The Man in the High Castle – SEZON 3 – Recenzja

The Man in the High Castle 3 (polski tytuł: Człowiek z Wysokiego Zamku) – AMAZON ORIGINAL – Amazon serial oryginalny. Trzecia odsłona serialu, którego akcja rozgrywa się w alternatywnej rzeczywistości. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu –  The Man in the High Castle 1. Niniejszy artykuł kontynuuje wątki fabularne zawarte w recenzji dotyczącej – The Man in the High Castle 2.

GATUNKI : alternatywna historia / dystopian fiction / thriller / thriller sci-fi
KRAJ PRODUKCJI : USA  

Trzeci sezon, jak i dwa pozostałe liczy 10 odcinków. The Man in the High Castle 3 został udostępniony widzom platformy Amazon Prime Video w całości w dniu 5 października 2018 roku.

The Man in the High Castle – SEZON 3 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

Finał drugiego sezonu przedstawia kluczowe sceny dla całej serii. Wojna między dwoma supermocarstwami wisi na włosku. Reichsminister Martin Heusmann chce zadać pierwszy decydujący cios, co doprowadzi do Blitzkriegu. Aby zapobiec wojnie, japoński Minister Handlu Nobusuke Tagomi posuwa się do chytrego planu. Za pośrednictwem Inspektora Takeshi Kido przekazuje Obergruppenführerowi SS – Smithowi taśmę z nagraniem wybuchu bomby wodorowej. Film pochodzi z równoległej rzeczywistości, ale nagranie ma sugerować, że Japończycy dysponują bombą o sile rażenia znacznie większej, niż bomby atomowe w arsenale Wielkiej Rzeczy Nazistowskiej.

John Smith udaje się szybko do Berlina, by przekazać taśmę dowództwu Wielkiej Rzeszy. Reichsminister Martin Heusmann widzi nagranie, ale mimo wszystko postanawia trzymać się swojego pierwotnego planu. Obergruppenführer w międzyczasie przekazuje informacje o zdradzie Heusmanna, wskazując go jako głównego spiskowca przeciwko Hitlerowi. Dosłownie na sekundy od rozpoczęcia ostatecznej wyniszczającej wojny światowej, Martin Heusmann zostaje aresztowany pod zarzutem zdrady. W dowód wdzięczności John Smith zostaje wyniesiony na stanowisko Oberst-Gruppenführera i jako pierwszy Amerykanin otrzymuje zaszczyt pełnić tak wysoką funkcję w Wielkiej Rzeszy Nazistowskiej.

Zyskując większą władzę Oberst-Gruppenführer zostaje wtajemniczony w plany wykorzystania wrót do innego wymiaru, który kiedyś w przyszłości także ugnie się przed potęgą Wielkiej Rzeszy. Smithowi wcześniej przedstawiono ludzi, którzy zostali schwytani po przeskoku z innej równoległej rzeczywistości. Skoro pojedyncze jednostki potrafią tego dokonać, to można będzie przeprowadzić taki przeskok na znacznie większą skalę.

The Man in the High Castle 3 - Parada

The Man in the High Castle 3 – SEZON 3 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Kolejna odsłona The Man in the High Castle 3 kontynuuje wątki z poprzedniego sezonu, który zakończył się, można powiedzieć, wielkimi fajerwerkami. Poza wspomnianymi w opisie manewrami, mającymi na celu zapobiec wielkiej wojnie, mieliśmy także w finale poprzedniego sezonu sceny kluczowe dla naszych bohaterów z przeciwnej strony barykady. Frank Frink stał się pełnokrwistym członkiem ruchu oporu. Sam przeprowadził wielki zamach terrorystyczny w San Francisco. Juliana natomiast skrupulatnie badała powiązania ludzi z nagrań, z tym, jaki wpływ mogą oni mieć na ich realny świat. Z czasem staje się narzędziem w ręku Człowieka z Wysokiego Zamku, który zauważa w niej właściwą osobę, która może zmienić losy ich świata.

Premierowy The Man in the High Castle 3 obfituje w wiele zwrotów akcji. Nie sposób ich wszystkich wymienić, bo spoilerowałyby wydarzenia mające miejsce w tym sezonie. Można jedynie przewrotnie nawiązać do kultowego serialu „The X-Files„, który posiadał odcinek „ICE” poprzedzony cytatem „we are not who we are” (nie jesteśmy tym kim jesteśmy).

