THE MORNING SHOW – Sezon 1 – RECENZJA

THE MORNING SHOW – An Apple Original – Apple serial oryginalny. Amerykański serial dramatyczny stworzony przez Jay’a Carsona dla platformy APPLE TV+. Za produkcję serialu odpowiada Kerry Ehrin Productions (studio produkcyjne Kerry Ehrin)Media Res, Echo Films (studio produkcyjne założone przez Jennifer Aniston i Kristin Hahn) oraz Hello Sunshine (grupa medialna założona przez Reese Witherspoon i Setha Rodsky’ego).

GATUNKI : dramat
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu THE MORNING SHOW liczy 10 odcinków. Był on udostępniany widzom premierowo od 1 listopada 2019 roku, czyli od momentu startu nowej platformy Apple TV+, do 20 grudnia 2019 roku.

THE MORNING SHOW – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o dziennikarzach popularnej w całym kraju telewizji śniadaniowej. Alex Levy przyjeżdża nad ranem do studia nagraniowego i dowiaduje się o zwolnieniu z pracy jej partnera Mitcha Kesslera. To wybitny dziennikarz z dużym doświadczeniem, odznaczony w przeszłości licznymi nagrodami. Teraz rozpoczyna się przeciwko niemu wewnętrzne śledztwo stacji UBA w sprawie molestowania seksualnego. Alex o całej sprawie dowiaduje się ostatnia od producenta programu Charliego „Chipa” Blacka. Teraz Alex w porannych wiadomościach musi samodzielnie przekazać widzom tą przykrą informację. To uderza ją bezpośrednio, bo z Mitchem współprowadziła ten program od 15 lat.

Jednak kiedy Alex przystępuje do transmisji na żywo bez poznania okoliczności sprawy, z góry bierze stronę poszkodowanych kobiet. Mówi też o słusznych konsekwencjach jakie spotkały za to Mitcha. Ten widząc jej przekaz z własnego domu jest tym wystąpieniem oburzony. Uważa, że są to zwykłe pomówienia, a on jedynie miał zwyczajny romans na boku. Postanawia więc walczyć o swoje dobre imię, choć jego żona po wybuchu afery oświadcza mu, że bierze z nim rozwód.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

W tym czasie reporterka SENN z Wirginii – Bradley Jackson, przeprowadza transmisję z protestu w kopalni węgla w Lachlan. Kopalnia ma zostać ponownie otwarta cztery lata po jej zamknięciu, które spowodowało masowe zwolnienia w sektorze wydobywczym i utratę tysięcy miejsc pracy. Tam dowiaduje się że Sarah Oppenheimer zostaje zatrudniona jako prezenterka America On Point i puszczają jej nerwy na wizji. Swoją złość wyładowuje na protestującym, który przewrócił kamerzystę. Wszystko to co do niego mówi zostaje zarejestrowane na kamerze. Po powrocie do studia postawia natomiast zwolnić się z tej pracy.

To wydarzenie ściąga uwagę Hanny Shoenfeld, która szuka do programu THE MORNING SHOW silnych osobowości. Przyjeżdża więc do domu Bradley i proponuje jej wywiad w najpopularniejszym w kraju programie śniadaniowym. Bradley zaskoczona propozycją zgadza się na wywiad i wybiera się następnie do studia nagraniowego UBA w Nowym Jorku. Podczas wywiadu natomiast Alex próbuje ją zdyskredytować jako cyniczną reporterkę, która wiedziała że jest nagrywana. Ta jednak nie daje się doświadczonej dziennikarce i swoim wywiadem zyskuje uznanie wśród pracowników porannej telewizji. Sam prezes stacji UBA wieczorem nawet dzwoni do niej z propozycją pracy.

Alex natomiast w tym czasie jedzie do posiadłości Mitcha, by wygarnąć mu swoje rozgoryczenie. Jest zła, że swoim postępowaniem zostawił ją samą na placu boju. Razem bowiem stanowili idealny duet. Mitch jednak twierdzi, że szefowie UBA od jakiegoś czasu chcieli się go pozbyć. Sama afera jest natomiast sztucznie wykreowana, aby umożliwić im pozbycie się jego bez możliwości obrony.

