THE MAN IN THE HIGH CASTLE – Sezon 4 – RECENZJA

THE MAN IN THE HIGH CASTLE 4 (polski tytuł: Człowiek z Wysokiego Zamku 4) – AMAZON ORIGINAL – Amazon serial oryginalny. Czwarty i równocześnie finałowy sezon serialu, którego akcja przenosi nas w alternatywną przeszłość świata. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – THE MAN IN THE HIGH CASTLE 1. Niniejszy artykuł kontynuuje wątki fabularne zawarte w recenzji dotyczącej – THE MAN IN THE HIGH CASTLE 3.

GATUNKI : alternatywna historia / dystopian fiction / thriller / thriller sci-fi
KRAJ PRODUKCJI : USA

Czwarty sezon serialu, jak i pozostałe, liczy 10 odcinków. Finałowy THE MAN IN THE HIGH CASTLE 4 został udostępniony widzom platformy Amazon Prime Video w całości w dniu 15 listopada 2019 roku.

THE MAN IN THE HIGH CASTLE – Sezon 4 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezonu Człowiek z Wysokiego Zamku zostaje zatrzymany przed własnym domem przez Nazistów. Następnie John Smith ma okazję na własne oczy zobaczyć tunel stanowiący bramę do multiversum. W tym czasie Juliana Crain i Liam (Wyatt Price) docierają do wrót podziemnymi jaskiniami. Tam są świadkami dezintegracji ludzkich obiektów testowych, przy próbie wysłania ich przez portal do równoległej rzeczywistości. Jednak jeden z czterech obiektów przedostaje się przez portal, co zadowala Führera Himmlera, który chce przyspieszyć badania nad wrotami, aby bezpiecznie umożliwiły przesyłanie oddziałów żołnierzy, które będą mogły zdominować kolejny świat. Chwilę później ludzie Juliany zostają zauważeni przez obstawę tunelu, a ona sama trafia w ręce Smitha.

John Smith następnie udaje się na symboliczne zniszczenie Statuy Wolności, które ma dać nowy początek na amerykańskiej nazistowskiej ziemi. Tzw. Rok Zerowy. Tej samej nocy podczas ulicznych uroczystości, ruch oporu dokonuje snajperskiego zamachu na Führera. Himmlerowi udaje się jednak przeżyć zamach. Ed McCarthy dociera natomiast do Roberta Childana i przekazuje mu informację o śmierci Franka Frinka z rąk Kido. Chce by on teraz razem z nim i Jackiem kontynuował jego walkę. Reichsmarschall Smith ma natomiast dość gierek Hawthorne’a Abendsena i chce się od niego dowiedzieć dlaczego przejście przez portal nie sprawdza się przy każdym wysłanym obiekcie testowym. Ten twierdzi, że plany Rzeszy nigdy się nie powiodą, bo przez portal mogą przejść jedynie osoby, które nie mają swojej wersji w docelowym równoległym świecie. Julianie natomiast po torturach udaje się samoistnie dokonać skoku do równoległej rzeczywistości.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Juliana postrzelona przez Smitha podczas przeskoku, ląduje w równoległej rzeczywistości. Tam jej życie ratuje alternatywna wersja Johna Smitha i jego syna Thomasa. Z czasem Juliana zadomawia się w równoległej rzeczywistości, ale tam nadal praktykuje medytację, dzięki której może spojrzeć w inny świat. Rok później w pierwotnej rzeczywistości odbywa się uroczysty pogrzeb Nobusuke Tagomi, który zginął w zamachu ruchu oporu. Takeshi Kido dostaje natomiast zadanie odnalezienia zabójcy Pana Tagomi. W tym czasie wojska Rzeszy wkraczają do Strefy Neutralnej by zrobić porządek z ruchem oporu. Przejmują i palą taśmy filmowe, ale Wyatt Price nadal pozostaje dla nich nieuchwytny.

W Stanach Pacyficznych Takeshi Kido bierze się za poszukiwanie zabójcy Ministra Handlu. Podejrzenie spada na organizację Black Communist Rebellion, której siła wzrasta w San Francisco. Jej przywódcą jest Equiano Hampton, a Kido wraz ze swoimi ludźmi trafia na jego kontrabandowy ślad. Reichsmarschall John Smith natomiast dociera do swojej żony, która opuściła go nie mogąc znieść myśli o śmierci Thomasa. Ten próbuje ją przekonać do powrotu do domu, lecz ta ma dość Rzeszy i wyniszczającej jej rodzinę ideologii. Smith wraca więc jedynie z córkami. W tym czasie Liam próbuje odbudować siły po porażce w strefie neutralnej. Wraca więc do San Francisco i nawiązuje kontakt z BCR – Black Communist Rebellion.

