serial po drugim sezonie. Stąd widzowie mimo rozwinięcia fabuły i ciekawego zwrotu akcji nie doczekają się kontynuacji tej opowieści.

Udostępnij w social mediach