THE MORNING SHOW – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Serial THE MORNING SHOW był pierwszą zapowiedzianą produkcją nowo powstającej platformy streamingowej APPLE TV+. Obok seriali „See” oraz „For All Mankind” był też siłą rzeczy najbardziej promowany przez włodarzy nowej platformy. Jednak przy tej całej promocji Apple wysyłał widzom w związku z tym serialem trochę mylne sygnały. Właściwie tak do końca nie było wiadomo o czym dokładnie będzie opowiadał pierwszy sezon tej produkcji. Oczywiście trailery i zdjęcia promocyjne to jedno, a rzeczywistość serialowa to jeszcze inna para kaloszy. W największym uogólnieniu jednak mówiło się o tym serialu, jako produkcji o dziennikarzach tzw. telewizji śniadaniowej. I tu możemy się zgodzić, bo fabularnie wiele w tym serialu kręci się wokół takiej telewizji śniadaniowej o nazwie THE MORNING SHOW.

Początek pierwszego sezonu THE MORNING SHOW zawęża nam trochę tematykę serialu. Na początku dowiadujemy się, że znany i szanowany dziennikarz Mitch Kessler, współprowadzący program THE MORNING SHOW, z hukiem wylatuje z programu, jak i całej stacji telewizyjnej UBA. Mitch jest bowiem oskarżony o molestowanie seksualne poprzez wykorzystywanie swojej pozycji w pracy względem pracownic niższego szczebla. To mocno uderza w program, jak i stację UBA, którą do tej pory ominęły problemy lawinowe „me too”. Bolesny jest w tym wszystkim fakt, że Mitch w przeszłości często publicznie komentował krytycznie haniebne incydenty molestowań seksualnych z wykorzystaniem własnej pozycji. Teraz wychodzi jakby na to, że Mitch to skończony hipokryta, który na antenie mówił jedno o Harvey’u Weinsteinie i jemu podobnych, a sam prywatnie robił dokładnie to samo. Jednak czy aby na pewno ? Na wstępie poznajemy jedynie jedną stronę wydarzeń, a samemu oskarżonemu odbiera się prawo do obrony i wypowiedzi w tym temacie.

THE MORNING SHOW – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Tym samym serial THE MORNING SHOW na wstępie porusza poważny problem społeczny związaną z tą całą akcją „me too”. Molestowanie seksualne w pracy z wykorzystaniem własnej pozycji jest haniebne i nie ma tu czego usprawiedliwiać. Takie czyny powinno się surowo karać. Dożyliśmy jednak czasów, że osoby oskarżone o takie postępowanie zostają praktycznie skazane bez wyroku i bez żadnej sądowej rozprawy. Przestępstwa natury seksualnej wyzwalają bowiem w społeczeństwie chęci publicznego linczu. W takim wypadku oskarżeni mężczyźni są na pozycji przegranej już na samym początku wybuchu takiej afery.

I to właściwie nie tylko chodzi o molestowanie seksualne w pracy z wykorzystaniem własnej pozycji, ale każdy inny wymiar przestępstw o charakterze seksualnym. We wszystkich przypadkach pojawia się zjawisko ostracyzmu społecznego i tzw. skazanie bez wyroku. Świetnie ukazuje to chociażby duński film „Jagten„. W polskim tłumaczeniu Polowanie (red. pierwotnie poleciła mi go znajoma krytyk filmowa zanim ten film stał się jeszcze znany i od tamtej pory każdemu go polecam, bo to wręcz wybitne dzieło). W pierwszym sezonie THE MORNING SHOW jeden z bohaterów od początku próbuje walczyć z tego typu podejściem. Sprawę nie ułatwiają mu jednak jego niedawni przyjaciele po fachu. Ci również bez dogłębnego zbadania sprawy biorą stronę ofiary, która wniosła oskarżenie przeciw temu dziennikarzowi.

Oczywiście w serialu dość szybko dowiadujemy się, że sprawa jest bardziej złożona. Dziennikarka Alex Levy, która na antenie publicznie oczernia swojego zawodowego partnera, prywatnie jednak nie chcę go skazywać na potępienie. Jest nawet zła, że musiała zrobić to, co zrobiła. Jednak zgodnie z powszechnym obyczajem nie mogła postąpić inaczej. Tym samym Mitch musi samodzielnie mierzyć się z problemem publicznego oskarżenia. Jednak chce walczyć o swoje dobre imię, choć producent THE MORNING SHOW sugeruje mu całkowite wycofanie i czekanie na dalszy bieg wydarzeń dla dobra stacji UBA i wszystkich jej pracowników.