THE MAN IN THE HIGH CASTLE – Sezon 4 – Recenzja – ANALIZA – część 1

To już ostatni sezon serialu, w którym przenosimy się, by poznać alternatywną przeszłość naszej planety. THE MAN IN THE HIGH CASTLE 4 (polski tytuł: Człowiek z Wysokiego Zamku 4) od samego początku był zapowiadany jako finałowy sezon tego serialu. Czy jednak rzeczywiście zamyka on wszystkie wątki w tej produkcji ? Na wstępie czwartego sezonu mamy okazję bliżej poznać równoległą rzeczywistość. To Ziemia na której żyjemy my – widzowie. W komiksach DC nazywalibyśmy ją Earth Prime – czyli tą główną i podstawową rzeczywistością. W tym równoległym świecie lądował wcześniej Nobusuke Tagomi. Teraz na przełomie sezonów takiego samoistnego skoku, bez żadnego portalu, dokonuje Juliana Crain. Tam poznaje ona inną wersję swojego oprawcy. John Smith zajmuje się w tym świecie ubezpieczeniami i sprawami finansowymi, a od wojska trzyma się daleko. Był kiedyś wojskowym i dobrze sobie radził, ale uznał, że to nie jest jego przeznaczenie i że powinien zająć się czymś innym.

W równoległej rzeczywistości Juliana ma okazję poznać jak wygląda życie w Ameryce po zwycięstwie Aliantów nad Państwami Osi. Wcześniej miała tego jedynie przedsmak na przekazanych jej przez Hawthorne’a Abendsena taśmach filmowych. Z jednej strony Juliana ma więc wybór. Zostać tu na stałe i żyć innym życiem w świecie, który nie ma już problemów z Nazistami. Z drugiej strony może wykorzystać całą swoją pozyskaną wiedzę o pokonaniu tutejszych Nazistów w swoim rodzimym świecie.

John Smith w randze Marszałka Rzeszy, również jest zaintrygowany światem, w którym inaczej potoczyła się historia. Niezbyt go jednak interesują historyczne niuanse. Dla niego ważniejsze jest, że na przechwyconych taśmach widzi tam swojego syna Thomasa. Całego i zdrowego. Teraz więc zaczyna kombinować w jaki sposób przenieść go do swojej rzeczywistości. Według teorii Człowieka z Wysokiego Zamku, Thomas mógłby żyć w ich świecie, bo nie ma tu jego odpowiednika, gdyż ten zginął za ideologię Rzeszy.

THE MAN IN THE HIGH CASTLE – Sezon 4 – Recenzja – ANALIZA – część 2

W THE MAN IN THE HIGH CASTLE 4 trochę się dzieje w równoległej rzeczywistości. Wydawać by się mogło, że twórcy serialu bardziej wykorzystają ten motyw. Jednak stale najważniejsze wydarzenia dotyczą pierwotnego dla serialu świata. Tu zachodzą pewne zmiany. Tysiącletnie imperia, jak mówią o sobie Japończycy i Niemieccy Naziści zaczynają się chwiać w obliczu lokalnych buntów. Imperium Japońskie zaczyna zbierać baty na chińskiej ziemi. O tym dowiadujemy się od Toru Kido. Syn inspektora Kempeitai przeżył to na własnej skórze walcząc na froncie w Chinach.

Gdyby tego wszystkiego było mało, to w Zachodnich Stanach Pacyficznych Ameryki również zaczynają się bardziej buntować. No ale jak i kto ? Frank Frink został stracony, a sprzedawcę staroci Roberta Childana nikt nie traktuje poważnie. Niby miał on kontynuować walkę Finka, ale robi to po swojemu, a przy okazji zaczyna sobie układać prywatne życie u boku poznanej Yukiko. Realne zagrożenie dla stacjonujących tu Japończyków jest więc zgoła inne. To rosnący w siłę terroryści z BCR – Black Communist Rebellion.

Niestety wątek z Communist Rebellion w THE MAN IN THE HIGH CASTLE 4 jest mało przejmujący. Ze wszystkich bojowników wszelkich ruchów oporu w Stanach Zjednoczonych, Czarni Komuniści prezentują się najbardziej bezbarwnie. Brakuje tu charyzmatycznych przywódców, a poza tym nikt w serialu nie wyjaśnia, w jaki sposób ta grupa urosła w siłę. Problem z tłumaczeniem tego widzom rozwiązano przenosząc akcję serialu rok do przodu względem trzeciego sezonu. Zdecydowanie więc bardziej wyrazistą postacią ruchu oporu jest Wyatt Price, nazywany przez przyjaciół Liamem. W czwartym sezonie jego rola jeszcze bardziej wzrasta, a wśród Nazistów jest on najbardziej poszukiwanym człowiekiem w Amerykańskiej Rzeszy. Problem tylko taki, że Liam znalazł przed nimi bezpieczną przystań na Zachodnim Wybrzeżu, a dokładnie w San Francisco.