The Man in the High Castle – SEZON 3 – Recenzja – ANALIZA – część 2

The Man in the High Castle 3 jeszcze bardziej może nas przyzwyczaić do naszych głównych bohaterów. Od samego początku może zaciekawić nas wątek rodzinny Oberst-Gruppenführera Johna Smitha. Także w trzecim sezonie widzimy jak John i jego żona próbują poradzić sobie ze śmiercią syna. Pod koniec poprzedniego sezonu, jego syn dobrowolnie oddaje się w ręce lekarzy-eksterminatorów. Podejmuje on świadomą decyzje, kiedy widzi w telewizji swojego ojca, któremu hołd oddaje niemal cały Berlin. Jest z niego bardzo dumny, bo ojciec stał się dla niego niedoścignionym wzorem przykładnego obywatela Wielkiej Rzeszy. On także chce, aby rodzice byli dumni z niego i jego odwagi, choć jest to paradoksem, bo jego ojciec robił wszystko, by choroba syna nie wyszła na światło dzienne.

The Man in the High Castle 3 - Oberst-Gruppenführer

Mimo, że to serial dystopijny, to początkowo wątek Ministra Nobusuke Tagomiego zaczyna temu przeczyć. Nasz podróżnik do równoległych rzeczywistości coraz częściej ucieka się do oderwania się od smutnej szarej rzeczywistości, która otacza wszystkich bohaterów serialu. Świat do którego podróżuje jest jak oaza spokoju. Jednak z czasem nawet Tagomi uświadamia sobie, że to także nie jest świat idealny. Widzi on w telewizji sceny z Zimnej Wojny z czasów kryzysu kubańskiego. Dla człowieka miłującego pokój, stan wiecznej przedwojennej niepewności nie jest stanem pożądanym.

No i trzeba powiedzieć, że dopiero w trzecim sezonie bliżej poznajemy tytułowego bohatera. Jego działalność szkodliwa z punktu widzenia Wielkiej Rzeszy Nazistowskiej, czyni z niego zwierzynę łowną. Jakby na to nie patrzeć, jest on wrogiem publicznym numer 1, dlatego Naziści robią wszystko, by go pochwycić i zneutralizować jego działalność.

The Man in the High Castle – SEZON 3 – Recenzja – O AKTORACH

W tytułowej roli występuje Stephen Root. Tym razem poznajemy jego tożsamość i za sprawą Juliany, przedstawia się on nam jako Hawthorne Abendsen. W rzeczywistości to amerykański aktor znany z wielu ról filmowych i serialowych. Serialomaniacy mogą go kojarzyć z wcześniejszych lat z westernowego serialu „Harts of the West„. Root zagrał też w popularnym sitcomie „NewsRadio„. Natomiast w ostatnich latach grał on Gastona Meansa w serialu „Boardwalk Empire„. Wystąpił też w serialu HBO „Barry„. Stephen Root często także użycza swojego głosu w licznych kreskówkach.

Z czasem rośnie też rola właściciela sklepu z antykami z San Francisco. W postać Roberta Childana wciela się Brennan Brown. Ten amerykański aktor w ostatnich latach wcielił się w postać Sama Abramsa w „Chicago Med„, a także w postać Edwarda Bibena w innym serialu Amazona „Mozart in the Jungle„. Niektórzy mogą go także kojarzyć z lat wcześniejszych i jego roli agenta specjalnego Nicholasa Donnelly’ego w serialu „Person of Interest„.

The Man in the High Castle – SEZON 3 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Co można powiedzieć o The Man in the High Castle 3 ? Serial nie zwalnia tempa. Istotne jest też, że flagowy projekt serialowy Amazon Prime nie obniża znacznie swojego poziomu, chociaż uważam, że trzeci sezon jest gorszy jakościowo od swoich poprzedników. Dalej jednak potrafi zaciekawić widza i trzymać go w napięciu, niczym rasowy thriller. Nadal z przyjemnością śledzi się losy naszych członków ruchu oporu. Także z nieukrywaną sympatią śledzi się losy Johna Smitha, czy Ministra Nobusuke Tagomi. Na koniec jeszcze warto dodać, że zapowiedziany czwarty sezon jest równocześnie ostatnim sezonem tego serialu.

Udostępnij w social mediach