THE MORNING SHOW – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Przedstawiony problem z oskarżeniami to jednak tylko jedna strona fabularna pierwszego sezonu THE MORNING SHOW. Druga warstwa fabularna dotyczy pewnej niszowej dziennikarki Bradley Jackson. Ta niespodziewanie swoim wystąpieniem na wizji zwraca uwagę „wielkich” z branży medialnej. Jej taka zwykła szczerość, tak rzadko już spotykana u współczesnych dziennikarzy zaczyna niektórym imponować.

Tym samym Bradley interesuję się nawet prezes stacji UBA, który chętnie widzi ją na stanowisku prowadzącej poranny program telewizyjny. Zresztą nie byle jaki program, który pokochały miliony Amerykanów. Alex i Mitch stanowili bowiem dotychczas zgrany duet. Afera jednak strąca Mitcha z piedestału, a sam program i stacja UBA potrzebuje teraz widocznych zmian. Takie wg Cory’ego Ellisona może dać właśnie nowa w tym towarzystwie Bradley Jackson.

Bradley Jackson bywa jednak problematyczna w tej swojej szczerości do bólu. Właściwie poprzedni pracodawcy wiecznie mieli z nią problemy. Dlatego Bradley tak często zmieniała miejsce pracy. Ciężko więc takiej osobie zmienić styl z dnia na dzień. Dla Bradley to bez znaczenia czy pracuje dla niszowej stacji w ramach niszowego programu, czy może wchodzi na szczebel ogólnokrajowy z rozpoznawalnym show. Bradley taka już właśnie jest. Nie lubi publicznej hipokryzji, dlatego często nie gra tak, jak jej zagrają.

Taka postawa może niektórym w środowisku dziennikarskim imponować, a innym może wręcz szkodzić. Bradley często bowiem zapomina, że nie jest sama na pokładzie i swoim postępowaniem może łatwo zatopić ten statek z całą załogą. A ta załoga dziennikarska jest bardzo zróżnicowana. Jedni mają własne problemy rodzinne, które odbijają się na ich pracy. Inni obawiają się o własny stołek, a jeszcze inni ukrywają zawodowy romans z obawy przed echem afery z Mitchem. Sam serial natomiast dosyć dobrze naświetla wszystkie te problemy. Scenariusz do tego wszystkiego jest przemyślany, a i aktorzy odgrywający główne role stanęli na wysokości zadania i ich gra aktorska może się podobać.

THE MORNING SHOW – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

To jak już jesteśmy przy aktorach, to czas przyjrzeć się im bliżej. Bradley Jackson, to aktorsko Reese Witherspoon. Jest ona najbardziej znana z roli Elle Woods w filmach „Legally Blonde„. Serialowo to Madeline Martha Mackenzie w „Big Little Lies„. Witherspoon jest także producentką wielu seriali, jak na przykład innej produkcji od Apple – „Truth Be Told„.

Współprowadząca program THE MORNING SHOW Alex Levy, to aktorsko Jennifer Aniston. Aktorka najbardziej dała się poznać światu rolą Rachel Green w serialu „Friends„. Wcześniej występowała w mniejszych rolach chociażby w serialu „The Edge „. Po sukcesie Przyjaciół trafiały jej się znaczące role również na złotym ekranie. Zagrała między innymi Grace Connelly w filmie „Bruce Almighty” oraz Claire Bennett w filmie „Cake„.

Dawny współprowadzący THE MORNING SHOW Mitch Kessler, to aktorsko Steve Carell. Filmowo to zabawny Evan Baxter ze wspomnianego wyżej „”Bruce Almighty” (red. osobiście rozbraja mnie jego dziennikarski występ w tym filmie) oraz w późniejszym filmie „Evan Almighty„. To również Andy w filmie „The 40 Year Old Virgin„. Serialowo to przede wszystkim Michael Scott w komediowym „The Office„. Ostatnimi czasy to również Generał Mark R. Naird w „Space Force„.

Szef UBA Fred Micklen, to w rzeczywistości Tom Irwin. Dawniej serialowo to Graham Chase w „My So-Called Life” (pol. Moje tak zwane życie). W poprzedniej dekadzie to natomiast Adrian Powell w serialu „Devious Maids” (z polskim tytułem Pokojówki z Beverly Hills).

Jego zastępca i prezes UBA Cory Ellison, to aktorsko Billy Crudup. Filmowo do Dr Manhattan w ekranizacji komiksu „Watchmen„. To również Will Bloom w filmie „Big Fish„.

Mia Jordan, to natomiast w rzeczywistości Karen Pittman. Ją możemy kojarzyć z postaci Lenore Pool w serialu „Living with Yourself„. To także policjantka z Harlemu Priscilla Ridley w serialu „Luke Cage„. W drobnej roli wystąpiła również w pierwszym sezonie serialu „NOS4A2„.