THE MAN IN THE HIGH CASTLE – Sezon 4 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Nie bez znaczenia dla fabuły serialu był wątek z życia rodzinnego Johna Smitha w trzecim sezonie. Akcja wówczas kręciła się wokół jego syna Thomasa, który oddał swoje życie dla ideologii, mimo że jego ojciec próbował zrobić dla niego i jego choroby pewien wyjątek od reguły. Nie mogło się to nie odbić na reszcie rodziny Smitha. Jego żona wyjeżdża do Strefy Neutralnej, by być daleko od chorej ideologii, która wyniszcza jej rodzinę. Generalnie rola Helen znacznie wzrasta w finałowym sezonie tego serialu. Przy niej widzowie mają okazję bliżej poznać córki Smitha: Amy i Jennifer. Poglądowo to dwa przeciwległe bieguny. Jednak czy w rodzinie wysokiego oficera Rzeszy może być ktoś, kto podważa narodowy socjalizm i jego główne założenia (?).

Małżeństwo Smithów dawniej jednak wyznawało inne poglądy. Długo przyszło nam czekać w tym serialu, by poznać przeszłość Johna Smitha. Teraz w THE MAN IN THE HIGH CASTLE 4 w retrospekcjach poznajemy ostatni rok wojny, w którym Smith walczył po przeciwnej stronie barykady. Sceny te może jednoznacznie nie odpowiedzą nam jak Amerykanin uzyskał w Rzeszy tak wysokie stanowiska, ale pokażą nam jak doszło to tego, że całkowicie zmienił on strony konfliktu militarnego.

Jednak czy THE MAN IN THE HIGH CASTLE 4, który jest finałowym sezonem zamyka nam cały wątek przewodni dominacji Nazistów i Imperium Japońskiego w tej równoległej dla nas rzeczywistości ? Bez spoilerowania, ale jeżeli nastawiamy się na definitywne zakończenie wątku przewodniego, to możemy mieć później pewien niedosyt. Wszystko bowiem prowadzi jedynie do nakreślenia kierunku zmian, a nie bezpośredniego dokonania zmian wewnętrznych na amerykańskiej ziemi. To musi nas zadowolić, bo z jednej strony wiele wyjaśnia, ale z drugiej strony kilku rzeczy nam nie dopowiada.

THE MAN IN THE HIGH CASTLE – Sezon 4 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

To już finałowy sezon Człowieka z Wysokiego Zamku, więc warto uzupełnić aktorsko postacie jakie w tym sezonie miały większy wpływ na fabułę tego serialu. Irlandczyk Wyatt Price / Liam, to aktorsko rzeczywiście Irlandczyk Jason O’Mara. Przez lata jest on związany z DC i podkłada głos Batmanowi w wielu animacjach. Poza dubbingiem to Jeffrey Mace w serialu Marvela „Agents of S.H.I.E.L.D.” oraz George Washington w miniserialu „Sons of Liberty„.

Toru Kido, to aktorsko Sen Mitsuji. Australijsko-japoński aktor jest najbardziej znany z roli Shun Kenzaki w serialu YouTube Original „Origin„. Szefa Yakuzy Okamiego zagrał tu natomiast Michael Hagiwara.

Przywódca Black Communist Rebellion Equiano Hampton, to aktorsko David Harewood. Serialowo to między innymi Hank Henshaw z universum DC w produkcjach The CW. Debiutował tą postacią w serialu „Supergirl„. To również David Estes w „Homeland” oraz Joe Robinson w „The Vice„.

Bell Mallory, czyli kolejny lider, a w tym przypadku liderka Czarnych Komunistów, to aktorsko Frances Turner. Serialowo to między innymi Paula w „The Giffed„.

Elijah od Czarnych Komunistów, to w rzeczywistości Clé Bennett. To kanadyjski aktor, który wystąpił między innymi w serialu „Heroes Reborn” oraz serialu Disney+ „The Falcon and the Winter Soldier„. Przewinął się również przez drugi sezon serialu „The Tick” oraz pierwszy sezon „Lost Girl„. Epizodycznie wystąpił również w drugim sezonie „Arrow” i drugim sezonie „Designated Survivor„.

Admirał Inokuchi, to aktorsko Eijiro Ozaki. Swojego głosu udzielił on wielkiej ośmiornicy w drugim sezonie „The OA”. Epizodycznie przewinął się jeszcze przez pierwszy sezon „Altered Carbon” oraz pierwszy sezon „Extant„. W postać generała Yamori wciela się natomiast Bruce Locke.

THE MAN IN THE HIGH CASTLE – Sezon 4 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Kapitan Iijima, to aktorsko Rich Ting, a w postać Wilhelma Goertzmanna wciela się Niemiec Marc Rissmann. Miał on okazję zagrać w serialu „Game of Thrones” oraz przewinął się jako Tekil przez serial „The Last Kingdom„.

Whitcroft, to w rzeczywistości Eric Lange. Jest on znany chociażby z postaci Lyle’a Mitchella w miniserialu „Escape at Dannemora„.

Martha, z ochrony żony Johna Smitha, to aktorsko Rachel Nichols. Serialowo to między innymi Angela Azarath w „Titans” oraz Rachel Gibson w piątym sezonie „Alias„. Obecny Führer Heinrich Himmler, to natomiast w rzeczywistości Amerykanin Kenneth Tigar.

Żonę Führera – Margarete Himmler, zagrała Kanadyjka Gwynyth Walsh. Serialowo to między innymi Jo Ellen w „Virgin River„. Dawniej to jednak przede wszystkim Patricia Da Vinci w serialu „Da Vinci’s Inquest„.

W historyczną postać Adolfa Eichmanna wciela się Timothy V. Murphy. To irlandzki aktor, który zagrał komandora Grey’a w serialu „Snowpiercer„. To również Osip Agronov w drugim sezonie „True Detective„.

Yukiko, to natomiast aktorsko Chika Kanamoto. W przeszłości przewinęła się ona przez serial „Shadow Love„.

To jeszcze rodzina Johna Smitha. Thomas, to aktorsko Kanadyjczyk Quinn Lord. Po omawianym serialu został on zaangażowany do produkcji „Firefly Lane„. Żona Helen, to natomiast aktorsko Chelah Horsdal, najbardziej znana z postaci Maggie Palmer w „Hell on Wheels„.

Amy, to w rzeczywistości Gracyn Shinyei. W ostatnich latach to również młoda Kate w serialu „Batwoman„. To również Emily Montgomery w serialu „When Calls the Heart” (z polskim tytułem Głos serca).

Starsza siostra Jennifer Smith, to natomiast aktorsko Genea Charpentier. Ona również zagrała w serialu „”When Calls the Heart” jako Laura Campbell. Przewinęła się również przez drugi sezon „Are You Afraid of the Dark?„.

To jeszcze na koniec Księżna Hirohito. W tą postać wcieliła się Mayumi Yoshida. Wcześniej zagrała ona w serialu „Mythos” oraz przewinęła się epizodycznie przez pierwszy sezon „The Good Doctor„.

THE MAN IN THE HIGH CASTLE – Sezon 4 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Finałowy sezon ma kilka słabszych momentów. Jedne są za sprawą wątku z Black Communist Rebellion, a inne są za sprawą nieco chaotycznie rozwijanej akcji w równoległej rzeczywistości. Ta mogła być bardziej wykorzystana, ale twórcy serialu zdecydowali inaczej. Nie brakuje mu jednak ciekawych zwrotów akcji. Emocji więc tu nie brakuje, szczególnie dużo ich dostarczają dwa ostatnie odcinki tego serialu. Bawić, a może nawet drażnić może trochę naiwności politycznej wrzuconej do ostatniego sezonu. Dotyczy to decyzji japońskiej w sprawie okupowanej ziemi oraz tej zbytniej ufności Berlina kierowanej w stronę Johna Smitha, skoro w tym sezonie poznaliśmy jego przeszłość i wcześniejsze poglądy. No ale właściwie to nie jest przecież serial historyczny, a w produkcjach science fiction panuje większa swoboda twórcza 😉

To już jednak koniec. Całościowo omawiany serial był od początku oczkiem w głowie platformy Amazon Prime Video. Sam Amazon promował go jako swój flagowy projekt i choć to widzowie powinni ocenić i takie łatki serialom przypinać, to jednak całościowo był to bardzo udany serial. Jeżeli więc mieliście styczność z platformą Amazon Prime Video to wypada zainteresować się tym serialem, nawet jeśli takie quasi-historyczne tematy Was nie kręcą. Kolejnym flagowym serialem Amazon Studios będzie serial z universum Władcy Pierścieni, ale do tego czasu ciągle Człowiek z Wysokiego Zamku jest ich serialem reprezentacyjnym. [red. choć jeśli widzowie powinni przypinać łatki flagowym serialom danego nadawcy, to śmiało możemy powiedzieć, że w międzyczasie takim flagowcem okazał się niespodziewany komiksowy „The Boys„.].

Udostępnij w social mediach