THE MORNING SHOW – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Pan pogodynka Yanko, to aktorsko Nestor Carbonell. Serialowo to Batmanuel w „The Tick” oraz Richard Alpert w „Lost„. Ponadto aktor wystąpił jako Alex Romero w serialu „Bates Motel„.

Claire Conway, to w rzeczywistości Bel Powley. Ona podkłada głos Małej Mi w nowych odcinkach Muminków w „Moominvalley„. Hannah Shoenfeld, to natomiast aktorsko Gugu Mbatha-Raw. To angielska aktorka o korzeniach z R.P.A. Filmowo to Dido Elizabeth Belle w „Belle„. Serialowo została natomiast zaangażowana to produkcji „Loki„.

Rena Robinson, to aktorsko Victoria Tate. Prezenterka Alison Namazi, to natomiast w rzeczywistości Janina Gavankar. Wcześniej wcieliła się ona w postać Diany Thomas w serialu „Sleepy Hollow„. To również Luna Garza w „True Blood” oraz Papi w „The L Word„.

Jej zawodowy partner Daniel Henderson, to natomiast aktorsko Desean Terry. Jemu dotychczas przytrafiały się bardziej role epizodyczne, jak chociażby w czwartym sezonie antologii „Room 104„.

Charlie „Chip” Black, to w rzeczywistości producent filmowy Mark Duplass. Dobrze się on sprawdza również w wielu rolach aktorskich. Wcielił się w postać Davida Kaczyńskiego w serialu „Manhunt„. To również Tom Wyatt z drugiego sezonu serialu „Goliath„.

Córkę Alex – Lizzy Craig odgrywa w tym serialu Oona Roche. Główną obsadę uzupełnia natomiast mąż Alex – Jason Craig. W tej roli występuje Jack Davenport. Filmowo to Norrington z przygód piratów. Zagrał tą postać w filmach: „Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl„, „Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest” i „Pirates of the Caribbean: At World’s End„. Serialowo to chociażby Karl Grove w „Why Women Kill” oraz Peter King w „White Famous„.

THE MORNING SHOW – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Omawiany serial był przez Apple mocno pompowany przed, jak i podczas premiery platformy APPLE TV+. Zanosiło się wręcz na ich flagowy projekt serialowy. Po roku działalności tej platformy streamingowej już jednak wiedzieliśmy, że THE MORNING SHOW nie mieści się nawet w pierwszej trójce najlepszych seriali tej platformy. Nie mniej jednak jest to serial całkiem udany. Porusza on poważne tematy i co najważniejsze rozkłada je na czynniki pierwsze biorąc pod uwagę obie strony medalu. No a to takie rzadkie przy tych chociażby wszystkich aferach seksualnych z ostatnich lat.

Produkcja ta też dość ciekawie podchodzi do samej pracy takich dziennikarzy popularnej telewizji. Z jednej strony przemawia za nimi pycha i wyższość nad innymi. Z drugiej strony do głosu dochodzą ambicje i pragnienie większego docenienia. W kontrze do tego wszystkiego jest dziennikarka, która nie chce się wpisywać w utarte schematy. Zamiast cukierkowej telewizji, woli pokazywać widzom prawdę, taką jaką ona jest. Czarno na białym.

To oczywiście jest wielu osobom nie w smak. Gdyby to jednak tylko o samą formę przekazu chodziło. Serial jednak pokazuje serię intryg. Te sięgają od samego dziennikarskiego dołu po szefostwo i właścicieli samej stacji, na której sukces oni wszyscy tu pracują. To właśnie wszystko czyni ten serial serialem dość udanym i interesującym. Dramaturgii tu nie brakuje i aż dziwi taka rola chociażby Steve’a Carella, który wielu z nas kojarzy się głównie z produkcji komediowych.

Serial oczywiście otrzymał zielone światło jeszcze praktycznie przed premierą pierwszej odsłony. Apple mocno wierzy w swoje seriale i każdy z nich przedłuża bez kasacji, co im się generalnie chwali. Zdjęcia do drugiego sezonu rozpoczęły się 24 lutego 2020 roku, ale większa fala pandemii COVID-19 praktycznie wstrzymała produkcję na długie miesiące. Pierwszy sezon omawianego serialu możemy natomiast obejrzeć w języku polskim na platformie APPLE TV+.

Udostępnij w social mediach